PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 motorda rodaj kafam çok karıştı:(

SUKRU-35
18 Aralık 2013, 23:46
Arkadaşlar herkese merhaba,motorum honda cb125e sıfır aldım rodaj konusunu baya araştırdım fakat çelişkiler mevcut:( kimisi 60ı geçme kimisi bas gaza motor sağır kalmasın diyor.
Motoru aldığım yerdeki danışman kalp hastasının atış sinyalleri gibi kullan dedi inişli çıkışlı yani.Zorlama orta devirlerde kullan arada 100ü bi gör geri normal devire in motor açılmaz yoksa dedi.Bende aynen bunu yapıyorum motor her bastıgımda biraz daha fazla hız yapıyor şuan 9oı gördüm.Ayrıca kışın pistonlar ısınmadığı için ne kadar hız yaparsam yapıyım motorda bi sıkıntı olmayacağını söyleyenlerde var.
Kısacası; internette benim motor için 80i geçmiyor diyenler de var(doğru) 2 kişi 125i görende(buda doğru) iki tarafında vidyosu mevcut.Peki ben nasıl kullanmalıyım bu konu hakkında teknik ve donanımlı abilerimden arkadaşlarımdan yardım bekliyorum,saygılar.:pale:

Arda_Karaca
18 Aralık 2013, 23:50
Boşverin milletin ne dediğini. Kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde kullanın rodajda.

Lucas
18 Aralık 2013, 23:52
Boşverin milletin ne dediğini. Kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde kullanın rodajda.

Yazacaktım ki yazılmışı varmış :)

SUKRU-35
19 Aralık 2013, 00:03
Kullanma klavuzu vermediler yanında:( ayrıca herkes devirden bahsediyor benim motorda devir göstergeside yok:( hız göstergesinde vites aralıkları işaretlenmiş ama çok saçma;
1-20km 1.vites 20-40km 2.vites 40-60 3. vites şeklinde. 50 km hızı gördüğünde 5.vites istiyor motor göstergeye göre gitsem motor bağıra bağıra gidecek:) buyrun resmide burda
http://img689.imageshack.us/img689/1772/img1109ey.jpg

ogzcngdk
19 Aralık 2013, 00:14
valla benim bildiğim rodaj 0-500 km arası çeyrek gaz, 500-1000 km arası yarım gaz buda bitince son hızı denemeye başlarsın motor açılır ondan sonra istediğin gibi kullanırsın

SUKRU-35
19 Aralık 2013, 00:21
Başka tavsiyesi olan varmı arkadaşlar.Eğer basmamak gerekiyosa şimdiden önlem alıyım ziraa motor daha 130 kmde:( sağır kalmasınıda istemiyorum erken yatak sarmasınıda

insipre
19 Aralık 2013, 00:28
Başka tavsiyesi olan varmı arkadaşlar.Eğer basmamak gerekiyosa şimdiden önlem alıyım ziraa motor daha 130 kmde:( sağır kalmasınıda istemiyorum erken yatak sarmasınıda

eskiden motosikletin parçası birbirine alıştıktan sonra motosikleti dip gaz yüksek devirde kökle motoru açılsın, olayı vardı tabi bu olay parçalar birbirine alıştıktan sonraki süre için yapılıyordu.Ancak şimdiki teknolojiyle zaten fabrikadan 0 motosiklet çıkarkan motor açılmış bir şekilde çıkıyor, senin yapman gereken tek şey ilk 1000 - 2000 km(rodaj süresi) motoru yüksek devirde kullanmamak ve sabit devirde uzun süre gitmemen . iyi forumlar.

ERROR88
19 Aralık 2013, 00:46
ılk yag degısımıne kadar sakın kullan frenlere bıle anıden yuklenme rodaj olayı kullanıma gore degısır kımısı 1500 km de olur kı ben apacheyı 2500 de almıstım motor 120 yı gecmıyordu hala rodaj dolmamıstı ben actım motoru su an benım cbr 3000 km de 1600 du sanırım rodajın sonu motorda barız degısıklıkler oldu kendı kendıne sımdık ne desem yapıyor on bıle kaldırmıyordu motor neden aldım dıye sormaya baslamıstım nerdeyse zamana bırak arada yuklen ozellıkle bu soguk havalarda cok ıyı rodaj yapılır motora soyle temden bı bolu yapacan yokus asaa şile de olur tadından yenmez

eLated.*
19 Aralık 2013, 00:52
Motosikletin rodajını uzun yolda yapmak çok sakıncalıdır :farao: rodajı şehir içinde sürekli farklı devirlerde sürekli vites değiştirerek motora çok yüklenmeden yapmak gerekir.

