PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köprü HGS yi Okumadı, Kaçak Yazdı

yusufgursoy
08 Ocak 2014, 12:32
ne yapmam gerekiyor ? HGS yi okutacağım diye canım çıkıyor zaten köprüde dur çıkar göstermeye çalış falan. Millet ne güzel takıyor bezi plakaya vın biz aman ayıp olmasın hak yemeyelim falan diye düşünürken kaçak yazıyor :)

Bunun için yapmam gereken bişi var mı ? Ertesi gün yine köprüden geçtim bu sefer okudu ama önceki kaçak yazısı ne olacak ?

Teşekkürler

JUSTice4all
08 Ocak 2014, 12:34
plakaya tanımlı ise hgs otomatik olarak düşecektir. sıkıntı yok.

ozrace
08 Ocak 2014, 12:36
hiç bişey olmayacak,plakadan ücreti düşecek.ben hiç göstermiyordum,pardon arasıra orta parmak gösteriyordum yanlış olmasın :)

phradrel
08 Ocak 2014, 12:51
ben de sıkıldım, okuyacak diye uğraşmıyorum. köprü trafiğinde bir gerizekalının altında yitip gitmekten iyidir. plakanızı okursa plakaya kayıtlı hesabınızdan düşer. düşmezse de kendileri bilir.

Pekbipicadam
08 Ocak 2014, 12:55
http://www.hgsbakiye.com/
bu adresten geçişlerini ve kaçak geçişin varsa görebilirsin, hgs olduğu halde kaçak yazan varsa mail at müşteri hizmetlerine düzeltiyorlar. ama mail için acele etme plakadan düşme işlemi hemen olmuyor, 3-5 gün sonra normale dönüyor.

acayüp
08 Ocak 2014, 13:03
Ben artık cebimden bile çıakrmıyorum :) Madem okumayabiliyor ve madem okumadığında da içinde para varsa düşüyor e neden uğraşimki düşsün işi ne .
Zaten birşey göstermek gerekliliğini de anlamıyorum. Plakayı okuyup düşebiliyorsan neden millete 15 tl den kıytırık kartı kakalarsınki ???
Her plakaya bir posta hesabı tanımla , insanlar ptt den yada bankadan yada netten plaka hesabına para yatırsın , pradan düş kullanıldıkça.
Gereksiz gişe yatırımları gereksiz masraf devlet kaynaklarını boşa harcama .
Birkaç sene içinde bu dediğimi yaparlar bu işlerden voleyi vuran kazandığı parayla kalır. Olan milletin parasına olur.
Zamanında ogs ler için anormal depozito lar almışlardı , hiç geri alabilen oldumu ??
Birde bunu hizmet diye yutturuyorlar bize.

İçerisinde bakiye varsa sorun yok. Ama yoksa bir hafta içinde yüklemen lazım yükleme yapmazsan ceza yazılır.

kurubuz
08 Ocak 2014, 13:05
Motorun ön camına içten yapıştır üzerine de saydam bir koli bandı yapıştır. Ayrıca HGS den geçerken en fazla 15/saat ile geç. Genelde hızlı geçildiğinde okumuyor.

yusufgursoy
08 Ocak 2014, 13:13
tamam otomatik düşüyorsa sevindim :) Millet plakayı gizliyor valla içime dokundu adam yanımda durdu gizledi geçti dedim helal olsun :)

HGS OGS KGS başlı başına saçmalıkta neyse yine siyasete gireriz... Bu tarz durumda olan arkadaşlar için faydalı başlık olacaktır

RODWIN250R
08 Ocak 2014, 13:49
tamam otomatik düşüyorsa sevindim :) Millet plakayı gizliyor valla içime dokundu adam yanımda durdu gizledi geçti dedim helal olsun :)

HGS OGS KGS başlı başına saçmalıkta neyse yine siyasete gireriz... Bu tarz durumda olan arkadaşlar için faydalı başlık olacaktır

Bence bunun siyasetle hiç ilgisi yok teknik bir konu.... Gişeler için daha profesyonel ve mantıklı çözümleri olan projesini devlete gösterir ve ihleyi kazanır. Devlet kabul eder neden etmesin akılcı çözüm ve sıfır sorun getirenlerin projesini.

