PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cg Motor Yükseltmek İçin Yardım :)

leons
04 Ocak 2014, 21:14
Elimde 125cclik motor var

Zealsun 125 cross 2006 model

Bu motoru temiz bir şekilde 200lük yapmak için hangi malzemeleri almam gerekir.

Ucuz yollu yapmaya çalışıyor rialli harici ucuza satan var mı bu ürünleri. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler :cherry:

leons
05 Ocak 2014, 14:01
Kimse yok galiba forumda şuan :)

dreamwalker
05 Ocak 2014, 14:11
http://www.camgoz.com.tr/asp/group/24/Modifiye-Urunler

seç begen 200cc olanları :-))

leons
05 Ocak 2014, 16:00
Baktım oraya fakat ekzantirikli üst silindir yok orda :)

cenkito
05 Ocak 2014, 16:28
saplamaları uyarsa kuba str silindiride kullanabilirsin.
ama zincirli motorda cc yukseltmede cok sorun olabiliyor. egzantirik zinciri uyumu, uzunlugu filan sorun olabiliyor

serkanADH13
05 Ocak 2014, 23:58
125 cc üstten egzantrikli motosikleti rektifiye işi yedek parca sıkıntısı daha fazla olur,

bende AGK,CG serisi motosiklet bulun bununla oynamanda fayda var,,,

leons
06 Ocak 2014, 00:21
Zaten piyanoların külbütörde olması beni uyuz ediyor. Komple sıfırdan toplasam bloğu acaba krank piston gibi en azından maliyeti düşürecek malzemeleri ona yerleştirsem mi ? Şanzıman, Debriyaj vs... gibi ?

Bu arada ekzantrikli motor ile ekzantriksiz olanın çekiş farkı varmı ?

cenkito
06 Ocak 2014, 01:08
Zaten piyanoların külbütörde olması beni uyuz ediyor. Komple sıfırdan toplasam bloğu acaba krank piston gibi en azından maliyeti düşürecek malzemeleri ona yerleştirsem mi ? Şanzıman, Debriyaj vs... gibi ?

Bu arada ekzantrikli motor ile ekzantriksiz olanın çekiş farkı varmı ?

cekişlerini bilemem ama egzantirikli motorlar biraz daha az titresimli oluyor diye biliyorum.

uyarsa tabiki tüm parcaları kullanabilirsin.
ama krank uymayabilir, ama egzantirik dişlisi eski kranka uyarsa onuda kullanabilirsin.
kartelide değişmen gerekecek.
piyasada geniş kartel tabir edilen cg kartelleri var, balansörsüz,
onlardan alırsan motoru 265 cc ye kadar toplayabilirsin.
o zaman titresim haricinde güç olarak tadından yenmez. hele de bu haline göre.
ama kartel değişince motor numarası da değişecek muayenede sıkıntı olur, bunu da bil.

leons
07 Ocak 2014, 02:15
Plaka yok muayene felan yok :)

Çok ucuza aldım 900 tlye komple motoru satın aldım, şaseyi komple temizleyip boyadım. Depo, egzoz, grenajları zımparalayıp boyadım. Elektrik tesisatını komple yarıp sinyaller, stop, fren ve debriyaj müşürleri gibi bazı kontrolleri çıkarıp tekrar monteledim.

Motorun pistonu delik deşik olmuştu ve üst silindire yapışmıştı. Rektefiye ettirim yeni sübaplar ve piston taktım ayarlarını yaptım çalıştı. Fakat üst kapakta sıvı conta vardı ve yağ kaçırıyor diye açıp yeni kırmızı conta sürdüm tekrar sente çekip kapattım. Çok güzel çalıştı bir ara rolantide ısındıktan sonra biraz yükleneyim dedim, yüklendikten sonra pat etti ve kesti :) Daha çalışmıyor üst kapak civataları gevşemiştir diye sıktım fakat gevşeme yoktu. Motor yine çalışmıyor. Acaba ekzantrik milleri yuvadan mı çıktı diye düşünüyorum. Tekrar söküp takmakta istemiyorum. Motorda aşırı titreşim var. Ben hız için kullanmayacağım bu motoru çekişi biraz artsın titreşimi baya azalsın istiyorum. Bu yüzden modifiye işine girdim.

