PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir hikaye düzeni. ( O adam)

APALA
08 Ocak 2014, 15:38
bazı sebeplerden konu kargaşaya gelmiştir.
tekrar yüklüyorum:

Canım ülkem...
Hep sana bana yükler.
Önce bas bas bağırır, der ki"benim vatandaşımın milli geliri arttı, şöyle oldu böyle oldu... Artık o standartları yüksek bi insan"
Eyvallah dersin geçersin. Gidersin motosikelt almaya.
Ne kadar abi bu dersin adama, 20000Tl der. Tamam alıyorum dersin sevinçle.
Tam o anda bi adam belirir yanında. Adını siz koyun...
Derki, "sen normalde fakir bi pisliksin, senin bunu alma ihtimalini olmamalı. Demek ki alabiliyorsun, o halde zenginsiz."
O halde bana 7000tl para vereceksin...
Olurmu felan dersin, verirsin.
Ama o adam, artık yakana yapışmış olur.
"Tamam der. Hayırlı olsun, ama bunu kullanman için, senin birde sigorta yaptırman lazım!"
Yaptırmasam olmaz mı dersin, "valla bu zorunlu, olmaz. Hem polisten sorunsuz geçmek istemezmisin der."
E yani dersin. Verirsin.
Şimdi gidebilirmiyim dersin? Yavşakça sırıtarak hayır der tekrar...
Niye dersin?
"Bu motosiklet senin olduğu için, bu toprakta bi yer kapladığı için, ya da egzozundan duman çıktığı için, onu bende bilmiyorum der...
BEni sorgulama, 6 ayda bir bana yine şu kadar para vereceksin" der. "senin bu gezdiğin yolu, ben babamın hayrına cebimden mi yaptırıyorum der"
verirsin, dersin ki artık gidebilirim.
Doğruca benzinliğe. Açarsın depo kapağını.
Çocuk gibi, rezil gibi, utanmadan koskoca motosiklete "10TL"lik benzin alırsın.
8 ini yine o adama verirsin tabi.
İyi dersin, azıcık gitmeye kalmadan polis çeviriverir.
DErsin ki, ben o yanımda gezen adamın her dediğini yaptım. Herhalde artk bana bişey olmaz.
Polis derki, bu egzoz çok bağırıyor.
Abi dersin, orjinali bu.
"Hadi lan kolpaçı, fakirin fukaranın hakkını yiyip bunlara biniyorsunuz, zengin piçi!"der...
Verir eline kağıdı yollar.
Aradan zaman geçer, gelirsin eve. Garajına kitlersin çıkıp yatarsın.
Sabah bi kalkarsın motosikelt yok!
Alırsın güvenik kamerası kayıtlarını koşarsın emniyete.
DErsin böyle böyle, ayaklarını uzatmış, bi yandan çay içen bi yandan bi tarafını kaşıyan adama.
Otur şöyle der yüzüne bakmadan. Alır cd yi, ben bunu açamıyorum git değiştir der.
Sen hazır görüntüyle gidersin, adam bilgisayara program indirmez.
Bi şekilde açar görüntüyü.
DErki, "BİZ BULURUZ"...
tamam da dersin, benim sigortam vardı, şeyim vardı.
"BAĞIRMA" der. "BİZ BULURUZ"...
Ses soluk çıkmaz tabi. unutulup gidersin.
O yanında gezeleyen adam vardı ya,
sanırsın ki, öyle herkesin yanında geziyor...
Bi bakarsın, hiçte öyle değil. Bi tek senin yanında geziyor kırbaçıyla.
Ama dersin hiç yoktan, beni seviyor. Başıma bir şey gelirse beni kollar.
Bakarsın o da yok...
O adam varya o adam, elmastan vergi almaz...
ekmekten alır ama.
Sende içinden dersin ki, "ee adam haklı. elmas hepimizde var, lüks değil. her zaman kullandığımız birşey"
"ekmeği kim yiyor ki, sadece zengin adam..."
Biri bu adamın karşısına geçip söver,
Bu adam ona para verir, istediğini yapar.
Biz bu adamı severiz,
o bizi sevmez kollamaz...
Üniversite de okursun, ne kadar pkk lı arkadaşın varsa, hepsi burs alır...
Sen? tabi ki kredi...

verdiğimiz paraları tabiki saymayacağım burada.
Elektrikmiş, doğalgazmış, vergiymiş, şuymuş buymuş.
Mesele o değil.
Mesele bu adamın kişiliği, yapısı, düzeni.
onu seveni üzer, üzeni sever.

