PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başlangıç motoru için tavsiyeleriniz?

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 11:49
Merhaba. Öncelikle uzun zamandır forumunuzu takip ediyorum ancak şimdi üyelik açtım.
Daha önce bir kaç defa scooter kullanmışlığım var, onun dışında kayda değer bir motosiklet tecrübem yok. Ancak otomobil kullanmayı bildiğimden, vites, debriyaj vs. olayına alışkınım ve vitesli motosikletle denemeler de yaptım. Kullanmayı bilmiyorum diyemem, biliyorum. Ancak ne ustasıyım, ne de tecrübeliyim bu konuda. 22 yaşındayım 1.78 boyum var, kilom normal.

Tüm bunları göz önüne alarak başlangıç motoru olarak,

Honda CB 125 E
Yamaha YBR 125
Honda CBR 125

Bu 3'ünden hangisini önerirsiniz? Spor bir tarzda olduğu için CBR biraz daha öndebenim listemde. Tabir-i caizse 'dede motoru' gibi olmadığından yaşıma uygun buldum onu. (YBR sahipleri yanlış anlamasın)
Yaptıkları hız vs önemli değil. 100 km hız yeter de artar bile, hız tutkum yoktur. Şehir içinde, genelde kısa mesafelerde, ara sıra ise 50-100 km mesafelerde kullanmak için alacağım.
Siz tecrübeli kardeşlerim ve abilerim, bunları göz önünde bulundurarak hangisini önerirsiniz?

orhan 09
31 Ağustos 2013, 12:15
ben pek anlamam ama cbr daha güzel ve parça sıkıntısı çekmezsin diye düşünüyorum tabiki maddi gücün yetiyorsa ve yakıtına para yetiştire bileceksen:cat:

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 12:20
Yakıtına para yetiştirebileceksen derken? 1000 cc demiyorum ustam, 125 lik, ufak tefek bir şey bu CBR :)

ben pek anlamam ama cbr daha güzel ve parça sıkıntısı çekmezsin diye düşünüyorum tabiki maddi gücün yetiyorsa ve yakıtına para yetiştire bileceksen:cat:

mtasdel60
31 Ağustos 2013, 12:39
Cb'yi ele, ybr ve cbr hangisini beğenirsen onu al :) Ama benim tercihim YBR ESD ;)

TATLIHIZ
31 Ağustos 2013, 13:00
Baslangıc olarak

Dogustan 2 pedallı 3 tekerli motor alıcaksın,Sonra en kucuk pisiklet alıcaksın 2-3 ay yan tekerlekle kullanıcan sonra 1 ini cıkartıcan en sonda ötekini yavas yavas sürücen ,alıstıktan sonra orta boya gecicen yasın 10 falan olur heralde onla dahada pisiricen,en son en büyük alıcan baslıcan hızlı gitmelere ön kaldırıp kızlara hava atmalara,Tabi cok kaza yapıp cok sürüklenicen yerlerde ama gene vazgecmiceksin.

Yasın 17 oldumu A2 alıcaksın ekipmanını tamamlıcaksın. :):)

Simdi Cb yi yazma bile ıyhhhh .Ybr ve Cbr arasında git gel Ybr al parcası ve 2.eli daha iyidir,Tabi ilk motorunsa SS motor degilde Commuter daha iyi olur koruma demiri falan takar alısırsın,HAYIRLI OLSUN

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 13:01
Cb'yi ele, ybr ve cbr hangisini beğenirsen onu al :) Ama benim tercihim YBR ESD ;)

CB'yi önerenler olur belki diye yazdım ama senin de dediğin gibi, YBR ESD ve CBR arasında kaldım çok fena. Karar veremiyorum bir türlü..

