PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Koruma Ekipmanında Nelere Dikkat Edilmeli

viperking
17 Ekim 2013, 13:50
Arkadaşlar selam,

Motorla birlikte koruma ekipmanlarımı da almak istiyorum. Ama o kadar çok şey, marka model ve fiyat var ki kafam karışıyor.

Önceliklerim şu şekilde:

1- Kask
2- Korumalı bir mont/ceket
3- Pantolon
4- Eldiven - Dirseklik
5- Yarım Bot

Kafama takılanlar şse

1- Bu malzemeler için uymaları gereken hehangi bir güvenlik standart var mıdır? Örneğin Kask için XX standardını karşılaması lazım, mont için YY standardı vb.
2- Korumalı montlarda genelde dirseklik ve omuzluk oluyor. Buna rağmen ekstra dirseklik ve omuz koruma almak gerekir mi?
3- Göğüs ve sırt koruma monta rağmen gerekli mi? Eğer öyle ise bu malzemeler için de bir güvenlik standart var mı?
4- Son olarak fiyatı çok çok aşırıya kaçmayacak ama beni de gerçekten koruyacak marka önerileriniz var mıdır?

antilop_skul
17 Ekim 2013, 14:00
bildigim kadar yazayım rahatlık acısından dizlik mafsallı aldıgın pantolon su gecırmez ve gecırırse ıade edebilecegın birsey + mont eldiven su gecırmez terletmez olması gerekiyor botu bilmiyorum hic giymedim fakat iş ayakkabısıyla motor kullanmak cok rahat ozellıkle vites gecisleri 40-50 tl lik bi is ayakkabısı su bile gecirmiyor karda binsen sıcacık tutuyor =)

tr_select
17 Ekim 2013, 14:08
1- agv k3 430-500TL
2- Difi monza deri 550TL
3- Forever mavi kot+ Dizlik (50-70TL)
4- Piyasada 10-900TL arası değişiyor.
5- Forever nike-puma ayakkabı

-----------------------

1-Korumalıkların güvenlik standartı CE onaylı olmasıdır. Kask için ise sharp testleri var. 4 ve 5 yıldız alan kasklar tercih edilmelidir. Benim kask seçimim k3'ten yana oldu. Vücudumda kanamayan yer kalmadı... Kask görevini yapıp, en güzel şekilde korudu. Bu yüzden AGV k-3 dedim.

2- Difi monzayı örnek verdim. Dirsekten bileklere kadar uzanan iç padlar var. + omuz komple eklem yerlerini sarıyor. Bir çok montta korumalar bu kadar güven verici değil.
+ Mont için: Bellik alınması kafidir. . .

3- Göğüs için bir şey diyemeyeceğim fakat sırt için bellik takılması gereklidir. Bir çok montta sırtta ince bir pad vardır. Bana göre yetersizdir... Darbeleri yumuşatır o kadar... Bellik şart.

Kask: AGV K-3
Mont: Difi monza
Eldiven: Bering orta kalite F/P ürünleri var.
Bellik: Yelek şeklinde, koldan askıları olan... Göbek kısmından cırt cırtlar ile sabitlediğimiz bir model vardı... O olabilir.
Bot: Yorumsuz.

viperking
17 Ekim 2013, 14:18
Cevaplar için teşekkürler, peki bir acemi sorusu daha :)
Bu sırt korumasını montun içine mi yoksa dışına mı giyiyoruz?

Agv
17 Ekim 2013, 14:23
icine giyiyorsun bellik belini korur ama sirtlik alirsan belden sirta kdar korur 4riders kullaniyorum bi sikinti yasamadim 70 tp fiyatina gore iyi butce varsa knox gibi markalar tercih edilmeli

Nomad_41
17 Ekim 2013, 14:33
http://www.feyizoglu.com/Santa-Monica-Pelle-Deri-Mont_47876.html#0

oğuz mont hakkında bi yorum yaparmısın dostum kısmetse bunu alıcam hava atmak gıbı olmasın arkadslar yanlış anlamayın fiyat biraz tuzlu fakat güven verıcı

Tİme_shİft42
17 Ekim 2013, 14:47
http://www.feyizoglu.com/Santa-Monica-Pelle-Deri-Mont_47876.html#0

oğuz mont hakkında bi yorum yaparmısın dostum kısmetse bunu alıcam hava atmak gıbı olmasın arkadslar yanlış anlamayın fiyat biraz tuzlu fakat güven verıcı

O paraya kendimi A dan Z ye düzerim :queen:

Linwelin
17 Ekim 2013, 14:48
Hakkaten biraz fazla deil mi? 2000e full alpinestars tulum varken?

