PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask takmayanlara ceza var, emniyet kemeri takmayanlara niye yok.

cool113
28 Ağustos 2013, 09:37
Herkesin bildiği gibi motosikletlerde kask, otomobillerde de emniyet kemeri hayat kurtarır. Fakat emniyet kemeri takmayanlara hemen hemen hiç ceza kesilmiyor. her yerde olduğu gibi bu çifte standart niye acaba. polisin yanından emniyet kemeri takılı olmadan rahat rahat geçebiliyor otomobil sürücüleri. hatta cep telefonuyla konuşanı bile var. bize kask takmadığımız için -hayatınızdan önemlimi diye ceza yazan memurlar otomobil sürücülerinin hayatını önemsemiyormu ? yoksa potansiyel ceza kesme aracı olarak mı gözüküyoruz gözlerine.

canerol
28 Ağustos 2013, 09:54
araba içinde o kadar belli olmuyor kemer takıp takmadığın.
ama motor üstünde kask takmadığın kabak gibi ortada şimdi sen hangisine ceza yazarsın :)
sen kaskını ceza yememek için değil kafanı korumak için tak gerisi boş :cat:

Felis Leo
28 Ağustos 2013, 09:59
hep çoluk çocuk yüzünden, motor kullananların büyük çoğunluğu böyle olunca trafik kurallarına da uymadıkları için psikolojik olarak insanın ceza kesesi geliyor ondandır heralde.arada aklı başında olanlarda gidiyor, dün akşam bursa da fsm bulvarında ne kadar şahin kullanan çoluk çocuk takımı varsa polis onlarıda çekmişti kenara polisin gözünde küçük cc motor ve şahin aynı b.... suyu olarak görülüyor:)

thb
28 Ağustos 2013, 10:12
Trafik cezaları can ve mal güvenliğinden ziyade, ekonominin bir gelir kaynağı olarak görülüyor malesef.

Pol. memuru: -Eksiğim yok deyip benle iddialaşma, istersem bulur gene yazarım.

kasta37
28 Ağustos 2013, 10:29
Sen kaskı ceza yemeyim diyemi takıyon

tr_select
28 Ağustos 2013, 10:33
Sen istanbulda 1.köprü veya 2.köprü yoluna gir bakiyim. O e-5'e çıksana bi... Bazı saatler adamlar trafiği kesiyorlar ! Sırf emniyet kemeri takmayanlara geçirmek için.
Ben çok karşılaştım bu gibi durumlarla. Adamlar akan trafiğin içine girmişler deli cesaretiyle kemer takmayanları-telefonla konuşanları topluyorlardı.

Güzel bir uygulama ama daha sık yapılması lazım. Herkesin canı kendisine güzeldir. İstemeyen takmaz kaskınıda-kemerinide. Sen önlemini alıcaksınki taktiri Allaha bırakıcaksın. Bunu bilir, bunu söylerim :cat:

Garip
28 Ağustos 2013, 10:42
kuşadasından dönerken aliağa civarı polis sırf yol ortasına geçmiş trafiği yavaşlatıyor ve emniyet kemerine bkıyordu. beni de durdurdu. kontrol için. o arada baktığımdas dikkat etmiştim hep emniyet kemeri ağırlıklı bakıyor ve ceza kesiyordu acımadan. gülerek tebessümle anlatıyordu. efendim emniyet kemeriniz yok 70 küsür ceza, 1 hafta içerisinde ödenirse 50 küsür falan diye. dedim adamına göre muamele yapıyor galiba. mercedese böyle konusuyor. sonra taka araba geldi benim arabadan, ona da efendim diyrek konuştu.. adam haklı.

cool113
28 Ağustos 2013, 10:46
Sen kaskı ceza yemeyim diyemi takıyon
öyle bir şey yazmadım dikkatle incelersen. olayı başka yerlere götürmeyin. tabiki kaskı can güvenliğim için takıyorum. benim anlatmak istediğim neden çifte standart uygulanıyor.

