PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Tasarımına Fazla Denenmeyen Bir Eklenti - Amerikan Park

MSMorkan
21 Ocak 2014, 01:24
Merhaba motosikletseverler

CBR125R'a ufak bir mod yaptım. Fotoğraflarını paylaşayım dedim, ki yapmak isteyen olursa neye benzediğini görsün bi :)
Umarım beğenirsiniz :)

http://img.image-storage.com/541339909/fd9ea71d9d8d4.jpg
http://img.image-storage.com/541339909/a141fecd344d4.jpg

Kontaktan bağımsız yaptım çünkü adı üstünde "park". ve Hondalarda kontağı açtığınız anda direk kısalar yanıyo elektrik tesisatını girmeden kısaları iptal etmek imkansız ve bunu yapmak da çok gereksiz. Hem bi ton kablo kesiceksin hem de kısaların sürekli yanması daha güvenli-görünür bir sürüş sağlar. Talep olursa beğenen olursa buradan nasıl yapılacağı konusunda fikirler verebilirim. (Ben modül ile yaptım bu arada)

Not: Orijinal hiç bir kablosuna zarar vermedim, kesmedim.
Dipnot: Buraya koymamın sebebi: hiç bir yerde ne yapılışını, ne de nasıl durduğunu bulamıyorsunuz. Şans eseri internette gezerken amerikadaki bir Türk garajında videosunu görmüştüm hoşuma gitti ve yaptım :)

ERROR88
21 Ocak 2014, 02:31
cam guzelmiş

MSMorkan
21 Ocak 2014, 03:15
hahaha eyvallah :) yorumun yok mu parklara? :)

ogzcngdk
21 Ocak 2014, 18:19
bunları chopperlara yapıyorlar amerikan sinyalmiydi neyde öyle birşey :)

ama görünürlük açısından güzel, nasıl yaptığınızı anlatsaydınız keşke

MSMorkan
21 Ocak 2014, 20:11
Anlatayım hocam sen yeterki iste pcye geçeyim de

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Mesuliyet kabul etmem. muhtemelen servise giderse garanti dışı diyecekler o yüzden dikkat edin. Her şey geri çevrilebilir olsun.
1-Öncelikle bu adresten 1 set amerikan park modülü sipariş ediyoruz.
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-amerikan-park-sinyal-modulu-toptanciniz-108639789/detay/
not: Bu ilandan herhangi bir çıkarım yoktur sadece ben bunu aldım fiyatı da uygun diye size öneriyorum. İsterseniz 40-50 lira da verebilirsiniz ama değmez, hepsi aynı ürün.
3-İhtiyaçlarımızın listesi:
1 adet Switch(anahtar) mümkünse su almayan bir şey olsun.
1+1 metre kablo.
Yıldız tornavida (büyük vida için olacak ama olabildiğince kısa olsun. erişim kolaylığı açısından.
Kablo yalıtım malzemesi yada elektrik bandı (izole bant)
Amerikan park modüllerimiz (2 adet(1 set))
3-Sinyal kablolarının yerlerini tespit ediyoruz. CBR125R için: Tam sinyalin girdiği yerdeki grenajın arkasında 1 çift kablo var. Bu kabloları vidalı bi zıkım tutar o vidayı söküp kabloları rahatlatın. Önce sol sinyali yaparsanız diğer tarafı görmeniz kolaylaşacaktır.
4- Sinyal kablolarını tespit ettikten sonra göreceksiniz ki "gel bana amerikan park tak" der misali tam ihtiyacımız olan yerleri geçirmeli yapmışlar. 2 farklı kablo sinyale doğru gider. Bize + uç lazım. Bunu tespit etmek için iki sinyalin kablolarına da göz atın. İkisinde de aynı renk olanlar negatif uçlardır. Ona dokunmayın. Pozitif olana gelirsek: üzerlerindeki yalıtımı kabloları çekiştirmeden kaydırın. (Yalıtım malzemesine zarar vermemeye çalışın taktıktan sonra daha kolay yalıtırsınız kabloyu.) Daha sonra kıskaçları hafif esneterek kabloları ayırın.
5-Amerikan park modülünün paketinde yazdığı üzere iki kabloyu bağlayın mavi olan boşta kalsın. Kabloları iyi sıkıştırdığınıza emin olduktan sonra, gönlünüzce bir yalıtım yapın (sağlam olsun)
6- 1 metrelik kabloyu, bir ucunu sol sinyaldeki mavi kabloya, bir ucunu diğer sinyaldeki mavi kabloya rahat rahat erişicek şekilde -hatta hafif de boşluk kalsın- kesin. Önce sol tarafı bağlayın. daha sonra sağa doğru giderken gidonun, tekerin her hangi bir aksamına sürtmemesi açısından oradaki fark kablolarının arasından geçirerek götürün ve birleştirin. Bu sefer sadece solu yalıtın.
7-Anahtarın tek tarafına bu sağ taraftaki mavi kablomuzu ve birleştirdiğimiz o 1 metrelik kabloyu aynı yuvaya sokup vidalayın.
8-Koltuğu sökün(veya akünüz nerdeyse) Diğer 1 metrelik kabloyu akünün + tarafına vidalayın. Bu kabloyu sarkma yapmayacak şekilde motorun grenaj vidalarından faydalanarak (onlara dolayabilirsiniz sarkmasın diye) öne doğru götürün. Anahtarın diğer yuvasına monteleyin.
Ve amerikan parkınız hazır. Son bi işlem: eğer anahtar su geçirmez değil ise su geçirmez yapmaya çalışın. Ne olur ne olmaz. Zaten su almayacak yere koyacaksınız ama yine de yalıtın.