Nomad_41
17 Ekim 2013, 14:50
O paraya kendimi A dan Z ye düzerim :queen:

Fiyatı tuzlu'da işte. Biraz destek gelıyo yani orda ki fiyat bana kalmıcak :D emekli pedere itelicem almışkende ömürlük bişey alalım ıstıyorum gerek marka güvencesi gerekde görünüşü benı cok etkıledı . Kask'da shoei nin bi kası var onu alıcam oda 1.900 fln :flower: ( Kask şaka tabi :D )

Aynen dosutm tulum fln'da var baktımda tulum cok hosuma gıtmıyor gorunus ve kullanış acısından

Linwelin
17 Ekim 2013, 14:52
Oguzun onerdigi montu alip kaska 2000 verir misin haci. Gereksiz is bu kadar para vermek cekete..

Nomad_41
17 Ekim 2013, 14:54
Dimi aslında onuda dusunuyorum ya kararsız kaldım . Aslında kask'a cok fıyat yatırıp mont'a daha düşük yatıcıaktım sonra ikisinide dengelıyım kafada 1 mılyarlık kask govdede 300 lıralık mont olmasın dedım . Sonra mont'u babam alırım dedı emeklı adam 12 taksıtle ayda 130 lıraya gelıcek tek cekım fıyatından bırazda ındırım yapar sahıbı tanıdık. o kadarda zorlayacak bısey deıl butceyı gıbıme geldı ama genede israf yapmak kotu tabı

Linwelin
17 Ekim 2013, 14:59
Yer tanidiksa. Soyle guzelinden bi shoei, bell kask + oguzun onerdigi di-fi monza. Az pazarlik ustune komple pedere yikarsin istersen.. Kask seni en rahat veya rahatsiz edecek kisim. Sesi var, ruzgar yemesi var, ceketten yalpalayan gormedim ama aerodinamisi yetersiz kaska ruzgar yiyince dunyasini sasiran cok gordum..

Nomad_41
17 Ekim 2013, 15:04
Oğuzun mont hosuma gıtmedı yaa :D Kızacak sımdı. Kask nolan n86 veyatta shark s900c . Alıcam ıkısı arasında kararsızım . Mont için verdiğim link deki'ni aklıma kestırdım . Yanlış tercih mı edıyorum acaba

Linwelin
17 Ekim 2013, 15:06
Yanlis deil dainese cok guzeldir de 2000e ceket ne vericek sana. Mantikli deil. Motordan uctugunda parasut acip kus tuyu yataga dusuruosa al da 600-700e de var dainese onlara bak. Nasi bi evlatsin baolm babama ne giydirsem kar die mi bakion olaya? :sunny:

Tİme_shİft42
17 Ekim 2013, 15:12
800 tlye kadar tekstil olmayan Revit işini fazlasıyla görür

Sonrasında Revitinden eldiven

Motoru yeni alıyorsan lastik arka çanta çeşitli aksesuar 1.800 tl ye tulum alınır gündeliğe pratik olurmu :cherry: tulumu giy çıkar :cherry:

Nomad_41
17 Ekim 2013, 15:21
Yanlis deil dainese cok guzeldir de 2000e ceket ne vericek sana. Mantikli deil. Motordan uctugunda parasut acip kus tuyu yataga dusuruosa al da 600-700e de var dainese onlara bak. Nasi bi evlatsin baolm babama ne giydirsem kar die mi bakion olaya? :sunny:

Yok hocam o dedi zaten sen beğen alırız dıye sımdı ilk tecrubelırımız olcak onlarda hani ıstedıgını alırız dıyo . Tecrubelı abılerım var iş yerımden onlarlada konusuyoruz bunu gosterdım oda pahalı ama ömürlük dedi varsa paran al yoksa revit'in derileri vardı onlarıda gosterdı . Revit in var bitane " http://www.feyizoglu.com/Rebel-Deri-Mont_47189.html#0 " . İlk bunu dusunuyordum sonra dainese ye aklım takıldı almısken tam alalım dıye

Linwelin
17 Ekim 2013, 15:47
Kardesim sen kararini vermissin zaten. Yoksa basmazsin bu kadar. Hayirlisi olsun hakkinda.

