PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiberglass depo yapımı için uygun bir malzeme midir?

sonofwind
04 Aralık 2013, 09:00
Herkese merhaba arkadaşlar.Kısaca anlatmak gerekirse,fiberglastan bir benzin deposu yapmak istiyourum.Model çıkartmak benim için sorun değil ya da öğle düşünüyorum.2 parça yapıp daha sonra ikisini birleştireceğim.Sormak istediğim fiberglassın benzine dayanması için özel bir malzeme eklemek gerekir mi?Çarpama ve düşürme harici motosiklette dayanıklığı nedir?İmalat sırasında izlemem gereken özel sıralama var mıdır?görüş ve bilgilerinizi bekliyorum arkadaşlar.Saygı ve sevgilerimi sunarım...

Sinan Er
04 Aralık 2013, 10:43
İstersen google babaya sor o sana daha çabuk bilgi verir. İşi bitirdikten yada bitiremedikten sonrada burada paylaş ki daha çok kişi tecrübelerinden faydalanabilsin.

Şimdiden kolay gelsin.

Birçok kişi itiraz edecektir. Benzin deposu fiberden olmaz diye nutuğa başlayacaklar. Bunada ayrıca hazırlıklı ol.

serkanADH13
04 Aralık 2013, 11:14
sanırım yardımcı olacaktır,

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/56568-fiber-glass-uygulamasi-resimli-anlatim.html

< iLk@yy >
04 Aralık 2013, 12:14
kullanamazsın.
fiberglas depo direk motorun üstünde olacak. düşünürsek

aliminyum kadar ısıya dayanıklı değil
basınç altında şeklini koruyamayabilir ve ısıda işin içinde ( su bidonlarını düşünme bunlar yuvarlak şekildeler senin üretmek istediğin farklı şekillerde ve kıvrımlarda olacak kırılma oranı daha basittir bazı durumlarda )
diğer seçenek ise malum türkiye şartları ve yolları fiberglasın sağlamlılık ve sertliğini iyi ayarlayamazsan çukur ve yoldaki titreşimle kırılabilir. içerisinde taşıyacağı yüküde hesap et bunun için

motosiklet üreticileri için hafiflik sağlayabilecek bir malzeme fakat kullanılmıyor sonuçta içerisinde benzin olacak

gargi amca
04 Aralık 2013, 13:37
Fiberglastan benzin deposu yapmak mumkun. Benzin deposu fiberglasd olan model motosiklet mevcut. Daha fazla yakit icin fiberglastan buyuk depo yapilmis motosiklet gordum. Hatta gecen gun discovery chanelde occ programinda motorun deposunu fiberden yaptilar.

İmportant
04 Aralık 2013, 13:39
Bakır daha maliyetsiz olur.

sonofwind
04 Aralık 2013, 21:59
İstersen google babaya sor o sana daha çabuk bilgi verir. İşi bitirdikten yada bitiremedikten sonrada burada paylaş ki daha çok kişi tecrübelerinden faydalanabilsin.

Şimdiden kolay gelsin.

Birçok kişi itiraz edecektir. Benzin deposu fiberden olmaz diye nutuğa başlayacaklar. Bunada ayrıca hazırlıklı ol.

Google babayı ezberledim zaten.Ona danışmadan tuvalete gidilmez ayıptır söylemesi.Olmaz gibi birşey yok.Yapıldığını gördüm.Fiberin yapılışını da biliyorum.Hani derler ya 1000 kere de biliyorsan 1001.sini sor demişler.Ben de ince bir imalat nüası olabilir mi diye bu konuyu açtım.Çünkü taşınacak olan su değil benzin.İlginiz için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:51 ----------

sanırım yardımcı olacaktır,

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/56568-fiber-glass-uygulamasi-resimli-anlatim.html

Bu bilgileri gönderdiğiniz için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:54 ----------

Fiberglastan benzin deposu yapmak mumkun. Benzin deposu fiberglasd olan model motosiklet mevcut. Daha fazla yakit icin fiberglastan buyuk depo yapilmis motosiklet gordum. Hatta gecen gun discovery chanelde occ programinda motorun deposunu fiberden yaptilar.

