PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EDS Sarı ışık sorunsalı

Osırıs
21 Ekim 2013, 21:50
Merhaba arkadaşlar,bugün evime motorla giderken eds sistemi bulunan ışıklara yaklaştım biraz da yokuş olduğu için iyice hızlandım, baktım yeşil yanıyor frene hafif bastım (hız 50 km) tam çizgiye 2 3 mt yaklaştım ki sarı yandı, arka frene bastım ama baktım kayıyor dengeyi kaybediyorum geri bıraktım geçtim (sarı ışıkta geçtiğime eminim) sizce ceza gelir mi?

rs_guven
21 Ekim 2013, 22:44
Sarı ışıkta geçmek suç değil ki. O kadar eminsen, ceza gelmez. Ben yanlış bilmiyorsam tabi. :)

canerol
21 Ekim 2013, 22:56
sürprizlere hazırlıklı olmalısın :)
ceza gelecek korkusuyla yaşanmaz :)

alikan
21 Ekim 2013, 23:36
abicim ceza gelmez desem seni rahatlarmış olurmuyum bilmiyorum... ama gelmemesi gerekiyor ışık ihlali yapmamışsın ki sarı ışık durmaya/kalkmaya hazırlan demek sen durmaya hazırlanmışsın/çalışmışsın hız sınırları içerisindeysen hiç bir ceza almazsın bu durumda

Osırıs
21 Ekim 2013, 23:42
Teşekkürker arkadaşlar içim bi nebze olsun rahatladı. Artık ceza gelirse de itiraz ederim...

alikan
21 Ekim 2013, 23:44
Teşekkürker arkadaşlar içim bi nebze olsun rahatladı. Artık ceza gelirse de itiraz ederim...

abi belli bir süresi var o süre zarfında itiraz etmen önemli geçiktirme gerçi ceza falan gelmez ama bu olay ile ilgili bir ceza gelirse hemen itiraz et birde cezayı sana belli bir süre zarfı içerisinde bildirmeleri lazım bunuda araştır o süre geçmiş ise itiraz edip cezanı hiç ödemiyorsun bu konunun emsalleri var....

kefeeee
21 Ekim 2013, 23:50
Kanuni olarak 1 ay içerisinde gelmeyen trafik cezaları itiraz edilerek hükümsüz hale getirebiliyor.

Osırıs
21 Ekim 2013, 23:56
1 ay diken üstündeyiz yani :pr: Ama sarıda geçtiğime eminim.. zaten sarıyı görüp 2 mt kala frene asılmamla çizgiye resmen yanlayarak girdim :queen: merkezdeki memur kör değilse göz önünde bulundurur

Reşit
22 Ekim 2013, 00:03
Kanuni olarak 1 ay içerisinde gelmeyen trafik cezaları itiraz edilerek hükümsüz hale getirebiliyor.

10 iş günü değil miydi :silent:

kefeeee
22 Ekim 2013, 00:07
10 iş günü değil miydi :silent:

Hayır 1 ay malesef.

3n3s
22 Ekim 2013, 00:07
Bildiğim kadarıyla o sistemlerdeki algılayıcılar şöyle ; kırmızı söndükden sonra çizgideki algılayıcı otomatikmen devre dışı kalıyor ve tekrar kırmızı yanana denk devre dışı kalıyor . kırmızı yanmaya başladığı andan itibaren devreye giriyor ve geçen araçları algılıyor . '

NOT : Bir otomasyon programcısı tahminidir :)

MrMaydec
22 Ekim 2013, 00:13
Bana öyle bişey oldu ilerideki ışıklarda durdum yunus yanıma geldi daha dikkatli ol duramadigin icin bisey demedik ama dikkat et yinede acele etmeye gerek yok dedi bende sadece tamam abi diye bildim :D

yusufozugenc
22 Ekim 2013, 00:59
Bugün kavşakta bekliyorum kırmızı yanıyor, diğer yönde düşmüş bi scooter gördüm her yere benzin akmış eleman kaldırmaya çalışıyor falan, trafik de akıyor üzerine üzerine, ben de yardım etmek için kırmızıda geçtim motoru ışıkların hemen altına çektim, bunun için ceza gelir mi yoksa kamera başındaki memurlar anlayış gösterir mi?

AsyMeTRiQue
22 Ekim 2013, 12:18
Sarı ışıkta gecislerden ceza gelmez diye biliyorum.

