PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ soğutucu tüp

Mustan Oğlu
31 Ağustos 2013, 22:09
inceleyin.

http://www.rialli.com/urunler/264_aksesuar/10196__yag-sogutucu-tup/

Blackeagletr
31 Ağustos 2013, 22:14
Çalışma prensibi nedir ? Ben pek işe yarayacağını sanmıyorum

Mustan Oğlu
31 Ağustos 2013, 22:18
bilmiyorum, ben de ilk defa gördüm

suatt22
31 Ağustos 2013, 22:28
nedir bu olay bi faydası varmı acep

ALİ DAYLAN
04 Eylül 2013, 10:49
Su ana kadar bu ürünün nasıl çalıştığını açıklayan pek olmadı ne ürün aldığımız toptancılar nede modifiye tamir işleriyle uğraşanlar genelde avrupada cg modeli motorsiklet kullanan arkadaşlar takıyor bu ürünü fakat soğutmayı nasıl yapabiliyor hala bilinmiyor sanırım bu ürün hakkında çok fazla bir açıklama çıkmayacak ürünü bize mal eden toptancısı bile bilmiyorsa bizler nasıl bilebilirizki?

rahmi34
04 Eylül 2013, 11:07
mantık şu sanırım, karterde ki yağ bu tüp e doluyor ve bu da alüminyum yada türevi bir yapıya sahip olduğundan rüzgar sayesinde daha çabuk soğuyor motorun üstünde soğumasından. sürekli devirdaim ile tekrar tekrar boşalıyor olsa gerek yukardan alıp yağı aşağıdan karter e veriyorda olabilir

sbr
04 Eylül 2013, 11:17
montaj hakkında bir fikri olan varmı peki? mavi kapak yoğ dolum kapağına mı takılıyor yoksa kartere mi:silent:

Murat 48/30
04 Eylül 2013, 11:32
Aydın'da yarış yapan 200 lük cg de görmüştüm, metal borunun açık tarafı öne bakıyor.Bu ne demiştim yağ soğutucu demişti sahibi, çok şaşırmıştım.

sbr
04 Eylül 2013, 11:40
Aydın'da yarış yapan 200 lük cg de görmüştüm, metal borunun açık tarafı öne bakıyor.Bu ne demiştim yağ soğutucu demişti sahibi, çok şaşırmıştım.

ee yani? dışardaki toz toprak hep yağın içine dolar. yanlışmı anladım acaba. yani bu yağı havayla soğutmaya çalışan bi sistem öyle mi? ayrıca o tüpün boyutu ne kadardı acaba söyler misin?

FatihC
04 Eylül 2013, 12:12
yağ pompası olan motorlarda kullanılır ancak. karterden aldığı yağı soğutup geri kartere gönderir.

Blackeagletr
04 Eylül 2013, 13:00
Ben takılmış halini gördüm de pek randımanlı olacağını düşünmüyorum. O mavi parçayı yağ çubuğunu çıkarıp onun yerine takıyorsunuz. O yanardönerli parçayı da rahat rüzgar yiyebileceği biyere takıyorsunuz ve o şeffaf boruylada birleştiriyorsunuz. Motor çalışırken karterdeki basınçla yağın bir kısmı o tüpe doluyor ve sürekli devir daim oluyor.

ALİ DAYLAN
04 Eylül 2013, 14:48
Mantığı güzel fakat devir daimi nasıl yapıyor onun biraz mantığı nedir çünki göründüğü kadar tek çıkış tek giriş var daha önceden montajını yapmış arkadaşlar varsa fotoğraflarını koyabilirlerse seviniriz

sbr
04 Eylül 2013, 14:50
Mantığı güzel fakat devir daimi nasıl yapıyor onun biraz mantığı nedir çünki göründüğü kadar tek çıkış tek giriş var daha önceden montajını yapmış arkadaşlar varsa fotoğraflarını koyabilirlerse seviniriz

valla bende bi anlam veremedim:silent:

dreamkiller
04 Eylül 2013, 15:31
kedidir o kedi...

boora
04 Eylül 2013, 19:34
kartere hava dolduruyor gibi geldi bana. dolan hava da motorun kartel havalandırmasından dışarı çıkar. tabi benim tahmin ettiğim.