ANIL PALA

CEM.
08 Ocak 2014, 15:46
Dostum Finaller yokmu ben sınavlardan anca slyatrı ezberledikten sonra 1 kaç yorum atabiliyorum sen destan yazmıssın tebrik ederim :cherry:

:rendeer: Paylaşım ve harcanan emek için teşekkürler.

APALA
08 Ocak 2014, 15:49
Dostum Finaller yokmu ben sınavlardan anca slyatrı ezberledikten sonra 1 kaç yorum atabiliyorum sen destan yazmıssın tebrik ederim :cherry:

:rendeer: Paylaşım ve harcanan emek için teşekkürler.

Şu anda, sınava gitmek üzere montumu giydim :) ben teşekkür ederim :)

CEM.
08 Ocak 2014, 15:59
Benimde 3de birazdan çıkacagım evden başarılar :cat:

nabukat
08 Ocak 2014, 16:11
mükemmel bir derleme olmuş.paylaşım için teşekkür ediyorum

Sinan Er
08 Ocak 2014, 16:15
Sizin yaşlarınızdayken bende hükümeti bu şekilde eleştirirdim. Belki 20 yıl geçti defalarca hükümet değişti :)) Sanmayın kı ak gidince herşey deüzelecek. Yerine pak gelsede değişen bişey olmayacak. Vergiler olduğu gibi kalacak ve gelen diyecek ki " Enkaz devraldık " Ve vergileri arttırarak vatandaşı dahada çok sömürmeye devam edecek.

merr
08 Ocak 2014, 16:20
Hep baştakine sallıyoruz.
Ucuz motora binmek için ne yaptık?
Hangimiz motosiklet üretme hayali kurduk?Denedik?
Yabancının malını alıp biniyorsan bunları yaşamaya mecbursun.
Kendimiz üretmediğimiz,kendi yağımızda kavrulmadığımız sürece buna mecburuz.
Mesai dolduran,düşünmeyen,üretmeyen,hazıra alışmış bir millet olmaya devam ettiğimiz sürece devam edicek bu esaret.
Şunu kimse unutmasın millet hakettiği gibi yaşar.Millet çalıştığı kadar refaha erer.Millet ürettiği kadar yer.
Haketmeden sallamak,çalışmadan refah istemek,üretmeden yiyeyim demek bile başka bi felaketin habercisidir...

turkish39
08 Ocak 2014, 17:03
O adam olmasa başkası olacak,şu adam,bu adam,öbür adam...O adam ve diğer adamların hiç biri benzin fiyatını düşürmeyecek,hiçbiri vergi almamazlık etmeyecek,hiçbiri %100 kimseyi memnun edemeyecek...

APALA
08 Ocak 2014, 18:26
Mesai dolduran,düşünmeyen,üretmeyen,hazıra alışmış bir millet olmaya devam ettiğimiz sürece devam edicek bu esaret.
Şunu kimse unutmasın millet hakettiği gibi yaşar.Millet çalıştığı kadar refaha erer.Millet ürettiği kadar yer.
Haketmeden sallamak,çalışmadan refah istemek,üretmeden yiyeyim demek bile başka bi felaketin habercisidir...

Devletin görevi teşvik değilmidir?
Teşvik sadece halk eğitim kurslarında açılan, "makrome" kurslarımıdır?

Size "Tarhan Telli" ve "TT Custom Choppers" örneğini fevkelade verebilirim.

Ayrıca, yazımn sonunda şundan bahsettim. Bahdi geçen "o adam" şu ya da bu değil. O adam, bu düzen ve güzel ülkemin gidişatıdır.
MEsele para değil.

merr
08 Ocak 2014, 20:08
Bende şu adam yada bu adam demedim.Direk millet dedim.Sen,ben,biz dedim...
Benim söylediğim işin teşvik yada parayla alakası yok sen yanlış anlamışsın.
Ben üretmekten,icat etmekten bahsediyorum.Sen yeni bişey üret yada icat et sana çuvalla para vermek isteyecek çok olur.Devlet dahil.
Motosikletin icat tarihine ve hikayesine bi bak bakalım kimden teşvik almışlar hangi kursa gitmişler.Devlet mi öğretmiş.Yada bugün kendi motosikletini üretenler halkevindenmi öğrenmiş bu işi?
Bizim üretmemiz lazım.İcat edilmişleri en azından taklit maklit üretmemiz lazım...
Üretmediğimiz için "o adam" herşeyimize ortak oluyor.