Baslangıc olarak

Dogustan 2 pedallı 3 tekerli motor alıcaksın,Sonra en kucuk pisiklet alıcaksın 2-3 ay yan tekerlekle kullanıcan sonra 1 ini cıkartıcan en sonda ötekini yavas yavas sürücen ,alıstıktan sonra orta boya gecicen yasın 10 falan olur heralde onla dahada pisiricen,en son en büyük alıcan baslıcan hızlı gitmelere ön kaldırıp kızlara hava atmalara,Tabi cok kaza yapıp cok sürüklenicen yerlerde ama gene vazgecmiceksin.

Yasın 17 oldumu A2 alıcaksın ekipmanını tamamlıcaksın. :):)

Simdi Cb yi yazma bile ıyhhhh .Ybr ve Cbr arasında git gel Ybr al parcası ve 2.eli daha iyidir,Tabi ilk motorunsa SS motor degilde Commuter daha iyi olur koruma demiri falan takar alısırsın,HAYIRLI OLSUN

Ustam çocukluğum gözümün önünden geçti iyi güldürdün :) :)
Haklısın dediğinde, acemiyim çünkü düşüp kalkmam olacaktır illa ki. Commuter, koruma demirli falan olması daha sağlıklı olabilir.
Teşekkür ederim tavsiyen için.

TATLIHIZ
31 Ağustos 2013, 13:07
Benimde cocuklugum aynı böyle gecti En son bisikletle arabaya carptıgımı hatırlıyorum kolum bacagım rahat 1 ay yatmıstım ama bu sefer motora terfi ettim :) Hastalık ya bu hersey gönlünce olsun Ybr güzeldir satar Cbr alırsın sonra

albaywolf
31 Ağustos 2013, 13:07
Elbette ki ybr :)

memduhb
31 Ağustos 2013, 13:10
tvs apache yede bi bak derim özellikle 2013 modelleri cok güzel ve kalitelidir cb ye yaklaşma bile 9 beygirlik motordan hayır gelmez sana çabuk sıkılırsın.

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 13:12
Benimde cocuklugum aynı böyle gecti En son bisikletle arabaya carptıgımı hatırlıyorum kolum bacagım rahat 1 ay yatmıstım ama bu sefer motora terfi ettim :) Hastalık ya bu hersey gönlünce olsun Ybr güzeldir satar Cbr alırsın sonra

1 ay yattıktan sonra motora geçmeyi nasıl göze aldın nasıl cesaret ettin hayret :) Ben hala endişeleniyorum aslında, 2 teker sonuçta Allah korusun ne olur ne olmaz. Ama elbet alışırız :) Haklısın bu arada. Fiyatı da daha uygun, 2. el bir YBR alıp düşe kalka öğrenir, ustalaşır, 1 sene sonra falan CBR geçerim artık. Çok fena gözüm kaldı çünkü :)

Elbette ki ybr :)

Neden CBR değil de YBR? Onu sorabilir miyim? :)

TATLIHIZ
31 Ağustos 2013, 13:13
1 ay yattıktan sonra motora geçmeyi nasıl göze aldın nasıl cesaret ettin hayret :) Ben hala endişeleniyorum aslında, 2 teker sonuçta Allah korusun ne olur ne olmaz. Ama elbet alışırız :) Haklısın bu arada. Fiyatı da daha uygun, 2. el bir YBR alıp düşe kalka öğrenir, ustalaşır, 1 sene sonra falan CBR geçerim artık. Çok fena gözüm kaldı çünkü :)

Orası muamma cünkü :) Hala izleri duruyor vucumda zor zamanlardı ama insan yasıyınca vazgecemiyor yani :) Ölmeden kurtulus yok ,Al eski kasa bi Ybr gez toz 1-2 sene sat CBR al

Karlıyollar
31 Ağustos 2013, 13:16
TVS apache al gitsin cbrden daha ucuz :) oldukçada şık bir motor.

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 13:18
TVS apache al gitsin cbrden daha ucuz :) oldukçada şık bir motor.

