PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurdum İnsanına Hakikatten Eğitim "Fazlasıyla" Şart Abi

Sayfa : [1] 2

tinerci
01 Eylül 2013, 21:46
Bir de üzerine alay ediyorlar mübarekler.

http://img824.imageshack.us/img824/7452/chqr.jpg

Pangea
01 Eylül 2013, 21:54
Tamam bu hızlara çıkmak kurallara aykırı ve tehlikeli olabilir ama arkadaş riski göze almış ve altında litrelik bir motosiklet var anlık olarak bence bu hızlarda sürmesinde problem yok...

Muk94
01 Eylül 2013, 21:59
Yahu bu tip şöför arkadaşlar neyi kafasını yaşıyor?En azından kendi sağlığını çevresini hiçmi düşünmüyor.Mutlak bir eğitim şart.

tinerci
01 Eylül 2013, 21:59
Tamam bu hızlara çıkmak kurallara aykırı ve tehlikeli olabilir ama arkadaş riski göze almış ve altında litrelik bir motosiklet var anlık olarak bence bu hızlarda sürmesinde problem yok...

Problem olabilir ya da olmayabilir tartışılır lakin çocukça tavırlar içerisinde alay ediyorlar; bu küstahlık bir motorcuya yakışır mı siz karar verin.

mertoreis
01 Eylül 2013, 22:01

Nasil yok ya arkadaşım kafanmi iyi aniden araba çıksa ani fren yapsa hadi gel dur ? arabaya vurdumu kendi başınıda yemez o araba sürücü sonra vicdan azabı veya ne biliyim yaya çıktı vurdu ne olacak ? hadi gel açıkla abi ben 299 la gidiyordumda aniden çıktın mı diyeceksin yapma Allah Aşkına ya Litrelik motor varsa illa basmakmı gerekir bu forumda kaç tane Litrelik motor kullanan adam var hangisi 299 yapmış ? sor bakalim bilinçli bir sürücü bunu yapmaz siz buna facebook'dan hemen Helal yazin G.... kaldırın sonra bi yerde Ölsün kalsin Ailesine acı ne olacak Ölen ölecek ya ona Onca sene Emek Vermiş Anne,Oğlunu daha iyi okutabilmek için it gibi çalışan Babaya ne olacak bunları düşünmeyin demi altinizda var 600-1000 cc basin anasini satiyim şimdi bu arkadaş düşünüyordu 1 defa yaptim birşey olmadi der 2. yapar yine birşey olmaz 3. de bir yere öylebir çakarki Kemiğini bulamazlar arkadaşim istediğini diyebilirsin ama böyle konuşman ayıp ayıp genç SS hastasi arkadaşlara iyi örnek olmuyorsunuz

acayüp
01 Eylül 2013, 22:03
Aynı bu şekilde riski göze almış bir başka geri zekalı hiç suçu günahı olmayan birini daha yeni öldürdü.

Geçende sahil yolunda dönüş yapan yaşlı kadında o yaşta araç kullanarak riski göze almıştı ama bir motorcuyu öldürdü.

Yani şuursuzlukta son nokta . Bu hıza çıkmaktan fazlası bunu yapan adama hak aramaya çalışanlardır.

Arda_Karaca
01 Eylül 2013, 22:04

Pangea selam.

Videodaki arkadaş gibi linkte kaza yapan arkadaşta riski göze almış mıdır? Peki riski alırken çarptığı kadının ailesine de danışmış mıdır?

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/121281-nikahtan-cikanlarin-arasina-motosiklet-daldi-feci-kaza.html

rumelian
01 Eylül 2013, 22:05
yolda ölmüş bir kedinin üstünden geçse o hızla, görgü tanıkları motorcunun kaç takla attığını sayamazlar.

zerzura
01 Eylül 2013, 22:15

Hakimiyeti yitirse fırlasa motordan, karşı şeride geçip arabanın birinin ön camından içeriye girse. Başkasının canına ya da malına zarar verse... Problem olur mu olmaz mı?