Yazdıklarım arasında senin yazına muhalefet eder bişey yok.
Sen o adama kızmışsın, yazmışsın.
Bende senin yazından etkilenip aslında o adama kızmak yerine kendimize kızarsak bu işin çözümünü buluruz dedim...

airhead
08 Ocak 2014, 20:19

milleti hazıra alıştıranlar utansın.
yerli motoriklet yapmaya kalkana 'larpadan'geçirip ağzından çıkardılar.

APALA
08 Ocak 2014, 20:57
merr kardeşim sitemim sana değil.
Üretemiyorsun ki birşeyler.
Üretiyorsun, tepene biniyorlar.
yapıyorsun, yapamazsın diyorlar.
diğer adam ne diyor, "gel, yeter ki yap"
30 yıl önce ölen bir bölücünün leşini inşaat çıkarıp, bu adam neden öldü diyorlar.
o kadar demokratiksek eğer, aynı gün içinde ölen 3 mühendisimizi, komutanımızı çıkaralım bi değil mi.
Lafım sana değil yanlış anlama.
Konuyu dağıtmayaym herneyse.
Diyeceğim o ki, o adam bizi kırbaçlamak için var... Başkalarına birşey yaptıklarını görmedik henüz.

merr
08 Ocak 2014, 21:20
[QUOTE=APALA;3241610]merr kardeşim sitemim sana değil.
Üretemiyorsun ki birşeyler.
Üretiyorsun, tepene biniyorlar.
yapıyorsun, yapamazsın diyorlar.
diğer adam ne diyor, "gel, yeter ki yap"
30 yıl önce ölen bir bölücünün leşini inşaat çıkarıp, bu adam neden öldü diyorlar.

Yok be kardeşim.
O dünya yok artık.
Bak bak bu bişeyler üretecek onun tepesine binelim.Aman üretmesin bizden almaz sonra durumları geçti artık.
Sen yeterki bitanesini üretmeyi başar.Bi iş görsün.Virüs gibi yayılır.O sana yapamazsın diyen ilk alır.Ardındanda becereme diye işini zorlaştıran seni övmeye başlar.Yanına yanaşır kanını emmek için.Çünkü onun bu dünyadaki tek görevi senin becerememen,bu zihniyet her becerilen işin yanındadır.Başarıldıktan sonra bile...

Bence bizdeki durum yılgınlık,tembellik,mesai doldurmacılık.
Zamanında birileri denemiş becerememiş,beceremedim dememişte bana yardım etmediler,elimden tutmadılar demiş.
Şimdi herkeste onun izinden gidiyor.Aman nolcak hazırı var alırım diyor.

Benim iddiam şudur bir millet nasıl yönetilmeyi,nasıl yerlerde yaşamayı,nasıl bir demokrasi anlayışını,nasıl bir çevre düzenini,nasıl bir ekonomik yapıyı hakediyorsa ancak o kadarını alır.

Bugün şikayet ettiğimiz herşeyin sebebi biz olduğumuz gibi, başardıklarımızın,becerdiklerimizin de tek sebebi bu millet...

McBay
08 Ocak 2014, 21:32
BU ülkede birşey üretmeye kalksan da üretmezsin.

Zamanında haberlere de çıktı.

Bir tane amca Erzurumda.

2 zamanlı motor üretiyor.

Fakat kimse gidipte ona devlet de dahil.

Bunu geliştirip üretelim demiyor.

Bugün ben iş kurmak istiyorum.

Kosgeb var biliyorsunuz.

Eğitimleri var 70 saat kadar.

Tamam diyorsun eğitimlere katılıyorsun sınavını geçiyorsun sertifikanı alıyorsun burası da tamam.

Sonra diyorki kardeşim ne iş yapacaksın projeni ince ince hesapla detayla bana getir diyor.

Tamam diyorsun.

Herşeyini hesaplıyorsun herşey 10 numara.

Projeni de kabul ediyorlar destek vereceğiz diyorlar.

Ama sorun burda başlıyor.

Sana diyor ki.

Ya kardeşim biz kabul ettik senin projeyi ama önce sen cebinden bir miktar para harca bunların hepsini faturalandır.

Dükkan açılışını yap.

Lazımsa işçi al onları sigorta yap.

Sonra biz gelcez bakıcaz.

Sana aylık olarak vereceğimiz krediyi maaş verir gibi vereceğiz diyor.

El insaf zaten cebimde param olsa sana neden ihtiyacım olsun.

Ama yok önce cebinden harca sonra biz sana taksit taksit veririz diyor.

Birde ne kadar harcadın diyelim 54 bin lira mı?

Bunun kdv siz hali olan 27 bin lirayı veriyor.

Senden geri almıyor.

İyi de ben nasıl iş yapıcam?