Ayrıca EDS ile MOBESE sistemleri farklı diye tahmin ediyorum. Yani EDS başında sürekli bir memur geleni geçeni izlemiyor otomasyon programcısı olduğunu söyleyen arkadaşın dediği gibi kırmızı ışık yandığında geçiş yapan araçların fotoğrafını cekiyor sonrasına bakmıyor. MOBESE de ise basinda bir memur sürekli geleni geçeni izliyor diye tahmin ediyorum. Bu yardımı yaptığınız yerde MOBESE varsa memur insiyatif kullanabilir yada siz EDS den ceza gelse dahi MOBESE kayıtları üzerinden düşen motorcuya yardım etmek icin bunu yaptığınızı belirterek itiraz edersiniz kabul edilirmi bilmem ama şansınızı denemiş olursunuz.

Yani EDS de memur insiyatifi yok diye tahmin ediyorum. Çünkü geçen yıl şehirler arası yolda arkadaşım radara girdi tolerans ile birlikte maksimum hızı 121 (110+11) olması gerekirken 123 ile yakalanmış radara. Ağzı laf yapan bir arkadaştı cok çabaladı 2 km fark icin ceza mi yazacaksınız yapmayın etmeyin falan ama memurun verdiği cevap radar cihazı direk merkeze limit aşımlarını gönderiyor, kayıt altına alınıyor eğer kesmezsem benim başım belaya girer sıkıntı çekerim artık herşey teknolojik dedi.

Yani hız ihlali icin veya ışık ihlali icin pek memur insiyatifi olacağını sanmıyorum...

OGUZHANKY
22 Ekim 2013, 12:21
inşallah gelmez ama ben arabayla 2-3 cm den ceza yedim. 164 TL. Eve gidince resmini atarım şuanda mobildeyim.

kurubuz
22 Ekim 2013, 12:30
Ne olmuşsa olmuş. Değiştiremeyeceğine göre endişelenmen yersiz. Ceza yediysen makbuzu eve gelir, ödersin. Yememişsen ödemezsin. Değiştiremeyeceğiniz şeylere kafayı takmayın.

AsyMeTRiQue
22 Ekim 2013, 12:34
inşallah gelmez ama ben araba 2-3 cm den ceza yedim. 164 TL. Eve gidince resmini atarım şuanda mobildeyim.

Hadi ya buyuk talihsizlik . Bende aracinizin tamponunun beyaz kesintisiz kalın çizgiyi geçmemesi gerekiyor diye biliyorum ve arabamla elimden geldiğince dikkat ediyorum ancak 2 şeritli yollarda sol şeritte iken sağına yanaşan dolmuş kamyon veya benim aracımdan iri olan düz koca kafalı bir araç buna uymayınca yayalar icin çizilmiş seritlerin tamamını kaplıyor ise ben ışığı göremez oluyorum ve aracı bagirtip yanimdaki o aracın şoförüne bakarak ışığı görebilecek kadar burnumu çıkartıyorum. Araba bağırdığı icin onlarda bana bakıyor oluyor ve muhtemelen ışığı onun yüzünden göremediğini anlıyor ve içimden ettiğim küfürleri eminim tahmin ediyordur :) trafikte ettiğim kufurlerde cok güzel fantezilerin vardır bu arada bazen sakinlesince aklıma geldiğinde kendimi tutamıyor gülüyorum :) o nasıl bi kufurdur öyle diye :)

OGUZHANKY
22 Ekim 2013, 14:35
Hadi ya buyuk talihsizlik . Bende aracinizin tamponunun beyaz kesintisiz kalın çizgiyi geçmemesi gerekiyor diye biliyorum ve arabamla elimden geldiğince dikkat ediyorum
Öyle zaten. Arka tampon birkaç parmak içerde kaldı diye kırmızı ışıkta geçti muamelesi yapmışlar. Birde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, eds olan ışıklarda sarı ışık süresi neredeyse yok denecek kadar kısa. Resmen tuzak.

ta1aıc
22 Ekim 2013, 18:25
EDS kırmızı ışıkta ilk yanmasından itibaren 3 saniye kayıt altına alınmaz 3 saniyeden itibaren kayıt altına alınır birdaha EDS den gecerken kırmızı yanacakmış gibi dikkatli olun kalın sağlıcakla

bilginozi
22 Ekim 2013, 18:40
Sarı da geçtiysen muhtemelen hemen ardından kırmızıya döndüğü için ceza yemişsindir. Zira firmamızda çalışan şöförler sarıda geçtikleri halde defalarca ceza yediler. Sen sarıda bile geçsen an fazla 5-6 metre ilerleyince kırmızıya dönüyor ve sen o anda kameranın görüş açısı içinde oluyosun.