PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooterdan vitesliye geçiş

uur52
08 Ocak 2014, 14:36
Herkese selamlar. Kısmetse haneye bir motosiklet daha geliyor. Biradere honda cbr 250r almayı düşünüyoruz. Haliyle ben de kullanmak istiyorum ama 1 yıl önce ilk motor deneyimime scooterla başladım ve marka model değişse de halen scooterla devam ediyorum. Kısacası hiç vitesli deneyimim yok. Önce Honda Eğitim Merkezinden ders almayı düşündüm ama gördüm ki kademe kademe ders veriyorlar ve her kademe 450 lira civarı. Başka alternatifler var mı yoksa parası neyse verip Honda'ya gitmek mi gerekiyor. Şimdiden teşekkürler :)

kemboo
08 Ocak 2014, 15:03
hondanın eğitiminin oldukça iyi olduğunu duymuştum. Genel olarak scooter sürüyorsan vitesliyede geçişte çok zorlanmazsın bence bende scooterdan vitesliye geçtim. Tabii ki eğitim alman çok daha iyi. Eğer illa para vereceksen honda ya ver. Oldukça kabul gören bir eğitim diye biliyorum

uur52
08 Ocak 2014, 15:08
Özellikle vites eğitimi benim için ilk sırada. Pratik yaparak öğrenilebilir ama çocuğun sıfır motor heba etmek istemiyorum. Onun malı benim malım sonuçta :)

orhanay06
08 Ocak 2014, 15:11
gis akademiye de bi bak istersen...

cece89
08 Ocak 2014, 15:11
ilk denememi arkadaş sayesinde cbf te yaptım dün akşam bende de aynı dert vitesliye geçiş dönemindeyim.

:pr: mantık manuel araç gibi işliyor ama yarım basıyon N yanıyor falan biraz komplike bide ayak freni off gerildim şu an.

Hayırlısı olsun :)

uur52
08 Ocak 2014, 15:13
gis akademiye de bi bak istersen...

Hemen inceliyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

ilk denememi arkadaş sayesinde cbf te yaptım dün akşam bende de aynı dert vitesliye geçiş dönemindeyim.

:pr: mantık manuel araç gibi işliyor ama yarım basıyon N yanıyor falan biraz komplike bide ayak freni off gerildim şu an.

Hayırlısı olsun :)

Sağolasın dostum. Nerdeyse aynı evrelerden geçiyoruz seninle. Sym fiddle ve vitesliye geçiş :D

ayhan.s
08 Ocak 2014, 15:42
Valla ben de vitesliden scooter'a geçmeyi planlıyorum :) Scooter şehir içinde sanırım benim için daha uygun bir araç, bagajıdır, çamurudur, yağmurudur.

ArdaAras
08 Ocak 2014, 20:12
duke kadar aralardan rahat geçebileceğin bir scooter var mı? sonra pişman olmazsın umarım :silent:

beko12345
08 Ocak 2014, 21:31
Ben mondial 150 mash scooter den Cbr250r a geçiş yaptım. Tıpkı sizin söylediğiniz gibi.

Sadece 1 kere stop ettirdim oda , kullanmaya başladıktan 2 saat sonra. Sinek kondu elime scooterdan alışmışım , refleksle elimi çekince stop etti.

Açıkçası debriyajı yavaşça bırakıp gazıda hafif açınca zaten sorun yok. Sırf bunun için eğitime hiç gerek yok. Ben bindiğim gibi kaldırdım , sürmeye başladım.

Haaaa ama Eğitim yararsız bir şey mi? Kesinlikle hayır...
Söylemek istediğim sırf vites içinse gerek olmadığı.

ayhan.s
09 Ocak 2014, 11:34
duke kadar aralardan rahat geçebileceğin bir scooter var mı? sonra pişman olmazsın umarım :silent:

Valla ikilemdeyim Arda. Full yağmurluk giymeden kışın binmek imkansız. Eşimi artçı olarak rahat rahat alamıyorum. Soğuktan daha iyi korunurum ve sele altı bagajını da düşününce mantıklı geliyor.

Aslında en güzeli kötü havalar için ucuz bir scooter almak, güzel havalar için nakedle gezmek :)

cece89
09 Ocak 2014, 12:57
Hemen inceliyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

Sağolasın dostum. Nerdeyse aynı evrelerden geçiyoruz seninle. Sym fiddle ve vitesliye geçiş :D

aynen istanbula geleli 6-7 ay oldu burada motorsuz olmaz izmirden motor bekliyorum bende izmirdeki fiddle i burada kullanmaya devam edeceğim.