Nasıl projemi geliştireceğim?

O yüzden bu ülkede üretim adına hiçbirşey olmayacak.

Çünkü üretim yapacak olan kimseyi istemiyorlar.

Çünkü bu ülke üzerindeki pasta çok büyük ve herkes bu pastadan 1 dilim kapmasın 1 grupta kalsın diye uğraşıyorlar.

Sonra ben neden üretim yapayım ki?

Ben kendim için söylüyorum.

Benim tarım olarak bir projem var teyzeoğlu ile yapacağım.

Ortalama 50 bin lira lazım.

Kosgeb'e gidiyorum sen cebinden harca biz sonra bakıcaz diyor.

Eeee sen benim projemi başlamadan öldürdün.

Nasıl olcak bu iş?

Kısacası cebinde sermayen yoksa ve tanıdığında yoksa.

Bu ülkede üretim adına birşey yapamazsın.

Bundan sonrada yapılmayacak.

APALA
08 Ocak 2014, 22:17
Merr kardeşim, haklılık payın mutlaka var.
Yalnız, benim umudum kırık. Umudum nereden kırık dersen, şuradan yada buradan. Ya devletten ya milletten.
Buraya dikkat!

Turizm okuyorum. Daha önce konservatuvar okuyordum. Bazı sebeplerden bırakmak zorunda kaldım. Dolayısyla insan karakterini çözümlemeyi ve gözlemlemeyi iyi beceririm. Gözlemlediğim kadarıyla şu:
Bazıları bu lafıma üzülecek, kırılacak, belki siyaset denilip konu kapatılacak ama yazamadan edemeyeceğim.
Kalmadı azizim kalmadı.
Milli bilinç dediğimiz şey kalmadı.

Bir millete bakıyorum.
Misal veriyorum x milleti.
Para yok, din yok, şan yok, saygınlık yok, ama insan kalitesi var...
Diğerine bakıyorum,
Para yok, kaliteleri yok, tarihleri yok, kaliteleri yok, ama adamlar dinlerini yaşıyor...
Diğerine,
Din yok, tarih yok, hiç bir şey yok. Ama hiçbir şey! Ama bir bakıyorsun, adamlara vatan deyince çıldırıyorlar.
Bakıyorsun y milletine, hiçbirşey yok. Ama hiçbirşeyleri yok. Bi bakıyorsun, adamların tip fiziği yeter. Kadınlar güzel, erkekler yakışıklı.

Allah aşkına şimdi soruyorum size, bizde ne var?
Dinimizi mi yaşıyoruz? Hayır...
Norveç gibi, kaliteli insanlarmıyız? Hayır...
Birileri gibi paramız mı var? yine hayır...
Peki vatan, millet deyince içimiz bir hoş mu oluyor? eskiden di o... Yine hayır. Artık herkesin kendi cebi.
Hiçbirşeyimiz yok ama, sanayi bizde sanayi. Dünyayı sallıyoruz mu diyoruz? Hayır...
Tipimiz bile yok daha tipimiz...

Sadece, ama sadece 600 Yıl öncesiyle övünen bir milletiz.
Tek yaptığımız bu. Fransızlara tuvaleti öğretmişiz. İyi ne güzel.
Peki ya şimdi?

merr
08 Ocak 2014, 22:33
McBay söylediklerine büyük oranda katılıyorum para denen nesne bu projeleri hayata geçirmek için şart.
Sana lazım olan 50 bin, diğerine 150 bin.Bu senin benim için büyük para ama aslında çok küçük paralar.Bu paraları bulup projelerimizi hayata geçirebilsek belkide 5 sene sonra 200 işçi çalıştıran ticari hacmi 5 milyon dolarlık işlerin sahibi olacağız.Biz üreticez memleket yiyecek,sonra biz daha çok parayla daha büyük yatırımlar falan yapıcaz.

Katılmadığım tarafı şudur.Gerçekten elinde iyi bir proje varsa ve para kazanması için,memleketin hayrına olması için her detayı düşündüm diyorsan senin devlete ihtiyacın yok.Senin tek ihtiyacın olan, düşünüp kafa patlattığın projene sadece parası olduğu için %50 sine ortak olmaya çalışan zihniyete gösterilecek tevazu.Araştır birçok başarılı şirketin başlangıcında bu ve benzeri durumlar vardır.

Geleyim asıl kızdığım yada asıl kızılması gereken koca göbekli,boş kafalı para babası yurdum insanına.Memleketin kaymağını yiyeceksin,belli bir zenginliğe ulaşcaksın sadece al-sat yapacaksın.Hiç üretmeyeceksin.Sorsan ben şu kadar adama ekmek veriyorum der.Lan babaın hayrına vermiyorsun ya.İşini yapıyorlar.Senin saçma imparatorluğunun devamını o adamlar sağlıyor.