Bence olur.

hasanfuat
01 Eylül 2013, 22:16
burda kazayı veya ölmeyi göze alan motorcuya ne olacağı en önemsiz şey dir önemli olan trafikteki kazayı veya ölmeyi göze almayan vatandaşın biri kendini tatmin etmek için hayatı riske giren insanlardır

iş bu metindeki motorcu arkadaş başka tatmin yolları arasın motora vurdurmayı değil de kendine vurdurmayı seçerse kimse bu kadara tepki vermeyecektir

Okan Sinan Ocan
01 Eylül 2013, 22:16
Sevgili Kardeşlerim,

Şu , "Litrelik motur var adamın altında tabiki basacak" zihniyetindeki arkadaşların trafik kanununa göz atmalarını öneririm

Litrelik motorlar için ayrı hız kuralları var da ben görmemişsem şimdiden özür dilerim.

Ha unutmadan bu yıl +299 kazalarında ölenleri ben sayamadım ,sizlerden sayabilen varmı ?

Tsubasa
01 Eylül 2013, 22:31
litrelik motor alıp 299 basmak isteyen istabul parka gitsin
yarım saati 150 lira
gitsin gsxr la 299 bassın, hayabusayla 349 bassın.
ölürse kendi ölsün. kimseye sebep olmasın.
15 20 bin tl verince trafik kurallarındanda muaf mı oluyorsunuz sanıyorsunuz?

[Turan]
01 Eylül 2013, 22:37
Hız belki zevk verebilir ama iş cana mala zarar vermeye gelince o zevkden eser kalmıyor. İkisinin arasında çok ince bir çizgi var yani.

_Kotto_
01 Eylül 2013, 23:10
Şu açıdan elestırmek yanlıs litrelik alınca basmak mı gerekıyo o motorun ustune bındıgınızde sızde basmak ıstıceksınız ama motorsıklet hata kabul etmez ama çok ayrı bı tutkudur ama o yolda bi yayanın olcagını sanmıyorum bı arabayada carparsa arabadakıne hıc bırsey olmaz olan motor surucusune olur yanı o yuzden baskası bosuna olucek dıye dusunmeyın ederse kendıne eder ama kesınlıkle ıstemem kımsenın o hızlara cıkmasını oyle yerlerde benım tavsıyem ısteyen istanbul parka gıtsın sursun ıstedıgı kadar basarda vırajın zevkınıde alır dısarda bı yerde o hızlara cıkmaya hıc gerek yok onunla bırlıkte kac kısının canı acıcak annesıne babasınada yazık pistlerde hız denemesı yapılmalı bence hız tutkunuzun son hızlarına orada cıkın.

motorcu48
01 Eylül 2013, 23:14
eğitimi olan zaten bu tip motorlara binmiyor .türkiyeyi ve hatta dünyayı rahatça gezebileceği enduro motorlara bakıyor.düşünsenize hiç motordan anlamayan insanlar bile racing alıcam abi dedikten sonra bu motorların motorculukla aslında hiç bir alakasının olmadığı ap açık ortada

ReiZzZ
01 Eylül 2013, 23:26
sana göre problem olmaması önemli değil senin fikrinin bir önemi yok kurallar belli

sailor33
01 Eylül 2013, 23:49
E iyi o zaman ne güzelmiş. Madem öyle ; Benim de silahım arada sıra da başkasına zarar vermeyecek şekilde sokak ortasında yada cadde de sıkım mi ? Neyin kafası nan bu. Artık şüphe etmeye başladım bazıları 100 km nin üzerine çıkınca rüzgarın da etkisiyle jöle kıvamında ki küçücük beyni de asfalta döküyor sanırım ::cekic::::pcgum::

KUVVETMİRA
01 Eylül 2013, 23:54
nerde o eski polemikler :salut:

EnesBeyter
02 Eylül 2013, 00:21
racing motor alınca yollarıda yarış pisti olarak mı görüyolar anlamadım.