Not: Modülleri ve swtichi mutlaka grenaj boşluklarına saklayın. Yağmur gelmesin. Ne olur ne olmaz. Modülün uçları açık geldiyse izole bant ile sarın.
Dipnot: Bilmiyosanız kurcalamayın :) sinyalinizden olmayın mazallah.
En dipnot: Dikkat ettiyseniz tüm kabloları sağa yönlendirdik burda. Çünkü hondalarda genelde elektrik kabloları sağdan gelir. Kendi motorunuza göre sağa veya sola alabilirsiniz anahtarı.

Kolaylıklar

Mehmet Suat Morkan. (Çalıntılamayın emek var :D)

brds
22 Ocak 2014, 12:00
çok güzel olmuş....

ogzcngdk
22 Ocak 2014, 13:25
saolasın dostum yapmayı düşündüğüm bişeydi bu

Felon
22 Ocak 2014, 13:54
Anlatayım hocam sen yeterki iste pcye geçeyim de

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Mesuliyet kabul etmem. muhtemelen servise giderse garanti dışı diyecekler o yüzden dikkat edin. Her şey geri çevrilebilir olsun.
1-Öncelikle bu adresten 1 set amerikan park modülü sipariş ediyoruz.
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-amerikan-park-sinyal-modulu-toptanciniz-108639789/detay/
not: Bu ilandan herhangi bir çıkarım yoktur sadece ben bunu aldım fiyatı da uygun diye size öneriyorum. İsterseniz 40-50 lira da verebilirsiniz ama değmez, hepsi aynı ürün.
3-İhtiyaçlarımızın listesi:
1 adet Switch(anahtar) mümkünse su almayan bir şey olsun.
1+1 metre kablo.
Yıldız tornavida (büyük vida için olacak ama olabildiğince kısa olsun. erişim kolaylığı açısından.
Kablo yalıtım malzemesi yada elektrik bandı (izole bant)
Amerikan park modüllerimiz (2 adet(1 set))
3-Sinyal kablolarının yerlerini tespit ediyoruz. CBR125R için: Tam sinyalin girdiği yerdeki grenajın arkasında 1 çift kablo var. Bu kabloları vidalı bi zıkım tutar o vidayı söküp kabloları rahatlatın. Önce sol sinyali yaparsanız diğer tarafı görmeniz kolaylaşacaktır.
4- Sinyal kablolarını tespit ettikten sonra göreceksiniz ki "gel bana amerikan park tak" der misali tam ihtiyacımız olan yerleri geçirmeli yapmışlar. 2 farklı kablo sinyale doğru gider. Bize + uç lazım. Bunu tespit etmek için iki sinyalin kablolarına da göz atın. İkisinde de aynı renk olanlar negatif uçlardır. Ona dokunmayın. Pozitif olana gelirsek: üzerlerindeki yalıtımı kabloları çekiştirmeden kaydırın. (Yalıtım malzemesine zarar vermemeye çalışın taktıktan sonra daha kolay yalıtırsınız kabloyu.) Daha sonra kıskaçları hafif esneterek kabloları ayırın.
5-Amerikan park modülünün paketinde yazdığı üzere iki kabloyu bağlayın mavi olan boşta kalsın. Kabloları iyi sıkıştırdığınıza emin olduktan sonra, gönlünüzce bir yalıtım yapın (sağlam olsun)
6- 1 metrelik kabloyu, bir ucunu sol sinyaldeki mavi kabloya, bir ucunu diğer sinyaldeki mavi kabloya rahat rahat erişicek şekilde -hatta hafif de boşluk kalsın- kesin. Önce sol tarafı bağlayın. daha sonra sağa doğru giderken gidonun, tekerin her hangi bir aksamına sürtmemesi açısından oradaki fark kablolarının arasından geçirerek götürün ve birleştirin. Bu sefer sadece solu yalıtın.
7-Anahtarın tek tarafına bu sağ taraftaki mavi kablomuzu ve birleştirdiğimiz o 1 metrelik kabloyu aynı yuvaya sokup vidalayın.
8-Koltuğu sökün(veya akünüz nerdeyse) Diğer 1 metrelik kabloyu akünün + tarafına vidalayın. Bu kabloyu sarkma yapmayacak şekilde motorun grenaj vidalarından faydalanarak (onlara dolayabilirsiniz sarkmasın diye) öne doğru götürün. Anahtarın diğer yuvasına monteleyin.
Ve amerikan parkınız hazır. Son bi işlem: eğer anahtar su geçirmez değil ise su geçirmez yapmaya çalışın. Ne olur ne olmaz. Zaten su almayacak yere koyacaksınız ama yine de yalıtın.