Bugün en pahalı işler hangileri malumunuz.Bunların hangisinde varız.Ağır sanayinin neresindeyiz.Teknoloji üretiminin neresindeyiz.Taşımacılık sektöründe ne yapıyoruz.Şimdi birileri çıkıpt aban thy demesin walla söverim.Lan taşıdığın uçağı kendin yapmadıktan sonra thy nın yçnetimini bende yaparım.Alırım iyi bir ceo.Ekibi gerçekten profesyonellerden kurarım dolgunda maaş veririm,beceririm o işi.

Üretmek arkadaşlar her duruma,her olumsuzluğa,inadına,kurtulmasına,özgürleşmesine üretmek.Bir işi yapmak isterse bu yurdun insanı başarır yeterki istesin...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Merr kardeşim, haklılık payın mutlaka var.
Yalnız, benim umudum kırık. Umudum nereden kırık dersen, şuradan yada buradan. Ya devletten ya milletten.
Buraya dikkat!

Turizm okuyorum. Daha önce konservatuvar okuyordum. Bazı sebeplerden bırakmak zorunda kaldım. Dolayısyla insan karakterini çözümlemeyi ve gözlemlemeyi iyi beceririm. Gözlemlediğim kadarıyla şu:
Bazıları bu lafıma üzülecek, kırılacak, belki siyaset denilip konu kapatılacak ama yazamadan edemeyeceğim.
Kalmadı azizim kalmadı.
Milli bilinç dediğimiz şey kalmadı.

Bir millete bakıyorum.
Misal veriyorum x milleti.
Para yok, din yok, şan yok, saygınlık yok, ama insan kalitesi var...
Diğerine bakıyorum,
Para yok, kaliteleri yok, tarihleri yok, kaliteleri yok, ama adamlar dinlerini yaşıyor...
Diğerine,
Din yok, tarih yok, hiç bir şey yok. Ama hiçbir şey! Ama bir bakıyorsun, adamlara vatan deyince çıldırıyorlar.
Bakıyorsun y milletine, hiçbirşey yok. Ama hiçbirşeyleri yok. Bi bakıyorsun, adamların tip fiziği yeter. Kadınlar güzel, erkekler yakışıklı.

Allah aşkına şimdi soruyorum size, bizde ne var?
Dinimizi mi yaşıyoruz? Hayır...
Norveç gibi, kaliteli insanlarmıyız? Hayır...
Birileri gibi paramız mı var? yine hayır...
Peki vatan, millet deyince içimiz bir hoş mu oluyor? eskiden di o... Yine hayır. Artık herkesin kendi cebi.
Hiçbirşeyimiz yok ama, sanayi bizde sanayi. Dünyayı sallıyoruz mu diyoruz? Hayır...
Tipimiz bile yok daha tipimiz...

Sadece, ama sadece 600 Yıl öncesiyle övünen bir milletiz.
Tek yaptığımız bu. Fransızlara tuvaleti öğretmişiz. İyi ne güzel.
Peki ya şimdi?

İşte şimdi senle aynı noktadayım.Bence devletlerin kaderini milletler çizer.Kendi hatalarından batar yada çıkarlar...

APALA
08 Ocak 2014, 22:47
Ben kendi payıma düşenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Motosiklete biniyorsam, korumalarımla beraber, bilinçli biniyorum.
Bir kız seviyorsam, ona layık olmaya çalışıyorum.
Oyunculuk diyorsam, kendi mikrofonum, kendi ekipmanım için para biriktiriyorum.
Çok düşünüyor, az konuşmaya çalışıyorum.
Profesyonelliğe ve insan hayatına, kararlarına değer veriyorum.
En basit bir örnekle, çöpe ekmek atmamaya çalışıyorum. Şayet atacaksam, kenarına koyuyorum, biri alsın da, hayvalnarına tavuklarına yem yapsın diye.
Ama ben bunu yaperken, ev arkadaşım, "saçma sapan işler yapma" derken, kulağında yabancı, rock dediğimiz tarzda müzik adı altında çığıran adamları dinliyor oluyor.
Bende bu adamları gördükçe, ümidimi kaybediyor ve kendimi daha da düzeltmeye çalışıyorum. Ne yapayım.