yunusus
19 Aralık 2013, 09:56
Bir yorumda ben katayım madem öyle
1 rodaj eskidendi artık teknoloji değişti bas gaza gitsin diyenleri dinleme
2 en azından 500 km yi kitapcığa uygun olarak kullan

Sonrası şu şekildedir herkesinde bildiği üzere rodaj süresi motorun parçalarının birlikte çalışmaya alışma sürecidir. ilk 500 hatta 1000 kmde motora yüklenme ki fabrikasyon bir hata yüzünden ne bileyim tam sıkılmamış bir somun vida v.s yüzünden sana zarar gelmesin.
Motoru sabit devirlerde sabit viteslerde kullanmaman gerekli, ani kalkışlardan dik rampaya vurmadan hatta mümkünse 2 kişi binmekten kaçın dediğim gibi en az 500-1000 km.
Rodajı temiz bir uzun yol varsa bulunduğun bölgede orada yapmanı tavsiye ederim(ben bir motorumu 680km kadar bir yolda bahsettiğim şekilde kullanarak götürmüştüm -yolda yağını değiştirerek ve en temiz sonucu onda almıştım)
Yağını zamanında değiştirerek 1000 km yi devirdikten sonra hafif yokuş aşağı yollarda motora 5-10 dakikalık peryodlarda yüklenebildiğin kadar yüklen, daha sonra gazdan elini çek motor kompresöre binsin. bu dediğim olayı 3-4 ve 5. viteslerde ayrı ayrı uygula (tabi 3 ve 4. viteslerde 5 10 dakikalık abanmalar yapma motora:)
Canavarının hayrını gör :)

SmirnouF
19 Aralık 2013, 10:34
dostum motorun sağır kalma olayı 1000 km yavaş kullanmakla olmaz , illa arada devir yaptırmak istiyorum dersen son viteste değil orta viteslerde yüksek devir yap ama yüksek deviri fazla tutma , bikaç saniye ve sonrasına bırak gazı.

byanmaz
19 Aralık 2013, 13:17
bu konudaki söyleyeceklerimi, bir üniversitede malzeme bilimi konusunda doktora yapan bir arkadaşım anlatmıştı. onun dediğine göre iki rodaj metodu tavsiyesinin de doğruluk payı var. en önemli kural, motora hararet yaptırmamak. yani rodaj boyunca 15-20 km.lik kısa gezileri geçmemek. ikincisi hararet kuralını hatırlayarak motoru değişken hızlarda her iki yönde (hızlanma ve yavaşlama) zorlamak. yani redline yok, uzun geziler yok , sabit hız yok.sürekli hızlanma ve yavaşlama var. böylece bol motor freni ve bol hızlanma sırasında segmanlar her iki yönde de "mühürleniyor", sıkışıyor ancak kısa hararetsiz geziler yaptığımız için aşınan parçalardan çıkan talaş piston duvarına yapışmıyor.
dolayısıyla motoru zorlama diyenler de kısmi olarak haklı, zorla diyenler de.

zihnigonen
19 Aralık 2013, 14:17
bana göre en doğru tavsiye

Motosikletin rodajını uzun yolda yapmak çok sakıncalıdır :farao: rodajı şehir içinde sürekli farklı devirlerde sürekli vites değiştirerek motora çok yüklenmeden yapmak gerekir.

bassturbin
20 Aralık 2013, 19:19
Motorlar sağır kalmaz, rodaj (alıştırma devresi) doğru yapılmazsa yani yavaş yavaş alıştıra alıştıra motorun makinesi kullanılmazsa, o zaman sağır denilen motoru daha kullanmadan eskitmiş olursunuz bu kadar basit, şöyle birşeyde var gerçekten daha kullanmadan eskirde denilemez rodajı doğru yapmasanızda motora zarar vermeyebilir ama genelde sonradan doğru aşınmayan parçalardan sorun çıkabilir.

Yavaş yavaş kullanmadan yeni motor kesinlikle kitapçığındaki gibi alıştırılmalıdır.

(Normalde rodaj harici) Motoru ısıtmadan aniden basıp gitmelerde motorun ömrünü azaltır.

---------- Post added at 19:19 ---------- Previous post was at 18:54 ----------

Motorlar sağır kalmaz, rodaj (alıştırma devresi) doğru yapılmazsa yani yavaş yavaş alıştıra alıştıra motorun makinesi kullanılmazsa, o zaman sağır denilen motoru daha kullanmadan eskitmiş olursunuz bu kadar basit, şöyle birşeyde var gerçekten daha kullanmadan eskirde denilemez rodajı doğru yapmasanızda motora zarar vermeyebilir ama genelde sonradan doğru aşınmayan parçalardan sorun çıkabilir.

Yavaş yavaş kullanarak yeni motor kesinlikle kitapçığındaki km kadar veya 800 150 km alıştırılmalıdır.

