PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır motorda Jigle problemi

SUKRU-35
12 Aralık 2013, 23:35
Arkadaşlar yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler.Motor honda cb125e daha yeni aldım acemi bile sayılmam yeni yeni öğreniyorum:) bugün öğle saatlerinde marşa bastım çalışmadı.Jigleyi çektim marşa bidaha bastım gene çalışmadı:S Hafif gaz verip çalıştırdım.Gazı bırakınca stop etti,bida jigle+hafif gazla çalıştırdım jigleyi indirdim gene stop etti.Sonra jigle+gazla çalıştırıp 1. viteste kaktım 2.vitese geçmek için debriyaja bastım motor gene stop etti:S benmi kullanmasını bilmiyorum jigleyi yoksa motordamı bir problem var bilen biri anlatabilirmi nasıl kullanmam gerektiğini:cat:

canerol
12 Aralık 2013, 23:47
motoru ısıtmayı denedinmi :cat:
motoru çalıştır jikle açık bırak 1 2 dk ısıt jikle kapat
sonra devam et havalar soğuk bide yeni motor seninde motorunda alışması lazım :)

SUKRU-35
12 Aralık 2013, 23:55
motoru ısıtmayı denedinmi :cat:
motoru çalıştır jikle açık bırak 1 2 dk ısıt jikle kapat
sonra devam et havalar soğuk bide yeni motor seninde motorunda alışması lazım :)

Jigleyi çekince marşla çalışması gerekmezmi motorun hafif gaz yemeden çalışmıyor bile:( gazı bırakınca da stop ediyor.1 2 dk gaz verip indirmem mi gerekiyor jigleyi acaba:) Yani rolantide(dogrumu yazdım emin değilim) ne marşla ne jigleyle gaz yemeden çalışmıyor.cb125e kullanıcı yorumlarında karlı havalarda bile jiglesiz çalıştırdıklarını okumuştum bende bi problem mi var acaba dedim:(

Teo23
13 Aralık 2013, 00:18
Motorun yeni olduğundandır. Jikle ve hafif gaz ile 2-3 dk ısıt motoru, sonra jikleyi gaz vermeden indir. 1-2 dk sonra bas gaza yola devam... ;) Ben bu mevsimde rodaj yapmayı hiç tavsiye etmem şahsen. Bu soğuklarda yağ ısınıp da pistona segmana ulaşana kadar çok zaman geçiyor. Motoru ısıtmadan sakın binme derim ben... ;)

Tİme_shİft42
13 Aralık 2013, 00:36
En fazla 2 marsta alması lazım jikle kapalı olsa bile calıstıktan sonra blok soguk rölanti düzensiz jiklede kapalı oldugu icin stop eder o ayrı mesele ama marsa basınca calısması lazım

Jikleyi ac calıssın kendi kendine stop edecek gibi olursa hafiften gaz ver stop etmeyecek kadar

RODWIN250R
13 Aralık 2013, 00:37
Buji ıslak olabilir su gelmiş olabilir buji ateşler sonra gaz verince stop eder ıslak olursa . Motoru yıkadınızmı veya soğukta sıcağa geçiş yaptınızmı?

Samet Ağır
13 Aralık 2013, 00:49
normal ısısındayken rolanti devri kaçtır??eğer çok düşükse de stop eder..sıcakken 1300-1400 devir olacak gibi ayarlayın-ayarlattırın..sonra tekrar bakın aynı şeyi yapıyormu???

SULH
13 Aralık 2013, 01:53
cbf 150 motorumu ilk aldığımda devri 1000de idi. ve devamlı stop ediyodu. ısındıktan sonrada öyle. satan bayiyi aradım. dur daha dediler süreli 2 km olmuş, biraz daha kullan. şimdi 7000küsür kilometrede tık yok makinada. tabi bakımlarını zamanında önce yetkili serviste yaptırdım hep.

SUKRU-35
18 Aralık 2013, 23:10
Arkadaşlar yardımcı olan herkese teşekkürler,internetim evde yok bu yüzden sık giremiyorum siteye.Motorumun devir göstergesi malesef yok:) hiç yıkamadım motoru yağmurda görmedi ama normale döndü gibi.jikleyi açıp gazla çalıştırıyorum sonra gazı bırakıyorum yaklaşık 3 dk yüksek devirli rolantide çalışıyor sonra yavaş yavaş jikleyi indiriyorum:)

F54
19 Aralık 2013, 00:00
aynen öyle yapacaksın zamanla motor kendine gelecek yani çalışmayı öğrenecek

SUKRU-35
19 Aralık 2013, 00:07
bide şu rodaj konusunada bi çare bulsam tam güzel olucak:)

F54
19 Aralık 2013, 00:43
yavaş yavaş takıl ne çözümü bulacaksın 500 km değişik vitesler de hafif devirde git daha ne olacak

0rkut
29 Ocak 2014, 21:27
arkadaslar bendede cb125 e var yalnız bu jıgle olayını hala anlamadım yanı anladıgım su dogrumudur soguk havalarda jıgle yukarda olacak motor 2 3 dk ısındıktan sonra gaz vermeden jıgleyı assagıya ındırıyorum ve devam dogrumudur yoksa tam tersı mı ?

forewer
29 Ocak 2014, 22:33
normal ısısındayken rolanti devri kaçtır??eğer çok düşükse de stop eder..sıcakken 1300-1400 devir olacak gibi ayarlayın-ayarlattırın..sonra tekrar bakın aynı şeyi yapıyormu???

Katılıyorum rolanti ayarın düşük olabilir.

SUKRU-35
30 Ocak 2014, 10:40
Arkadaşlar yardımcı olan herkese teşekkürler :) Sorun çözüldü kendiliğinden meğer ben yapamıyormuşum :) Şimdi alıştım,motorda bana alıştı saat gibi çalışıyor kereta:queen: