PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor çuval gibi devrildi

merak ederim
18 Ekim 2013, 02:29
akşam bir geldim eve motor yerde yatıyor hava karanlık etrafı benzin kokusu sarmış kontak açık yağmur deli gibi yağıyor sis inmiş ay kara bulutların ardında görünüyor komşunun kurt köpeği deli gibi uluyor sanki kıyamet yaklaştı anasını satayım .

Hemen brandayı açtım motor ön teker ve şase borusundan bağlıydı zincir gerilmiş motor koruma demirine yaslanmış

benzin kokusu baya vardı baktım depo sağlam marş bastım tek marşta aldı hafiften duman attı sonra normal çalıştı

kafamı kurcalayan şu bu gerilen zincir ön tekerde veya maşada bir eğriliğe sebeb olmuş mudur motor 100 kilo eski ybr çakması çinli.

Kontak neden açık derseniz akıllı kardeşim yedek anahtarı bulup motoru çalıştırmaya çalışıyor arkadaşını korkutmak için için kumandaya basıyor marş basıyor motor soğuk debriyaj geride olduğundan manetin boşluğu fazla bu boşluk debriyaj yapılmış gibi devamlı N konumunda kalmasına neden oluyor vites 1 de olmasına rağmen boşta gibi marş basıyor motor öne gidiyor yığılıyor kalıyor geri kapatamıyor kontağı öyle bırakıp salağa yatıp bana rüzgar devirmiştir diyor komşu çocuğu abi senin motor kendi kedine çalıştı devrildi diyor.

Ön maşa konusunda hassasım çocukken ön maşa ayrıldı bisikletle baya sağlam düştüm umarım motosikletlerin maşa sağlamdır en korktuğum şeydir yolda maşasının ayrılması arkadaş neredeyse imkansız dedi ama korku geçmiyor.

Rocknrolla
18 Ekim 2013, 02:40
Acıma yapıştır şepeşelleyi

crxforever
18 Ekim 2013, 02:44
bisiklet gibi öyle çatırt diye kırılmaz. bir eğrilik vs varsa ufak bir tur at kendini belli eder.

bir olmadı şöyle motosiklet meraklısı bir kardeşim.

redlion999
18 Ekim 2013, 02:49
On masaya birsey olacagini sanmam.. cross 150 motoruma geri geri minibus cikti(ben uzerindeyken) gidonu falan altina aldi surukledi.. altindan cikarip okula gittim servise bile gosterme geregi duymadim..

beko12345
18 Ekim 2013, 02:49
Haydi yavrum birdaha , şak şak şak şak ...

tr_select
18 Ekim 2013, 03:02
Kardeşin sana çekmiş sanırım "MERAK EDERİM" :)

Sakın vurma, kızma, azarlama... Al karşına, güzel güzel konuş...

cece89
18 Ekim 2013, 04:47
komşunun çocuğu ..... ...... ...... koptum :queen:

Geçmiş olsun söylediğin kadar ile sorun yaratacağını düşünmüyorum

brocks
18 Ekim 2013, 12:05
rüzgar devirmiştir diyor komşu çocuğu abi senin motor kendi kedine çalıştı devrildi diyor..
bu kısma koptum yanliz :D

ferdinandd
18 Ekim 2013, 12:10
bu kısma koptum yanliz :D

Anlatım tamamen efsane zaten :mrgreen:

Akşam bir geldim eve;

motor yerde yatıyor, hava karanlık, etrafı benzin kokusu sarmış, kontak açık, yağmur deli gibi yağıyor, sis inmiş,

ay kara bulutların ardında görünüyor, komşunun kurt köpeği deli gibi uluyor, sanki kıyamet yaklaştı anasını satayım.

koray4235
18 Ekim 2013, 12:12
allahtan motoru baglamssn düsünsene kaçıp gidiyor :D filan :D

brocks
18 Ekim 2013, 12:15
Anlatım tamamen efsane zaten :mrgreen:

aynen ya :D bitirdi beni valla keske orada olsaydim :queen:

emocan
18 Ekim 2013, 15:01
amma abartmışın .
hiçbirşey olmamıştır .
al yapanı kardeşin mi komşu çocuğu mu ikisi beraber mi anlayamadım ya neyse adam gibi konuş oturt motorun yanına izah et .
çocuk sonuçta . biz neler yapmadık çocukken ?

merak ederim
18 Ekim 2013, 19:57
amma abartmışın .
hiçbirşey olmamıştır .
al yapanı kardeşin mi komşu çocuğu mu ikisi beraber mi anlayamadım ya neyse adam gibi konuş oturt motorun yanına izah et .
çocuk sonuçta . biz neler yapmadık çocukken ?

Yok abartmadım 9 yaşındaki çocukla günde 20 km yol yapıyorum benden fazla koruması var hız azami 30 km çok dikkat ediyorum en sağdan veya emniyet şeridinden yavaş yavaş görütüyorum getiriyorum okuldan buna karşın motorun hatasız olması gerekiyor ön maşa yamulmuş ayarı kaçmış umrumda değil çin malı motor 100 lira komple amortisörler ama yetişkin bir insanın düşmesi ile 9 yaşındaki bir çocuğun düşmesi farklı oluyor.

Kızmazdım zaten birşeyde demedim geçen gün sinirle çantasını vurdu çantanın tekerleği depoyu göçertti.

