PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hyo GT250R marş sorunu

sabree
04 Kasım 2013, 18:17
Öncelikle merhabalar. Bu foruma ilk mesajım bir süredir okuyarak takip ediyorum. 2013 model 6800 kmde bir

hyısung gt250r sahibiyim ben motoru 2 ay kadar önce 2500 km deyken ikinci el olrak aldım bir kaç ufak tefek

estetik kusuru konusunda motorda hiç bir sıkıntı yoktu. taki son 3 haftadır marş kaçırması dışında. motor bazen

marş kaçırmaya başlıyor ve vurdurarak çalıştırmak zorunda kalıyorum. belli belirsiz marş basmaya başlıyor ve akşam

marş basarken bırakıyorum sabaha tekrar basmıyor (:, marşa bastığımda marş motorunun döndüğü sesi

duyabiliyorum. garanti dahilinde benden tam 150 km uzaktaki servise 2 kere götürdüm ama malesef serviste marş

kaçırmadığı için adam hiç bir şey yapmadı kuralkanın yaptırımlarından dolayı adamada bir şey diyemiyorum

açıkcası. memlekette güvendiğimbir ustaya söktürdüm işim nedeniyle başında durup rubleyi göremedim ama

söküp taktığını rublenin sağlam olduğunu söyledi. akümü multimetreyle ölçtüm sıkıntı yoktu. forumdaki özelliklede

hyosung ustalarından yardım talep ediyorum sorun acaba nerede olabilir ?

Alper Kaya
04 Kasım 2013, 18:19
aynı sıkıntı bendede vardı yapıcak bişey yok huyu bu arada itiricen vurdurucan D:

sailor33
04 Kasım 2013, 18:44
Nasıl sorun yok deyip gönderiyor anlamadım. Sorunu bulmadan seni göndermemesi gerekiyor. Kuralkanın yaptırımları falan hikaye. Tüketici hakları diye birşey var kardeşim. Bırak motoru , çözün bunun sorununu de. Zaten 30 iş günü mü 45 iş günümü artık herneyse o süre zarfı içerisinde sorunu çözmek zorundalar. Sorun çözülmüyorsa ya da giderilemiyorsa , mal ayıplı mal sayılır senin de iade ya da değiştirme hakkın doğar.

sabree
04 Kasım 2013, 19:13
aynı sıkıntı bendede vardı yapıcak bişey yok huyu bu arada itiricen vurdurucan D:
Huyu bu diyerek kabullenmek istemem açıkcası neden motorumu sürekli vurdurayım ki açıkcası ?

Nasıl sorun yok deyip gönderiyor anlamadım. Sorunu bulmadan seni göndermemesi gerekiyor. Kuralkanın yaptırımları falan hikaye. Tüketici hakları diye birşey var kardeşim. Bırak motoru , çözün bunun sorununu de. Zaten 30 iş günü mü 45 iş günümü artık herneyse o süre zarfı içerisinde sorunu çözmek zorundalar. Sorun çözülmüyorsa ya da giderilemiyorsa , mal ayıplı mal sayılır senin de iade ya da değiştirme hakkın doğar.
zaten çözülmezse üzerine gideceğim ama motoru ilk alan kişi ben değilim bu konuda sıkıntı olur mu bilemiyorum :(

işin kötü tarafı servise gidip gelmek bile benim için sorun, rublenin yenisi 210 lira değiştirdiğim halde birde yeniden yaparsa o zaman çıldırırım :)

sailor33
04 Kasım 2013, 19:38
Garanti belgenin yanında olması gerekli. Garanti belgesi yanında ise sorun yok. 2. el bile olsa garanti süresi 2 yıldır. El değiştirmesinin bir önemi yok. Dediğim gibi garanti belgesi yanında ve kaşeleri tam olsun yeter

ogzcngdk
04 Kasım 2013, 21:47
hakikaten marş kaçırıyorsa açılıp bakılması lazım usta açıp bakmadıysa sen ona bir daha gitmemelisin bence

