PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garajda 16 ay

Jokzilla
08 Ocak 2014, 17:19
Evet abiler. 100luk cub'Um 16 aydır garajda. Bi aravyağ kacırma sorunu vardı yaptırmak zor geldi bende koydum garaja oylece 16ay bekleyen 100kh ı artık cıkarma vakti geldi. Motoru en son bıraktığımda icinde 1 litre benzin vardı o benzin akmıds icinde benzin kalmamış akü boşalmış. Amortisorleri fazla esniyor gibi On disk surtuyor tekerlek dönerken takılıyor bunların haricinde sorun yok gibi . Suan sorunları Yağ kaçırma (çalıştırıp sıkıştırınca uzun zamandır binmiyorum) Benzin kaçırma akü ve ön disk. Sorum ise ustaya götürsem maliyeti ne kadar olur?

turkish39
08 Ocak 2014, 17:28
Parası önemli değil ustayı bulmak önemli.Parayı hepsi alıyor.Yağ kaçırma sorununu çözecek uğraşacak usta bulur musun bilmem.Akünün fiyatı 40-50 lira

AWESQME
08 Ocak 2014, 17:31
Arkadaş doğru söylemiş bunlarla uğraşıcak adam akıllı usta bulmak asıl mesele ama iyi bir fiyat verirler sana :)

Bu arada o motoru 16 ay çürümeye nasıl terkettin hiç mi için yanmadı aklım almıyor! :pr: :farao:

Jokzilla
08 Ocak 2014, 17:38
@turkish39 bende k.eli merkezinde oturuyorum var mı tanıdık usta Speed moto var onu biliyormusun?

turkish39
08 Ocak 2014, 17:48
Tamircileri pek tanımam.Bana zor gelirse ya da yapamayacağım bişeyse Sanayide heykelin orda Salim var.Arada Gürhana götürüyorum.Diğerlerini bilmem.

Jokzilla
08 Ocak 2014, 17:52
Gurhan dedigin sobacılar carsısının asagısındaki tamirci dimi abi. ?

turkish39
08 Ocak 2014, 17:54
Evet o.Bir fiyat çıkarttır ikisinden de.Salimde iyi usta.

Jokzilla
08 Ocak 2014, 17:58
Gurhan aga tanır beni. Dedemle oraya götürüyoduk eskiden şimdi dedem rahmetli olunca bida gitmedim. 300 -400 istemez inşallah

turkish39
08 Ocak 2014, 18:01
Dediğim gibi bi fiyat çıkarttır ikisinden de.

Jokzilla
08 Ocak 2014, 18:06
Abi ben vali çeşmesi orda oturuyorum. Oraya kadar nasıl götürücem motoru :D bide sorunca görmeden bişey diyemem diyolar tamirciler

turkish39
08 Ocak 2014, 18:13
Valla hiç bi motorcu ayağına gelmez.Bi şekilde götürmen lazım.Elde götüremiyormusun.100 lük Cub sonuçta.

Jokzilla
08 Ocak 2014, 18:24
Elde götürürüm artık. Yani 300 - 400 gibi bi fiyat çekermi ki. 2006 model 100kh ama 7367 kmde çok fazla kullanılmadı. Onuda sonsuza kadar terk edip yeni motor almaya içim el vermez manevi degeri var. Yoksa Pulsar ı bekliyorum uygun olursa ondan almak istiyorum.

turkish39
08 Ocak 2014, 18:26
Pulsarı ben de bekliyodum fiyat 7000 tl açıklandı.Artık beklemiyorum :)

Jokzilla
08 Ocak 2014, 18:31
meksikada 3045 tl bizde 7 bin. Vay be. Ozaman 100kh mahkumum. :)

turkish39
08 Ocak 2014, 18:38
Aynen öyle.En güzel motor sahip olduğun motor.

Jokzilla
08 Ocak 2014, 18:45
çok acımasızlık yaptıkları ben 5500 bekliyordum. Benim cubu yaptırayım onunla gezicem artık Bide Hero geliyor Zmr modeli güzel gibi. Olursa belki onu alırım

CEM.
08 Ocak 2014, 19:20
Karbüratör temizligi

Karbüratör ayarı

Hazır açılmışken subab ayarı

Zincir temizligi ve yaglanması . belkide yeni zincir.

Gaz teli debriyaj teli.

Akü.

hava filtresi .

Benzin hortumlarını benzin filtresinin degişmesi.

Disklerin temizlenmesi.

Yag kaçırma sorunu için keçelere yada contaya bakılmalı.

