PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yağ ikaz ışığı yapmak

UNdocab
29 Ağustos 2013, 14:28
Yağ ikaz ışığı olmayan bir motosiklete bunu nasıl yaparız. Malum yağlama bir kesilse yandı gülüm keten helva. Hemde 60 70 tl lik bir yağ pompası yüzünden motor bloğu mahvolur

Motor yağ basıncını ölçmek yeterli gibi geldi bana.
Yağ eksilirse yada yağ pompası bir şekilde arıza yaparsa. yağlama olup olmadığını yağ basıncının düşmesi sonucu anlayabiliriz.(Lütfen yanlış düşünüyorsam doğrulayın)

Fakat hangi basınç değerinde ışığı yakacak. meselesi var.
Motosikletim Hyosung Gt 650 fabrika çıkışında böyle bir sensör yok. Alacağım zımbırtının hangi değerde ışığı yakacağını nasıl ayarlıycam.
Analog basınç göstergesi takmak istemiyorum. Motosikletimde KOSO RX2 gösterge var ve igösterge içinde yağ ikaz ışığı var. Bunu kullanmak istiyorum.

Bu konuda fikri olanlar paylaşırsanız sevinirim.

yusufgursoy
29 Ağustos 2013, 14:44
Motosiklet lerden çok anlamam ama bu konudan biraz anlarım. Dediğin gibi doğru hesaplama ile basınç kontrolü yapacaksın. Debinin dibine bi ölçer koyacaksın ayarlı olacak. Hani bi şeritin altına indiğinde uyar desen bu sefer yokuşlarda sarsıntıda falab hep yanar.

güvenyahya
31 Ağustos 2013, 09:56
bak bir mercedes basın müşürü ve gösterge 1 2 3 4 5 diye basın göstergesi var biz bizin renaulta koymuştuk bir ara gyette güzel

Seko
31 Ağustos 2013, 10:35
Mesele sadece hangi başınçta yakacağı değil ki. Motorun neresinden ölçüm yapacaksın ve ayrıca bunu motora nasıl takacaksın

FatihC
31 Ağustos 2013, 11:33
yağ basınç muşuru(sensörü) alacaksın sayın abim, muşuru pompanın yakınına uygun bir yere monte edeceksin. muşurdan çıkan kırmızı renkli kabloyuda kosonun kahverengi kablosuna bağlayacaksın, eğer kahverengi kablonun yanında siyah bir kablo varsa onuda şasiye bağlayacaksın eksi için. böylece yağ basıncı düştüğünde veya çok yükseldiğinde ikaz lambası yanacak. bazı sensörlerde iki kablo var birisi yüksek basınçta uyarı sesi için ikincisi basınç düştüğünde uyarı lambası için. en mantıklısı sanayide gezip çözüm aramak.

http://www.takicioto.com/urunler/opel_yag_basinc_musuru_(sensor)/2013/

UNdocab
11 Eylül 2013, 22:26
yağ basınç muşuru(sensörü) alacaksın sayın abim, muşuru pompanın yakınına uygun bir yere monte edeceksin. muşurdan çıkan kırmızı renkli kabloyuda kosonun kahverengi kablosuna bağlayacaksın, eğer kahverengi kablonun yanında siyah bir kablo varsa onuda şasiye bağlayacaksın eksi için. böylece yağ basıncı düştüğünde veya çok yükseldiğinde ikaz lambası yanacak. bazı sensörlerde iki kablo var birisi yüksek basınçta uyarı sesi için ikincisi basınç düştüğünde uyarı lambası için. en mantıklısı sanayide gezip çözüm aramak.

http://www.takicioto.com/urunler/opel_yag_basinc_musuru_(sensor)/2013/
yüksek ve düşük basınç bilgisi iyi oldu genel bilgiler için sağol. workshop manuelden hangi aralıkta çalışacak bir sensör alacağıma bakmam lazım

gv650i
12 Eylül 2013, 00:16
ben yaptım düşük başınçlı olması gerekiyor 0.5-0.2 bar sensörler oluyor arabalar için mevcut onlardan alıp sag tarafta yag filitrenin altındaki yere montajını yapabilirsin.

serkanADH13
12 Eylül 2013, 00:26
motorunun yag cubugu eger motora dıkıne gırıyor ıse cok basıt olabılır,
şöyleki,
motor bloğu EKSİ kutbu oldugundan yag cubuguna dıbe ınecek kadar bır cubuk düşün,
çubuğun üzerinde havada durabılecek bir mantar misali parça düşün,
ve bu parca yag dıbe ındıgınde şasiye temas edecek ve bu seviyede bir ışık yanmış olacak,
sanırım anlatabildim,,,

dilersen kaba bir çizim uğraşabilirim ama ÇOK KABa olur :)