PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBR125R 2013 Vites Sorunu

MSMorkan
15 Ekim 2013, 04:12
Meraba arkadaşlar

Şimdi ben sürüyorum yine, nasıl giriş yapsam bilemedim :silent:, vitesi 4e attım tam gaz gidiyorum. tark bi zincir sesi geliyo sonra boşa geçiyo fakat boş ışığı yanmadan. bağırıyo öyle bırakıyorum accık gidiyo yine tark diyo vitese geçiyo. az önce 3-4 defa oldu. zincir yeni yağladım motor yağı da yeni değiştirdim anlamadım niye böyle yapıyo.
vites değişirken gazı yarım kapatıyorum ondan olabilir mi acaba?, yada çok seri değiştiriyorum bazen?

Bakım zamanı geldi götürcem ama işte bayramı bekliyom bitsin.

2200kmde şuan (bayadır yapıyodu ama sık değil çok nadir)
motip zincir yağı sıkıyorum
castrol power 1 10w40 var karterde

o kadar, yani çok garip diyorum acaba yağ dağılmadı mı dişlilere ama yok motoru her viteste kullanıyorum ki çok da sık yağlıyorum 3-4 günde bir (ortalama 200km).

TurkishPower
15 Ekim 2013, 04:24
Eren sen misin ?

dental_land
15 Ekim 2013, 10:23
Çok seri vites atıyorsan tam geçiremediğin için bir alt vitese geri düşüyor , devir yüksek olduğu için motor bağırıyor . Boş ışığı o yüzden yanmıyor. 4ten boşa düşmez zaten. Vitesi geçirdiğine emin ol.

mhmtesk
15 Ekim 2013, 11:17
Arkadaşım vites e geçirirken gazı komple bırak, öyle geçir rahatlasın motor. Dragmı yapıyon napıyon hay Allahım.

ERROR88
15 Ekim 2013, 11:35
Su motordan ne bekliyorlar anlamiyorum seri deistirsen ne olurki sanzimanda hata var bence senkromenş de sorun vardir guc adrenalin beklentisi var ise 600 den aşaası kesmez ....

zaferkarizma
15 Ekim 2013, 11:43
şanzıman sıkıntısı var arkadaşa katılıyorum senkromeç birde vites kolu ayarlanabiliyosa ona baktır vites tam oturmuyor olabilir.

canerol
15 Ekim 2013, 11:44
öncelikle tam geçiremediğin için olabilir...ama çok yaparsa şanzımandaki 4. vitesin dişlisinde sorun olabilir.yapılması içinde motor komple inecek dağıtılacak...

kuroscu
15 Ekim 2013, 11:55
bendede ara sıra viteslerde boşa gecme oluyor ben hemen diyer vitese atıyorum sıkıntı yaşamayım diye bu motorun sorunu bu cbr 125 lerde hep var sanırım

MSMorkan
15 Ekim 2013, 20:14
Hocam boşa geçiyo çünkü alt vitese geçse sürekli bağırır. Sadece gazda bağırıyor. Ve baya geçtiğine eminim çünkü gidiyo bi süre normal şekilde sonra tak boşa alıyo salıyo motoru sonra tekrar vitese geçiriyor. Devam ediyor.

Seri vites dediğim debriyaj aynı anda ayağı yukarı kaldırıp bırakıyorum dragla ne ilgisi var ki. Zaten motor 125lik trafikte adam akıllı hızlanmıyo bi de vitesi yavaş yavaş geçirince kazandığın hızda gidiyo. İstanbul trafiğine çıkıyorum sonuçta, keşke dediğin gibi drag pisti olsa da risksiz olsa. Gazı yarım bırakmamın sebebi de kompresör yapıyo gibi oluyo sonuçta motosiklet bu 8000de vites atıyorum. Tam bırakınca ağırlık öne gidiyo direk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:31 ----------

@TurkishPower
Eren değilim hocam suat ismim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:33 ----------

bendede ara sıra viteslerde boşa gecme oluyor ben hemen diyer vitese atıyorum sıkıntı yaşamayım diye bu motorun sorunu bu cbr 125 lerde hep var sanırım

Aynen hocam, 4 te yaptıysa önce beşe atıyorum sonra yavaşlayıp 4 3 yapıyorum

onuRRtas
15 Ekim 2013, 20:20
Hemen hemen bütün motosikletlerde viteslerin arasında minik bir boşluk bulunur, tam oturtamazsanız vitese gaza basmanızdan kısa bir süre sonra bu boşluğa düşer.

boş ışığı yanmaz ama motor boşta gibi olur, gaz kapatılıp debriyaj sıkılıp vites üste TAMAMEN basılır. vitesin geçtiğini hissedersiniz.

bu sorun vitesi tam oturtamamanızdan kaynaklı, nadiren bende yaparım dalgınlıkla.

vites değiştirmek için;

1- gazı kapatın !
2- debriyajı sıkın
3- vites kolunu TAMAMEN yukarı itin. vitesin geçtiğini hissedin ayağınızda. (klank veya tık sesinin tamamlandığını hissedersiniz ayağınızda)
4- debriyajı bırakın.

MSMorkan
15 Ekim 2013, 22:36
Hemen hemen bütün motosikletlerde viteslerin arasında minik bir boşluk bulunur, tam oturtamazsanız vitese gaza basmanızdan kısa bir süre sonra bu boşluğa düşer.

boş ışığı yanmaz ama motor boşta gibi olur, gaz kapatılıp debriyaj sıkılıp vites üste TAMAMEN basılır. vitesin geçtiğini hissedersiniz.

bu sorun vitesi tam oturtamamanızdan kaynaklı, nadiren bende yaparım dalgınlıkla.

vites değiştirmek için;

1- gazı kapatın !
2- debriyajı sıkın
3- vites kolunu TAMAMEN yukarı itin. vitesin geçtiğini hissedin ayağınızda. (klank veya tık sesinin tamamlandığını hissedersiniz ayağınızda)
4- debriyajı bırakın.

tamamdır hocam sanırım bu normal bir şey yani şanzımanda sıkıntı olup da yapıyosa kötü olur çünkü. Ben yine ustaya derim pazartesi-sal bakıma götürünce.
Bi de motor freni yapmasın diye hafiften gaz vermek sıkıntı yaratır mı yani gazı kapat debriyajı sık vitesi tam geçir gazı hafif açarak debriyajı bırak. gibi olsa?

onuRRtas
16 Ekim 2013, 00:12
tamamdır hocam sanırım bu normal bir şey yani şanzımanda sıkıntı olup da yapıyosa kötü olur çünkü. Ben yine ustaya derim pazartesi-sal bakıma götürünce.
Bi de motor freni yapmasın diye hafiften gaz vermek sıkıntı yaratır mı yani gazı kapat debriyajı sık vitesi tam geçir gazı hafif açarak debriyajı bırak. gibi olsa?

hiçbir sıkıntı olmaz :)

MSMorkan
16 Ekim 2013, 01:19
hiçbir sıkıntı olmaz :)

sağolun hocam, bunun için kızan arkadaşlar oldu da drag mı yapıyon diye ben de yanlış yaptığımı düşündüm, yanlış anlamasın o arkadaş gönderme yapmıyorum, sanırım o da beni yanlış anladı. çünkü bunun gibi ayrıntılar için eğitim almadım henüz. İnternetten okuduklarım izlediklerimle bu kadar oldum. Kontra tekniğini bile yeni bilinçli yapmaya başladım. Teşekkürler tekrar.