Aynen memduhb arkadaşımız yazmış, baktım şimdi de hem ucuz hem de çok şık.
Ama ucuz ve şık olduğu kadar da kaliteli mi acaba? Bir de ne kadar yakar bu 100 km'de? :)

albaywolf
31 Ağustos 2013, 13:33
Neden CBR değil de YBR? Onu sorabilir miyim? :)

Ben çok klasik bir insan olduğum için sport tarz motosikletleri sevmiyorum ondan. Bir de ybr'ye koruma demiri falan taktırırsınız herhangi bir kaza anında daha masrafsız olur.

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 13:34
Ben çok klasik bir insan olduğum için sport tarz motosikletleri sevmiyorum ondan. Bir de ybr'ye koruma demiri falan taktırırsınız herhangi bir kaza anında daha masrafsız olur.

Anladım teşekkür ederim :)

memduhb
31 Ağustos 2013, 13:54
kalite yönünden sıkıntın olmasın çinliler gibi dökülecek bi makına değildir aksine bir japon kadar kalıtelıdır hız ve atiklikte ybr. cb, cbf yanına yaklaşamaz cbr ı da kalkışta ve rampada gecer ama düzde cbr nin 6. vitesi var. bende 2012 modeli var (eski kasa) gayet memnununm yakıta gelince 100 km de 3lt yi hiç geçmedim.
2 hafta önce kısa bir ege turuna çıktım okadar sıcak ta gıkını bıle çıukarmadı motor :cat:gezi resimlerine buradan ulaşabilirsin
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/120777-2170-km-lik-kisa-bir-ege-turu.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

son olarak burada almayı düşündüğün motorların testleri var bi bak istersen
cb12e: http://www.izlesene.com/video/honda-cb-125-e-2013/7010004
ybr125 esd :http://www.youtube.com/watch?v=03Se7rVjK1A
dbf150 : http://www.youtube.com/watch?v=72tdfU4DTBY
cbr125 : http://www.youtube.com/watch?v=jtXTr2R7pZ8
tvs apaçhe : http://www.youtube.com/watch?v=24Y48YY36d8

MCoskungur
31 Ağustos 2013, 13:54
kalite yönünden sıkıntın olmasın çinliler gibi dökülecek bi makına değildir aksine bir japon kadar kalıtelıdır hız ve atiklikte ybr. cb, cbf yanına yaklaşamaz cbr ı da kalkışta ve rampada gecer ama düzde cbr nin 6. vitesi var. bende 2012 modeli var (eski kasa) gayet memnununm yakıta gelince 100 km de 3lt yi hiç geçmedim.
2 hafta önce kısa bir ege turuna çıktım okadar sıcak ta gıkını bıle çıukarmadı motor :cat:gezi resimlerine buradan ulaşabilirsin
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/120777-2170-km-lik-kisa-bir-ege-turu.html

Çok güzel fotoğraflar, eğlenceli bir gezi olmuş anlaşılan :)
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

2. el almayı planlıyorum acemilik aşaması olacağı için. 2010 model üstü bir kaç tane beğendim şimdiden yakın şehirlerden ve kendi şehrimden.
Ancak soracağım şey şu. Kilometre ne kadar önemli? Yani şu kilometrenin, atıyorum 30.000 - 40.000 in üstü olmasın gibi bir şey der misin?

- Testleri izleyeceğim şimdi, çok teşekkürler :cat:

memduhb
31 Ağustos 2013, 14:10
km konusunda sana ne desem yalan olur bende başkasından duyduklarımı sana aktarmış olurum tvs nin topığini gir yaz orada daha tecrübeli arkadaşlar var bildiğim kadarıyla 60000-70000 km rahat gittiği söyleniyo.

KeaSH-07
31 Ağustos 2013, 15:05
acemiyken illaki düşeceksin ufak tefek bence ucuz motor al
sana tavsiyem sıfır gibi temiz mondial drift al 2.000 e belki bulursun
mondialinde parcaları çok ucuz ve driftte çinlilerdeki en sağlam motorlardan biri tipide güzel
işi öğrenincede fazla zarar etmeden satarsın
imkanlar elverdikce bi cbr 250ye geciş yaparsın