Nomad_41
17 Ekim 2013, 15:49
Kardesim sen kararini vermissin zaten. Yoksa basmazsin bu kadar. Hayirlisi olsun hakkinda.

Eyvallah hocam :cat:

hissizadam
17 Ekim 2013, 15:54
hocam güvenlik ekipmanında öncelik sanırım kask olsa gerek. eve daiense montlar zaten kral, ama öncelikle alabileceğin en iyi kaskı alman daha mantıklı. mont konusunda alternatifte çok. feyizoğlu bana yakın olduğu için tüm ekipmanlarımı ordan aldım ve gayet iyi ilgilenip yardımcı oldular. en güzeli mağazaya gidip deneyerek alman. evet hepsi önemli ama sanırım kask - mont - diz koruma şeklinde sıralamak gerekiyor sanırım. yanılıyor da olabilir, yeni başlayan biri olarak ahkam kesiyor olmak da istemem :)

Nomad_41
17 Ekim 2013, 16:11
hocam güvenlik ekipmanında öncelik sanırım kask olsa gerek. eve daiense montlar zaten kral, ama öncelikle alabileceğin en iyi kaskı alman daha mantıklı. mont konusunda alternatifte çok. feyizoğlu bana yakın olduğu için tüm ekipmanlarımı ordan aldım ve gayet iyi ilgilenip yardımcı oldular. en güzeli mağazaya gidip deneyerek alman. evet hepsi önemli ama sanırım kask - mont - diz koruma şeklinde sıralamak gerekiyor sanırım. yanılıyor da olabilir, yeni başlayan biri olarak ahkam kesiyor olmak da istemem :)

Estafurullah hocam . feyizoğlu evet çok güzel biyer . Güzel biryer olmakdan da ziyade adem abi benim tanıdığım kendiside dedi sen gel ben sana yardımcı olucam dıye . Hani bu montu bana o göstermedı. O gösterse fln insanların aklında şey olcak ne kadar pahalı varsa kitlemiş işte sana gibi Ki adem abi yani dükkan sahibi öyle birisi değil . Ben seçtim bu montu. Kask olarakda dediğim gibi nolan n86 veyahut shark s900c dusunuyorum Kötü seçim olmadıgını dusunuyorum kask konusunda ama tecrubelı arkadslarımız daha ıyı bılır iyiyi kötüyü. Mont konusunda . Tekstil montları hosuma gıtmıyor yaa . Deride'de ikitane deri var feyizglunda bitanesi dainse'nin diğeride üst link'de belirttim revit'in var arkadasımda revit'inkine 1 mılyar verecegıne 1 daha koy dainsee al diye bastırdı öyle giriştim dainseye .. Profil fotografımda onun dükkandan :)

hissizadam
17 Ekim 2013, 16:40
anlıyorum hocam. tabii bütçe de önemli. ama güvenlik ekipmanın da görünğşten çok kaliteye öncelik vermek gerekli. zaten tanıyormuşsun mutlaka yardımcı olurlar. bene geçen 4riders ın deri montunu gördüm bizim şirkette birinde. belki deri mont konusunda başka alternatiflere de yönelebilirsin.

Allah gönlüne versin artık ne diyelim :)

