PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet muayenesi ile ilgili

pessimistil
28 Ağustos 2013, 19:17
Arkadaslar motosiklet muayenesiyle ilgili bir sorum olacak, yeni konu açmak istemedim ama epeydir bu konuda yeni acilmamis. Guncel bilgi bulamadim malesef. Soruma gelince;

22.06.2012 tescil tarihli sifir aldigim motorum icin dun 850 222 88 88'den arandim ve muayenemin doldugu soylendi.

Tuvturk sitesinden muayene sorgulama baktigimda 09.06.2011 muayene tarihi gosteriyor.(emin degilim ama sanirim fabrika cikis tarihi olabilir.)

Neyse ben Haraçlar subesine randevu aldim gidicektim yarin ama forumu inceledikten sonra ruhsata tekrar baktim ve "ilk muayene gecerlilik tarihi" satirinda 08.08.2014 yazdigini gordum.

Muayene gecerlilik icin 1 yil 2 yil diyenler var, kafam iyice karisti acikcasi.

Muayene konusuyla ilglili bilgisi olan bir arkadas biraz aciklama yaparsa cok sevinirim.

Muayene yaptiracaksam haraçlar iyimidir, yoksa maslak motosikletler icin dahi uygundur?

İlgilenen arkadaslara şimdiden tesekkurler

Motor Kymco agility 125( kucuk olan).

canerol
28 Ağustos 2013, 20:24
ilk muayene geçerlilik süresi dolunca muayene yaptıracaksın sen genede emin olmak için ara konuş

serdar1547
28 Ağustos 2013, 20:30
sıfır motosikletin ilk muayenesi fatura tarihinden itibaren 3 yıldır.diger konular hakkında bilgim yok.

fearless06
28 Ağustos 2013, 21:35
motosikletlerde trafiğe çıkış tarihinden 3 yıl sonra ilk muayene yapılır.Daha sonra her 2 yılda bir muayene edilir. Motosiklet kaç cc olursa olsun fiyat aynıdır. Bu yıl motosiklet muayene ücreti 82.5 tl. Muayene istasyonlarından 850 222 88 88 i arayarak randevu alabilirsiniz ya da hem randevulu hem de randevusuz araç muayene istasyonlarına başvurarak gittiğinizde sıra alıp işlem yaptırabilirsiniz. Benim tavsiyem randevu almanız olacaktır çünkü istasyon çok kalabalık olabilir yani randevusuz giderseniz 7- 8 saat sıra bekleyebilirsiniz. Saygılarımla.

pessimistil
28 Ağustos 2013, 21:51
motoru 06/2012'de aldim ama sanirim fabrika cikisi 06/2011mis, cunku ilk muayenem 2014 yaziyor ruhstta. Tuvturk arayip muayene sureniz doldu deyince sasirdim, demek bi hata oldu. Neyse yarin randevu aldim gidiyodum az kalsin, demekki gerek yokmus. Cok tesekkurler arkadaslar.

fearless06
28 Ağustos 2013, 21:53
Burada baz alınan tarih ruhsatta yazan trafiğe çıkış tarihidir. Ruhsatta yazan tarihten itibaren bir önceki yazdığım mesajda yer alan süreler geçerlidir.

Benli
28 Ağustos 2013, 22:02
Bir yanlışlık olmalı , siz ilk önce gidip TÜV deki müdürle bizzat görüşün ! , acenta motor 3 yıl sonunda vize yapılıyor bu ayın 23 de , 3 yıl sonunda !! , ilk vizesini yaptırdım , yazıldığı üzere 82,5 tl , vize 2015 te bitmek üzere 2 yıllık yapıldı .
Uzun kısa far ayarları , sinyaller , ön ve arka frende fren lambası , korna , ön düzen boşluğu , şase motor no , lastik dişleri ve frenleri kontrol edildi 3 dakikada tamamlandı , top case için arka nikelaj korumalıkta ilave kaynaklı bağlantı aparatı vardı ona bile bir şey demediler.
Şayet bu yazdıklarım sizin motorunuzda varsa hiç çekinmeden istediğiniz yere götürün , kolay gelsin.

fearless06
28 Ağustos 2013, 22:13
Eğer motorun tescil tarihinde yıl 2012 yazıyor ise ve motor sıfır km alınmışsa 2015 te muayene edilir fakat motor dah önce muayene olmuş ve bu tarih yine 2012 ise bir sonraki muayene 2014 yılında yapılır.

pessimistil
28 Ağustos 2013, 22:40
Ben motoru 0km bayisinden aldim fearless.