Dediğiniz gibi yapılmama durumu yok.Yeni bobber imalatım için önce depo imlatında başlayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:56 ----------

Bakır daha maliyetsiz olur.
Bakır ne alaka anlayamadım sayın important.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Benim için aslolan kendi elimde çıkması yoksa yurtdışından 400-600 tl arası getirebiliyorum.

hasansonmez
04 Aralık 2013, 22:35
beş kat elyaf sararsan canavar gibide olur benim depo plastik mesela neden olmasın benzinin polyestere zarararı yok çözücü değil delinmez etmez hem hafif olur hemde istediğin şekili verirsin

sonofwind
05 Aralık 2013, 08:34
beş kat elyaf sararsan canavar gibide olur benim depo plastik mesela neden olmasın benzinin polyestere zarararı yok çözücü değil delinmez etmez hem hafif olur hemde istediğin şekili verirsin
Hah isteğim cevaplar gelmeye başlıyor.Beş kat elyaf gerçekten sağlam olur.Mühim olan isteğim şekil.Ondan dolayı fiberi düşündüm.Teşekkürler.

astsborhan
11 Aralık 2013, 01:16
şekil vermek için en iyi malzeme fiberglas olmaz diye bişey yok ... biraz kalın dösemen lazım mesela elyafı 4 yada 5 kat yap.. polyesterde marka varmı bilmiyorum ama kaliteli olması gerek sonucta depo bu ama işin en zor kısmı en üst kata macun atmak sonra zımparala da zımparala ... ama işçilik iyi olursa shane bi iş çıkar diye düşünüyorum .. suanda kendim ugrasıyorum fiberle motorun ön görüntüsünü yeniden dizayn ediyorum tamamen fiberden.. bitirince resimleri koyacagım görüş almak için ... şimdiden kolay gelsin dostum sana EN İYİSİ EL EMEĞİDİR..

TheArcheus
11 Aralık 2013, 02:06
Fiberglass kimyasallara dayanıksız bir malzemedir , koruyucu katman olmadığında suda bile zamanla bozuluyor . kimyasallara en dayanıklı reçine epoxi dir . epoxi reçine kullanmalısın hatta iç kısmı için kimyasallara karşı dayanıklı bir jelkot araştırıp onu kullanmalısın .
bu sitede detaylı bir araştırma yapıp uygun kimyasalları secebilirsin . http://www.poliya.com/tr/products/chemicals/

sonofwind
11 Aralık 2013, 07:18
şekil vermek için en iyi malzeme fiberglas olmaz diye bişey yok ... biraz kalın dösemen lazım mesela elyafı 4 yada 5 kat yap.. polyesterde marka varmı bilmiyorum ama kaliteli olması gerek sonucta depo bu ama işin en zor kısmı en üst kata macun atmak sonra zımparala da zımparala ... ama işçilik iyi olursa shane bi iş çıkar diye düşünüyorum .. suanda kendim ugrasıyorum fiberle motorun ön görüntüsünü yeniden dizayn ediyorum tamamen fiberden.. bitirince resimleri koyacagım görüş almak için ... şimdiden kolay gelsin dostum sana EN İYİSİ EL EMEĞİDİR..
Fiber işini çok seviyorum.Pürüzsüz yüzey elde etmek benim için zevk.Eserinizi bekliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:11 ----------

Fiberglass kimyasallara dayanıksız bir malzemedir , koruyucu katman olmadığında suda bile zamanla bozuluyor . kimyasallara en dayanıklı reçine epoxi dir . epoxi reçine kullanmalısın hatta iç kısmı için kimyasallara karşı dayanıklı bir jelkot araştırıp onu kullanmalısın .
bu sitede detaylı bir araştırma yapıp uygun kimyasalları secebilirsin . http://www.poliya.com/tr/products/chemicals/

İşte bu kimyasal bilgileri çok işime yarayacak.Teşekkürler.

otopsici
11 Aralık 2013, 08:27
kullanamazsın.
fiberglas depo direk motorun üstünde olacak. düşünürsek

aliminyum kadar ısıya dayanıklı değil
basınç altında şeklini koruyamayabilir ve ısıda işin içinde ( su bidonlarını düşünme bunlar yuvarlak şekildeler senin üretmek istediğin farklı şekillerde ve kıvrımlarda olacak kırılma oranı daha basittir bazı durumlarda )
diğer seçenek ise malum türkiye şartları ve yolları fiberglasın sağlamlılık ve sertliğini iyi ayarlayamazsan çukur ve yoldaki titreşimle kırılabilir. içerisinde taşıyacağı yüküde hesap et bunun için

motosiklet üreticileri için hafiflik sağlayabilecek bir malzeme fakat kullanılmıyor sonuçta içerisinde benzin olacak

dostum hangi su bidonu fiber glastan yapılmış?
ayrıca enduro motosikletlerin neredeyse tamamına yakını plastik benzin deposuna sahiptir

Jeeztro
11 Aralık 2013, 18:25
Yaparsin da kullanamaZsin. Ne yol kosullarina dayanir ne de isiya. Sekil nasil vericeksin o apayri bir konu.