50cc lik veya litrelik farketmez kimsenin canını tehlikeye atma lüksünüz yok.

hasanfuat
Şu açıdan elestırmek yanlıs litrelik alınca basmak mı gerekıyo o motorun ustune bındıgınızde sızde basmak ıstıceksınız ama motorsıklet hata kabul etmez ama çok ayrı bı tutkudur ama o yolda bi yayanın olcagını sanmıyorum bı arabayada carparsa arabadakıne hıc bırsey olmaz olan motor surucusune olur yanı o yuzden baskası bosuna olucek dıye dusunmeyın ederse kendıne eder ama kesınlıkle ıstemem kımsenın o hızlara cıkmasını oyle yerlerde benım tavsıyem ısteyen istanbul parka gıtsın sursun ıstedıgı kadar basarda vırajın zevkınıde alır dısarda bı yerde o hızlara cıkmaya hıc gerek yok onunla bırlıkte kac kısının canı acıcak annesıne babasınada yazık pistlerde hız denemesı yapılmalı bence hız tutkunuzun son hızlarına orada cıkın.

bölünmüş yol hızlar yüksek motorcunun başkasına çarpmasına gerek yok o hızlarda ne zaman yanınıza geldiğini görmediğiniz makas atarken tedbirsiz veya anlık dalgınlıkla kaza yaptırabilir
ayna da nokta kadar olan motor bi anda dibinize geliyor fark etmeden hiç mi yaşamadınız

başkasına gerek yok kendi kaza yapsada arkadan gelen arabaların zincirleme kaza yapması an meselesi

Trafikte her koyun kendi bacağından ASILMAZ.. bunu unutmayalım

shooter1
bizim millette böyle bir sorun var motoru 100.000 tl de verse o hızı illa anayolda millete hava atarak yapar ::angry2::

ErknOzyurt
02 Eylül 2013, 00:27
Kedi ulaşamadığı :) . . . Litrelik motorla basılır mı ya diyen Endurocu arkadaşlara selam olsun.Umarım bir gün racing kullanabilisiniz umarım güçlü birşeyin tadına bakarsınız.Bol rüzgarlar :)

hasanfuat
02 Eylül 2013, 00:39
Kedi ulaşamadığı :) . . . Litrelik motorla basılır mı ya diyen Endurocu arkadaşlara selam olsun.Umarım bir gün racing kullanabilisiniz umarım güçlü birşeyin tadına bakarsınız.Bol rüzgarlar :)

bu kedi ciğer olayından öte trafikte canımı tehlikeye atan biri varsa yerim öyle kediyi de ciğeri de can bu ötesi yok :D bi anda flas patlayı verir :D

Tsubasa
02 Eylül 2013, 00:48
eğitimi olan zaten bu tip motorlara binmiyor .türkiyeyi ve hatta dünyayı rahatça gezebileceği enduro motorlara bakıyor.düşünsenize hiç motordan anlamayan insanlar bile racing alıcam abi dedikten sonra bu motorların motorculukla aslında hiç bir alakasının olmadığı ap açık ortada

çok iyi bir tespit

COQ
02 Eylül 2013, 00:48
Ulem ne kadar çok kavram kargasasi olmus burda!
Hangi biri düzeltilirki?:silent:

tinerci
02 Eylül 2013, 00:54

Tespitin kralı:cat:

Arda_Karaca
02 Eylül 2013, 00:56
Tüh yav sen gelmeden ne guzel atip tutuyorduk. Hemen foyamizi ortaya cikardin. :)

