PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 400 km yola gidiyorum hemde mobyletle

güvenyahya
30 Ağustos 2013, 10:39
selamın aleyküm hazirandan beri toplamak istedigim motorumu sonun da şasesini bitirdim :cherry: makinası ise eylülün ilk haftası bitecek allah kısmet ederse gelibolu keşan uzun köprü lüleburgaz yapmayı düşünüyorum

motora yaptıklarımızı bir sayalım isterseniz...

1 ön teker gurubu tekrardan toplandı bilya ön amasör yayları çamurluk degişti
2 yüzeysel boyamalar oldu allahtan ton çok yakın belli olmuyor
3 motor takozları ön arka fren balataları telleri
4 ayak marşı vardı makinamın üstünden onun dişli gurubu degişti
5 motor kulak takozları tamam degişti
6 sinyaller far gaz teli karburatör bakımı ve telleri gaz kütükleri
7 pedal kasnak zincir degişti
8 benzin sistemi filtre boru vana degişti

yapılacaklar

elimde orjinal silindir var 1 adet piston segman
1 adet üst kapak
1 adet egsoz
1 adet km teli şimdilik kalanlar bunlar

yorumlarınızı bekliyorum araba ile dün gittim 400 km yol yaptım motorlada gitmeyi istiyorum tek yada artçı ile

sailor33
30 Ağustos 2013, 10:42
İnşallah dilediğiniz gibi olur herşey. Keşan askerlik yaptığım yer gelibolu yu da gördüm. Çok güzl biryerdi. Tekrar gelmek nasip olur inşallah

tr_select
30 Ağustos 2013, 10:46
Zor dostum bence... 10 saatte anca gidersin. Motoru dinlendireceksin vs vs derken aynen o kadar sürer heralde.

Ercument
30 Ağustos 2013, 10:50
Bende Gelibolu/Bolayır'lıyım. 400 km. olayına gelince, cbf 150 ile bir kere 400 km. yol yaptım tövbe ettim gerisini sen düşün.

güvenyahya
30 Ağustos 2013, 11:17
abi yapmayın ya geze geze gideyim diyorum ortalama 65 km hızla gitsem ( yada uzun köprüye de olabilir) ya siz bir yer söyleyin arkadaş ya keşana 1 saatt 35 dkkada gidiyorum bana yer söyleyin ipsala uzun köprü siz belirleyin amacım motorumla yol yapmak :)

tr_select
30 Ağustos 2013, 11:29
Uzunköprüye gidiceksenizde, köprüden geçerken araçların tacizine maruz kalırsınız 65 km hız ile. Arkanızda konvoy oluşur + kokudan baygınlık geçirirsiniz... Yakın yerlere gitmeye çalışın. 50 km anca olsun mesafe olarak.

güvenyahya
30 Ağustos 2013, 11:36
Abi kesana gitsem diyorum zaten guvenlik seritini kullanmak istiyorum

mtasdel60
30 Ağustos 2013, 15:59
Öyle bir gidilir ki... yeter ki istek olsun, ama şöyle 2 günde geze geze git, bi gece kamp yap daha çok zevk alırsın.Çünkü o yol 11-12 saatte anca biter, mobiletle.Benim yeterli zamanım olsa bisikletle bile giderim o yolu. :)

erro
30 Ağustos 2013, 16:04
Umarım güzel geçer...ybr 125 ile 40 bin km yapan var...sen de gayet güzel yaparsın...

http://www.re-moto.com/photos.php?lang=eng&gallery=1

Öyle bir gidilir ki... yeter ki istek olsun, ama şöyle 2 günde geze geze git, bi gece kamp yap daha çok zevk alırsın.Çünkü o yol 11-12 saatte anca biter, mobiletle.Benim yeterli zamanım olsa bisikletle bile giderim o yolu. :)

ben de bisikletle uzun yol yapmak istiyorum şöyle uzun süreli ama ne zaman ne de g.t var..:)

htmetin
30 Ağustos 2013, 17:07
2-3 sene önce mobilet ile istanbul-bodrum-istanbul yapan bir arkadaş vardı hatta blogu falan vardı bulabilirsem paylaşırım. Ön camın çok işe yaradığından falan bahsetmişti. Benim bile gidesim gelmişti mobiletle. En iyi çinliye on basar bence. standart hali ile oldukça yavaş bir makina ama idare eder yolda kaldığımı hatırlamam. 3 gün önce motoru sattım mecbyriyetten mobilete binmem gerekti. 4-5 aydır duruyordu öyle köşede kenarda, 250 cc den sonra dünya duruyormuş gibi hissediyorsun :)