Yag degişim.

Depo içi paslıysa yada pislik varsa deponun içide temizlenmeli.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. eklicek arkadaşlar varsa ekliyebilirler unuttuklarım varsa.

İşçilik ne desem farklı. izmirde tüm bunların hepsini 100tlye yapıcak usta bulurum. parça hariç.

Yag kaçırma sorunuda aman allah gitti motor diye büyütülcek bir olay degil.

Belkide altdaki yag boşaltım civatası gevşedi.

Motorun altını vurup delmedigin sürece kolay halledilir.

kotucocuk13
08 Ocak 2014, 19:30
simdi kaba hesap yapalım akü 50 tl keçeler cub ların set olarak satılıyor bizim burada en pahalı yerde 6 tl seti, disk surtmeside on fren için ise hidrolik yag degişecek tabi durumuna gore degişmeyebilir, dot 4 dot 3 ikiside oluyor ben dot 4 kullanıyordum, fren keceleri fiyatını bilmiyorum, fren pistonu eger zarar gelmişse degişir oda 3.5 tl gibi fiyatı var sorun parçalar degil işçiligin cok olması ben olsam kendim yaparım, elinden geliyor mu bilmiyorum kendin yap derim keçe işini iyi bilmeyen cogu kisi yapamaz debriyajın parçaları var yerine zor takarsın disk surtmesi ne kadar tekeri kilitliyor mu ? benzin kaçagı yoktur cunku benzin buharlasıp ucar buda seni yanıltmış benden bu kadar :)

CEM.
08 Ocak 2014, 19:33
O kadar sürede benzin hortumları çatlamış olabilir yinede degiştirmesinde fayda olur.

Fakat fren hidroliklerini söylemeyi unutmuşum güzel tespit :cat:

kotucocuk13
08 Ocak 2014, 19:40
sagolasın hortumlar dedigin gibi çatlak olabilir benim aldıgım motor 2 3 sene kadar yatmıs ben kendim çalıstırdım ilk yagı degişip sonra benzin koyup aküyü degiştirip kick start (ayak marşı)ile destekleyip calıstırdım cok basit calısmıstısonra 120 km yol yaptım tık etmedi sadece buji çapak yapmıstı onu degiştirmeyi unutmustum allahtan yolda bırakmamıstı :)

Jokzilla
08 Ocak 2014, 20:17
Cem abim motor benzin akıtmıs yer benzin doluydu yqni motorun altında benzin vardı. He birde motoru kendim tamir edemem yani motorcu 300 lira yapıştırmaz umarım.

CEM.
08 Ocak 2014, 20:22
300 lira işçilik çok fazla.

Ben egzantirk zinciri ve egzantirik gergisine o kadar işçilik ayırdım. Adam koca fazeri dagıtacak.

Yerdekinin benzin oldugundan emin isen motorun benzin hortumları çatlamıştır ve akıtıyordur bu ufak bir sorun dert edecegin birşey degil benzin hortumları ucuz olur.

Bu arada bujileri söylemeyi unutmuşum arkadaş birşey daha eklemiş.

Bujilerin ucu ya temizlenecek yada yenisi takılacak.

Kendin temizleyeceksen zımpara kullanma bujiye zarar verirsin.

Bence 100tlden fazla işçilik olmamalı başka sorunlar çıkmadıgı taktirde.

debriyaj teli

gaz teli

buji

benzin hortumları

depo temizligi

benzin filtresi

hava filtresi

akü

fren hidrolikleri

Bunlar başlıca kendinin yapabilecegi basit şeyler.

kotucocuk13
08 Ocak 2014, 20:22
Cem abim motor benzin akıtmıs yer benzin doluydu yqni motorun altında benzin vardı. He birde motoru kendim tamir edemem yani motorcu 300 lira yapıştırmaz umarım.

o kadar tutacagını sanmıyorum ama belli olmaz hayırlısı olsun

Seko
09 Ocak 2014, 00:01
Motor olduğu yerde evrim geçirmiş resmem...

Tİme_shİft42
09 Ocak 2014, 00:27
Yağın nerden kaçırdığını takip etseydin , bir anda nerden kaçırdığını bilemeyebilirdin yavaş yavaş takip ede ede bulurdun :)

Jokzilla
10 Ocak 2014, 19:51
Nereden kaçırdığını bulsam bile kendim tamir edemem. Bende çok kurcalamak istemiyorum.Ama fırsatçı ustalardan korkuyorum

Jokzilla
16 Ocak 2014, 21:58
Güncell...