MuTLu.
02 Eylül 2013, 00:59
forumdan ve aynı anda tanıdığım bir abimiz racing kullanıcısı çok çok dikkatli kendisi anlatıyor böyle hız yaparak ün salmış iki kişinin nasıl patladığını.. 300'le emniyet şeritinden gidiyordu adamlar videoda bile anlık yırttığını gördüm. İkisi de böyle bir gün giderken ölmüş ayrı zamanlarda

wolrath
02 Eylül 2013, 01:19
... bu motorların motorculukla aslında hiç bir alakasının olmadığı ap açık ortada

sıralı 4sılındır 15500d/d cevıren motorun egzoz sesıne bayılıyorum...
aldıgımdan berı bır kere +200 yaptım o da bombos bursa otobanı araba yok etrafta 3-4km duzlukte.genelde redlıne gırmeden dusuk surat ıvme kasarım sadece.
kımseyı sıkıstırmıyorum.
cogu 250lıkten cok daha az rısk alıyorum.hatta bu konuda tandıgım-tanımadıgım ınsanlardan sen ss cısın dıye tepkı alıyorum.
yaklasık 10 senedır sanayi kokladım.cok sabahladım.yarıstım vs...

motorla motorcuyla motorculukla bıraz da olsa alakam oldugunu dusunuyorum.

gereksız genellemeler yapmaya gerek yok.benım stılım bu dıyıp gecın bence.

Reşit
02 Eylül 2013, 02:14
Geçen sene ya da önceki sene halilhayabusa lakaplı sürücü tt arenanın orada kaza yaptı. Bele platinler takıldı, felç olmaktan kurtuldu. Ayrıca bir ağır vasıtanın altına giriyordu. Motosiklete geri döndüğünde videolarını izledim. 250 cc süratinde ve risk almadan gidiyordu. Daha sonra yine azıttı, yarışlara girdi ve hala yarışıyor. Yarıştan sonra eve dönerken 250 ile emniyet şeridine giriyor, 300+ gidiyor. Kardeşim pist bile tatmin etmiyor adamı. Şöyle bir söylenti dolaşıp duruyor. Efenim racing motora 30 dan sonra bineceksin. Yahu bu adam 40 küsur yaşında. Ama hala deli gibi sürüyor. Bir insan kendine hakim olamıyorsa, 30+ yaşta olduğu halde motosikletin üzerinde 18 yaşındaki delikanlı gibi hareket ediyorsa bu zıkkımlara binmemeli. Velhasıl akıl yaşta değil baştadır. Kazasız sürüşler.

Oldjack
02 Eylül 2013, 02:24
Yahu bu tip şöför arkadaşlar neyi kafasını yaşıyor?En azından kendi sağlığını çevresini hiçmi düşünmüyor.Mutlak bir eğitim şart.

Motosiklet in şöförü olmaz .
Hangi miz elimizin altındaki gaza hakim olabiliyoruz . O yüzden yüksek cc ler sadece pistlerde gazlarım abi diyebilecek olgunluğa erişmiş adamların işidir diye düşünüyorum :)

gt250-bora
02 Eylül 2013, 02:35
makina kaç cc olursa olsun biniciye düşen kendini ve çevresindekileri tehlikeye atmadan sürmektir bu sürati yapıp çekip paylaşmak sadece saçmalıktır... adamın100-120km ile giden arabadan kapı açıp kültablası silkelediğine şayit oldum en soldakinin bir anda en sağa geçtiğine en sağdakininde en sola geçtiğinede şayit oldum... bizler araç sahiplerini bu davranışlarından dolayı yargılarken bu görüntü hiç hoş değil...

acayüp
02 Eylül 2013, 02:45
Geçen sene ya da önceki sene halilhayabusa lakaplı sürücü tt arenanın orada kaza yaptı. Bele platinler takıldı, felç olmaktan kurtuldu. Ayrıca bir ağır vasıtanın altına giriyordu. Motosiklete geri döndüğünde videolarını izledim. 250 cc süratinde ve risk almadan gidiyordu. Daha sonra yine azıttı, yarışlara girdi ve hala yarışıyor. Yarıştan sonra eve dönerken 250 ile emniyet şeridine giriyor, 300+ gidiyor. Kardeşim pist bile tatmin etmiyor adamı. Şöyle bir söylenti dolaşıp duruyor. Efenim racing motora 30 dan sonra bineceksin. Yahu bu adam 40 küsur yaşında. Ama hala deli gibi sürüyor. Bir insan kendine hakim olamıyorsa, 30+ yaşta olduğu halde motosikletin üzerinde 18 yaşındaki delikanlı gibi hareket ediyorsa bu zıkkımlara binmemeli. Velhasıl akıl yaşta değil baştadır. Kazasız sürüşler.