merr
08 Ocak 2014, 22:54
Ben kendi payıma düşenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Motosiklete biniyorsam, korumalarımla beraber, bilinçli biniyorum.
Bir kız seviyorsam, ona layık olmaya çalışıyorum.
Oyunculuk diyorsam, kendi mikrofonum, kendi ekipmanım için para biriktiriyorum.
Çok düşünüyor, az konuşmaya çalışıyorum.
Profesyonelliğe ve insan hayatına, kararlarına değer veriyorum.
En basit bir örnekle, çöpe ekmek atmamaya çalışıyorum. Şayet atacaksam, kenarına koyuyorum, biri alsın da, hayvalnarına tavuklarına yem yapsın diye.
Ama ben bunu yaperken, ev arkadaşım, "saçma sapan işler yapma" derken, kulağında yabancı, rock dediğimiz tarzda müzik adı altında çığıran adamları dinliyor oluyor.
Bende bu adamları gördükçe, ümidimi kaybediyor ve kendimi daha da düzeltmeye çalışıyorum. Ne yapayım.

Adamsın.Şimdi bide Fenerlisindir?

APALA
08 Ocak 2014, 22:59
Ne yazık ki değilim :mrgreen: Aslında futbol işinden hiç anlamıyorum :mrgreen:

merr
08 Ocak 2014, 23:07
Sende fenerli kumaşı var.Gel fenerli ol :)
İşin esprisi.Rengi falan farketmez insan olsun.
Üniversite öğrencisisin heralde.Memleketimde böyle düşünenen,yazan,sohbet edilebilir üniversite öğrencilerinin olduğunu bilmek rahatlatıyor beni.Tüm güzel işler düşünerek başlar...

APALA
08 Ocak 2014, 23:13
Sende fenerli kumaşı var.Gel fenerli ol :)
İşin esprisi.Rengi falan farketmez insan olsun.
Üniversite öğrencisisin heralde.Memleketimde böyle düşünenen,yazan,sohbet edilebilir üniversite öğrencilerinin olduğunu bilmek rahatlatıyor beni.Tüm güzel işler düşünerek başlar...

Sağolun, teşekkür ederim. :) Evet üniversite okuyorum. Bende sizlere teşekkür ederim alakanız için.

caneroz
09 Ocak 2014, 00:44
Dikkat bu bir soygundur !

babaduru
09 Ocak 2014, 01:08
Türkiye de bişey üretmemek için sunulan sebep sanayi yok!Ben motorlu araçlar bölümünden mezun oldum sanayide 9 ayım geçti staj yaptım ve gördümki basit bi sanayide bi otomobil motoru üretebilecek insanlar ve teknoloji mevcut.Gerekli olan tek birşey var bir mühendis(ki ülkemizde mevcut olan kişiler) ve devlet desteği ve izni,bu ülkemizde mevcut değil tek sorunumuz bu.İstersek uzaya çıkabiliriz ama bi ecnebinin kurduğu fabrikalarda çalışıyoruz.

COQ
09 Ocak 2014, 01:30
Yok be kardeşim.
O dünya yok artık.
Bak bak bu bişeyler üretecek onun tepesine binelim.Aman üretmesin bizden almaz sonra durumları geçti artık.

:queen::mrgreen::P:cherry:

Yanlis anlama valla sahsina degil.
Denk geldi.
http://www.radikal.com.tr/turkiye/tubitak_o_yapmamistir_deyip_reddetti_almanlar_burs _verip_ogretmen_yapti-1169910

APALA
09 Ocak 2014, 02:47
Bütün dünyanın tanıdığı Mehmet ÖZ, neden amerikada?
Adam bi çubuk yapmıştı. Bilgisayar üzerinden ontrol edilebilen. Amerikadan oturduğu yerden, türkiye deki hastayı kalp ameliyatı yapabilecek bi çbuk.
Buradan anlaşılıyor ki, adam birşeyler yapmak istiyor.

Birde şurdan bakalım, kaç tane mühendis, doktor, mimar adamımız var türk olmayıp, türkiye ye gelen?

merr
09 Ocak 2014, 15:40
:queen::mrgreen::P:cherry:

Yanlis anlama valla sahsina degil.
Denk geldi.
http://www.radikal.com.tr/turkiye/tubitak_o_yapmamistir_deyip_reddetti_almanlar_burs _verip_ogretmen_yapti-1169910

Bu haberi, bu yorumları yapmadan önce okumuştum..Çok üzüldüm elden kaçırılan bu gence.Almanyanın kızlarıda fena değil.Baya bi beyni yıkanacak bu gencin.Mal bir jüri üyesi yüzünden...