garantiyi sittiret diycem ama 2013 be kardeşim işin zor valla kolay gelsin

sabree
05 Kasım 2013, 00:39
garanti belgesi mevcut ve kaşeleri tam. bugün Ankaradan bir ustayla görüştüm söküp iyice inceleyin,mutlaka bir iz yapmıştır zımpara/eyeyle iyice düzleştirin sorun kalmaz dedi deneyeceğim bakalım. garantiden yaptırmak isterim ama servise gidip gelirken parçadan fazla masraf yaptım :)sanırım bunu garantiyle halledemeyeceğim

serkanADH13
05 Kasım 2013, 02:52
arkadaşlar ruble sıcakta kavrayabılır,
ve servıse gıdıldıgınde sıkıntı yapmaz,
bu sırada 1..2 saat motoru servıse bırak sen gıt tv izle internete gir ne bileyim cafeye gıt vs,
motor sogusun ve servıse ıttırerek gotur dınlettır,

ruble kacırıyor olmalı,
baska ustaya bıraktım demıssın,
usta açmamış olabılır,
oda motor sıcaken denedı baktı bısıy yok sana gerı verdı,

ruble sökülecek ve ruble misketleri yayları kontrol edılecek,
gerekırse degısecek...

sabree
05 Kasım 2013, 10:47
arkadaşlar ruble sıcakta kavrayabılır,
ve servıse gıdıldıgınde sıkıntı yapmaz,
bu sırada 1..2 saat motoru servıse bırak sen gıt tv izle internete gir ne bileyim cafeye gıt vs,
motor sogusun ve servıse ıttırerek gotur dınlettır,

ruble kacırıyor olmalı,
baska ustaya bıraktım demıssın,
usta açmamış olabılır,
oda motor sıcaken denedı baktı bısıy yok sana gerı verdı,

ruble sökülecek ve ruble misketleri yayları kontrol edılecek,
gerekırse degısecek...

serkanADH13 garanti için servise 3 gün bıraktım ama adam sorun yok dedi :) buradaki arkadaşım güvenilir biri açmadan açtım demez bence. ruble tamir setiyle deneyeceğim birde bakalım ne olacak

serkanADH13
06 Kasım 2013, 02:45
Servisler Elleri yoğun oldugunda arıza tekrarı ıcın 3..5 saatte bır denerler,
sonrasında 1 gun yatırıp denerler,
sorun cıkmaz ıse açmazlar...

Düşünsene SERVİSE GİDİYORSUN ADAMLAR AÇMIŞLAR,,,CONTA DEĞİŞTİRMİŞLER,,,YAĞ DEĞİŞTİRMİŞLER ve İŞÇİLİK sana verıyorlar motoru dıyorlar 130 lira masraf çıktı,
ama arıza yokmuş motorunda,,,

Ne yapacaksın ???

o sebepten derim konuları test ederek bulurlar,
eger arıza gösterırse kendını o zaman açılıp bakılır,,,

Alper Kaya
06 Kasım 2013, 04:35
O iş çözülmez sıkıntıyı yaşıyan arkadaş alper die biri dedi diycek adım gibi eminim ayrıca ben hyosung servisine değil 30 gün 1 gün motor bırakmam malım değersiz değil azına sıcılsın istemem her servisi bilmem ama benim bildiğim servislerde o motorla gezerler

sabree
06 Kasım 2013, 15:36
Servisler Elleri yoğun oldugunda arıza tekrarı ıcın 3..5 saatte bır denerler,
sonrasında 1 gun yatırıp denerler,
sorun cıkmaz ıse açmazlar...