İlker Eren
08 Ocak 2014, 13:55
İhale kanunu ne yazıkki en iyi çözümü değil, en ucuz çözümü destekliyor. İşin içinde siyasi yada rant getiren hesaplar olmasa bile, eğer otorite irade koymadısa ihale sonucunde elde kalan ürün genelde vasat.

uur52
08 Ocak 2014, 14:27
Ben hgs yi pvc kaplattım. Köprüden geçeğim günlerde ön camın iç tarafına para bandı ile yapıştırıyorum. işim bitince bantı söküp hgs yi ruhsatın içine geri koyuyorum :)

shi_bumi
08 Ocak 2014, 14:55
HGS ön camda ama neredeyse her geçişimde kaçak geçiş veriyor. Nasılsa içinde kredi var oradan düşerler diye stres yapmıyorum. 3-5 gün sonra da kaçak geçiş sorguluyorum, herhangi bir sorun görünmüyor. Ama ilginçtir ki HGS hesabımdan da hiç kredi düşmüyor. Nasıl bir sistem anlamadım. Acaba önde plaka olmadığı için tespit edemiyorlar mı ? Ya da sistem tam oturmadı mı ?

Geçen gün HGS'yi nasıl okutacağımı buldum ama. Ben rahatça okusun arkadaş diye okuyucuya olabildiğince yakın ve yavaş geçiyordum. En son 2 geçişimde şeridin en sağından yani okuyucu göze en uzak taraftan geçtim, bu sefer gördü. Bilmiyorum artık tesadüf mü ?

Ramazan Can
08 Ocak 2014, 15:04
benim minibüsü 1 gün tanıyorsa 2. gün tanımıyor.. kaçak yazıyor bazen çok büyük rakamlar çıkıyor hatta ama hesapdan hep aynı düşüyor.. plaka tanımlı ise sıkıntı yok yani...

Reşit
08 Ocak 2014, 15:26
Motorun ön camına içten yapıştır üzerine de saydam bir koli bandı yapıştır. Ayrıca HGS den geçerken en fazla 15/saat ile geç. Genelde hızlı geçildiğinde okumuyor.

Birde efsane vardır ya, ogs 150'nin üstünde geçince okumuyor diye. Öyle bir okuyor ki, bizzat denedim. O parayı nasıl vakumladı anlatamam :cherry:

03 Haziran 2016, 09:40
Öncelikle eski bir konuyu hortlattım, kusura bakmayın. Forumda arama yaptım ama kesin bir cevap bulamadım.
Etiket tipi hgs vardı, onu çözmüştüm. Kartlı hgs indirim olunca ona geçtim. nasıl okutacağımı çözemedim. Denediğim yöntemler montun iç cebine koymak, montun yan cebine koymak, montun üst küçük cebine koymak, eldivenin içine koymak. hiç birinde başarılı olamadım.

Kart esnek olmadığından ön cam eğimli olduğundan yapıştırmak çok olacakmış gibi gelmedi. İçine geçmesi için yapışkanlı plastik kılıfı denedim ama tam oturmadı.

Kartlı hgs kullanıp gişelerden okutup geçebilen var mıdır? Köprü için dert etmiyorum plakadan okuyor ancak kurtköye giderken gişelerde okumazsa tüm paralı yol parası kesiyor. Her seferinde arayıp düzelttirmek gerekiyor.

MoKo777
03 Haziran 2016, 10:01
Öncelikle eski bir konuyu hortlattım, kusura bakmayın. Forumda arama yaptım ama kesin bir cevap bulamadım.
Etiket tipi hgs vardı, onu çözmüştüm. Kartlı hgs indirim olunca ona geçtim. nasıl okutacağımı çözemedim. Denediğim yöntemler montun iç cebine koymak, montun yan cebine koymak, montun üst küçük cebine koymak, eldivenin içine koymak. hiç birinde başarılı olamadım.

Kart esnek olmadığından ön cam eğimli olduğundan yapıştırmak çok olacakmış gibi gelmedi. İçine geçmesi için yapışkanlı plastik kılıfı denedim ama tam oturmadı.

Kartlı hgs kullanıp gişelerden okutup geçebilen var mıdır? Köprü için dert etmiyorum plakadan okuyor ancak kurtköye giderken gişelerde okumazsa tüm paralı yol parası kesiyor. Her seferinde arayıp düzelttirmek gerekiyor.

Kartı okutmak için uğraşmayın cüzdanınıza koyun orda dursun.Hatta evde bile bırakabilirsiniz.Zaten plakayı okuduysa daha sonradan otomatik olarak düşüyor.İnternetten düzenli olarak kontrol edin sadece, fazla yazarlarsa arayıp düzelttirin.Bazen hiç okumuyor, geçiş ücreti falan da düşmüyor, ona da yapacak bişi yok artık :)

Levent
03 Haziran 2016, 10:42

Benim de 6. Sınıf kartlı hgs var motosikletimde.
Köprü geçişlerinde ve otoban girişlerinde
Gişenin ortasından geçmek sureti ile geçip gidiyorum.
Sms ile bilgilendirme geliyor,
Şu geçişiniz ücretlendirilmiştir şeklinde.
O yüzden durup okutacağım diye kendinizi paralamanıza gerek yok.