MZ781
30 Ağustos 2013, 17:48
Dostum git.Artçı sana iyi, mobylette 'e fazla gelebilir ama.Acele etmeden git.Aheste aheste dura dura...

tr100a
30 Ağustos 2013, 19:29
tek kişi kesinlikle gidilebilir artçılı birşey diyemem rampa tırmanmayacaksan olabilir bakımını yapıp korumalarını giyip gerekli malzemeler alınıp zevkli birgezi olur

EnesBeyter
30 Ağustos 2013, 19:45
Yolun açık olsun sık mola ver motoru da kendini de yorma . Artçılı zor olabilir hem motor için hem artçı için özellikle rampalarda

gezginmotor
30 Ağustos 2013, 20:25
1000km de gider,gitmeyede Mobilet bu 125,150,250 cc motorları bile sıkıştıran magandalara karşı ne yapabilir,bilerek sıkıştıran taciz edenler var.Mobiletle zor Allah korusun...

güvenyahya
30 Ağustos 2013, 23:06
Bana destek olan butun arkdaslara tesekkur bir adet video paylasacagım

ufukk
30 Ağustos 2013, 23:16
çocukluğum mobiletin üstünde geçti. arkadaşla söke izmir yaptık 110 km 2 saatte gittik. tabi mobiletle iki kişi zor hele ki artçı için, arka sele demir olduğu için artçının çanak yamulur.artı motorun iki kişiyi taşıması için motora formül yapman lazım polini veya glardoni tek segman veya eleştro silindir karburatörü değiştireceksin 19/19 veya 25/25 , karbüratör memesiydi dört yaprak klapesiydi arka zincir dişlisiydi falan fıstık işte sen daha iyi bilirsin bunları, hey gidi günler hey aradan 15 sene geçmiş . vel hasıl kelam yanına bir mobiletli arkadaşını bul iki motor gidin yollarda dikkat edin yanınızdan kamyon otobüs falan geçerse motor hafif, önce dışarıya ,ortada içeriye , geçincede dışarıya savurur

güvenyahya
30 Ağustos 2013, 23:49
Abi orjin silindre dewam brnim motor bionik koltık cg gibi ama artcım yok herkez benle dalga geciyor

oyunageldim
31 Ağustos 2013, 01:49
Artçın olmadan stabil bir sürat ile çok güzel gidersin ,ama bence önce bir eceabat taraflarına git,birkaç defaki motorun artısını eksisini öğrenesin,
Birde bu motorlar genelde neresinden sorun çıkarıyorsa yanında bir yedeğini bulundurman iyi olur,artçı zaten riskli olan bu yolculuğu dahada riske sokar

Bir arkadaş köprüde kuyruk olur demiş gülmeden edemedim,bu köprü öyle 1. yada 2. köprüye benzemez,genelde tenhadır :)

tinerci
31 Ağustos 2013, 01:54
Bence bi arka yoldan Güneyli yap gel önce. :queen:

tr_select
31 Ağustos 2013, 03:34
Artçın olmadan stabil bir sürat ile çok güzel gidersin ,ama bence önce bir eceabat taraflarına git,birkaç defaki motorun artısını eksisini öğrenesin,
Birde bu motorlar genelde neresinden sorun çıkarıyorsa yanında bir yedeğini bulundurman iyi olur,artçı zaten riskli olan bu yolculuğu dahada riske sokar

Bir arkadaş köprüde kuyruk olur demiş gülmeden edemedim,bu köprü öyle 1. yada 2. köprüye benzemez,genelde tenhadır :)