Düşünsene SERVİSE GİDİYORSUN ADAMLAR AÇMIŞLAR,,,CONTA DEĞİŞTİRMİŞLER,,,YAĞ DEĞİŞTİRMİŞLER ve İŞÇİLİK sana verıyorlar motoru dıyorlar 130 lira masraf çıktı,
ama arıza yokmuş motorunda,,,

Ne yapacaksın ???

o sebepten derim konuları test ederek bulurlar,
eger arıza gösterırse kendını o zaman açılıp bakılır,,,
serkanADH13 motor 3 gün kaldı km saatine baktım 2 km de kullanılmış motor. kaldı ki gezebilirdi müsade ettim ama sorun yok dedi işte servis :)

O iş çözülmez sıkıntıyı yaşıyan arkadaş alper die biri dedi diycek adım gibi eminim ayrıca ben hyosung servisine değil 30 gün 1 gün motor bırakmam malım değersiz değil azına sıcılsın istemem her servisi bilmem ama benim bildiğim servislerde o motorla gezerler
Alper Kaya, çözülmemesi nasıl olabilir ki ? artık en olması komple seti yenilerim. Ama keşke daha yeni motorumun garantisi de bir işe yarasaydı :)

CEM.
06 Kasım 2013, 15:47
marş kaçrıyor derken biraz daha konuyu aydınlatırmısın.

marş motoru dönüyorda motormu çalışmıyor ?

yoksa marş motoru 1-2 dönüyor kesiyormu ?

ayrıca tık tık tık tık sesler yapıyormu ?

Konjektör arızası çogu zaman şöyle olur. aynı sorun hemen hemen bendede vardı tam olarak anladıysam tabi.

Alperin dedigi gibi uzun bi süre bende çözemedim fakat konjektörde oldugunu bulduk sonunda.

Konjektör örnek veriyorum 12 volt doldurması gerekiyorsa 9 volt dolduruyordu.

sürdügüm zaman uzunları yakmassam hatta arka frene basmassam akü güzelce doluyordu çalışmasında sıkıntı yoktu.

Fakat sürdükten yada durdugu yerde yatarsa konjektör zaten az doldurdugu için akü yetersiz kalıyordu marş motoru 1-2 tık döndü dönmedi tık tık tık tık tık sigorta sesi çıkarıyordu.

En sonunda konjektörü degiştirdik.

sabree
11 Kasım 2013, 17:44
marş kaçrıyor derken biraz daha konuyu aydınlatırmısın.

marş motoru dönüyorda motormu çalışmıyor ?

yoksa marş motoru 1-2 dönüyor kesiyormu ?

ayrıca tık tık tık tık sesler yapıyormu ?

Konjektör arızası çogu zaman şöyle olur. aynı sorun hemen hemen bendede vardı tam olarak anladıysam tabi.

Alperin dedigi gibi uzun bi süre bende çözemedim fakat konjektörde oldugunu bulduk sonunda.

Konjektör örnek veriyorum 12 volt doldurması gerekiyorsa 9 volt dolduruyordu.

sürdügüm zaman uzunları yakmassam hatta arka frene basmassam akü güzelce doluyordu çalışmasında sıkıntı yoktu.

Fakat sürdükten yada durdugu yerde yatarsa konjektör zaten az doldurdugu için akü yetersiz kalıyordu marş motoru 1-2 tık döndü dönmedi tık tık tık tık tık sigorta sesi çıkarıyordu.

En sonunda konjektörü degiştirdik.
Yok CEM daha önceki motorumdan bende biliyorum akü sıkıntısını. Benim sorunum marşa basınca marş motoru resmen boşa dönüyor. Farlar, uzunlar açık korna adam gibi çalıyor, akü ölçümü yaptım 12volt sorunsuz (amperine bakmadım) ören iki ustada marş rublesi dedi zaten. Ama bir tamircide açtık baktık arkadaş sıkıntı yok dedi. Kuralkan ile bir iki kez daha görüştüm bu hafta motoru yeniden Sakarya’ya servise bırakacağım zaten artık marş hiç almıyor sürekli boşa dönüyor sanırım buna da artık laf etmezler :)

sailor33
11 Kasım 2013, 17:52
gecikmeden götür dostum. Bak ben beklettim motoru bu garanti belgesini çıkartmak için. Allah tan hallettirmişim beyinde sorun çıktı. Şimdi beyin gelmesini bekliyorum. Ellerinde varsa perşembe günü alıcam motoru. İnşallah senin sorunun ciddi birşey değildir.