TheArcheus
11 Aralık 2013, 19:02
fiberglassın ne olduğuna dair uzaktan yakından fikri olmayanlar , yorum yapmış hatta akıl vermeye calışmış çok ilginç:)

otopsici
11 Aralık 2013, 19:20
hay ağzına sağlık

sonofwind
12 Aralık 2013, 17:40
Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.İşin yapısını biraz değiştiriyorum.Öncelikle elimizde bir benzin depo olacak.Küçük sac ya da plastikten.Fiberi de dış katmanı sağlamlaştırmak için kullanacağım.Şimdi arkadaşlar bana öğle bir malzeme söyleyin ki bu küçük deponun dışını kaplayıp yontarak istediğim şekli verebileyim.Deponun içinde yer alan kalıp şekillendikten sonra fiberle kaplayıp macun,zımpara,astar ve boya işlemi ile nihai sonuca ulaşmak istiyorum.Burda öğrenmek istediğim arkadaşlar depoyu ne ile kaplayabilirim.Yani fiberle depo arasıdaki boşluğu nasıl doldurabilirim?Değerli bilgilerinizi bekliyor,saygılarımı sunuyorum.

Sinan Er
12 Aralık 2013, 18:06
Köpük kullan. Nalburlarda bulunan tüp köpük.

Maket bıçağı ile yontabilir şekil verebilirsin. Üzerine fiberi kapladığındaysa arada kalır ve oluşabilecek darbe ve titreşimleri iletmez.

Khutuck
12 Aralık 2013, 20:10

Maket bıçağı ile yontabilir şekil verebilirsin. Üzerine fiberi kapladığındaysa arada kalır ve oluşabilecek darbe ve titreşimleri iletmez.

Köpük olarak bildiğimiz beyaz straforu kullanmanı tavsiye etmem. Benzinde çözülüyor, bozuluyor. Çok kötü bir video ama gözünle gör:

IRrMvXNLzOw

sonofwind
12 Aralık 2013, 22:22

Gayet güzel bir fikir.Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:19 ----------

Köpük olarak bildiğimiz beyaz straforu kullanmanı tavsiye etmem. Benzinde çözülüyor, bozuluyor. Çok kötü bir video ama gözünle gör:

IRrMvXNLzOw
Video için teşekkürler.Yanlış anlama var galiba.Ben küçük bir depoyu öğle bir malzeme ile kaplayacağım ki bu malzeme yontarak şekil alsın.Daha sonraki aşamada fiberle kaplayacağım.Yani benzin gene sac ya da plastik depoda kalacak.Strafora temas etmeyecek.Acaba strafor fiber yaparken erime gibi bir sorun çıkarır mı?

TheArcheus
13 Aralık 2013, 00:49
o iş sprey köpükle yapılır ama sekil verdikten sonra direk polyesteri sürersen köpük erir . istediğin şekli verdikten sonra kopüğün üzerini bantla streç folyo ile vs kaplamalısın . bide köpüğü uygulaması ve kurutması biraz zordur araştırıp öyle uygulamalısın

Sinan Er
13 Aralık 2013, 11:39
Benim bahsettiğim malzeme bu değil.

Benim bahsettiğim malzeme bu. Benzinle tinerle çözülüp çözülmediğini bilmiyorum.

http://www.derbykimya.com.tr/TR/poliuretan-kopukler.asp

http://www.derbykimya.com.tr/TR/Resimler/Urunler/urn-kpk-001.jpg

O23TM-z0OXk

ZMuUC_nE1T0

RODWIN250R
13 Aralık 2013, 11:45
Depoyu fiberglas dan yap ama içini kalın alüminyum folyo ile kaplama yapmayı unutma. Sızdırmazlık ve alev almaması için gerekli... Benzi bu malzemeyi eritir.

sonofwind
15 Aralık 2013, 07:41
Depoyu fiberglas dan yap ama içini kalın alüminyum folyo ile kaplama yapmayı unutma. Sızdırmazlık ve alev almaması için gerekli... Benzi bu malzemeyi eritir.
Video ile birlikte sonuç ortada.Bütün bilgiler birleştiriyorum ve küçük bir benzin deposu (saç ya da plastik) alıp o köpükle kaplanacak,şekil verileçcek verilen şekil folyo ile kaplanıp bozulması engellenecek,en üst katman fiberlenecek sonucuna ulaşıyorum.İşte beyin fırtınası güzel bir örnek daha.Değerli bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler ederim.Saygılarımla

serkanADH13
15 Aralık 2013, 14:10
dostum dıretc depo alman daha ıyı olmazmı ?
mondıal yp'den UT modelinin deposu 65 lira,
depo yan kapakları 11'er lira,

anlayacagım 100 lıraya gayet orjınal bısıy çıkar ortaya,

TheArcheus
18 Aralık 2013, 03:12
hyosung deposu gondereyim 150 tl boya kullan :)