Bak ben ne diyorum.Bişeyi bu halk hakediyor yada haketmiyor.Bu tübitak koordinatörüde senle benle aynı kanı taşıyor.Adam yavşağın,malın önde gideni,düşünmeden iş yapıyor.Belkide bi çocuğun böyle işler yapmasını kıskanmıştır.

Söylediğim şu, bu çocuklar gibi dehalar ülkemizde çokça.Bu çocuk gerçekten bişey yapmışki ortada kalmamış.Biz bişey yaparsak,düşünürsek,üretirsek, birileri bu fırsatları değerlendirecektir.Birileride elinden kaçıracaktır.Bu çok doğal.

Önemli olan senin bana yaptığın gibi,iyi hoş diyorsunda al sana bak haberdeki çocuğun durumu deyip ümitsizlik pompalamamak.Bunu gençler arasında yaymamak.Bu ancak ve ancak bizim gelişmemizi istemeyenlerin işine gelir.Bunlar münferit örneklerdir.Arada bir olan şeylerdir.Hiç yoktan yere harcanmış projeler,hatta insanlar hep olacaktır.Bu çocuğu almanya kaptı.Sizler,ben,gençler,pararlılar,halk, hepimiz gözümüzü açmalıyız.Artık isme değil,soya değil,yaşa değil,makama değil, işe önem vermeliyiz,düşünceyi sevmeliyiz,projeye para yatırmalıyız...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

Bütün dünyanın tanıdığı Mehmet ÖZ, neden amerikada?
Adam bi çubuk yapmıştı. Bilgisayar üzerinden ontrol edilebilen. Amerikadan oturduğu yerden, türkiye deki hastayı kalp ameliyatı yapabilecek bi çbuk.
Buradan anlaşılıyor ki, adam birşeyler yapmak istiyor.

Birde şurdan bakalım, kaç tane mühendis, doktor, mimar adamımız var türk olmayıp, türkiye ye gelen?

Bu yutdışına kaçan beyinler paraya kaçıyorlar.Gençliklerine bakın aldıkları tekliflerin dolgunluğu onları yurtlarından ediyor.ADam anasını babasını bırakıyor memleketi bırakmış çokmu.Nasıl bir para verdiklerini siz hayal edin.

Yani en akıllılarımız bile para düşkünü. Vatan sevgisi,millete hizmet gibi duygularla yetiştirdiğin nesil sana hizmet eder.Ama bunlar böyle değilller.Çünkü onları yetiştirende parayı seviyor.Ne devlet,ne millet,ne evlat,hiç bişey bilinci kalmamış.Para için çocuk yetiştiriyorlar.Parayı seviyoruz biz artık.Millet olarak böyleyiz...

Zenginlerimiz yanlıştalar.Paran zaten var.Artık sevme bu kadar.Aklı sev,insanı sev,projeyi sev,fikri sev,dehayı finanse et...

APALA
09 Ocak 2014, 16:40
Valla ne bileyim.
Ben artık sadece kendime oklandım. Birde sözüme değer verildiği ortamlarda iki çift laf ediyorum.
Başka ne yapayım.

abeciMotoru
09 Ocak 2014, 17:54
eline yüreğine sağlık.
kimseye muhtaç olmadan yaşamak için çaba gösteriyoruz resmen.
ne polisine ne memuruna, hiç bişeyinden medet umar halimiz kalmamış.
küçükken, büyüyünce polis olucam amca hayallerini yok ettiler daha ne olsun.
genel sağlık sigortası prim borcu diye bişey çıkarmışlar, hayatımda hastaneye gitmemişim be şerefsiz.
nerden ne yolcaklarını şaşırmışlar!

APALA
09 Ocak 2014, 21:17
Bizim devletteki tek zihniyet şu.
Devlete gelir, vergiden olur.
Başka herşey, fuzulidir. Fayda sağlamaz.
Satılması gerekir, zarar eder.

COQ
09 Ocak 2014, 23:07
Türkiye' de ne dahiler var gibi söylemlerle bu işler maalesef olmuyor.
Yani sen bu ülke için ne yaptın?
Bir icat yap,bir atılım yap söylemleri olması gereken, kulağa hoş gelen fakat içi boş söylemlerdir.
Neden içi boştur?
Çünkü bu söylemi düstur edinip bütün Türk halkı gece gündüz çalışmaya başlasa bile ortaya elle tutulur bir şey çıkmaz.
Neden?
Çünkü bu iş zeka ya da deha meselesi değildir
eğitim meselesidir.
Eğitim kurumlarımız ne yazık ki yetersizdir ve bu yetersizliğin suçlusu halk değil, o adam ve yanındakilerdir.

