PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor calışmıyor

underu6767
12 Aralık 2013, 19:42
öncelikle herkese iyi aksamlar benim minsk 125 in alternatörun sargılarını değiştirdim ve 1 aya yakındır sağını solunu toplamakla uğrasıyorum ateşleme yapmıyordu bugun onuda halletdim cok guzel ateşleme yapıyor ama bır turlu calışmıyor bujiyi sokum sılındıre benzinde damlattım ama genede calışmıyor ayak pedalına bastığımda surekli tepme yapıyor eskiden bu olmuyodu avans ayarından die dusunuyorum tam olarak görerek avansıda nasıl ayarlayabılırım ve sızın yorumlarınız nelerdir

arslan26
12 Aralık 2013, 20:18
biraz teknik bilginiz varsa tecrübeli birinin yardımıyla forum üzerinden yardım alarak olur, bence imkanınız varsa iyi bir ustaya götürüp bir elden geçirin motor aksamını, uzun vade de daha sağlıklı olur

cenkito
12 Aralık 2013, 20:47
toplarken egzantirik ayarını kacırmıs olma ihtimalin var mı?

Samet Ağır
12 Aralık 2013, 21:44
minks 2 zamanlı bir motordur..egzantrik,sübap v.s şeyler olmaz onda..

çalışmamasının tek sebebi ateşlemenin doğru noktada yapılmamasıdır..ateşlemenin olduğu noktayı tespit edin..Ü.Ö.N olmalı..az öncesi az sonrası ayarlarsınız daha sonra...

underu6767
12 Aralık 2013, 22:46
minks 2 zamanlı bir motordur..egzantrik,sübap v.s şeyler olmaz onda..

çalışmamasının tek sebebi ateşlemenin doğru noktada yapılmamasıdır..ateşlemenin olduğu noktayı tespit edin..Ü.Ö.N olmalı..az öncesi az sonrası ayarlarsınız daha sonra...

tamam bende öle tahmin ediyorum ama o ayarı neye göre yapmam lazım onu bilmyorum nerde atesleme yapyo anlayamıyorum görüyorum ateşleme var ama hızlı döndüğü icin tam noktasını anlayamıyorum

Samet Ağır
13 Aralık 2013, 00:54
motor platinlimi? elektronik mi??
duruma göre yazalım..

underu6767
13 Aralık 2013, 00:56
motor platinlimi? elektronik mi??
duruma göre yazalım..

motor elektronik ateşleme

Samet Ağır
13 Aralık 2013, 01:03
o zaman hızlı döndürmesenizde ateşlemeyi görebilmelisiniz..çünkü elektrik için volantakı mıknatısı değil aküyü kullanır..
buji yuvasına bir kalem sokun,pistonu üst ölü noktaya(çıkabileceği en üst noktaya) getirin.yeri belirledikten sonra volanı elle motorun dönme yönünün tersine yarım tura yakın döndürün,sonrada üst ölü noktayı az geçecek kadar çevirin..bu işlemi peş peşe yapın ve ateşlemenin hangi noktada olduğunu görmeye çalışın..
anlatabildiğimi sanıryorum..eğer ateşleme tam üst ölü nokta civarlarındaysa doğru kabul edip bujiyi değiştirip deneyin,bozuk olabilir,tırnak arası çok açık,çok kapalı olabilir,bobin arızalı olabilir,tam gerilimi vermiyor olabilir,buda güçlü bir ateşleme sağlayamaz ve motor çalışmaz..
güçlü ateşleme çok ateşleme değil,plazma şeklinde bir kıvılcımdır...

underu6767
13 Aralık 2013, 01:42
o zaman hızlı döndürmesenizde ateşlemeyi görebilmelisiniz..çünkü elektrik için volantakı mıknatısı değil aküyü kullanır..
buji yuvasına bir kalem sokun,pistonu üst ölü noktaya(çıkabileceği en üst noktaya) getirin.yeri belirledikten sonra volanı elle motorun dönme yönünün tersine yarım tura yakın döndürün,sonrada üst ölü noktayı az geçecek kadar çevirin..bu işlemi peş peşe yapın ve ateşlemenin hangi noktada olduğunu görmeye çalışın..
anlatabildiğimi sanıryorum..eğer ateşleme tam üst ölü nokta civarlarındaysa doğru kabul edip bujiyi değiştirip deneyin,bozuk olabilir,tırnak arası çok açık,çok kapalı olabilir,bobin arızalı olabilir,tam gerilimi vermiyor olabilir,buda güçlü bir ateşleme sağlayamaz ve motor çalışmaz..
güçlü ateşleme çok ateşleme değil,plazma şeklinde bir kıvılcımdır...

benim motorun orjinalınde aku yok abicim ya genede allah razı olsun okadar uğrasmış yazmısn yarın dediklerine göre braz daha calışcam uzerine cok saolasın

serkanADH13
13 Aralık 2013, 01:53
Samet Ağır abinin dediğine katılıyorum,
ve bişiy daha eklemek istiyorum,
yakınlarınızda biraz uzunca bır bayır var ıse vurdurrak denemenı onerırım,
atesleme gelıyor demıssın,
atesleme düşük ise marş ile zor olur ama sağlam vurdurunca calısır arka arkaya atesleyınce calısır ama gaz kesınce stop eder,
eger dedıgım gıbı olur ıse sorun ateşlemededir,

Yok hiç işlem yapmıyor ise Samet Ağır abinin dediği gibi zamanlama hatası vardır ve yanlış zamanda ateşlıyordun,