PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Drag motoru yapmak için ( cg içerir )

Junkie05
12 Ocak 2014, 03:08
Öncelikle merhabalar. Arkadaşlar uzun süredir aklımda bir proje var. Bir üyelik aldım ve hemen sorularımı sormak istiyorum.

Akhisar yarışlarına motor yapmayı planlıyoruz. Mondial drift marka motorumuzla kısa süreli denemeler yaptık geçen sezon beyin ateşleme konjektör iptali açık hava filtresi ngk buji katalitik konvektör katalizör iptalleri 162 cc mcx kapak silindir balansör iptali dişli oynamaları şanzuman değişikliği jant lastik değişimleri ile 145 km/h 67 kg sürücün ile hıza ulaştık. İvmeleme çok iyiydi dişliler yüzünden kaybederiz sandık ancak sandığımız kadar kötü olmadı. 400 metrede çok çok güzel dereceler saniyeler alan insanlar var akhisar da garip ustanın motoru buna örnektir. 2 sezon sonra otoban bekir takip edecektir diye düşünüyorum izlenimlerim öyle. Nitekim 2 yarışa girdi ilkinde sıralama turlarını kaçırması yüzünden 17 kez üst üste motor kaldırdı motoru şişti 2. Sinde kupa aldı.

Şimdi balansörlü motorla fazla oynayamıyoruz. Kavallı kaldırıyorlar kavallı modifiye ediyolar. Motorumuz üstten egzantirikli sürata biniyor. Tork kaybımız çok fazla. Ben 130 kiloyum. Denemelerde 600 metrede bana 60 metre fark koyan motora sürücümüz değişince 67 kg arkadaş geçince 2 vites redline düşmesine rağmen 50 55 metre fark koydu. İmkanlar kısıtlı yani deneme şansımız çok açıkcası olay dereceli egzantirikte bitiyor.

Şimdi yarışlarda herkes büyük alt takım 250 yada tornalı 300 cc koşuyor. Tek segman elektrik namına konjektör dahi yok. Direk akım ve sağlıklı çift tırnak buji özel buji kablosuyla yarış koşuyorlar. Jantlar 18 işi bilmeyen v profilli lastikle patiye kalıyor işi bilen yanlarını maket bıçağıyla alıp patiye kalmaması için tırtıklı lastik kullanıyor. Krangı stronglu piston kolu uzun kısa etek piston kullanıyorlar. Ciddi hızlara ulaşıyorlar. Yağ yakıp hızlı giden makinalarla yarış koşuyorlar attıkları beyaz duman bunun işareti. 105 oktan tinerli benzinle yardırıyorlar.

Ancak ben daha profesyonel birşeyler yapmak istiyorum. Şimdi 2014 şubat ayında üretime geçecek 180cc mondiallerin balansörlü modelleri dikkatimi çekti. Yurt dışında bu model 2. Zamanlı cup şasesine binmiş motorlardan sonra en çok tercih edilen model. Üstten egzantirik olduğu için kavalılara boy boy koyup geçermi diye düşünüyorum. Bu model aklımı çok kurcalıyor. Neticede verim alınabilir diye düşünüyorum ama 135 cc motorda bile 63.5 piston üretiyor. Maksimuk 65.6 piston koyar 75 piston karşısında ne olur diye düşünüyorum. Dereceli egzantiriği kaldırırmı motor oda ayrı bir konu.

Bir diğer konu piyasaya sürdükleri 325cc 75.5 4 sibop üst kapaklar var. Siboplar nasıl açılıp kapanacak egzantrik muhabbeti nasıl olur. Çift egzantrikli kam miliyle gelirse uyumlu çalışırmı hondanın kam mili piyanolar uyum sağlarmı bunu merak ediyorum. Hem alsak bile 10 a yakın denemeyle taşlamayla dereceli hale getirmemiz lazım egzantirikleri deneyip bulucaz ama işte takılıyor aklıma..

Alt takımı balansörsüz kavallı kullanırsak diğer yarışçılar gibi oluruz kalkışa biner tork alırız dişli ufak tutunma ve aktarma güzel olursa yardırıp gideriz ama 1000 liraya egzantrik yapan adamlar var. Peugeot 103 alt takımı piyasası 3 3.5 bin liralarda dönüyor mesela çift silindirde.