Biraz kandırıldığımızdan da söz etmeden duramayacağım..

Bu sistem doğru bir sistem değil.

Çünkü KGS kartlarını hgs'ye çevirdiler.

HGS 'nedir peki? Hızlı geçiş sistemi (Açılımı)
adı altında çalışan, elimizdeki manyetik kartların içerisinde
RFID chipine sahip dijital bir kimlik.

Pek ya OGS nedir ? Otomatik Geçiş sistemi. (Açılımı)
Nasıl çalışır? OGS, kibrit kutusu boyutunda
İçerisinde RFID Chip bulunan, dijital bir kimliktir.

Bakın altını çiziyorum; Her ikisinin de çalışma mantığı aynıdır. Yani ikiside "Radio Frequency Identification " altyapısı ile çalışmaktadır.

Aralarındaki farkı da belirtelim ikisi aynı şey değil diyecek arkadaşların önünü kesmiş oluruz.

OGS = Aktif RFID Chip kullanmaktadır (Pille çalışan, daha yüksek sinyal gönderen)
HGS = Pasif RFID Chip kullanmaktadır.(Geçiş noktalarındaki RFID alıcıları/vericileri tarafından gönderilen sinyal kartınıza temas ederek, chipinizi canlandırır, ve içerisindeki dijital id'yi okuyucuya iletir.

Nihayetinde her iki sistemde aynı çalışma prensibi ile işliyorken, neden iki sistem var sorusu olayın iç yüzünü açık açık ortaya dökmektedir. Zira bu hem halk tarafında hissettirilmeden yapılan bir soygun, hem de bu sistemi satan,tedarik eden,kurulumunu ve bakımını yapan yandaş kuruluşları destekleme faliyetidir.

Bundan 10 sene - 15 sene önce Sistem nasıl çalışıyordu ?

Bir kaç gişe OGS, diğer gişeler para ödemeliydi. Neden ? OGS almak istemeyen, sık kullanmayan, ihtiyacı olmayan insanlar para ile geçiş yapsınlar diye.

Peki ne oldu ? İstanbul nüfusu patladı, ve artık köprü ve otoyollarda para ödemek ciddi zaman kaybı ve trafik oluşmasına sebep olduğu için gişeleri kaldırdılar.

Çok güzel bir uygulama,tamam herkes beklemeden geçşin, ama oda ne? Bir OGS'nin yanında, KGS diye bir sistem çıktı, kontörlü cep telefonu hattı gibi para yüklüyorsun, köprüye gidince kartı yuvasına sokuyorsun, ve tekrar çıkartıyorsun, ve geçişi tamamlıyorsun. Peki bu trafik yaratmıyor muydu? Yaratıyordu, ve hepimizin gördüğü üzere ömrü kısa sürdü ve yerine HGS'ye bıraktı. Zaten HGS'nin çalışma prensibini anlattım.

Şimdi sorarım size,

2000'li yıllara geldik, dakikada 60-100 frame kare kayıt eden profesyonel kameralarımız var, kural ihlalinde çitonk diye evinize ceza gönderen ve bu kameraların arka tarafta çalışan çok stabil plaka tanıma yazılımı da her geçen gün daha da başarılı güncellemeler ile hatasız çalışmaya devam ediyor.

Peki bu sistem otoparklarda bile kullanılırken, neden köprü geçişi ve otoyol geçişlerinde kullanılmıyor? Zaten trafiğe kayıtlı olan plakalar bir şekilde vergilendirilirken otoyol ve geçiş ücretlerini tahsil etmek çok mu zor?

Yorum sizin..

nines
03 Haziran 2016, 10:47
otoyol olsaydı hgs müşteri hizmetlerini ara filan derdim ama köprünün fiyatı sabit. hesabından düşerler. bu arada değişmediyse bir dönem köprü plakaları önden okuyordu motosiklette okumadan geçince düşme yapmıyordu. değiştiyse bilemem

mgora
03 Haziran 2016, 11:03
Hgs b..tan bir sistem sadece ptt satılırken artı değer oluştursun diye kurulmuş , vatandaşa zarar bir yapı.
Kimse kusura bakmasın hiç kendimi kasamam , plakaya tanımlı hgs'em var , plakamda açık işini düzgün yapan memur yazarsa devlet parasını alır , yapmazsa (ki yapmıyorlar devletin hangi işi düzgün ki - otoyollar ile devlet yolları arası kalite farkı bile bariz , sanki vergi vermiyoruz) para almaz bu kadar.Tasası bana düşmüyor artık.

weirdo1
03 Haziran 2016, 11:25
Hgs nin açılımının "hızlı geçiş sistemi" olduğunu unutmayalım arkadaşlar, bazı araç sürücüleri ve motorcular o kadar yavaşlıyorki neredeyse durup olmayan gişe memuruna para uzatacak gibi davranıyorlar.