Estafurullah hocam . feyizoğlu evet çok güzel biyer . Güzel biryer olmakdan da ziyade adem abi benim tanıdığım kendiside dedi sen gel ben sana yardımcı olucam dıye . Hani bu montu bana o göstermedı. O gösterse fln insanların aklında şey olcak ne kadar pahalı varsa kitlemiş işte sana gibi Ki adem abi yani dükkan sahibi öyle birisi değil . Ben seçtim bu montu. Kask olarakda dediğim gibi nolan n86 veyahut shark s900c dusunuyorum Kötü seçim olmadıgını dusunuyorum kask konusunda ama tecrubelı arkadslarımız daha ıyı bılır iyiyi kötüyü. Mont konusunda . Tekstil montları hosuma gıtmıyor yaa . Deride'de ikitane deri var feyizglunda bitanesi dainse'nin diğeride üst link'de belirttim revit'in var arkadasımda revit'inkine 1 mılyar verecegıne 1 daha koy dainsee al diye bastırdı öyle giriştim dainseye .. Profil fotografımda onun dükkandan :)

viperking
17 Ekim 2013, 16:46
Arkadaşlar şuna ne dersiniz

Şöyle bir body Armor buldum:

http://www.hondamototal.com/?urun-744-SPIDI-DEFENDER-ARMOR-180---195-CM.html

Güzel tarafı sırtlığın EN-2, göğüs, dirsek ve omuz korumasının ise EN-1 standardlarına uyması, fiyat da makul bence. Çünkü bu standartlardaki korumaları tek tek alsak bu fiyatı geçiyor.

Bun korumayı aldıktan sonra sanırım üstüne bir ceket almak gerek.
Bu ceket nasıl olmalı

hissizadam
17 Ekim 2013, 16:52
az önce yazmayı unutmuşum;

evet feyizoğlu'nda müşteriyi kazıklamak gibi anlayış yok. mesela ben kask almaya gittim, yeni başladığımı söyledim, motoru gösterdim, kask işinden anlamıyorum ve önceliğim güvenlik, o nedenle siz ne önerirsiniz diye sordum. bana bir kask önerdiler ve gayet iyi bir ürün olduğunu, işimi görebileceğini söylediler. açıkçası bana önerdiklerinden daha fazla bir bütçe ayırmıştım kaska ve kendilerine de söyledim yani daha pahalı bir kask alabilme imkanım olduğunu bildikleri halde, kendi önerdikleri ve fiyatı daha hesaplı olan kaskı almamı söylediler. testlerden 4 yıldız almış, iyi bir kask ve daha pahalılarının yerine tercih edilebileceğini söylemeleri bugünlerde pek karşılaşabileceğimiz türden ticari bir davranış değildi ki bu cidden takdire şayan. sonra mont, diz koruma, tank pad, file vs. diğer ihtiyaçlarımı da ordan aldım. eldiven vs. kalanları da kısmetse bu şekilde tamamlayacağım.

tr_select
17 Ekim 2013, 23:52
Dainese'e o kadar para vermek aptallıktır. Marka fenomenliğinden başka bir şey değildir.

1 ay önce forumdan bir kardeşimize aldık, 1000TL peşin paraya aldık hemde... İçim acıdı beah :mrgreen: Giyiyorsun abi, üzerine basılmış kurbağa hissiyatı uyandırıyor. G.tten koldan omuzdan sıkıyor, maffediyor adamı. Ben hareket etmeyi severim motor üzerinde. Bi sola bi sağa bi belimi oynatırım bir şeyler yaparım illa... Vücudumun hareketli olup uyuşmaması için. Bu montlarda öyle bir şey yok. Vücut iflas ediyor.

+ bana göre dainese eski kalitesinde değil. Fiyat eskisinden pahalı ama kalite düşmüş gibi geldi. Marka fenomeni olmadım motor aksesuar ve giyim konusunda. F/P ürünlerini tercih ederim. Az paraya en kalitelisini alırım.... Aldıklarımıda yazdım zaten.

Sen dainese montu giyip motor üzerine oturdunmu hiç ? Tipi hoşuna gitmemişmiş :mrgreen: Giy, dediğimi anlarsın.

Mont almadan önce piyasadaki hepsini denedim. 1500TL bütçem vardı mont için gittim 550TL difi monza aldım. Renkli, çaf çaflı bir şeyler istiiyorsunuz belki ama öyle olmuyor işte.
Giydiğinde rahat ediceksin, parasını hak edicek ve güven vericek arkadaş... En önemlisi rahatlık ama.