(Normalde rodaj harici) Motoru ısıtmadan aniden basıp gitmelerde motorun ömrünü azaltır.

Yukarıda yanlış yazdım düzeltemedim;

Yavaş yavaş kullanarak yeni motor kesinlikle kitapçığındaki km kadar veya 800 150 km alıştırılmalıdır.

SUKRU-35
23 Aralık 2013, 17:42
http://u1312.hizliresim.com/1j/r/vtnvv.jpg (http://bit.ly/c25MCx)arkadaşlar cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.Peki vites geçişlerini nasıl yapmalıyım motorumda devir göstergesi yok:( hız göstergesinde vites geçişleri işaretlenmiş ama çok saçma olmuş açıkçası.ben 50ye geldiğimde 5. vitesi istiyor düşük viteste bağırıyor motor(kapalı kasktan duyabildiğim kadar).Motoru yüksek devirde kullanınca zarar verirmi motora yada sürekli düşük devirdemi kullanmam lazım.bazen boğuluyo gibi oluyor motor vites düşürüyorum çok bağırıyor:( gösterge paneline uysam mı acaba? kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum:(

yunusus
23 Aralık 2013, 17:47
Motoru rodajda iken minimum 500 km mumkun oldugunca yuksek devirlere cikarmamalisin min 500 bana gore 1000km sonrasinda da motora yuklenmeleri mumkunse hafif asagi egimli yerlerde uzun sureli olmadan yapmali ve bu sekilde motoru acmalisin

SUKRU-35
25 Aralık 2013, 22:16
Peki bu soruna bi önerisi olan varmı(
http://u1312.hizliresim.com/1j/r/vtnvv.jpg (http://bit.ly/c25MCx)arkadaşlar cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.Peki vites geçişlerini nasıl yapmalıyım motorumda devir göstergesi yok:( hız göstergesinde vites geçişleri işaretlenmiş ama çok saçma olmuş açıkçası.ben 50ye geldiğimde 5. vitesi istiyor düşük viteste bağırıyor motor(kapalı kasktan duyabildiğim kadar).Motoru yüksek devirde kullanınca zarar verirmi motora yada sürekli düşük devirdemi kullanmam lazım.bazen boğuluyo gibi oluyor motor vites düşürüyorum çok bağırıyor:( gösterge paneline uysam mı acaba? kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum:(

yucika
30 Aralık 2013, 13:56
Motoru sürekli düşük devir kullanırsan sağır olur.
yüksek devirli kullanırsan kör olur.
orta devirde kullanırsan topal olur.
aynı viteste çok kullanırsan kabız olur.
sürekli vites değiştirirsen basur olur...

Şimdi yukarıda yazılanlar gibi saçma sapan şeyleri bir kenara bırakıp kendi motosikletinin kullanma kılavuzunda yazanlerı uygula:
57
RODAJ
İlk
500
km’yi
(300
mil)
giderken
ekstra
özen
göstererek
motosikletinizin
gelecekte
de

-
venilir
olmasını
ve
performansının
düşmeme
-
sini
sağlayabilirsiniz.
Bu
süre
zarfında,
tam
gazla
çalıştırmaktan
ve
ani
hızlanmadan
kaçının.
http://honda.com.tr/App_Assets/Kilavuzlar/40/64/glh12511omtr.pdf

aranel
30 Aralık 2013, 14:59
Arkadaşım rodaj motosiklete yapılır insana değil. Buradaki "benim bildiğim rodaj " ile başlayan cümlelerine kulak asma her motosikletin özelliği bir olmadığı gibi rodajıda bir değildir. Kullanma kılavuzunun ilk başında yazar rodajının nasıl yapılacağı eğer onu anlayamadıysan çek fotoğrafını koy buraya beraber bakalım birde.

SUKRU-35
13 Ocak 2014, 23:42
Arkadaşlar yardımcı olan herkese çook teşekkür ederim.Özellikle YUCİKA nikli arkadaşım:)) sayende rodaj dahil motorun bütün aksamını öğrenme fırsatı buldum:) klavuzdaki teknik detayları öğrenmeye gayret gösteriyorum bu sayede burada sizide uğraştırmamış olurum:)) Bu arada motorun kullanma klavuzunda devir hız vs hiçbir şey yazmıyor sadece ilk 500 km extra özen göstererek kullanın diyor.Ben rodajı sağlıklı yapamadım genelde artçıyla bindim ve bolca rampalı yolda çıktım:( çok kez hız yaptım ve tapa gaz gittim( günah çıkarır gibi oldu sanki:)) Dün itibariyle 500 kmyi geçmiş bulunmaktayım ve motor baya serileşti gibi yoksa pisikolojik bi rahatlama mı benimki anlayamadım:)