Öyle de inanki yaşlada ilgisi var.
İnsan 35 den sonra hayatın kıymetini dahada iyi anlamaya başlıyor.
Geçende bir arkadaşın fazer a bindim ve 5 km yolu gidip gelene kadar deli oldum.
Hatta dönüşte dükkana yaklaştığı ve durduğu ilk kavşakta arkasından atladım yürüyerek gittim :) çok gururuna dokundu dana nın .
Bu arada benim 2. motorum 900 rr dı zamanında :) ama şimdi zorla verseler alıp binmem. Binersemde herhalde 150 cc scooterı kullandığım gibi kullanırım. Max kural , max temkin ,dikkat , öngörü . Min risk .

Reşit
02 Eylül 2013, 03:22
Öyle de inanki yaşlada ilgisi var.
İnsan 35 den sonra hayatın kıymetini dahada iyi anlamaya başlıyor.
Geçende bir arkadaşın fazer a bindim ve 5 km yolu gidip gelene kadar deli oldum.
Hatta dönüşte dükkana yaklaştığı ve durduğu ilk kavşakta arkasından atladım yürüyerek gittim :) çok gururuna dokundu dana nın .
Bu arada benim 2. motorum 900 rr dı zamanında :) ama şimdi zorla verseler alıp binmem. Binersemde herhalde 150 cc scooterı kullandığım gibi kullanırım. Max kural , max temkin ,dikkat , öngörü . Min risk .

Eyüp sen artçı anından bahsetmişsin. Ben cc fark etmeksizin artçı olmuyorum. 1000 cc spor motosiklet de kullandım ama hiç 300 yapmadım. Çok zevkli cihazlar ama benim tarzım başka. Gidişi, duruşu, dönüşü diğer motorlardan daha üstün yarış aletlerinin. Tabii hakim olabilene. Ben kendimi kaybederim diye almıyorum.

Okan Sinan Ocan
02 Eylül 2013, 03:23

Ben üniversitede okurken birgün liseli ergen takımı ile bir sorunumuz olmuştu . Arkadaşları biraz yumuşattıktan sonra bize "abi biz üniversitelileri süt oğlan zannederdik siz onlardan değilmişsiniz" mealinde bir cümle kurmuştu . Zavallı ergen üniversiteye gidebilmek için önce liseyi bitirmek gerektiğinden habersizdi herhalde :) :) :) :) :)

Sevgilerimle

gt250-bora
02 Eylül 2013, 03:44
litrelik makinaya binince sürekli 200-300 arasımı seyretmek gerek?

ysn_erl
02 Eylül 2013, 03:47
iyi de bu motosikletler zaten 1. viteste yasal sınırı geçiyor. Şehir içinde hararetten rahat kullanamadığın; oturuş pozisyonu aşırı rahatsız ama tek meziyeti 300+ olan bi motosikleti daha başka ne için kullanırsın ki?

gt250-bora
02 Eylül 2013, 04:16
iyi de bu motosikletler zaten 1. viteste yasal sınırı geçiyor. Şehir içinde hararetten rahat kullanamadığın; oturuş pozisyonu aşırı rahatsız ama tek meziyeti 300+ olan bi motosikleti daha başka ne için kullanırsın ki?

litrelik bir makinam yok haklısın arkadaşım ama arada arakadaşlarımızın makinalarınada biniyoruz onları sürerkede görüyoruz... daha 1 ay önce s1000rr ile 100-120km arası hızlarla eskişehir bursa arası önlü arkalı sürdük demekki gidilebiliyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:56 ----------

Sevgili Kardeşlerim,

Şu , "Litrelik motur var adamın altında tabiki basacak" zihniyetindeki arkadaşların trafik kanununa göz atmalarını öneririm

Litrelik motorlar için ayrı hız kuralları var da ben görmemişsem şimdiden özür dilerim.

