PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk defa motor alıcam mondial ZNU 125 ASYA 125 NOSTALJİ arasındayım.YARDIM LUTFEN...

IBjKI
08 Ocak 2014, 18:38
Arkadaşlar Merhaba;

İlk defa motor alıcam.Ömrüm boyunca 1 2 kez kullandım.Motor fikrini İstanbul trafiyle ilgili konuşurken 1 tane arkadaşım aklıma soktu.Mondial 125 ZNU ve ASYA NOSTALJİ 2 motor arasındayım.Çok şirin duruyorlar.Anladığım kadarıyla çokta masraflı değiller.Yardımınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var.Başka marka modellerede bakabilirim.2.el mi almalıyım 0 mı?Görüşlerinizi bekliyorum.İyi forumlar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:32 ----------

Hiç fikri olan yokmu şehir içinde kullanıcam ilk deneyimim olcak Tutkunların yardımına ihtiyacım var.

turkish39
08 Ocak 2014, 18:42
İstanbul trafiğinde tecrübesizlik sıkıntı olur düşüncesindeyim.O yüzden cevap gelmiyor olabilir.Ehliyet var mı?

CanEfe
08 Ocak 2014, 18:45
Turkish başkan seni yakalamışken sorayım :) bende istanbulda oturuyorum MH 125 Drift düşünüyorum tutkunu çok motorda bu işin son noktası gibi duruyor bununla ilgili eğer kullanıcıysan yorumlarını bekliyorum,

Saygılar

IBjKI
08 Ocak 2014, 18:46
Ehliyetim yok ama yazıldım.Ehliyeti alana kadar fikir almak istiyorum.Ufak scooterlar kullanmıştım önceden sokak aralarında.Motoru genelde işe gidip gelirken kullanacağım.Yaklaşık 4 5 km yol.Tecrübesizlik sıkıntı olabilir.Doğru söylüyorsunuz ama motor almadan kullanmadan nasıl tecrübe kazanabilirimki?

turkish39
08 Ocak 2014, 18:52
Ehliyetim yok ama yazıldım.Ehliyeti alana kadar fikir almak istiyorum.Ufak scooterlar kullanmıştım önceden sokak aralarında.Motoru genelde işe gidip gelirken kullanacağım.Yaklaşık 4 5 km yol.Tecrübesizlik sıkıntı olabilir.Doğru söylüyorsunuz ama motor almadan kullanmadan nasıl tecrübe kazanabilirimki?

Asla kendinize çok güvenip ben artık tecrübeliyim demeyin.Yaşım 35, 15 yaşından beri vitesli motor kullanıyorum ve asla kendimi usta şöför olarak göremiyorum.Motosiklet farklı bir tutku.Çoğu kimse sizi araç yerine saymaz.Her zaman siz kendinizi korumak zorundasınız.Titiz biri ve bakımlarını aksatmayacak biri iseniz dediğiniz modelleri alabilirsiniz.Çin malı olduğu için diğer motorlardan daha çok ilgi ister.

Can kardeşim

Turkish başkan seni yakalamışken sorayım bende istanbulda oturuyorum MH 125 Drift düşünüyorum tutkunu çok motorda bu işin son noktası gibi duruyor bununla ilgili eğer kullanıcıysan yorumlarını bekliyorum,

Parasına göre gayet iyi motor.Artçı selesi uzun yol için sıkıntılı.Yağını 2000 km de bir hatta bazen dolmadan değiştiririm.10000 kmyi geçtim.Sıkıştırmadan devrinde kullanırsan bakımlarını aksatmadan kullanırsan sıkıntı yaratmayacak motor.

IBjKI
08 Ocak 2014, 19:06
Asla kendinize çok güvenip ben artık tecrübeliyim demeyin.Yaşım 35, 15 yaşından beri vitesli motor kullanıyorum ve asla kendimi usta şöför olarak göremiyorum.Motosiklet farklı bir tutku.Çoğu kimse sizi araç yerine saymaz.Her zaman siz kendinizi korumak zorundasınız.Titiz biri ve bakımlarını aksatmayacak biri iseniz dediğiniz modelleri alabilirsiniz.Çin malı olduğu için diğer motorlardan daha çok ilgi ister.

Can kardeşim

Parasına göre gayet iyi motor.Artçı selesi uzun yol için sıkıntılı.Yağını 2000 km de bir hatta bazen dolmadan değiştiririm.10000 kmyi geçtim.Sıkıştırmadan devrinde kullanırsan bakımlarını aksatmadan kullanırsan sıkıntı yaratmayacak motor.

Emre abi sizin tavsiye edeceğiniz bir motor varmı? 2500 tl Bütçem var?Titiz biriyimdir.Bakımları aksatmam bu arada:)

turkish39
08 Ocak 2014, 19:11
Scooter tavsiyesi kullanıcı arkadaşlardan alırsan daha sağlıklı olur.Bana sorarsan 100 cc Cub al.Vergisi yok,yakıtı çok az.Yarı otomatik vites.Debriyaj yok.4 vites.Sıfır al bitane bak rahatına.Bakımıda kolay.Parçaları ucuz.Ben 6 yıl kullandım.Seçeneklerinin arasına bunu da ekle derim.

IBjKI
08 Ocak 2014, 19:20
Abi teşekkür ederimde bana bi link atabilirmisin rica etsem nerden bakabilirim bu motorlara?

oknglr
08 Ocak 2014, 19:24
Bende nostalji var 10 ay oldu alalı 5 binde şuan ufak tefek masraflar cıktı tabi. Eğer alırsan bakımlarını aksatmaman lazım. Çok iyi bakıcaksın. nikelaj kısımları çok fazla yağmurda falan kalırsa paslanabilir. Yakıt konusuna bişey diyemem kıyaslayabiliceğim başka aracım yok çünkü 16-17 kuruş civarı yakıyo şuan. sıfırı 2700 dü en son şimdi zamlanmış olabilir.