Bas geç okursa plakayı düşer bakiyeden, okumassa kendi bilir zorla okutacak halimiz yok.

MotorKafa
03 Haziran 2016, 11:47
Şu köprülerle ilgili yapılan mantıklı tek bir şey söyleyin dişimi kırayım.

FSM'de gişe yok, Boğaziçi ve diğer otoyollarda gişe saçmalığı var.
Köprüden gişelere doğru yol en az 3-4 şerit genişliyor ve ileride tekrar daralıyor. Böylece şeritlere yayılan araçlar, daralan şeritlerde birbirine girip trafiği daha çok kilitliyor.
Trafik yoğunluk saatine göre ek şerit açıyorlar. Ek şeritten normal şeride girmeye çalışan adam gene ekstra trafiğe sebep oluyor.
HGS OGS gibi salaklıklar zaten ortada.

Belki 1 yıldır yükleme yapmıyorum, kartımda 30 TL bakiye var. 1 yılda en az 50 kere geçmişimdir. 1 lira düşmüyor bakiyem. Ceza sorgulaması yapıyorum 1 kuruş cezam yok. Faizli ödemeleri ne zaman sokacaklar diye beklemedeyim.

Ekarahan
03 Haziran 2016, 12:02
bende ilk zamanlar kırtasiyeden kartlık ve kart askı ipi alıp boynuma asıyodum gişelere gelince montu acıp elimle gösterip tekrar koyup kapatıyordum kış gelince üşendiğimden açmadım kacak geçiyorum bazen düşüyorlar sistemden bazen düşmüyorlar
fsm otomatik okuyor hemende düşüyorlar:) boğaziçi sorunlu biraz en sağdaki hgs arızalı bazen okuyor bazen okumuyor
6 aydır hemen hemen her gün geçiyorum yüzde 90 kaçak geciyorum okumuyor sonum ne olcak bilmiyorum :)

eren3736
03 Haziran 2016, 13:25
Bi rakam kapatıp geçiyorum kimseyi zegin etmeye uğraşamam, bende kayıtlı hgs bile yok ama devamlı kullanıyorum gişeleri .Attığımız her adımdan vergi alıyorlar onlara saysınlar

ötekiben
03 Haziran 2016, 14:11
Belki 1 yıldır yükleme yapmıyorum, kartımda 30 TL bakiye var. 1 yılda en az 50 kere geçmişimdir. 1 lira düşmüyor bakiyem. Ceza sorgulaması yapıyorum 1 kuruş cezam yok. Faizli ödemeleri ne zaman sokacaklar diye beklemedeyim.

benim durum da aynı. plakayı okusun okumasın para düşmüyor. sorgulamalarda da çıkmıyor bir şey. sonradan bir şey çıkartabileceklerini sanmıyorum. plakam da kartım da ortada sonuçta.

Erdost
03 Haziran 2016, 14:14
Plakayı bantlıyorum.Alacağı vergiyi benzinden alıyor umrumda olmaz.

MotorKafa
03 Haziran 2016, 14:17
benim durum da aynı. plakayı okusun okumasın para düşmüyor. sorgulamalarda da çıkmıyor bir şey. sonradan bir şey çıkartabileceklerini sanmıyorum. plakam da kartım da ortada sonuçta.

Geçişlerde kaçak geçiş yazıyor mu peki?
Benim her geçişte 46 lira yazıyor.

sinan.erkan
03 Haziran 2016, 14:21
Her geçişimde ihlal yazar. Daha ne bakiyemden düştü ne de geçiş ihlalime kayıt işledi. Çok kafanıza takmayın. HGS web sitesinin ihlal bölümünü ara ara kontrol edin yeter.

ötekiben
03 Haziran 2016, 14:31
Geçişlerde kaçak geçiş yazıyor mu peki?
Benim her geçişte 46 lira yazıyor.

çok nadir oluyor kaçak geçiş. genelde sorunsuz geçiyormuşum gibi oluyor ama kontrol ettiğimde bakiyemin düşmemiş olduğunu görüyorum.

03 Haziran 2016, 14:38
köprülerde dediğiniz gibi sorun değil. ancak otoyolda okumazsa tam yol parası alıyor. bu da toplamda daha zarara neden oluyor.
birkaç kere yaptığım itirazı kabul etmediler ve ankara - istanbul arası maksimum parayı verdim. bu nedenle otoyollar için çözümü bulan var mı diye sordum.