PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön tekerden gelen ciyk ciyk sesi ?

tahsins
13 Kasım 2013, 20:11
6 ay kadar önce ışıklarda dururken önümdeki aracın yaklaşık 1 metre aracını geri kaçırması sonucu önden darbe yedi motorum.
çamurluk kırıldı. ve uzun zamandır tekere sürtüyordu çamurluk.
ilgilenmedim ogün bugün idare ediyor çamurluk.
fakat son 1-2 gündür ön tekerden ciyk ciyk ses gelmeye başladı. ve dayanılmaz ses yapmaya başladı.
bende sanırım çamurluk tekere sürtüyor ondan bu ciyk ciyk sesi dedim. ön tekeri söktüm. çamurluğun sürten kısımlarını taşladım. ve taktım. e baktım gene ciyk ciyk ötüyor. kaliperi takmadığımdada ötüyor. yüke binince ciyak ciyak boştayken cik cik ötüyor :)
sizce neden olabilir ?
rulman mı ? km sayacımı ? yada başka birşey mi ?
(balatalar yada sürtmeden kaynaklı değil o kesin.)
motorum 18.000km de salcano wolf.

COQ
13 Kasım 2013, 20:13
İyi bir dinle hars hurrs diye de bir ses var mı?

motorcu48
13 Kasım 2013, 20:26
orta ayaklığa al on teker havada gidonu sağa sola oynat .gidon boşta sağa sola rahat hareket ediyor mu bir bak kasma varsa gidon bilyelerindendir.

ancak büyük ihtimal ön suspansiyonun biri arızalıdır çünkü yüke binince motor daha sıkıntılıysa vede tumseklerde bu ses çok daha belirgin ise sorun bu olabilir

tahsins
13 Kasım 2013, 20:38
İyi bir dinle hars hurrs diye de bir ses var mı?
orta sehpada dinledim cik cik sesi var sadece. motorla gezdiğimde ses artıyor.

orta ayaklığa al on teker havada gidonu sağa sola oynat .gidon boşta sağa sola rahat hareket ediyor mu bir bak kasma varsa gidon bilyelerindendir.

ancak büyük ihtimal ön suspansiyonun biri arızalıdır çünkü yüke binince motor daha sıkıntılıysa vede tumseklerde bu ses çok daha belirgin ise sorun bu olabilir
orta sehpadada gidon rahat dönüyor. ses orta sehpadayken ön tekeri çevirince az var. motorla gezerken hızıma gore ciyklemede artıp azalıyor..

ferdinandd
13 Kasım 2013, 20:42
Mil aşınmış olmazmı acaba :silent:

tahsins
13 Kasım 2013, 20:51
Mil aşınmış olmazmı acaba :silent:

kazadan sonra başladı ondan eminim de, sebebini bulamadım bi türlü. ön tekeri ezip çamurluğu kirdı geri gelen araç.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:48 ----------

burdada aynı benim sorunumu yaşamış bir cbf kullanicısı

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/22974-honda-cbf-150-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-1487.html#post2838627

byhsyn34
13 Kasım 2013, 20:59
Araya kuş girmiş olmasın :D

COQ
13 Kasım 2013, 21:40
Muhtemelen rulmandan geliyor ses.
Balata sürtmesi değil dediğine göre geriye o kalıyor.

fbcino
13 Kasım 2013, 22:11
Km sayacını ön tekerdeki yerinden çıkarıp, orta sehpada ön tekeri elle çevirerek kontrol eder misin?

tahsins
13 Kasım 2013, 23:00
Muhtemelen rulmandan geliyor ses.
Balata sürtmesi değil dediğine göre geriye o kalıyor.
balatadan değil eminim. kaliper sökükte ses yapıyor. zaten balatadan olsa fren yapınca ciyk ciyk sesinde değişme olurdu. frene bassamda çeksemde ses aynı. bende rulman ve kmsayacından şüpheleniyorum.

Km sayacını ön tekerdeki yerinden çıkarıp, orta sehpada ön tekeri elle çevirerek kontrol eder misin?
km sayaçsız teker takılamıyor hocam. denemeye çalıştım ama nafile.

arkadaşta steteskop vardı. yarın dinleyeceğiz bakalım benim ön tekeri. yoksa önce km okuyucusunu değişeceğim. yemezse rulmanı.

tahsins
15 Kasım 2013, 15:45
km okuyucudanmış arkadaşlar. değişince sorun çözüldü.
yanlız sayacı sokmek icin olan vida kaynamış. sökülmedi. flexle sayacı kesipte anca telden ayırabildik.
işçilik ve yeni sayaca 15tl para verdim.
ön rulmanda sorun yok. ama sökmüşken numarasını aldım.
salcano wolf ön rulman numarası 6301.

TATLIHIZ
15 Kasım 2013, 20:45
Kazala alakası ne abi 6 ay önce.

fbcino
15 Kasım 2013, 21:52
Km sayacı problemi bende yaşamıştım, teli değiştirince çözülmüştü geçmiş olsun.

caneryx
06 Aralık 2017, 00:16
Arkadaşlar benimde başıma geleni yazayım belki birinin işine yarar. Sıfır motor almıştım cik cik ses geliyordu. Diski söktüm yine cik cik ses gelmeye devam etti. Bende milin tekere girdiği yere yağ damlattım ses kesildi girdiği yerde sert plastikten tıpa gibi bişey var o ötüyordu galiba.

tokhanoğlu
06 Aralık 2017, 07:01
balatadan değil eminim. kaliper sökükte ses yapıyor. zaten balatadan olsa fren yapınca ciyk ciyk sesinde değişme olurdu. frene bassamda çeksemde ses aynı. bende rulman ve kmsayacından şüpheleniyorum.

km sayaçsız teker takılamıyor hocam. denemeye çalıştım ama nafile.

arkadaşta steteskop vardı. yarın dinleyeceğiz bakalım benim ön tekeri. yoksa önce km okuyucusunu değişeceğim. yemezse rulmanı.

Abi aynı şey benim km okuyucu da da var ezildi ve kırıldı biraz motor ciyaklıyor ondan önceliğin km okuyucu olsun.