O paraya çinli alma ikinci el şunu al bunu al diyenler çıkabilir onlarında önerilerine bakabilirsin tercih senin :P Asya da parçalar biraz daha pahalı sanırım mondiale göre birde mondial servisleri falan daha yaygın galiba çevrende hangi servis daha çoksa sıkıntı olmıycaksa sana ona göre seçebilirsin.

IBjKI
08 Ocak 2014, 19:26
mondial çin değilmi?Asyayıda ben çin biliyorum?

turkish39
08 Ocak 2014, 22:18
Abi teşekkür ederimde bana bi link atabilirmisin rica etsem nerden bakabilirim bu motorlara?

http://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1286

Şu sıralar en çok bu hoşuma gidiyor.3-4 modeli daha var

Kaangngr
08 Ocak 2014, 23:30
Çin malı skuter alma aynısından ikisindende vardı çöp resmen heryeri dökülüyor masraf ve yakıtı fazla 125 cc bi motora göre fazla yakıyor. Vitesli motor bak örn mondial mh drift yamaha ybr 125 vs vs bütçene göre bak...

celikat
09 Ocak 2014, 04:10
bende 2005 modeli var asya'nın. seneye 10 yaşına girecek kısmetse. her tarafı döküldü motorun ama hala gidiyor. plastik aksamlar kırık, dökük, motor üst kapaktan yağ kaçırıyor, arka fren bitti, arka lastik hava kaçırıyor, iki üç günde bir şişirip devam ediyorum. ilk sahibide ben değilim, hatta sahibi bile değilim. arkadaşım yakın mesafelere gidebilmem için hediye etti.

en sık yaşadığım şey beyin yanması oldu. iki kere gitti beyni. beyin dediğim elektronik ateşleme zımbırtısı. bende aldım iki tane attım sele altına. bir kerede konjektör yandı. elektriksel sıkıntısı oluyor yani ama mekaniksel hiç bir sorun yaşamadım. motor 9 yaşında ve 7 kocalı hürmüz olduğuna göre sanırım en iyi ihtimalle 40 bin km de filan olsa gerek.

parçaları sudan ucuz. beyin 20 lira, konjektör 30 lira mı ne? aslında motorda gitti, bir rektifiye ettirmem lazım ama gittiği kadar gitsin, sonra bakarım diyorum. sordum 300 liraya sıfırlanıyor motoru. bedava resmen.

alırsan elin üzerinde olacak sürekli. bunu düşünerek al. hoş hangi çin malı motoru alırsan al elin üzerinde olacak neticede. ayrıca iki motorda aynı olduğu için mondial ve asya parçaları birbiri ile uyumlu.

ugur sengul
16 Ocak 2014, 18:07
Kardesim benim ilk motorum ben soyle dusundum aman 2400 liralik.motor bi ceptelefonu parasi neredeyse, eskirse satamassam kirilirsa dokulurse uzulecegim bir motor degil ama ben sana sunu oneriyorum.keske korkumu yenseydimde o motora para vermeyip guzel bi motora binseydim, cunku o motoru kullandiktan 3 4 ay sonra daha guzel daha hizli daha rahat birsey isticeksin ve o motoru zararina satacaksin, bence butceni ayarla honda pcx al hem piyasasi var hende 110 lari goruyor hemde cok ama cok az yakiyor. Satarkende zarar etmiyorsun.hemde sekilide cok guzel. Mondial 85 yapiyor 70 de motor oyle bir tirriyorki diyosjnki patlicak e5te 2 kere yolda kaldim allah korusun kazada yapabilirdim sansim varmiski yol bostu. Aman derim dikkatli secim yap. Cin malindan uzak dur.

NECOCAN
16 Ocak 2014, 21:57
Scooter tavsiyesi kullanıcı arkadaşlardan alırsan daha sağlıklı olur.Bana sorarsan 100 cc Cub al.Vergisi yok,yakıtı çok az.Yarı otomatik vites.Debriyaj yok.4 vites.Sıfır al bitane bak rahatına.Bakımıda kolay.Parçaları ucuz.Ben 6 yıl kullandım.Seçeneklerinin arasına bunu da ekle derim.

arkadaşımız çok doğru söylüyor şehir içi cuplar çok iyi ama hangisini alayım diye soruyorsan ben sana kanuni tigrina s100 öneririm bende eski modeli var 9 yıldır kullanıyorum sadece benzin hortumu ve lastiği değişti başka sorun çıkarmadı ama diğer markalar ile ilgili bilgim yok sana 100 cc üstü cupta önerebilirim yalnız onlar vergi ister.
www.kanuni.com.tr/motosiklet/88/tigrina-s100

Jokzilla
16 Ocak 2014, 22:02
Sana Scooter olarak Pcx öneririm. Cub bakarsan Yamaha crypton yada honda innova. Fiyatlari biraz yuksek ama. İlla o iki modelden biri diyosan Yedek parca kolayligi bakimindan Mondial ZNU oneririm.

beyazit60
17 Ocak 2014, 01:43
Mondiale para vereceğine git bi gecede pavyonda ye o parayı daha iyi.

Jokzilla
17 Ocak 2014, 03:55
Mondiale para vereceğine git bi gecede pavyonda ye o parayı daha iyi.

Sen neye biniyon? Kesin Ybr'dir :) Hani Ybr'ye veya baska Japona binen niye uzay mekigine biniyomus saniyo :)
Ben mondial kullaniyorum buarada.