Centiko anlaşılan sen xtreme 150den 210a çıkarmışsın. Bende ne yapsam bilmiyorum. Temiz şekilde bir kelle bulmakta zor. Gidip sıfırdan toplıyacam oem ybr motoru 400-500 lira tutsa yeter titreşimsiz heryere girip çıkacam. Titreşim o kadar önemli değil fakat bunda çok titreşim var. Öyle böyle değil :)

cenkito
07 Ocak 2014, 02:59
sıvı conta orada kullamak iyi olmamıs, yag kanallarını tıkamıs olabilir.
genelde üst kapak da sac conta kullanılır.
evet ben motoru yeni almıs iken komple modifiye ettim 8000 km ye yaklastı gayette memnunum

http://www.arasegemotor.com/index.php/aksesuar-modifiye/cg-250-ustten-egzantrik-modifiye-detail

böyle komple motor satanlarda var

leons
07 Ocak 2014, 03:03
Yağ gözeneklerine dikkat etmiştim Conta sürerken bir sıkıntı yoktu. Yarın tekrar açacağım üst kapağı bakalım ne olacak. Conta takımı almıştım rialliden ama yarısı eksikti. Ne kadar masraf ettin peki ?

cenkito
07 Ocak 2014, 03:05
350 lira civarı tutmustu.
işçilik beleş ama
kendim yaptım çünkü :)

leons
07 Ocak 2014, 03:11
İyimişde titreşim ne durumda mh 125 kadar var mı eğer öyleyse ben büyük ihtimal toplarım komple

cenkito
07 Ocak 2014, 03:12
mh 125 hiç kullanmadım bilemiycem,
ama sıfır değil var yani, helede dip gaz yapınca daha da artıyor.
ama normal devirde beni hiç rahatsız etmiyor

leons
07 Ocak 2014, 03:21
O zaman şu Agk,As 125 gibi cglerle aynı. Bendeki bunlara göre biraz daha fazla. Teşekkürler bilgiler için.

cenkito
07 Ocak 2014, 03:23
agk den azdır, nede olsa onlarda balansör yok
ama balansörlü cg150 lerle aynı seviye diyebilirim

leons
07 Ocak 2014, 21:03
O zaman hiç yokmuş titreşim :) Biz kt 125,seyhan gibi makinelerde anca titreşim var diyebiliyoruz.

İçini değiştirmek sorun değilde, bloğun rengi berbat ve bayağı çizikle dolu. Blok hariç herşeyi temizledim bu böyle kalınca güzel olmuyor.

http://imageshack.us/a/img827/8994/sf9q.jpg

http://imageshack.us/a/img541/7381/6rk8.jpg

http://imageshack.us/a/img826/9396/6t6x.jpg

http://imageshack.us/a/img837/184/yybm.jpg

emrecenk
20 Ocak 2014, 02:09
ya ben 100 cc den 150 lık yaptırdım ama hızda cok buyuk bı degısıklık olmadı kalkıs guzel ama max hız degerde motor duzde 115 gecmıyor kople karbrtr silindir silindir ust kapagı vs degıstı umdugumu bulamadım haa bıde 100 cc ıken kesıcıye gırdıgı hızlarda bu sefer teklıyor motor bunu hiç anlayamıyorum ! sizce sorun nedir

cenkito
20 Ocak 2014, 02:23
sanzıman aynı oldugu sürece hızda artıs olmaz.sadece son hıza cıkıs süren kısalır
ya ön dişliyi buyut yada arka dişliyi küçült

Ahmet Abi
20 Ocak 2014, 02:27
ya ben 100 cc den 150 lık yaptırdım ama hızda cok buyuk bı degısıklık olmadı kalkıs guzel ama max hız degerde motor duzde 115 gecmıyor kople karbrtr silindir silindir ust kapagı vs degıstı umdugumu bulamadım haa bıde 100 cc ıken kesıcıye gırdıgı hızlarda bu sefer teklıyor motor bunu hiç anlayamıyorum ! sizce sorun nedir

Kara düzen jawa-planet şanzımanı yapmak lazım ona. O zaman farkı görürsün.