Eğer vitesliye alışırsamda Ducati Diavel düşünüyorum :joker:

Şaka şaka cbr 250, ninja 250 falan işte :)

tr_select
09 Ocak 2014, 13:07
Motor işi şakaya gelmez arkadaşlar. Virajda vites düşürmesi, yükseltmesi, gaz tepkimeleri... Panik fren ile durma, motor freni ile kontrollü yavaşlama...

Vericeğiniz 300-500 lira sizin hayatınızı kurtarabilir veya daha güvenli, bilinçli bir şekilde yol almanızı sağlayabilir.

norace
10 Ocak 2014, 00:21
Valla ikilemdeyim Arda. Full yağmurluk giymeden kışın binmek imkansız. Eşimi artçı olarak rahat rahat alamıyorum. Soğuktan daha iyi korunurum ve sele altı bagajını da düşününce mantıklı geliyor.

Aslında en güzeli kötü havalar için ucuz bir scooter almak, güzel havalar için nakedle gezmek :)

Eşinizle binecekseniz Xmax 250 alın. Selesi acayip rahat.Zaten hayvan kadar selesi var. :thumleft: Arka kısmına oturunca "o kullansın, ben artçı olayım" diyeceksiniz. :cat:

ayhan.s
10 Ocak 2014, 00:33
Eşinizle binecekseniz Xmax 250 alın. Selesi acayip rahat.Zaten hayvan kadar selesi var. :thumleft: Arka kısmına oturunca "o kullansın, ben artçı olayım" diyeceksiniz. :cat:

Aklımda o var zaten. Görünüşünü de çok beğeniyorum.

ArdaAras
10 Ocak 2014, 06:13

artçı konusunda bir bilgim yok rodajda olduğu için kimseyi almadım motora. artçı konusunda ki deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz duke için?

AWESQME
10 Ocak 2014, 06:58
Ben Honda da her kademeyi almak zorunda değilsin diye biliyorum. Sen oraya scooter eğitimi almaya gitmiceksin nede olsa. Diceksin ki "vitesli motor eğitimi almak istiyorum" onlarda sana o eğitimi vericeklerdir. Belki başta bi scooter sürüşüne bakıyorlardır ama bildiğini görünce vitesliye geçirirler. Bir tane video izlemiştim o videoda scooter ile 1 tur attıktan sonra bildiğini görüyorlar ve sonra vitesliye geçiyorlardı. Gidip konuş bence Honda ile onlardan direk bilgi al.

ayhan.s
10 Ocak 2014, 12:11
artçı konusunda bir bilgim yok rodajda olduğu için kimseyi almadım motora. artçı konusunda ki deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz duke için?

Ben almadım ama artçı olarak bindim. Artçı çok ufak tefekse olur. Ufak tefekten kastım 50 kilo civarında bir kızsa. Onun dışında berbat :) Ben 1.75, 85 kilo falanım toto sığmıyor artçı selesine. Kullanan için bir sıkıntı pek fazla yok ama artçı için durum kötü. Bir kere oturduğunuz yer çok ufak, rahatsız, tutanacak tek yer sürücünün beli (o yanlardaki demirlere tutunamıyorsunuz çünkü totonuz onlarun üzerinde duruyor zaten)

uur52
10 Ocak 2014, 14:51
Ben Honda da her kademeyi almak zorunda değilsin diye biliyorum. Sen oraya scooter eğitimi almaya gitmiceksin nede olsa. Diceksin ki "vitesli motor eğitimi almak istiyorum" onlarda sana o eğitimi vericeklerdir. Belki başta bi scooter sürüşüne bakıyorlardır ama bildiğini görünce vitesliye geçirirler. Bir tane video izlemiştim o videoda scooter ile 1 tur attıktan sonra bildiğini görüyorlar ve sonra vitesliye geçiyorlardı. Gidip konuş bence Honda ile onlardan direk bilgi al.

Ben de öyle düşünüyorum ama konuşmak lazım. Vites ve virajlar için eğitim tek bir pakette ise benim için çok iyi olur.

canerol
10 Ocak 2014, 15:05
scoterden vitesliye geçince bişe olmuyorda...vitesliden scotere geçince asıl komedi başlıyor debriyaj diye fren sıkmalar aşağıda pedal aramalar :queen:

kurufasulye
10 Ocak 2014, 15:54
Çok zor bir şey değil.Araba da kullanıyorsanız sistemin çalışmasını zaten biliyorsunuzdur.
Ama honda güvenli sürüş eğitimi gerçekten güzel.Youtube ta videoları mevcut.

ugur sengul
16 Ocak 2014, 17:58
Benin arkadasim, hic motor tecrubesi yok kuba superlight 200 aldi yarim saat sonra otobana cikti, cok buyuk mevzu degil ogreniyorsun bos bir arazide bilen bi arkadasinla hergun 1, 2 saat pratik yap kardesim, 2 hafta sonra iyicene alisinca trafige cik, parana yazik 500 lira az para degil.