PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Takas Yaparken Bu İşin Mantığını Bilen Birisi Bize Anlatsın

frantisec
20 Ekim 2013, 22:28
Arkadaşımın Hayabusası benim üye olmam sebebiyle satış sitesine koyduk.Bir takas teklifi gelmiş.
Motor Z 800 2013 modelmiş hayabusada 2012 model.Adam takas teklifinde motoru için fiyatı atıyorum sıfırı 25 binse 27 bin tl olarak takasa gireceğini belirtmiş.
Arkadaşım internete bakmış sıfır fiyatı (Fiyat temsili)25 bin olan motora 27 bin istiyor.Sıfırı 25 bin olan motora 27 bin istemek Takasın gereğimi yoksa uçmuşmu bu kişiler,ticarete yeni bir boyutmu kazandırıyorlar.

erro
20 Ekim 2013, 22:33
evet "takas fiyatım farklıdır" geleneği mevcut...takas fiyatını normal fiyatının 2000 fazlasına istiyosa siz de öyle yapın yine aynı olur...

frantisec
20 Ekim 2013, 22:35
Sıfır fiyatı belli olan bir aracın üstünde para talep etmek takas için gecerli yani.

Felon
20 Ekim 2013, 23:04
Olur öyle şeyler.

o 27 diyorsa ;

''Ben senin motoru 25 sayarım, benim motorumda 35 lira.

Üstüne 10 lira alırım.

Kabul ediyorsan girelim takasa'' dersin olay çözülür.

Selamlar

McBay
20 Ekim 2013, 23:07
Sıfır fiyatı belli olan bir aracın üstünde para talep etmek takas için gecerli yani.

Normalde olmaması gereken birşey.

Fakat kendilerinin motorları her zaman süt kadar temiz ve tazedir.

Amacı bin lira veya ikibin lira daha az ödemektir.

Sizin motoru fiyat olarak öldürmek istemiş.

Daha az ödemek için.

Sizde benimde takas fiyatım atıyorum 30 bin mi istiyordunuz.

33 bin diyin.

Aradaki size geçirmeye çalıştığı 2 bin lirayı sizde takasta fiyat yükselterek ona geri geçirin.

Normalde olmaması gereken bir durum ama yapılıyor işte.

Olurda o kadar olmaz bu kadar yapalım derse sizde o zaman bana eyvallah diyin veya 0 olan motor fiyatı bu kadarken sen ne oluyorda 2 bin lira fazla istiyorsun diye sorarsın.

O da derki sigorta-plaka vs diye sayar.

Sende karşılığınde seninki sigortalı da bizimki sigortasız mı diye cevap verirsin ya tırıs tırıs gider ya da susar.

Kimisi de manet taktırmıştır egzoz taktırmıştır onun parasını çıkarmaya çalışır.

Onun içinde şunu söylersiniz.

Extraları takarken bana sormadın.

Haliyle extraları ya çıkar bana öyle ver motoru dersiniz.

Ya da extraların olsada beni alakadar etmez dersiniz.

İşin suyuna göre şerbeti siz dökün.

frantisec
20 Ekim 2013, 23:10
Anlamak istediğimiz asıl olay SIFIR motor 25 binse nasıl 2000 değer kazanıp 27 bin olabiliyor.Almak satmak önemli değil burada.Motoru bu gün alalım 5 ay sonra satıyorum dediğimizde 2. el olup düşmüyormu rakamlar.

Felon
20 Ekim 2013, 23:13
Normal şartlarda anahtar değdiği anda %8-%10 değer kaybeder fakat bu pek mümkün olmuyor bizde :queen:

Nedeniyse 25 bin sıfırı olan aletin 24bine 2.elini alan insanlar olduğu için.

