PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaha XWS 650 Şaft dişlisi

Murat Narsap
17 Ekim 2013, 04:47
98 model yamaha xws 650 dragstar makinem var. 1 hafta önce ışıklarda kalkışta bir çatırtı oldu, motor çalışmaya devam etti ama vitese geçirdiğimde ses çogaldı (eve kadar itmek zorunda kaldım) Tamircime götürdüğümde bana şaft dişlisinin kırıldığını söyledi kırılan parçayı bana verdi parçanın TR de olmadığını Japonya'dan 2 ayda geleceğini söyledi (fiyat kargo hariç 2.650 tl) çıkmasını aradım bulamadım. Almanya da arattım ama ürün kodunu soruyorlar nasıl bulabileceğim hakkında bir fikri olan varmı.

draggy
17 Ekim 2013, 06:44
Öncelikle geçmiş olsun hocam; Mahruti dişlisinden bahsediyorsun sanırım. Bunun gitmesinin 2 sebebi vardır, 1) şaft bakımı eksik yapılmış, 2) şaft mili ile şaft arasındaki koruyucu kauçuk parça eskidiğinden içeri toz girmiş.

Sorununa gelirsek O dişlinin kodu yok, komple şaft ile beraber gelir. Daha ucuza çözmek istiyorsan Virago 535 şaft mahrutisi aynen dragstara uyar. Buradan bakabilirsin. (http://650ccnd.com/webslinger/Mods/RearEnd/XV535Reardriveswapfor650Vsta.pdf)

Bu sorunu bir arkadaş mahruti dişlisinin aynısını Bursa da yaptırtarak çözmüştü, ama güvenilir mi emin değilim.

Bu arada komple şaft gerçekten pahalı gözükebilir ama 15 senelik makinaya şimdiye kadar hiç zincir, dişli seti ve yağlama spreyi alınmadığı da hesaba katılmalı :)

tanertc
17 Ekim 2013, 08:22
Bazı parçaları bulmak gerçekten zor. Bulsan da bazı uyanıklar fahiş fiyat söylüyorlar. Draggy nin dediği gibi komple bir parçanın içindeyse tek satılmıyor olabilir. Yamaha nın sitesinden part kataloğundan tek parçamı komple setin içinde bir parçamı buna bak evvela. Ayrıca sadece dişliden bahsediyorsan 2650 tl çok yüksek fiyat. Ebay dan aramayı dene bulamazsan eğer İstanbul da isen ikitelli veya Bayrampaşa da o dişliyi yapacak yerleri çok rahat bulursun çokta ucuza yaptırırsın. Eğer bu şekilde yaptırırsan sadece dişliyi yaptığı malzemeye dikkat etmeniz lazım

forewer
17 Ekim 2013, 08:54
http://www.partzilla.com/parts/search/Yamaha/Motorcycle/1998/V-STAR+CUSTOM+-+XVS650K/DRIVE+SHAFT/parts.html

Orjinal yedek parçaları buradan alırım her zaman, sen de rahatlıkla bulabilirsin. Kargo 39 dolar + 100 doları geçerse aldığın mal için %20 gümrük ödersin burada. (kargo tutarı hariç)Ebaydan çıkmasına bakabilirsin de. Yalnız diyagrama bakılırsa arkadaşların söylediği gibi senin o dişli tek başına satılmıyor yani komple satın alabilirsin sıfırını.

draggy
17 Ekim 2013, 09:25
Evet 18 ile 19 arasında ve 8 ile 9 arasında olanlar gavurcası wormgear olan dişliler. Bunları orjinali ile aynı kalitede imal edecek kişi iddia ediyorum tüm dünyaya satış yapar :)

http://www.partzilla.com/images/diagrams/yamaha/MCY/1998/XVS650K_KC/IMAGES/DRIVE_SHAFT.png

ferhatkars
17 Ekim 2013, 11:59
bunlardan arıyorsunuz sanırım
tabı bu resimdekilerin ebatları birazcık büyük...motosiklet tekerının yarısı kadar :cherry:
http://m1310.hizliresim.com/1g/k/tn9rr.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ufukk
17 Ekim 2013, 12:15
ostimde torna operatörüyüm bu dişliler sıfırdan üretilir fakat dişlilerin kalite dereceleri vardır misal 3 kalite 8 kalite 1 kalite bu dişliler otomasyon olduğu için cnc tezgahlarda açılır taşlaması ve alıştırması yapılır ve bu teknoloji ostimde yok anca 5 kalite de üretilebilir buda kısa ömürlü olur ve sesli çalışır 1 tane orjinale karşılık üç tane yan sanayi eskitirsin en iyisi orjinal ve takım olarak değiştirirsen pahalı ama ömürlü olur takım olarak değiştiği zaman rulman keçe shaft vs dahil mi hepsine

Murat Narsap
18 Ekim 2013, 00:51
Draggy senin gönderdiğin şemada aradığım parçaları gördüm 8-9 arasındaki dişli ile 14'ün birleştiği yer kırık yani aslında bana 8-9 arası ve 14 lazım ama o blok komple satılıyormuş. İstanbul'da oturuyorum İkitelli ve Bayrampaşaya gittim sadece 8-9 arasını yapmak için 1000-1500 arası fiyat çektiler. Ve garanti vermediler, o yüzden yaptırmadım. Şimdi ben bu parçaları isterken wormgear mı diyeceğim.

frantisec
18 Ekim 2013, 00:56
98 model yamaha xws 650 dragstar makinem var. 1 hafta önce ışıklarda kalkışta bir çatırtı oldu, motor çalışmaya devam etti ama vitese geçirdiğimde ses çogaldı (eve kadar itmek zorunda kaldım) Tamircime götürdüğümde bana şaft dişlisinin kırıldığını söyledi kırılan parçayı bana verdi parçanın TR de olmadığını Japonya'dan 2 ayda geleceğini söyledi (fiyat kargo hariç 2.650 tl) çıkmasını aradım bulamadım. Almanya da arattım ama ürün kodunu soruyorlar nasıl bulabileceğim hakkında bir fikri olan varmı.
aynı malzemeyi 2 hafta önce bir abimiz kırdı..ayna mahruti dersen yapılır,tekerin ucundaki mile bağlantı dişlisi dersen oda yapılıyor.yaptırdılar gül gibi biniyor.
adanada bu işi KANÖVER yapıyor.

draggy
18 Ekim 2013, 08:55
Draggy senin gönderdiğin şemada aradığım parçaları gördüm 8-9 arasındaki dişli ile 14'ün birleştiği yer kırık yani aslında bana 8-9 arası ve 14 lazım ama o blok komple satılıyormuş. İstanbul'da oturuyorum İkitelli ve Bayrampaşaya gittim sadece 8-9 arasını yapmak için 1000-1500 arası fiyat çektiler. Ve garanti vermediler, o yüzden yaptırmadım. Şimdi ben bu parçaları isterken wormgear mı diyeceğim.

Şafttan içeri toz girmiş ve mahfetmiş, @frantisec in dediği yöntemi bir araştır derim.. wormgear adı ama istesende alamazsın, tek satışı yok numarasızların maalesef..