Tescil tescil tarihi 22/06/2012, ilk muayene tarihi ise 08/08/2014 yaziyor ruhsatta.

İnternette arastirma yaparken ilk muayenenin fabrika cikisindan itibaren hesaplandigini yazmisti birisi belki ondandir diye dusunmustum ama emin degilim tabi.

Ama ruhsattaki tarihler yukarda yazdigim gibi ve motoru sifir aldim.

Serk21
28 Ağustos 2013, 23:10
3 gundur telefonum zir zir caliyor ve 8-4 calisiyorum telefon yasak acamiyorum. Meraktan kafayi yemek uzereydim ki aksam 5 te arayan numarayi geri aradim ve tuv turk cikti! Lanet olsun! Gerizekalilar beni yillar once sattigim motosikletlerim icin arayip arayip duruyorlar! Yaptiklari resmen sapiklik başka izahi yok. Ve beyinleri basmiyor, bi hyosung icin bi jinlun icin bi schooter icin arayip arayip duruyorlar!

fearless06
28 Ağustos 2013, 23:17
Eğer motor sıfır alınmışsa muayene 3 yıl sonra yapılıyor.Ruhsatta yanlış yazılmış olabilir.Trafik şubeye danışmanda fayda var çünkü ruhsata yanlış yazılmış büyük ihtimal. Kalemle düzeltme yapılıyor yani tekrar ücret ödemeyin ruhsat için. Ayrıca içiniz rahat etisin diye aşağıya TUVTURK un linkini ekliyorum oradan sürelere bakabilirsiniz.

http://www.arac.muayenesi.com/bilgiler/29-arac-muayene-once-sonra/48-arac-muyene-periyod.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Ben motoru 0km bayisinden aldim fearless.

Tescil tescil tarihi 22/06/2012, ilk muayene tarihi ise 08/08/2014 yaziyor ruhsatta.

İnternette arastirma yaparken ilk muayenenin fabrika cikisindan itibaren hesaplandigini yazmisti birisi belki ondandir diye dusunmustum ama emin degilim tabi.

Ama ruhsattaki tarihler yukarda yazdigim gibi ve motoru sifir aldim.

http://www.arac.muayenesi.com/bilgiler/29-arac-muayene-once-sonra/48-arac-muyene-periyod.html

pessimistil
29 Ağustos 2013, 00:17
Tesekkurler kardeş linke baktim acikca yaziyor. Trafik subede tanidiklar var haftaya sorarim, duzeltrler insallah sonucu ve varsa burokratik islemleri buraya yazarim haftaya insallah.

Valla telefonla araninca randevuyu almistim yarin gidiyodum, kim bilir bisy demez muayneyi yapar parayi da alirlardi. Ozel sirket ne olsa parasina bakar. ayiptir yahu kesin boyle aranipta erken muaynee yaptiran da vardir. Tekrar tesekkurler ilginiz icin.

hsk
16 Ocak 2015, 01:00
Yeni konu açmadım arkadaşlar yarın muayene var. sorun şu ki randevu aldığım istasyonu bi türlü haritda göremiyorum randevu alırken beylikdüzü bizimkent köprüsünde göstermişti harita şimdi TUVTÜRK e girip istasyonlar deyince esenyurt un başka bir mevkisi görünüyor.Motor için ayrı ıstasyon olayı varmış google da yazdım esenyurt motor muayene istasyonu yine sonuç yok nerden nasıl bulcam ben bu istasyonu ???

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Yok mu bilen biri ?

qıp
14 Aralık 2016, 19:21
"muayene ücretleri, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 97,94 liradan 101,48 liraya yükselecek"