Edirnenin uzunköprü ilçesinde 5 sene yaşadım. Benden daha iyi bileceğinizi tahmin etmiyorum şahsen. Türkiyenin en uzun taşköprüsüdür. Köprünün uzunluğu 1392 metre sanırım. 12-19 arası işlektir... :wiinkk:

satoyama
31 Ağustos 2013, 03:38
bende 15 yaşımdayken mobiletle niğde --> adana yapmıştım :D (ilk uzun yolumdur)

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 09:49
walla arkdaşın biri arka yol demiş ama ben arka yolu kullanmam anayol benim tercihim tın tın aheste aheste yavaş yavaş gidecem zaten arka dişliyi 56 yapıcam orjinal tork ve çekiş yüksek olsun diye zaten yeni piston segman üst kapak alacam ufak bide rodaj yaparım bol yaglı

tr_select
31 Ağustos 2013, 09:54
walla arkdaşın biri arka yol demiş ama ben arka yolu kullanmam anayol benim tercihim tın tın aheste aheste yavaş yavaş gidecem zaten arka dişliyi 56 yapıcam orjinal tork ve çekiş yüksek olsun diye zaten yeni piston segman üst kapak alacam ufak bide rodaj yaparım bol yaglı

Dostum kafana koyduysan, eğer içinde bir ukte kalıcak ise GİT. Bir daha gelmiyorsun dünyaya... Önemli olan AH BE KEŞKE dememek. İlk mesajım olumsuz yöndeydi. Şöyle bir geçmişe baktığımda ise KEŞKE dediğim, yapamadığım yolculuklarım geliyor aklıma :)

Git ama dinlene dinlene git. Bütün parçaların yeni, sorunsuz ve bakımlı olduğundan emin ol. Yanınada sırt çantası içerisinde yedek bir kaç malzeme al (bujisidir-anahtarıdır-lastik spreyidir vs vs ) Eğer bu yolculuğu yapıcaksanda bol bol resim çek. Senden bol resimli bir konu bekliyorum. :rendeer:

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 10:01
abi ayıp ettin sizin gibi dostlarım olsun ben dünyanın öbür ucuna yürüyerek gideyim halbuki dün babamın arkdaşı al benim regal raptol 250 e 9 la git dedi ama kabul etmedim emanetin canı cebinde olur

canerol
31 Ağustos 2013, 10:06
hadi sana kolay gelsin :)
ben 800 kmyi otobüsle 13 saatte gittim kafayı yiyordum dönüşte motorla yata kalka 8-9 saat sürdü dünya varmış dedim :)
ama küçük cc helede mobiletle bilemiyorum bana hiç gelmez o yol :D

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 10:08
yaptım olacak (ali aqaoglu)

namk
31 Ağustos 2013, 10:24
En kısa zamanda bekliyoruz, İzmir de kilolu karı koca 15 yıl önceki gezilerini anlattılar Torbalı-Denizli arasını torun sevmeye senede bir kere giderlermiş düşün.Her zaman destek tam destek sevgiler. 1967 oturak altı benzin depolu mobylette benim de var son sürat 39 km. en küçük cc. olanı sıkıntı yok. resim koy gezi sonrası görelim.

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 11:06
dur ya benimki 40 50 gene gider orjinal piston segman atacam zaten bide yeni egsoz dün şansızlık ön lambası kırıldı bugün onu alcam şasi üzerinde hiç bir şey kalmaması lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:28 ----------

http://img545.imageshack.us/img545/208/ykcz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/ykcz.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=Q_2Lur6tBmM bu video 4 gün önce çekmiştim konuşma biraz saçma olaabilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:01 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=Q_2Lur6tBmM

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:03 ----------

videoyu kendim çektim arkdaşlar zincir ihtiyacı olan varsa buraya yazsın

COMTAN
31 Ağustos 2013, 11:35
http://t1308.hizliresim.com/1d/z/s3qg8.jpg

kardeşim o motoru topla güzelce gitmeyeceği yer yok zamanında peugeot 103 motorumla heryeri gezerdim.şimdi bu var işe git gel kullanıyorum 200km çok yaptığım oldu hatta arkadaşla iddiaya giriyorduk 350km yolu benzin hariç hiç durmadan giderim dedim (yok gitmez şişer gibi laflar etti)iş sıkıya gelince vazgeçti o motor heryere giderde sen gidebileceğine inanıyorsan sorun yok unutma azimle sçn duvarı delermiş....