Sıfırından pahalılık meselesiyse tamamen fantazi işi. (tabi sağlam aksesuarlar yoksa)

Tİme_shİft42
20 Ekim 2013, 23:16
Takas diye 110 tllik telefonu bana 200 tl ye sattılar sonra anladım bu takasın aslının ne olduğunu ( akşama kadar sövdüm bu arkadaşa ama suç bende piyasasını araştırmadım )

Eyer takas edelim derse takasa girersek sen şimdi 5 liralık mala 8 lira dersin de eyer Takas olursa benimde malım değerlenir arkadaş takas olunca ne oluyormuş onu veriyon yerine onu alıyon

O fiyatı ne kadar artırırsa sende aynı oranda fiyatı ona göre artır :queen:

CEM.
20 Ekim 2013, 23:20
Aradaki size geçirmeye çalıştığı 2 bin lirayı sizde takasta fiyat yükselterek ona geri geçirin.

Anlatım tarzınız gerçekten şahane iyi güldüm :)

c3nk
20 Ekim 2013, 23:50
hocam karşı taraf ilan üzerinden nekadar arttırma yapıyorsa sizde okadar arttırın konu kapansın :)

frantisec
20 Ekim 2013, 23:58
hocam karşı taraf ilan üzerinden nekadar arttırma yapıyorsa sizde okadar arttırın konu kapansın :),
konu onların yaptığına karşılık vermek değil işin kuralını öğrenmekti.ticarette yada alım satımda böyle kuralların gecerliliğini öğrenmekti.

McBay
21 Ekim 2013, 00:03
Anlatım tarzınız gerçekten şahane iyi güldüm :)

Teşekkür ederim :)

acayüp
21 Ekim 2013, 00:17
Uyanıkların kçından uydurduğu birşeydir bu. Nedense kendi malını uçurur sizin malınızı süründürür.

Aradaki farkı siz belirleyip net teklifi yapın.
Ben gv 650 satıyordum birisi gv 250 ile takaslayalım bin tl üzerine verim demişti. Bende 4bin tl verirsen olabilir dediğimde bana ne mantıkla diye cevap yazmış.
Bende senin motoru 94 bin tlye sayıyorum benim motoruda 100 bin tlye sayıyorum 4 bin farkı verirsen yapalım takası , anlaşılmayan birşey varmı ? diye cevap yazmıştım.
İşe yarıyor :)

McBay
21 Ekim 2013, 00:19
Biraz önce motor geçtiği için motor üzerinden anlattım.

Eğer işin asıl mantığını öğrenmek istiyorsan bir hikaye aracılı ile anlayatım.

Daha rahat kapacaksınız işi.

Şuan komşumun oğlunda suzuki marka 20 yaşında mı ne bir araç var.

Normalde o araç ilk çıktığı zamanlarda günümüzdeki fiyatı ile söylüyorum sinyal kolları 20 lira 30 lira civarı.

Şuan o sinyal kolları bulunmadığından dolayı çünkü o arabadan piyasada nerdeyse hiç yok.

Haliyle şuan 1 tane sinyal kolu 350 lira.

Bir mal özellikle yedek parça gibi malzemeler için söylüyorum.

Eğer piyasada çakması dahil ne kadar çoksa o kadar ucuz.

Fakat çakması bile yoksa ve piyasada neredeyse hiç yoksa otomatik olarak adamın parçası elinde değerlenmeye başlıyor.

Haliyle 20-30 liraya bu işi kapatabilecekken.

Günümüze geldiğimizde 350 lira gibi bir fiyat ortaya çıkıyor.

Haa bu her zaman böyle olmaz onu da belirtmek lazım.

Örnek olarak:

Siz mağazanız olduğunu hesap edelim.

Kıyafet satıyorsunuz.

Diyelim ki bu senenin modasında uzun elbiseler olsun.

Siz bu sene boyunca bu kıyafeti bolca ve güzel bir karla satabilirsiniz.

Fakat önümüzdeki sene moda mini etek tarzı bir şekil alırsa sizin elinizdeki malların değeri düşer.