Murat 48/30
04 Eylül 2013, 19:43
ee yani? dışardaki toz toprak hep yağın içine dolar. yanlışmı anladım acaba. yani bu yağı havayla soğutmaya çalışan bi sistem öyle mi? ayrıca o tüpün boyutu ne kadardı acaba söyler misin?

Boru 10 cm falandı herhalde, deponun sağ altına takmıştı.Açıkçası pislik dolmuyor mudur demek aklıma gelmedi, çokta birtarafı kalksın istemedim soru sormadım.Ama yapan illaki onu düşünüp filtrelemiştir.

rambomert
05 Eylül 2013, 14:16
arkadaşlar bunun faydası yağın incelmemesini ve motorun hararet yapmamasını mı sağlıyor cup motorlara olurmu acaba yağ ponpası var ama işe yararsa birtane alalım

Oldjack
05 Eylül 2013, 14:27
benim tahminim böyle bir şey olmalı
http://img176.imageshack.us/img176/2807/07ni7.jpg

birde şu var ama konumuzla alakası yok
http://ozkanturker.brinkster.net/referanslar/museodelairo/019.jpg

draggy
05 Eylül 2013, 14:31
Dragstarlar içinde var, faydası yağa ekstra soğuma imkanı sağlaması, daha kolay filtre değişimi..

http://i.ebayimg.com/t/Baron-Custom-Accessories-Oil-Filter-Relocation-Kit-Yamaha-V-Star-1100-BA-2640-00-/00/s/Mjk1WDM4NA==/$(KGrHqF,!rYE88g6V!BoBPmqwNoi1Q~~60_35.JPG

http://www.cruisercustomizing.com/images/image_9480_300.jpg

rambomert
05 Eylül 2013, 14:38
peki bunu alsam taksam yağlamada bir düzensizlik olurmu yani cup ta olurmu olursa takarım sonuçta pahalı birşey değil ama takarız yağlamada sorun olur yağ tüpün içinde kalır filan motoru kitler

Güzel Şale
05 Eylül 2013, 14:42
Bacanağım bu soğutucuyu alıp Kuba Çita 125cc motoruna taktı. Denedik içine yağ filan gelmiyor. Motor yağını koyduğunuz kapağın yerine hortumu takılıyor ve motor yağının hava ile soğumasına yardımcı oluyor. Faydası olduğu kesin ama ne kadar? Ben çok büyük faydası olduğunu düşünmüyorum.

rambomert
05 Eylül 2013, 14:52
Bacanağım bu soğutucuyu alıp Kuba Çita 125cc motoruna taktı. Denedik içine yağ filan gelmiyor. Motor yağını koyduğunuz kapağın yerine hortumu takılıyor ve motor yağının hava ile soğumasına yardımcı oluyor. Faydası olduğu kesin ama ne kadar? Ben çok büyük faydası olduğunu düşünmüyorum.

acaba içinde filtre varmı havayla gelen toz filan yağın içine gitmesin :) havayla soğutması daha iyi aslında yada ufak motorlara olmuyor bu sistem

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:47 ----------

ya bide benim bir projem var motorun silindir kısmına 2 tane 12cm lik bilgisayar fanlarından alıp karşılıklı montelemeyi düşünüyorum sizce faydası olurmu :)

rambomert
05 Eylül 2013, 21:43
arkadaşlar sizden yorum bekliyorum işe yarayacak birşey ise cup a alacağım :)

seyyid47
20 Kasım 2013, 16:15
acaba içinde filtre varmı havayla gelen toz filan yağın içine gitmesin :) havayla soğutması daha iyi aslında yada ufak motorlara olmuyor bu sistem