Ha unutmadan bu yıl +299 kazalarında ölenleri ben sayamadım ,sizlerden sayabilen varmı ?

Bravo hocam motor litrelik diye 200km ve üzeri kullanılır sanıyorlar...

Okan Sinan Ocan
02 Eylül 2013, 05:01

Hararet yapıyorsa (ki sadece fan açıyorlar hararet falan yapmıyorlar) şehir içerisinde kullanmazsın olur biter....

Piyasada satılan 250cc ve üzeri neredeyse tüm motorlar ,otomobiller,kamyonlar ,otobüsler 1.2.3.4. veya 5. viteste yasal hızları geçebiliyorlar ee ne olacak şimdi ?????

y.akan
02 Eylül 2013, 08:04
Bir kez daha görüyoruz ki, önemli olan makinenin kaç beygir olduğu değil. Üstündekinin ne kadar beygir olduğu.

toomuchcc
02 Eylül 2013, 08:25
Başlığı açan kişinin üyelik tarihi 30 ağustos 2013. nicki de 'tinerci'. Troll kafasında bir arkadaş belli... Koyduğu fotoda herkesin nickini açık bırakıp uyarıda bulunanı kırmızı ile kapatmak nedir? Bulmuş 299 yapanı; 'koyayım foruma yesinler birbirlerini' hesabı yani ha?

Ayrıca hiçbir otoyolda hız sınırı olmamalı. Her zaman bunu savundum hep de savunacağım. Kaliteli yollar ve bilgili sürücülere ihtiyaç var, hız sınırlamalarına değil.

MD.Murat
02 Eylül 2013, 11:09
sen ne diyorsun arkadaş?kendinizi ne zannediyorsunuz siz?
bir anlık dalgınlık yaşamayacak mı bilgili sürücü?
kaliteli yola arabadan yağ akmayacak mı?
yakmayacak mısınız başkasının da masumun da canını?
bu ülkede köpeğimi emanet etmeyeceğim adamlarla trafikte yan yana 100 le gitmek bile ne büyük tehlike göremiyor musun?

EnesBeyter
02 Eylül 2013, 11:19
Hız sınırlamalarına da ihtiyaç var neticede yollar pist değil :) Sadece siz yoksunuz trafikte.

bir anlık dalgınlık olur, camdan bişey atan olur, önüne çıkan olur

enxdesign
02 Eylül 2013, 11:46
Canlısını koyalım bari, millet 2007 yılında tartışıyormuş bu konuyu. yıl 2013 değişen bişi yok

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LmQUgBki9qg#t=31

beko12345
02 Eylül 2013, 11:49
Facebook ta bu Motor Delisi sayfasını bende beğenmiştim . Koyduğunuz fotoğrafıda gördüm . Saçma sapan bir sayfa , apaçilerin büyük cc kullananlarının oluşturduğu bir grup desek yalan olmaz .

ErknOzyurt
02 Eylül 2013, 13:09
Ben üniversitede okurken birgün liseli ergen takımı ile bir sorunumuz olmuştu . Arkadaşları biraz yumuşattıktan sonra bize "abi biz üniversitelileri süt oğlan zannederdik siz onlardan değilmişsiniz" mealinde bir cümle kurmuştu . Zavallı ergen üniversiteye gidebilmek için önce liseyi bitirmek gerektiğinden habersizdi herhalde :) :) :) :) :)

Sevgilerimle

En iyisi biz tulumlarımızı giyip sizde yeşil reflektörlü yeleklerinizi giyip yollarımıza devam edelim :) Bir gün rüzgara maruz kalmak istersem merak etme binecem enduroya :) Sliders eritmek şuan daha zevkli geliyor.