Mont konusunda bu yazdıklarımdan sonra başkada bir şey demem. He ömürlük diye bir şey yok... Kaskı yere düşürürsen, kaza yaparsan... 2. kez kullanmamak gerek, ÇÖP.
Mont ile yattığında, deri zedelendiğinde veya yırtıldıgında bir şey oldugunda giymek istemeyeceksin... ÇÖP. Bu yüzden F/P ürünleri diyoruz mont konusunu kapatıyoruz :queen:

Kask ile ilgili anılarımı ara ara anlatıyorum. Tecrübe ile sabitte yazıyorum. Daha ne yaziyim :) Gel, kolumdaki kaza izlerini gösteriyim dostum... Gel, eski deri montumu gösteriyim... PArçalanmış mavi kotumu gösteriyim :pale: Severdim kotumu be.

Agv k-3 görevini mükemmel şekilde yaptı. Gidip tekrar agv-k3 kask aldım sonra. Bununda içine ediyim, yaşarsam tekrar K-3 alıcağım...

Body armor cross harici kullanışlı değildir. İşi fazla abartmamak lazım. Normal bir bellik iş görücektir. Montun içine giyilir, cırt cırtları ile göbek hizasından sıkılır.

Tekrar tekrar söylüyorum. Milletin, kaza yapıp hayatta kalmayan cahil arkadaşların lafına kanmayın. Herkes dainese dainese diye tuttururda. Kaç tanesi kullanmış arkadaş :)

Eski dainese pelle kullanıcısı olarak söylüyorum. Hiç ama hiç gerek yok o paraları vermeye. Yazık günah... Kolay kazanılmıyor.

Diyeceğimi dedim, varsa soru. Dinlerim :)

Nomad_41
18 Ekim 2013, 00:03
Hmm hacı dogruda dıyorsun . Diğer attığım revit'in linkine baktınmı ?

tr_select
18 Ekim 2013, 00:36
Giymeden ne dememi bekliyorsun ? Diyeceğimi dedim... Başkada bir şey diyemem. Hayırlı bayramlar :wiinkk:

Nomad_41
18 Ekim 2013, 00:40
Eyvallah hocam sanada hayırlı bayramlar bide çaylak sorusu daha soraıym. F/P dediğin ne anlama gelıyor açıklamada ?

Linwelin
18 Ekim 2013, 00:50
Fiyat/performans. Yani Oğuz'un anlatmak istedigi bu paraya alabilecwgin en iyi mont bu :) en uyguna en kalitelisi mantigi yani bi nebze..

Eyvallah hocam sanada hayırlı bayramlar bide çaylak sorusu daha soraıym. F/P dediğin ne anlama gelıyor açıklamada ?

Nomad_41
18 Ekim 2013, 01:08
Difi monza'yı denıcem . Nerde bula bılırım ? mecidiyeköyde ikamet edıyorum

tr_select
18 Ekim 2013, 01:18
Motomax mağazalarında bulabilirsiniz. Kendi sitesinden mağazalarına bakın. (http://www.motomaxonlineshop.com/iletisim)

Nomad_41
18 Ekim 2013, 01:25
Motomax mağazalarında bulabilirsiniz. Kendi sitesinden mağazalarına bakın. (http://www.motomaxonlineshop.com/iletisim)

Eyvallah hocamm. Darladım seni gece gece :) Dediğine hak verıyorum sımdı . Yeni başliyacagız 2-3 takla atsak deri meri yırtılcak sonra gıymek ıstemıcez o kadar montun taksıtlerını odıcez bide alırsın bundan Allah korusun kaza gecırırsen yenısını alırsın

Linwelin
18 Ekim 2013, 01:32
Yaziyi komple link yapmissin telefondayim bende diorum bu yazi niye mavi 40 kere tikladim, tel kitleniodu :mrgreen:

tr_select
18 Ekim 2013, 01:36
Eren, yanlışlıkla yaptım öyle. Sonrada silmek istemedim :mrgreen:

Yeni başlayan arkadaş; Kimsenin lafına kulak asma. Ekonomik, iş görücek ürünlere yönel... Çaf çaflı ürünleri s...et. F/P olsun hakkını versin yeter :)

Nomad_41
18 Ekim 2013, 01:55
Aynen hocam o paraya motora bakım yaparız daha mantıklı :cat:

viperking
18 Ekim 2013, 14:04
Monza yı ben de beğendim. Bunun içine sonradan göğüs ve sırt koruma giyiliyordur heralde