sabree
11 Kasım 2013, 18:30
gecikmeden götür dostum. Bak ben beklettim motoru bu garanti belgesini çıkartmak için. Allah tan hallettirmişim beyinde sorun çıktı. Şimdi beyin gelmesini bekliyorum. Ellerinde varsa perşembe günü alıcam motoru. İnşallah senin sorunun ciddi birşey değildir.
zaten sorun baş gösterdiği gibi iki defa gittim servise ama servisin alakasızlığı yüzünden bu kadar uzadı maalesef :(

sabree
17 Kasım 2013, 13:43
dün akşam artık hiç marş basmayan motorumu Sakarya'da servise bıraktım. servisteki tamirci amca hiç bakmadı bile aldı içeri, direkt rubleyi söküp göndereceğini söyledi bakalım ne olacak çok merak ediyorum doğrusu :)

serkanADH13
17 Kasım 2013, 14:07
Hadi Hayırlısı,
Çünki en azından her şeyi sökerler ve marşa basarlar o sırada rublemı kacırıyor,
marş mı basmıyor,
krank donuyorda motormu calısmıyor gorulebılırdı,

neyse,
bekleyıp gorelım,,,

sabree
17 Kasım 2013, 21:06
Hadi Hayırlısı,
Çünki en azından her şeyi sökerler ve marşa basarlar o sırada rublemı kacırıyor,
marş mı basmıyor,
krank donuyorda motormu calısmıyor gorulebılırdı,

neyse,
bekleyıp gorelım,,,

serkanADH13 şimdi aklıma takıldı bak marş boşa dönerken krankın dönüpte motorun çalışamama ihtimali varmı ? vurdurarak yada biraz viteste iter gibi yapınca marş basıyordu. gerçi artık hiç bir şekilde çalışmıyor illaki vurdurmam gerekiyordu.

zealous
17 Kasım 2013, 22:13
arkadasım 2011 gv 250 im var. 1800 km de satin aldim 2-3 ay önce marş bastığımda çalışmamaya başladı yatan motor aldık aküden deyip gittim akü aldım. baktım yine olmuyor ordan bak burdak bak. olay KONJEKTÖR müs degistirdim marş sorunum kalmadi.

sabree
17 Kasım 2013, 23:41
ya bende şimdi bak ikilemde kaldım ya adam rubleyi söküp yenilerde o arada yapmazsa, yani konjektördense ? ben alıp gidince yeniden yaparsa artık çok sıkıldım :(((
senin motorla benim motor hemen hemen aynı :( sende nasıldı sorun ? benim marş motoru dönüyor ama motor çalışmıyordu. marş motorunun vıırrrr diye sesi geliyordu.

sabree
25 Kasım 2013, 12:02
Cumartesi günü motorumu nihayet servisten aldım. Marş rublesi ve dişlisini değiştirmiş servis, çıkan parçalara baktım gerçekten de ne bilyalarda bir ezilme aşınma dişlide bir çizik bile yok, mıknatıslı kısmı gayet iyi tutuyor. Ama şuan marş ilk günkü gibi şahane bir şekilde çalışıyor. Konjektör yada aküden sorun çıkacak diye korkmuştum ama sorum ruble dişli ikilisindeymiş (: bu arada debriyaj ayarını da yapmasını rica etmiştim adam şahane yapmış debriyaj ayarını motoru ilk aldığım zamana döndü resmen vites geçişleri kalkışlar çok güzel oldu. Her ne kadar kanuniyi sevmesem uzak durmaya çalışsam da bir şekilde sıkıntım çözüldü keşke hyosung Türkiye’de tamamen kendi ağını kursa (:

sailor33
25 Kasım 2013, 12:46
sabri valla 3 günde çözüldüğüne sevindim sorununun. Benim motor ayın 6 sından bu yana serviste :pr: Beyini değiştirdi yine düzelmedi. Şimdi arıza tespit cihazı bekliyoruz 8 gündür gelecek :pr:

sabree
25 Kasım 2013, 14:06
sailor33 teşekkür ederim.
bizim makinelerde beyin ve enjeksiyon dışındaki arızalar için arıza tespit cihazı işe yarıyor mu acaba ? Senin sorunun tam olarak neydi ?