Saygılarımla

Mechanix
02 Eylül 2013, 14:03
Bu kavgalar bitmez :)

Hatalı olan hatasını bilmesine rağmen yapmaya devam ediyorsa , kendine mutlaka tutunacak bir bahane bulur. Litrelik motor vs vs komik şeyler. Bende de 650hp otomobil var ama 300km yapmıyorum yollarda. :) Herkes kendine göre haklı olacak , kimse dönüpte aynaya bakmayacak.

kral8181
02 Eylül 2013, 14:07
Elin garibanı 125cc ye egsoz taksa apaçi bunlar taksa 4 silindirli
Elin garibanı 125cc ile 100 yapsa apaçi bunlar 300 yapıyo ses yok hatta tebrık ederler halbukı kuralları cıgnıyor

Okan Sinan Ocan
02 Eylül 2013, 14:56
En iyisi biz tulumlarımızı giyip sizde yeşil reflektörlü yeleklerinizi giyip yollarımıza devam edelim :) Bir gün rüzgara maruz kalmak istersem merak etme binecem enduroya :) Sliders eritmek şuan daha zevkli geliyor.

Saygılarımla

Yeşil reflektörlü yelek kullanmam , kıyafetim genellikle gri tonlarıdır.

Sliders konusunda gelirsek , umarım sadece pistte yapıyorsunuzdur bunu ..

Sevgilerimle

toomuchcc
02 Eylül 2013, 16:20
sen ne diyorsun arkadaş?kendinizi ne zannediyorsunuz siz?
bir anlık dalgınlık yaşamayacak mı bilgili sürücü?
kaliteli yola arabadan yağ akmayacak mı?
yakmayacak mısınız başkasının da masumun da canını?
bu ülkede köpeğimi emanet etmeyeceğim adamlarla trafikte yan yana 100 le gitmek bile ne büyük tehlike göremiyor musun?

Alman otobanlarında yağ akmıyor değil mi? Avrupa'da kafası çalışmayan tek ülke Almanya zaten. 'Önerilen' maksimum hız diye uyarı koyup buna rağmen hız sınırlamasını otobanlarda kaldırmaları ondan olsa gerek.

Sizin bu tarz videolarda gördüğünüz sürücülerin yaptığı slalomlar, tek tekerler vs.den ötürü aklınıza gelen şey hız = kötüdür. Hız ölüme nadiren direkt olarak sebebiyet verir. Kazaların oluşmasının nedeni bilgisizliktir hemen her zaman, trafik bilgisizliği. Ayrıca herşeyi 'yağ akabilir o zaman şöyle böyle yapalım'a indirgeyeceksek o zaman yağmur yağarken de evden hiç çıkmayalım, malum kafaya şimşek falan düşer..

2014 yılına gireceğiz hala maksadı A ile B noktası arası çabuk katedilmesi olan 'otoyollarda' hız sınırlamaları var. Bu yollar ortadan ikiye ayrılmış çok şeritli yol. Hızınız düşükse sağ şeritleri kullanırsınız, yüksekse de soldakileri. Yeter ki trafik kurallarını bilin.

Tabi ülkemizde herşey tersten. Direksiyon sınavında iki kuka arasında döner adam: al ehliyet. Ehliyeti derecelendirmez; adam ilk motor olarak 1000'lik alır, sonra gelir burda hava atar (ölünce de arkasından mesaj yazarlar çok iyi adamdı diye). Okullarda trafiği eğitmez, medyada konuşmaz, hep iter hep geçiştirir.. Ondan sonra biri 200'le bi tarafa dalınca da anca sayıya odaklanır. "200'le daldı" demek basittir zira.

1400cc'lik motosikletin otobanda maksimum 110 km/h hız yapmasını beklemek aptallıktır. Benim scooterimla yanyana mı gidecek bu adam?