PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronik guruları...Destek lazım.

shi_bumi
07 Ocak 2014, 19:46
Arkadaşlar merhaba. Motoruma yaptığım bir modifikasyonu tamamlamak için yardıma ihtiyacım var. Bir süre önce motoruma ABS sistemi monte ettim. Sistem çok güzel çalışmasına rağmen ABS ikaz ışığı devamlı yanıyor. Ben motorun ve ABS ünitesinin tesisat diyagramlarını kullanarak, ABS ünitesinden çıkan ve diyagrama göre ABS ikaz ışığına giden kabloyu, gösterge paneli soketinde normalde motosikletim ABS'li olmadığı için topraklanan ABS ikaz ışığı pinine direkt olarak bağlamıştım. Bu haliyle ABS ikaz ışığı devamlı yanıyor. Daha sonra diyagramlara biraz daha yakından bakınca gördüm ki bu iş öyle benim sandığım kadar basit bir bağlantı değil. Arada bir transistör var. Yani kısaca ABS ünitesinden bir sinyal çıkıyor, transistör yükselteç veya switch görevi görüyor. Böylece ABS ikazı ışığı yanıyor veya sönüyor. İlgili tesisatın resmi aşağıda:

http://img543.imageshack.us/img543/9711/3x69.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/3x69.jpg/)

Diyagramda sağda işaretlediğim transistör bahsettiğim transistör. Soldaki de yakacağımız led. Şimdi sormak istediğim şu. Araştırdığım kadarıyla ABS ünitesinden gelen sinyal transistörün "base" bacağına bağlanacak. Diğer iki bacaktan biri - ki onlarda kollektör ve emiter oluyorlar herhalde - ikaz ışığını oluşturan led'e bağlanacak, diğeri de herhalde akünün (+) veya (-) kutbuna bağlanacak (mı) ? Led halihazırda kontaktan gelen (+) ile besleniyor. Transistör gelen sinyal ile şaseyi mi anahtarlayacak ? Bağlantıların nasıl olması lazım ? Transistör olarak NPN mi yoksa PNP mi kullanılacak ? Benim kafam basmıyor bu kadarına, bir omuz atın da halledeyim şu işi :)

gv650i
07 Ocak 2014, 21:51
montajını yapıp çalıştırmana sevindim galiba citroen nin parçalarını kullanmıştın onların elektirik şemalarını inceledinmi ?ordan bir çözüm elede edebilirsin abs beyninden - kutupmu çıkıyor bu çıkış bir basınç senserümü var nerden çıkıyor bu ışık abs devre dışı kalınca yanması lazım sistemi tam bilemediğimden sadece düşünmene yardımcı olacak bir şeyler yazdım çogunun halletmişin kuyrugu kalmış hallolur.

enesbingl
07 Ocak 2014, 22:00
o resimde gözüken transistör npn olması gerek. bide emiter kollektör ucunu doğru bi şekilde bağlarsan bide ledin + - kutbunu doğru bir şekilte takılırsa olur. ters çevir tak dene :) en kolay çözüm bu.

shi_bumi
07 Ocak 2014, 22:34
montajını yapıp çalıştırmana sevindim galiba citroen nin parçalarını kullanmıştın onların elektirik şemalarını inceledinmi ?ordan bir çözüm elede edebilirsin abs beyninden - kutupmu çıkıyor bu çıkış bir basınç senserümü var nerden çıkıyor bu ışık abs devre dışı kalınca yanması lazım sistemi tam bilemediğimden sadece düşünmene yardımcı olacak bir şeyler yazdım çogunun halletmişin kuyrugu kalmış hallolur.

ABS ünitesi ve sensörler BMW F650'den. ABS ünitesine giren soket Citroen Xsara'dan. Yeni fren hortumları kendi imalatım. Geri kalan parçalar Aprilia'dan...

ABS ünitesinden lambayı yakmak için basitçe 12V bir (+) veya (-) çıkmıyor. Bir sinyal voltajı çıkıyor ki sanırım 02-06 V arası birşeydir. Bu sinyal transistör vasıtasıyla anahtarlanıyor ve led'e ondan sonra asıl akım gidiyor. Transistörün bacaklarını biri bana söylese olay tamamdır.

shi_bumi
08 Ocak 2014, 19:40
Hata ettim konu başlığını açarken. "CBF150'mi YBR125'mi" diye açıp bir şekilde çaktırmadan asıl problemimi sokuşturabilseydim aralara bir yerlere daha çok yardım alabilirdim diye düşünüyorum :)

airhead
08 Ocak 2014, 20:30
İkaz lambasının yanması,ABS nin devrede olmadıgını mı gösterir?anmasına ragmen sistem çalışıyomu acaba?
Yani lamba yanmasına ragmen sistem çalışıyomu acaba?

UNdocab
08 Ocak 2014, 21:05
resimde fault light yani abs de sorun varsa yanan yazıyor

shi_bumi
08 Ocak 2014, 22:04
Arkadaşlar ABS'de hata yok, sistemin tüm parçaları çalışıyor. Sorun ABS ünitesinden gelen sinyalin gösterge panelindeki led'e yanlış bağlanması bundan eminim. Aradaki transistör olayını çözmem lazım.

tegin
13 Mayıs 2014, 09:34
@shi_bumi,
Sorunu çözebildinizmi, şuanki durum nedir ?