Sebebi moda değişti haliyle kimse veya çoğu kişi bu tarz bir kıyafeti tercih etmeyecek.

Eğer siz ticarette sürekli kazanayım hep karlı çıkayım diye uğraşırsanız.

Her saniye piyasayı takip edip ona göre yatırım yapmanız gerekir ki bu bile size %100 kazanç sağlamayabilir bir yerde zarar edebilirsiniz.

Yine motora dönücek olursak.

Bizde araç piyasası kerhanedeki hatunlar gibi bir öyle bir böyle.

Haliyle size kalkıpta satışım 25 bin ama takasta 27 derim derse sizde benim satışta fiyatım 30 ama takas olursa 33 olur derseniz.

Arada sizi zarara uğratmaya çalıştığı fiyat farkını ortadan kaldırmış olursunuz.

Eğer yapmazsanız zarar edersiniz.

Birde bizde isterse araba veya motor fark etmez.

Anahtar dokunsa bile değer kaybetmez sebebi her türlü kakalayacakları birini bulmaları.

Ticaretten veya pazarlıktan anlamayan adamlara palavralar ile malını satmasıdır.

frantisec
21 Ekim 2013, 00:20
Uyanıkların kçından uydurduğu birşeydir bu. Nedense kendi malını uçurur sizin malınızı süründürür.

Aradaki farkı siz belirleyip net teklifi yapın.
Ben gv 650 satıyordum birisi gv 250 ile takaslayalım bin tl üzerine verim demişti. Bende 4bin tl verirsen olabilir dediğimde bana ne mantıkla diye cevap yazmış.
Bende senin motoru 94 bin tlye sayıyorum benim motoruda 100 bin tlye sayıyorum 4 bin farkı verirsen yapalım takası , anlaşılmayan birşey varmı ? diye cevap yazmıştım.
İşe yarıyor :)
:pl: Bu işler böyle ise yapalım bizde.

Sinan Aksu
21 Ekim 2013, 00:29
Alemin uyanığı O'muymuş?

Sizde takas fiyatınıza 4 bin tl ekleyin, gerisini o düşünsün.

Deli Çerkes
21 Ekim 2013, 02:02
Piyasa fiyatından daha yüksek takas fiyatı belirlemek aslında Barter piyasasından gelir. iyide Barter piyasasıda neyin nesidir ?

Bu ticaret şeklinde ortada para olmaz. karşılıklı mal takasları yapılır. Örnek verelim.

Barter piyasaları ortak mal havuz mantığıyla çalışır. Barter piyasasına mal ve hizmet sunarsınız. ihtiyacınız olan mal ve hizmeti alırken sizde elinizdeki atıl malzemeden , başka mal alarak kurtulabilirsiniz. Barter sistemini kuran yönetir ve kurallarını koyar.

.Diyelimki elimde inşaatımdan artan boya ve çimento var . Atsan atılmaz , satsan satılmaz ve hiç bir şekilde nakite çeviremiyorum. Satabilsem motor alacağım. Niyetim bu olsun. Sizde de motorsiklet var yarım kalan inşaatınız için yana yakına çimento ve boya arıyorsunuz. Motorunuzu satıp istediğiniz yerden alabilirsiniz belki ama alım satım vergileri ve piyasanın düşük olmasından dolayı aşırı zarar edeceğinizi hesaplıyorsunuz.

Zaten bu parayla almanız gereken ekipman bende olduğu için ve para yerine motorunuzuda kabul ettiğim için motorunuzu benimle barter ediyorsunuz. Ancak işin ucunda organizasyon komisyonları da var. Yani bu satıştan her ikimizde barter organizatörüne komsiyon vermemiz gerekiyor. Bu durumda verilecek komisyon miktarı satış fiyatının üzerine eklenip her iki taraf içinde " Takas fiyatı" bulunuyor. Bu kadar edecek öçimento ve boyayı seçip size veriyorum ve motorunuzu alıyorum. Alan razı satan razı.