Sinan Er
09 Ocak 2014, 23:52
Türkiye' de ne dahiler var gibi söylemlerle bu işler maalesef olmuyor.
Yani sen bu ülke için ne yaptın?
Bir icat yap,bir atılım yap söylemleri olması gereken, kulağa hoş gelen fakat içi boş söylemlerdir.
Neden içi boştur?
Çünkü bu söylemi düstur edinip bütün Türk halkı gece gündüz çalışmaya başlasa bile ortaya elle tutulur bir şey çıkmaz.
Neden?
Çünkü bu iş zeka ya da deha meselesi değildir
eğitim meselesidir.
Eğitim kurumlarımız ne yazık ki yetersizdir ve bu yetersizliğin suçlusu halk değil, o adam ve yanındakilerdir.

Tespitin tamamen doğru ama eksik.

Asıl temel adaletle başlar. Eşitlik derken kadın erkek eşitliği anlıyor insanlar eşitliğin anlamı çok daha kapsamlıdır ve adaletle sağlanır. Ülkemizde herne olursan ol çevrende tanıdıkların kadar büyürsün.

Tanıdığın bakansa miletvekiliyse ülke çapında büyürsün. Tanıdığın esnafsa mahalleliyse mahalle çapında büyürsün. Kişinin sahip olduğu eğitim yetenek alınteri hep boş.

Bugün gelişmiş ülkelerin bizden tek üstün yanı adaleti bizden daha fazla uygulayabilmeleri.

Adalat+çalışmak = Herşeye sahip olmaktır.

Bunu ne sağ ne sol görüş ne dini inanç nede inançsızlıkla ölçebilirsiniz yada oluşturabilirsiniz.

Bu sıradan birşey değildir ve ha deyince oluşmaz.

Babadan oğula geçmez. Gökden zembille yada başka birşeyle inmez.

Çok basitt bir şekilde sahip olunur.

Parmağına diken batar canın acır ve bunun can acıttığını öğrenirsin. Bunun başkalarına acı vereceğini düşünerek ya kaçınır ve hatta başkalarını da bundan korursun yada bunu silah olarak kullanırsın.

Biz elimize geçen her imkanı karşımızdakine üstünlük sağlamak için kullanmaktan imtina etmeyiz. Oysaki karşımızdakida bizim gibi bir candır canla bir ruhtur.

APALA
10 Ocak 2014, 00:17
Tespitin tamamen doğru ama eksik.

Asıl temel adaletle başlar. Eşitlik derken kadın erkek eşitliği anlıyor insanlar eşitliğin anlamı çok daha kapsamlıdır ve adaletle sağlanır. Ülkemizde herne olursan ol çevrende tanıdıkların kadar büyürsün.

Tanıdığın bakansa miletvekiliyse ülke çapında büyürsün. Tanıdığın esnafsa mahalleliyse mahalle çapında büyürsün. Kişinin sahip olduğu eğitim yetenek alınteri hep boş.

Bugün gelişmiş ülkelerin bizden tek üstün yanı adaleti bizden daha fazla uygulayabilmeleri.

Adalat+çalışmak = Herşeye sahip olmaktır.

Bunu ne sağ ne sol görüş ne dini inanç nede inançsızlıkla ölçebilirsiniz yada oluşturabilirsiniz.

Bu sıradan birşey değildir ve ha deyince oluşmaz.

Babadan oğula geçmez. Gökden zembille yada başka birşeyle inmez.

Çok basitt bir şekilde sahip olunur.

Parmağına diken batar canın acır ve bunun can acıttığını öğrenirsin. Bunun başkalarına acı vereceğini düşünerek ya kaçınır ve hatta başkalarını da bundan korursun yada bunu silah olarak kullanırsın.

Biz elimize geçen her imkanı karşımızdakine üstünlük sağlamak için kullanmaktan imtina etmeyiz. Oysaki karşımızdakida bizim gibi bir candır canla bir ruhtur.

Çok güzel yazmışsınız. Ne deyim ki.
Birçok yer gördüm. Yaşım elverdiği kadar.
Ve insanlarının yapılarının üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu gördüm...
Şöyle örnek vereyim, Sivas - Kangal daki dolmuşcu zihniyeti neyse, Tokat - ziledeki onun gibi.
Samsun - Kavak taki esnaf zihniyeti neyse, Mğla bodrumdaki de onun gibi.

Ne zaman değişir bilinmez.
Ama ben tüm bunlar oldukça, birilerine güvenmek istiyorum.
Bu birileri, belki devlet, belki polis, belki asker, belki sivil kuruluş, belki kanun...
Bilemem.
Ama güvenemiyorum.