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:47 ----------

ya bide benim bir projem var motorun silindir kısmına 2 tane 12cm lik bilgisayar fanlarından alıp karşılıklı montelemeyi düşünüyorum sizce faydası olurmu :)

Bahsettiğin proje benim tarafımdan çoktan uygulandı. Yazın takmıştım faydası kesinlikle var ama bilgisayar fanıyla olacak iş değil. daha güçlü bir şey lazım. ben mu motorun fanını kullandım fevkalade oldu. düz hava verici bir karışlık fanlar var onlar daha güzel olur.

rambomert
20 Kasım 2013, 17:12
Bahsettiğin proje benim tarafımdan çoktan uygulandı. Yazın takmıştım faydası kesinlikle var ama bilgisayar fanıyla olacak iş değil. daha güçlü bir şey lazım. ben mu motorun fanını kullandım fevkalade oldu. düz hava verici bir karışlık fanlar var onlar daha güzel olur.

internetten alabileceğim bir fan varsa linki at isteteyim :thumleft:

seyyid47
21 Kasım 2013, 23:58
internetten alabileceğim bir fan varsa linki at isteteyim :thumleft:

bumoto calibre 250 varya. Arkadaşım bu motorun fanını değiştirdi daha büyüğünü taktı işte bir karışlık dediklerimden. Orijinal fanı baya küçüktü ama çok kuvvetli hava veriyor bacaklarım dahi ısınıyor şu an. şimdi motor soğusun diye değil ayaklarım ısınsın diye çalıştırıyorum tabi ayağımı motora sıkıştırdığımda.... bu fandan almanı tavsiye etmiyorum. çünkü bi ayar çekmek gerekiyor. şöyle ki ; fan direkt olarak havayı vermiyor. yana doğru veriyor. arkadaşın motora taktığı fan ise direkt düz olarak havayı üflüyor. Ben de bu fanın etrafına düz havayı iletebileceği en kısa çerçeve şeklinde bir şeyi sardım böyle direkt silindire vermesini sağladım. inanın hemen soğutuyor. çalıştırması benim elimde yani müşür felan yok uğraşamadım. baya bir sesi de var. hatta yokuş aşağı 80-90 ile birden boşa atıyorum gitti yere kadar fanın sesinden dolayı millet akülü zannedip bakakalıyor vaybe ne de hızlı gidiyr bunu bile yapmışlar gibisinden :) :)

kamsea
22 Kasım 2013, 01:11
bence faydasından çok zararı olur yağın yapısını bozabilir, ayrıca filtresi yoksa (olsa bile bir süre sonra tıkanacak hava akışını engelleyecek) toz toprak olduğu gibi kartelde... 20 liralık birşey gerekli olsaydı üreticilerden biri elbet fabrikasyon olarak koyardı.. Motoru tasarlayan adamların vardır bir bildiği elbet kartele dışarıdan hava vermek gerekseydi bir üretici yapardı ! Tamamen ticari amaçlı düşünülmüş gereksiz bir parça.

ozgurakman
22 Kasım 2013, 01:48
hap yap para kap

brds
22 Kasım 2013, 02:58
bunu takınca motor yag sogutmalıyamı cevirmiş oluyoruz...içinden yağ geçiyorsa hacmi oranında fazladan yağ koymak lazım...
bişey anladıysam arab oliyim....

demir2001
04 Mart 2017, 23:50
Bu aparat şöyle çalışıyor motor çalışırken motorun hava filtresin den motor bloguna giden bir boru var fazla yağ burdan atılır bu boru gaz verin emme yapıyor yağ koyduğumuz yerde kapak açıkken dışarı hava veriyor yani motorun içindeki sıcak hava dışarı atılmak suretiyle yağı soğutuyor mantık bu hortum uzun olursa bir anlamı yok kısa olursa yağı eksiktir karar olmalı eski bir konu fakat gezerken konuyla ilgili açıklama ihtiyacı gördüm