Birde elektronik turbo muhabbeti var. Ama ondada turbo lag çok fazla araştırdım şemayı çözebilen türkiyede bir Allah ın kulu yok elektronik olarak çalışıyor ama 250 lik püskürtmeli karb. Ü eğer fazla akım gelirse boğar o melet. Hava ayarı tutmaz. Mekanik turboda egsoz pervanesi ne kadar dönüyorsa emme pervanesi o kadar dönüyor. Ama diyelim taktık.. İntercooler sistemi ne olacak yağ soğutucular var ama su soğutma olmadığından yeterli kalmaz. Hem yağ ısındıkça daha iyi gidiyor makinalar kavallı yada üstten egzantirikli olsun bu bi gerçek piston yiyor ama nolursa olsun soğuk motor yavaş motor.

Ngk buji kabloları ateşleme sistemi düşünüyorum. Kaliteden asla ödün verneyeceğim. Ama yakıta mesela mini bir methanol veya aersol konulabilirmi ? Port polish sistemi işe yararmı. Manifoldu özel döküm yaptırdak olurmu ? Ayrıca her zaman işe yaramıyor geniş boğaz düz boru. Arabalarda düz boru takıp verim alamayan nice adam var. Nasıl bir egsoz kullanılmalı ? Mesela ince conta kullanmak istiyorum ama nası temin edicem? Ayrıca motor beygirinin %15 ini aktarma yiyor. Şanzuman değiştirmek istiyorum. 6 vites yada başka markalardan 5 vites kullanan var ama hepsi standart şanzuman. Misal kısa oranlı özel bir şanzuman alayını siler süpürür.

Açıkcası sürücümüze bile kilo verdireceğiz kendide kabul etti. 1.5 metre boyda 40 kilo bir sürücü bulsak kafadan 20 kilo avantajla başlarız. Litrelik motorlarda bile kilo çok fark ediyor. Arabalarda 14 kilo 1 beygir yiyor. Motorda bu oran sanıyorum 5 kilo 1 beygire kadar iner. Emin değilim tabi..

Rüzgarı yarmak için ne kullanılabilir bu önerilere de ihtiyacım var MT ailesi.. Lütfen yardım edin.

Edit: mobilden yazdım lütfen imla için kusuruma bakmayın.

astorojna
12 Ocak 2014, 03:10
dostum yazının özeti varmı???

Junkie05
12 Ocak 2014, 03:19
Hocam mobilden yazdım. Zahmet edip oku yani (:

serkanADH13
12 Ocak 2014, 03:34
sanırım drag yarışları için motor arıyorsun yada neler yapabilirsin diye soruyorsun,

o kadar uzun bir yazı'ki okurken kafam karıştı...

Şansın bol olsun...

tr_select
12 Ocak 2014, 03:50
Litrelik motorlarda kendisini modifiyeye adamis bir kac arkadadim var ama cg tarzi motorlar icin ne yazikki...

Avrupa kaynaklarina baktinizmi? Bazen yabanci sitelerde cok guzel degerler yakalayan kisilerin konularina denk geliyorum. Ozellikle hindistan, endonezya, singapur taraflarinda cok garip seyler yapiyor adamlar.

Junkie05
12 Ocak 2014, 04:06
Litrelik motorlarda kendisini modifiyeye adamis bir kac arkadadim var ama cg tarzi motorlar icin ne yazikki...

Avrupa kaynaklarina baktinizmi? Bazen yabanci sitelerde cok guzel degerler yakalayan kisilerin konularina denk geliyorum. Ozellikle hindistan, endonezya, singapur taraflarinda cok garip seyler yapiyor adamlar.

lütfen link verebilirmisiniz, yani tam olarak hangi terimlerle arama yapacağımı bilmiyorum.

Serk21
12 Ocak 2014, 04:57
Aprilla rs125 in 2 zamanli motorunu alip senin drifte taksan olmaz mi? Benim hyosung gt250r in icinden geçiyordu. Birde ona RC helikopterlerin nitrojenli yakitini koyarsan (galonu 50 usd civari)senin driftin şanzumani peynir gibi dagitir. Rs nin şanzumani da aktarman lazim. Hadi onu da aktardin bu sefer nasil duracaksin? Bence 2.000 tl ye kazali bi aprilla alip motoru şanzumani adapte et hepsinin içinden geç..obur turlu daha fazla para harcarsin

Junkie05
12 Ocak 2014, 21:29
Aprilla rs125 in 2 zamanli motorunu alip senin drifte taksan olmaz mi? Benim hyosung gt250r in icinden geçiyordu. Birde ona RC helikopterlerin nitrojenli yakitini koyarsan (galonu 50 usd civari)senin driftin şanzumani peynir gibi dagitir. Rs nin şanzumani da aktarman lazim. Hadi onu da aktardin bu sefer nasil duracaksin? Bence 2.000 tl ye kazali bi aprilla alip motoru şanzumani adapte et hepsinin içinden geç..obur turlu daha fazla para harcarsin

