PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir karmaşası...

bsongoz
31 Ekim 2013, 21:16
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle kendimi kısaca tanıtmam gerekirse;

18 Mart 2013'den beri motosiklet kullanmaktayım. Başlangıç olarak kymco xciting 250i'yi tercih etmistim. Ancak başıma tatsız bir hırsızlık olayı geldikten sonra Yamaha ybr 125 esd'ye zorunlu bir geçiş yaptım. Toplamda yaklaşık 10000 km yaptım.

Soruma gelecek olursak;

Şimdi sahip olduğum ybr'nin zincirini temizleyip yağlama vakti geldi. Ancak forumlara ve başlıklara baktığımda tam bir karmaşa, muamma ve bilgi kirliliği mevcut. Zinciri nasıl temizleyeceğimle ilgili kafamda net bir bilgi yok. Kimi wd-40 önerirken, kimi o olmaz gaz yağıyla temizle diyor. Bir digeri de gaz yağı olmaz mazot en iyisidir diyor. Neyse internette baya bi tarama yaptıktan sonra en iyi yöntemin gaz yağı olduğuna karar verdim ve gaz yağı temin etmek üzere bir tamirciye gittim ki ne desin.

'Gaz yağıyla temizleme zincirin anasini aglatirsin. Yagi degistirirken eski yagi zincire sur biraz bekle aksın, sonra normal yağ ile yagla'. Ve kafa tamamen karıştı :)

Bildiğinin dogruluguna emin olan arkadaslar su işe bi açıklık getirebilir mi acaba?

D e m i r
31 Ekim 2013, 22:16
Did zincir için kullanıyorum

Castrol zincir temizleme spreyi ardından yine castrol zincir yağı gayet güzel zinciri de yapışıyor. tavsiye ederim

bahsettiğiniz yöntemleri hiç kullanmadım

Serk21
31 Ekim 2013, 22:21
O ringsiz zincirde gaz yağini hiç cekinmeden kullanirim.
Eski yagi temizleyici olarak kullanmak eski tamircilerin ESKi bir yöntemi cunku bedava :) bu yuzden israrla bu yontemi kullanir cogu..

Yagli boya da kullanilan kestirme fircasi ve gaz yagi ile zincir ve disliler cillop gibi oluyor.

ogzcngdk
31 Ekim 2013, 22:26
Did zincir için kullanıyorum

Castrol zincir temizleme spreyi ardından yine castrol zincir yağı gayet güzel zinciri de yapışıyor. tavsiye ederim

bahsettiğiniz yöntemleri hiç kullanmadım

zincir temizleyicilerde gazyağı bazlı şeyler oluyor bildiğim kadarıyla