ERROR88
18 Ekim 2013, 21:03
Hatasız cin malımı zaten fabrikadan cıkarken %50 kusurlu motor

merak ederim
18 Ekim 2013, 22:45
Hatasız cin malımı zaten fabrikadan cıkarken %50 kusurlu motor

say hataları

ilk bakıma extra 50 lira para verdim. bütün somunlara yaylı rondela ve kontra somun attım komple koruyucu ve kaydırıcı ile yıkadım motoru üstünde yağmur durmuyor ön arka rulmanları skf ile değiştirdim çift tırnak buji taktım montaj hatası yok.

yol bilgisayarı ekledim(kendi yapımım) anlık yakıt bilgisi aküden çekilen akım akü voltajı şarj gerilimi alternatör çıkışı konjektör ısısı ortam ısısı motor freninde yanan fren lambası 30 km üstü hızlarda fren yapılınca yanan 4 lü flaşörler motor ısısını termal olarak izleyen sensör motorda anormal ses veya titreşim varsa uyaran frekans algılayıcı üniversal telefon ve navigasyon şarj cihazı 100w 220 v priz çıkışı gibi özellikler ekledim

bunların çoğu gereksiz ama işim bu malzemem çok var arap yağı bol bulunca motoruna takıyor zor oldu sele altına depo altına tıkıştırdım ama işe yaradı 90 km durmadan gidersem termal algılayıcı uyarı vermeye başlıyor.

wolrath
18 Ekim 2013, 22:57
15 sene evvel...kurban bayramında başsız koc gecmıstı yanımdan...valla o an geldı aklıma senın hıkayenı okurken :)

blackarca
18 Ekim 2013, 23:10
say hataları

ilk bakıma extra 50 lira para verdim. bütün somunlara yaylı rondela ve kontra somun attım komple koruyucu ve kaydırıcı ile yıkadım motoru üstünde yağmur durmuyor ön arka rulmanları skf ile değiştirdim çift tırnak buji taktım montaj hatası yok.

yol bilgisayarı ekledim(kendi yapımım) anlık yakıt bilgisi aküden çekilen akım akü voltajı şarj gerilimi alternatör çıkışı konjektör ısısı ortam ısısı motor freninde yanan fren lambası 30 km üstü hızlarda fren yapılınca yanan 4 lü flaşörler motor ısısını termal olarak izleyen sensör motorda anormal ses veya titreşim varsa uyaran frekans algılayıcı üniversal telefon ve navigasyon şarj cihazı 100w 220 v priz çıkışı gibi özellikler ekledim

bunların çoğu gereksiz ama işim bu malzemem çok var arap yağı bol bulunca motoruna takıyor zor oldu sele altına depo altına tıkıştırdım ama işe yaradı 90 km durmadan gidersem termal algılayıcı uyarı vermeye başlıyor.

motoru uzay mekiğine çevirmişsin . TEBRİKLER
Bende bir iki ilaveler yaptırmak istiyorum elektırık tesısatıyla ilgili
eğer İstanbuldaysan

merak ederim
19 Ekim 2013, 01:11
motoru uzay mekiğine çevirmişsin . TEBRİKLER
Bende bir iki ilaveler yaptırmak istiyorum elektırık tesısatıyla ilgili
eğer İstanbuldaysan

Hocam maalesef ıspartadayım ama yardımcı olurum siz ne istiyorsunuz söyleyin yönlendiririm normalde otomasyoncuyum bu aralar notebook anakart onarımı yapıyorum meslek alışkanlığı 2 liralık 100cc çinli eski kasa ybr çakmasına minik bir bilgisayar ekledim.
aslında eklenecek çok şey varda zaten 100 cc kendini zor götürüyor alternatörü ufak fazla güç çekmeye müsade etmiyor alternatörü yeniden sarsam 6.8kW motor 1.5 kW ben alsam iyice güçten düşer.

blackarca
20 Ekim 2013, 15:19
Hocam maalesef ıspartadayım ama yardımcı olurum siz ne istiyorsunuz söyleyin yönlendiririm normalde otomasyoncuyum bu aralar notebook anakart onarımı yapıyorum meslek alışkanlığı 2 liralık 100cc çinli eski kasa ybr çakmasına minik bir bilgisayar ekledim.
aslında eklenecek çok şey varda zaten 100 cc kendini zor götürüyor alternatörü ufak fazla güç çekmeye müsade etmiyor alternatörü yeniden sarsam 6.8kW motor 1.5 kW ben alsam iyice güçten düşer.

bende gv250 var tesisatı veya aküsü nereye kadar müsade eder bilmiyorum ama kontagı actıgımda devreye giren ön ve arkaya iki tane gizli kamera,alarm ve navigasyon ve telefonu sarz edebilecegim usb girisi tabi bunları mumkun oldugunca goze carpmayacak sekılde motora entegre etmek ıstıyorum .Ama motora ve elektroniğe bagımlı bırını bulmadan bunları istediğim gibi yaptırmanın cok zor oldugunun da farkındayım

EKONOMİ
17 Şubat 2014, 01:01
say hataları

rulmanları değiştirince fark oldu mu?

benim motorsiklet çok çabuk yavaşlıyor
acaba rulmandan mıdır
araba sürerken dikkat ediyorum yolda yağ gibi kayıyor
motor çabuk yavaşlıyor debriyaj çekili oldugu halde

kaç paradır bu rulmanlar
değişim kolay mı yoksa çekiç falan giriyor mu işin içine

Samet Özkan
17 Şubat 2014, 01:20
komşu çocuğu abi senin motor kendi kedine çalıştı devrildi diyor.

hahahaha :DD ya ne güldüm şuna kusura bakmayasın :)

Bu arada geçmiş olsun teknik konuda umarım anlayan biri yardım eder sana :)