tr_select
31 Ağustos 2013, 11:42

kardeşim o motoru topla güzelce gitmeyeceği yer yok zamanında peugeot 103 motorumla heryeri gezerdim.şimdi bu var işe git gel kullanıyorum 200km çok yaptığım oldu hatta arkadaşla iddiaya giriyorduk 350km yolu benzin hariç hiç durmadan giderim dedim (yok gitmez şişer gibi laflar etti)iş sıkıya gelince vazgeçti o motor heryere giderde sen gidebileceğine inanıyorsan sorun yok unutma azimle sçn duvarı delermiş....

Bu motor benim için hep içimde bir ukte olarak kaldı :)

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 11:45
:) videoyu izleyin la sizin için çektüm

COMTAN
31 Ağustos 2013, 11:51
Bu motor benim için hep içimde bir ukte olarak kaldı :)

ne demek kardeşim sana vereyim motoru kullan biliyorsun hindistan malı hero 2005 model 0km aldım hala binerim 17000km yol yaptım daha lastik,balata harici ampul bilem değişmedi

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 11:59
taaaaaaaaaaa ankaradasın yoksa ben isterdim :) :)

serdar1547
31 Ağustos 2013, 12:10

ben bu motorun aynısına tam on yıl bindim,ilk motorumdu ve on yıl boyunca kullandım,iki kişi beraber sabah saat sekizde binip sadece öğle arası yemek molası verip akşam dokuza kadar inmediğimiz günler olmuştu(benzin takviyesi hariç),ne şişme,ne bir arıza...hiçbir şey görmedim ben bu motorda,ön tarafına 5 litre benzini de bağlardım çantaya da yiyecek,içecek....gün boyu bilmediğimiz yerlere giderdik her hafta sonu...vay bee ne günlerdi şimdi buna göre çok güçlü bir motora biniyorum ama içimde o eski delilik yok,arkama binecek artçım bile yok....yalnızlık çok kötü arkadaşlar,motor konusunda çok yalnızım,duygulandım lan vallaha gözlerim doldu....
o zamanlar herkes bana deli derdi fındık kadar motorun neyine güvenipde açılıyorsun bu kadar diye,yolda kalsam ne olacak ki zaten yaş 16...akıl felan yoktu o zaman bende delinin biriydim,ehliyetim yoktu ama kaskım vardı kayseri ankara bile yapmıştık iki arkadaş ama korkudan ankaraya girmeden geri döndük...
hiç yolda bırakmamıştı beni bu motor
http://t1308.hizliresim.com/1d/z/s3r40.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

hayallerinin peşinden git derdim ama desem mi ki?motoruna güveniyorsan git,artçı sana iyi bir arkadaş olur ama motoruna yük olur,motorun iki kişi 45/50 km hızı görüyorsa artçısız çıkma yola en azından can dostun olur

COMTAN
31 Ağustos 2013, 12:28
ben bu motorun aynısına tam on yıl bindim,ilk motorumdu ve on yıl boyunca kullandım,iki kişi beraber sabah saat sekizde binip sadece öğle arası yemek molası verip akşam dokuza kadar inmediğimiz günler olmuştu(benzin takviyesi hariç),ne şişme,ne bir arıza...hiçbir şey görmedim ben bu motorda,ön tarafına 5 litre benzini de bağlardım çantaya da yiyecek,içecek....gün boyu bilmediğimiz yerlere giderdik her hafta sonu...vay bee ne günlerdi şimdi buna göre çok güçlü bir motora biniyorum ama içimde o eski delilik yok,arkama binecek artçım bile yok....yalnızlık çok kötü arkadaşlar,motor konusunda çok yalnızım,duygulandım lan vallaha gözlerim doldu....
o zamanlar herkes bana deli derdi fındık kadar motorun neyine güvenipde açılıyorsun bu kadar diye,yolda kalsam ne olacak ki zaten yaş 16...akıl felan yoktu o zaman bende delinin biriydim,ehliyetim yoktu ama kaskım vardı kayseri ankara bile yapmıştık iki arkadaş ama korkudan ankaraya girmeden geri döndük...
hiç yolda bırakmamıştı beni bu motor
http://t1308.hizliresim.com/1d/z/s3r40.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