Not: Modülleri ve swtichi mutlaka grenaj boşluklarına saklayın. Yağmur gelmesin. Ne olur ne olmaz. Modülün uçları açık geldiyse izole bant ile sarın.
Dipnot: Bilmiyosanız kurcalamayın :) sinyalinizden olmayın mazallah.
En dipnot: Dikkat ettiyseniz tüm kabloları sağa yönlendirdik burda. Çünkü hondalarda genelde elektrik kabloları sağdan gelir. Kendi motorunuza göre sağa veya sola alabilirsiniz anahtarı.

Kolaylıklar

Mehmet Suat Morkan. (Çalıntılamayın emek var :D)

Peki amerikan parklar açıkken sinyal verdiğinde (mesela diyelim sola sinyal verdin) sağ yine sabit yanıp sadece sol yanıp sönüyormu? Sinyali kullanabiliyormusun

Kaangngr
22 Ocak 2014, 14:01
Hocam bendede modül vardı kağıdını kaybettim bağlayamadım bidaha park yansa sinyal yanmıyodu modülün kabloları yeşil mavi kırmızı apacheye bağlıycam bi fikriniz varmı kısa ve öz anlatım

cece89
22 Ocak 2014, 14:06
bence hoş olmuş tebrikler

MSMorkan
22 Ocak 2014, 15:35
Hocam bendede modül vardı kağıdını kaybettim bağlayamadım bidaha park yansa sinyal yanmıyodu modülün kabloları yeşil mavi kırmızı apacheye bağlıycam bi fikriniz varmı kısa ve öz anlatım

hocam sinyalin + kablosunda oluyo tüm işlem. mavi +12v a gidicek. siyah olan sinyale gelen kabloya kırmızı olanda sinyale giden kabloya bağlanacak.
siyah giriş kırmızı çıkış olacak. maviyi de ayrca 12v kaynağa bağlıyosunuz sizin parklar ayrı yanabiliyosa ordan alın 12 voltu.

@felon

sinyal verildiğinde parlak yanıp normal haline dönüyo. yani sinyal kullanılıyo. istenilirse video koyarım :)

@cece89 @brds

teşekkürler :)

@ogzcngdk

rica ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:19 ----------

@kaangngr
hocam yeşil olan benim siyahla aynı işlevde olabilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

Dip not: Muhtemel yan etkileri:
Kontak açık motor kapalıyken sinyal normalinden fazla seyrek yanar. Marşa bastığınız anda normal rutine döner.
Açık unutursanız 2-3 güne aküyü belki bitirir.
Elektrik tesisatını iyi izole edin veya benim yaptığım gibi yağmur yağdığı anda koşup poşet sıkıştırabilirsiniz :D (ben ikisini de yaptım :) )

velizrsln
27 Haziran 2016, 22:43
sinyalli aynalardan alınca bundan yapıcam, arabalara yakışmıyor ama motora yakışır