Konu oraya geldikten sonra 250 lik cross 2 zamanlı motor şanzuman komple koyarım 65 beygir 75 tork 10bin lira para yerim hepsine boy boy fark atarım ama 4 zamanlı olmak zorunda motorlar.

teknoali
13 Ocak 2014, 03:31
Yarışları bende özenle takip ediyorum. Özellikle garip ustanın motoru gayet başarılı.
Konuyu tamamen okudum ve sanırım siz de baya bilgi sahibisiniz inşallah faydalı bir cevap gelir. Takipteyim bol şans..

maxi97
13 Ocak 2014, 03:57
buradan fazla yardım çıkacağını sanmıyorum. buradaki insanların yüzde 90ından fazla bilgiye sahipsiniz zaten.

Junkie05
14 Ocak 2014, 19:43
Yarışları bende özenle takip ediyorum. Özellikle garip ustanın motoru gayet başarılı.
Konuyu tamamen okudum ve sanırım siz de baya bilgi sahibisiniz inşallah faydalı bir cevap gelir. Takipteyim bol şans..

Ve maxi97 güzel dilekleriniz çok teşekkürler hindistan kontaklı ingilizce döküman kaynak arıyorum anca bu turbo olayı yasaklı imiş daha basit bir hava sirkülasyon mekaniği kurmayı düşünüyorum soğutma engeline takılıyoruz tek segmanlı olunca sıkıntı oluyor. Bakalım ne çıkacak (:

Uğur Bilgili
14 Ocak 2014, 19:51
Bu yarışlar nerede yapılıyor, bir web sayfası var mı?

cenkito
14 Ocak 2014, 20:09
yanlız bir konuyu bende zamanında arastırdım az bişey.
bahsettiğiniz o 4 subap cg üst kapaklar için dar kartele göre uygun demişdi satıcısı
yani kartel acıklıgı 70 olan.
oysa sizin bahsettiğiniz cg ler geniş kartel tabir edilen 72 piston sıgan modeller.

Junkie05
15 Ocak 2014, 20:07
Tam bilgi sahibi değilim. Bmw pistonu mevcut 2 tane 4 sibop klepeli olmadı onları uydururuz

cenkito
15 Ocak 2014, 20:45
balansörlü geniş kartel var mı sizin oralarda ?

gömlek deliği 70 mm den buyuk ,70mm 72mm silindir-piston sıgacak sekilde.

bilginiz varmı bu konuda.

TATLIHIZ
16 Ocak 2014, 20:29
Umarım istediginizi yapabilirsiniz,Yazı baya akıcı olmus,Gercekten telefondanmı yazdınz :)

Tİme_shİft42
16 Ocak 2014, 21:03
Balansörlü ile oynamak zorsa neden köylü cg ler ile oynamıyorsunuz

cenkito
16 Ocak 2014, 21:55
balansörlü itecekli cg motorları en fazla 67 mm pistona yukseltmek mumkundur (tornasız)

ama balansörsüz köylü tip, itecekli cg leri 72 mm kadar takan var.

işin içine egzantirik zinciride girince işler karısıyor, krankın iki turuna egzantirikin tek tur dönmesi lazım.

ama silindir krank değişiminden sonra silinidir boyu uzadıgından zincirde uzamalı ama bazen bir bakladan az uzatmak gerekli

o yuzden egzantirik zincirli motorlarda modifiye işi bir yere kadar sonrası baya zor oluyor

arkadasın elinde hali hazırda balansörlü var .

Junkie05
24 Ocak 2014, 02:13

Hocam bakansörlü motorumuz var. Onda denedik. Rks 4 sibop oturttuk tırt çıktı bulaşmayın derim (: driftler daha hızlı (: bu arada yazıyı tam okuduğunuzu sanmıyorum aynı anda hem cg hem drift ile uğraşıyoruz.

cenkito
24 Ocak 2014, 02:37
Hocam bakansörlü motorumuz var. Onda denedik. Rks 4 sibop oturttuk tırt çıktı bulaşmayın derim (: driftler daha hızlı (: bu arada yazıyı tam okuduğunuzu sanmıyorum aynı anda hem cg hem drift ile uğraşıyoruz.

dostum balansörlü cg lerde geniş kartel varmı piyasada,

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:23 ----------

özel mesajınızı gec gördüm