hayallerinin peşinden git derdim ama desem mi ki?motoruna güveniyorsan git,artçı sana iyi bir arkadaş olur ama motoruna yük olur,motorun iki kişi 45/50 km hızı görüyorsa artçısız çıkma yola en azından can dostun olur

http://r1308.hizliresim.com/1d/z/s3rct.jpg
ahada şöyle heybeyide arttımı üstüne altınada bi minder git gidebildiğin yere serdar seni anlayabiliyorum inan bir sürü motora bindim bunun yağlı benzin kokusu tın tın max 50 km ile geze geze doğada gitmesi başkane bilim zevk alıyorum kullanırken çok müşteri çıktı illa sat diye kıyamadım üç kuruşa vermeye yanına agasınıda çeksem bu duracak arada işe bakkala ufak gezi için
http://r1308.hizliresim.com/1d/z/s3rct.jpg

tr_select
31 Ağustos 2013, 12:29
ne demek kardeşim sana vereyim motoru kullan biliyorsun hindistan malı hero 2005 model 0km aldım hala binerim 17000km yol yaptım daha lastik,balata harici ampul bilem değişmedi

Bilmezmiyim, ciğerini bilirim o motorun. 2 versiyonu vardı sanırım kanuni'nin zamanında sattığı.
Motoru alıp heba etmek istemiyorum. İstanbul gibi bir yerde bu motor bir işime yaramaz çünkü. Sinek gibi ezer, geçerler. Böyle bir şehirde minimum 250cc olmalı kanaatindeyim. Sürücülerin sıkıştırmak, silme geçmek, taşıt yerine koymayıp yola atlama huylarının olduğu bir şehirdeyim.
Ailem sahil kasabası tarzı bir yere taşınmayı düşünüyorlar. Gelicekte babam için alabilirim belki. Arada gittiğimde, duygularım pekişir hem :)

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 22:08
Konuyu tutalım videoyu izleyin daha cekicem

iptaluyelik02
01 Eylül 2013, 16:39
Güven,o motorla dünya turu bile yapılır.Yalnız rotanı iyi belirle, öyle keşan Uzunköprü Burgaz ana yolları yerine daha keyifli rotalar yarat kendine,mesela Korudağına varmadan dal köy yollarına Erikli Enez.Gala Gölü,Karpuzlu ,İpsala,oradan yukarı Uzunköprü tarafına çık,Uzunköprüden Hayraboluya oradan Burgaz'a geç mesela.Yanına bir fotoğraf makinası al.Motoruna muhakkak heybe veya yan çanta bir seyler ayarla.
Herkesin her gün binlerce kez gectiği yolu Mobylette ile gitmiş olmanın bence hiç bir anlamı yok.Sadece yol yapmış olursun,farklı ve keyifli bir rotan olursa hem yol yapar ,hem de icine macera ve keyif eklersin.

Arda_Karaca
01 Eylül 2013, 16:49
Savaş abiye katılıyorum. Amaç tın tın gezerek gitmekse neden ana yollarda egsoz gazı soluyarak gidesiniz ki. Yavaş yavaş köy yollarından temiz hava ala ala gitmek hem daha güvenli hem daha zevkli bence de.

Ayrıca 400 kilometre derken git-gel 400 kilometre olacak. Gece burgazda konaklayacaksanız. Bir gün için 200 kilometre çok ta uzun bir yol değil. Millet bisikletle yapıyor o yolu bir günde.

COMTAN
01 Eylül 2013, 17:23
http://motorium.com/wordpress/?page_id=333

fikir vermesi açısından arkadaş bodrum istanbul yapmış 1500km

güvenyahya
09 Eylül 2013, 14:47
yapıcam allah kısmet ederse biga balıkesirede düşünmüyor degilim yani