PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cbr 125r kullananlara bir kaç sorum olucak.

nathan18
01 Eylül 2013, 14:50
öncelikle herkeze merhaba.adım aziz 18 yaşındayım.motor almak istiyorum.daha önce hiç motor kullanmadım.cbr 125r almak istiyorum kullananlara bir kaç sorum olucak.
öncelikle yakıt cimrisi bunu biliyorum.
başlangıç için iyi bir seçim mi?
ön amortisör arka amortisör nasıl?
fabrika çıkışlı lastikleri iyimi?
yedek parçaları pahalı mı?
boyum 1.85 kilom 75 bana göre bir motor mu?
motorda çok titreme var mı?
sorularım bu kadar.bide hiç motor kullanmamışsın scooterle başla diye tavsiyede bulunmayın lütfen.oldum olası hiç sevmemişimdir scooterleri.
şimdiden bu yazdıklarımı üşenmeden okuyup üşenmeden cevap veren arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

allah kaza bela vermesin.

furkanesen
01 Eylül 2013, 16:00
boy sorun olmaz diğerleri hakkinda bi fikrim yok

nietzsche
01 Eylül 2013, 17:01
Ehliyetin yoksa, ehliyetini eğitim veren bir kurumdan al. Vitesli motorla bir tanışıklığın olsun.

CBR 125 benim ilk vitesli motorum. 7-8 yıl önce 3-4 bin km bir çinli kullanmış, geçirdiğim birkaç tehlikeden sonra motoru komple bırakmıştım.

Yaklaşık 4.000 km oldu aldığımdan beri. Ne bir defa devirdim, ne düştüm ne birşey oldu.

Çok sıkıntısız mekanik anlamda da. Hiç sorun çıkarmıyor. Sabah basıyorum çalışıyor. Orası burası dökülmüyor.

Birçok motorun lastiklerinde olduğu gibi bunun da lastikleri kötü. Değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Ben motorun dinamiğinden de çok memnunum. Kötü lastiklere rağmen virajlarda dahi fena değil. Ortalama 100-110 km/saat hızda kullanıyorum genellikle uzun yolda, bu süratlerde gidişi gayet güzel. 115-125 arası bana pek güven vermiyor doğrusu. O kadar basmıyorum bu yüzden.

150 km geziye çıktım en fazla. Giderken yavaş ve kasmadan gittik ve yormadı. Dönerken mola vs. vermeden döndük çok yordu beni. (Gerçi diğer arkadaşta da inazuma vardı, o da yoruldu).

Bende boy 1,78, kilo:82.
Eski kasalar altında çocuk oyuncağı gibi gözükür ancak yeni kasaların görüntüsü çok güzel. 250 ile birebir aynı kasa.

Ben çok memnunum.

Yeni sezona cbr250 yada inazuma ile girerim diye düşünüyorum.

nathan18
01 Eylül 2013, 20:34
furkan ve nietzche, öncelikle üşenmeden cevap verdiginiz icin teşekkürler.2011 kasa almak niyetindeyim inşallah güzel bi tane bulurum.nietzche, lastiklerde sorun var diyosun.amortisörler nasıl ön amortisör motorun hızını karşılıyomu mesela yerdeki çekirdek kabuğunu hissetmiyelim :).yedek parçaları hakkında birşey söylememişsin gerçi hiç sorun yaşamadığından birşey söylememen cok normal.bir de titreşim cokmu onu merak ediyorum.150 kmyi hiç dinlemeden gidip gelmişsiniz elleri uyuşturucak kadar cok titriyomu motor.

allah kaza bela vermesin.

Deathghost
01 Eylül 2013, 21:36
Motorda titreşim her tek silindirde olması gerektiği kadar yani çok az var .Bu yolda sizi etkileyecek düzeyde değil.Sürekli olarak 500-600 km yol yapıyorum vakit buldukça hiç sıkıntı yaşamadım titreşim veya başka bir sebepten dolayı.

nietzsche
02 Eylül 2013, 11:06
150 km yolu giderken çok mola verdik. bu yüzden hiç titreşim, yorulma vs. hisstemedim.
Dönerken hiç mola vermedik. O zaman ellerim biraz uyuştu.

Amortisörleri yorumlayabilmem için farklı birkaç motoru kullanmış olmam gerekir ki, maalesef benim ilk motorum. GİS Akademinin eğitimine katıldığımda orada hocalar test etmişti motoru. Dinamiğini vs. çok beğendiğini söylemişlerdi.

Yedek parçanın pahalılığı biraz bakış açına bağlı. A parçasını honda satıyordur 100 TL'ye, çinli satıyordur 30 TL'ye. Ama honda 4 tane çinli parçası eskitir. bu durumda ucuza gelmiş olur :)