Evet arkadaşlar satış ilanlarında sıkça rastaladığımız takas fiyatı olayının gerçek yüzü aslında budur.

Yurdum insanı bunu her halta uygulamaya kalkıyor. İlanlarda takas fiyatım budur şeklimde bir açıklama yazılıyor ama takas fiyatı neye göre bulunuyor ? niye böyle bir şey yapılıyor ? En ufak bir fikri yok.

Motorum şu kadar dır amma takas fiyatımda bu kadardır ? Olay üstünde sigara içilmemiş motorsiklete kadar gidiyor.

Kısaca satışta komisyon ödenmiyorsa takas fiyatının farklı olmasının sebebini satıcı bile bilmiyordur.

Barterın detayını merak eden varsa buyrun inceleyin.

http://www.turkbarter.com/

Serk21
21 Ekim 2013, 02:08
Ahtim var bende sifir km 4.000 e aldigim CB yi 4500 e ilan vericem ve takas fiyatim farklidir yazicam :)

Ne demisler? Bukemedigin bilegi opeceksin :)

frantisec
21 Ekim 2013, 02:27
Piyasa fiyatından daha yüksek takas fiyatı belirlemek aslında Barter piyasasından gelir. iyide Barter piyasasıda neyin nesidir ?

Bu ticaret şeklinde ortada para olmaz. karşılıklı mal takasları yapılır. Örnek verelim.

Barter piyasaları ortak mal havuz mantığıyla çalışır. Barter piyasasına mal ve hizmet sunarsınız. ihtiyacınız olan mal ve hizmeti alırken sizde elinizdeki atıl malzemeden , başka mal alarak kurtulabilirsiniz. Barter sistemini kuran yönetir ve kurallarını koyar.

.Diyelimki elimde inşaatımdan artan boya ve çimento var . Atsan atılmaz , satsan satılmaz ve hiç bir şekilde nakite çeviremiyorum. Satabilsem motor alacağım. Niyetim bu olsun. Sizde de motorsiklet var yarım kalan inşaatınız için yana yakına çimento ve boya arıyorsunuz. Motorunuzu satıp istediğiniz yerden alabilirsiniz belki ama alım satım vergileri ve piyasanın düşük olmasından dolayı aşırı zarar edeceğinizi hesaplıyorsunuz.

Zaten bu parayla almanız gereken ekipman bende olduğu için ve para yerine motorunuzuda kabul ettiğim için motorunuzu benimle barter ediyorsunuz. Ancak işin ucunda organizasyon komisyonları da var. Yani bu satıştan her ikimizde barter organizatörüne komsiyon vermemiz gerekiyor. Bu durumda verilecek komisyon miktarı satış fiyatının üzerine eklenip her iki taraf içinde " Takas fiyatı" bulunuyor. Bu kadar edecek öçimento ve boyayı seçip size veriyorum ve motorunuzu alıyorum. Alan razı satan razı.

Evet arkadaşlar satış ilanlarında sıkça rastaladığımız takas fiyatı olayının gerçek yüzü aslında budur.

Yurdum insanı bunu her halta uygulamaya kalkıyor. İlanlarda takas fiyatım budur şeklimde bir açıklama yazılıyor ama takas fiyatı neye göre bulunuyor ? niye böyle bir şey yapılıyor ? En ufak bir fikri yok.

Motorum şu kadar dır amma takas fiyatımda bu kadardır ? Olay üstünde sigara içilmemiş motorsiklete kadar gidiyor.

Kısaca satışta komisyon ödenmiyorsa takas fiyatının farklı olmasının sebebini satıcı bile bilmiyordur.

Barterın detayını merak eden varsa buyrun inceleyin.

http://www.turkbarter.com/
Bu günde birşey öğrenmiş olduk.Teşekkürler.