tigermbz
28 Ağustos 2013, 10:47
onlara da var

furkanesen
28 Ağustos 2013, 10:53
polis çevirmede emniyet kemerini takılı görmezse 77 tl yazma hakki var

manners
28 Ağustos 2013, 11:01
ya arkadas anlamadigim olay su, sen kaski ceza yiyeceksin diyemi takiyorsun yoksa guvenligin icinmi? sikayet ettigin konu sanki yasak olmasa takmayacakmissin gibi, kim hayatini riske atmis bizene, sen kaskini tak abicim, ceza icin degil o sagligin icin :silent:

raven71
28 Ağustos 2013, 11:16
Herkesin bildiği gibi motosikletlerde kask, otomobillerde de emniyet kemeri hayat kurtarır. Fakat emniyet kemeri takmayanlara hemen hemen hiç ceza kesilmiyor. her yerde olduğu gibi bu çifte standart niye acaba. polisin yanından emniyet kemeri takılı olmadan rahat rahat geçebiliyor otomobil sürücüleri. hatta cep telefonuyla konuşanı bile var. bize kask takmadığımız için -hayatınızdan önemlimi diye ceza yazan memurlar otomobil sürücülerinin hayatını önemsemiyormu ? yoksa potansiyel ceza kesme aracı olarak mı gözüküyoruz gözlerine.

uyulmayan her kural ceza gerektirir. potansiyel bir ceza sebebi değildir doğrudan bir ceza sebebidir eğer ceza polis ceza kesmiyorsa bu da görevi savsaklamak olarak ayrıca ceza gerektirir.

Güzel Şale
28 Ağustos 2013, 11:19
Bu konuda çifte standart olduğunu düşünmüyorum.Tehlikeli bir şekilde motosiklet kullananların göze batıyor olması sebeplerden birisi. Kasksız, plakasız, akan trafikte tek teker, hatalı değil makas atarak şerit değiştirme... Bunları görünce hemen ben bile 155'i arıyorum. İnşallah yakalayıp cezayı kesiyorlardır. Çirkin bir şekilde motosiklet kullananlar yüzünden tüm motosiklet severlerin damgalanması çok kötü maalesef...

cool113
28 Ağustos 2013, 13:02
ya arkadas anlamadigim olay su, sen kaski ceza yiyeceksin diyemi takiyorsun yoksa guvenligin icinmi? sikayet ettigin konu sanki yasak olmasa takmayacakmissin gibi, kim hayatini riske atmis bizene, sen kaskini tak abicim, ceza icin degil o sagligin icin :silent:

yukarıda yazmıştım fakat yine yazayım. kaskı güvenliğim için takıyorum. noldu zorunamı gitti kask takmak gibi yazıları yazmadan önce forumu okumak gerek. benim rahatsızlığım çifte standart uygulanıyor olması. emniyet kemerinin teoride ceza kesilmesi gerektiği doğru fakat pratikte fazla uygulaması yok. en azından benim bulunduğum yerlerde çok fazla rastlamadım.

volkanix
28 Ağustos 2013, 14:10
emniyet kemeriyle kask bir değil
arabayla motor bir olmadığı gibi
ikisinin de kanunda yeri var takmamayla ilgili
uygulamada da bir çok defa karşılaşıyorum
Türkiye biraz gariplikler ülkesi, bazen uygulama çok iyi oluyor bazen hiç
örneğin kasksız korumasız bir motor sürücüsü sağında solunda arkasında mutfak tüpleri trafikte rahat rahat dolaşabiliyor
örneğin bir elinde cep telefonu bir elinde sigarası kemersiz müzik son ses aşağıda bira kutuları arabalar kontrolsüz bir şekilde modifiye edilmiş
veya perte çıktı çıkacak kamyonetler
bizzat görüp videoya çekmiştim kamyonetin ön tekerlekleri sağ tarafta arka tekerlekleri sol tarafta fizik kurallarına ykırı bir şekilde trafikte ilerliyordu ortalığı müthiş bir motor sesi kaplayarak
tabi burda problem sadece uygulayanlarda değil görüldüğü gibi problem bizzat bizde
kendimiz hep 3.sınıf ülkelerindeki motor sürücüleri gibi yetiştiriyoruz eğitim koruma kural bunların hepsi teferruat olarak görüyoruz vs
saygılar

Reşit
28 Ağustos 2013, 15:26
Işıklarda kasksız polisle yine kaskı olmayan normal vatandaşın konuştuğunu gördüm. Bunları kafana çok takma, kask tak yoluna bak :mrgreen:

shooter1
28 Ağustos 2013, 17:08
başlığa göre sen kaskı ceza yememek için takıyormuşsun çıkıyor bence kurcalama herkes kendi sağlığını düşünsün

canerol
28 Ağustos 2013, 17:45
emniyet kemerinden ceza yemek istemeyenlere duyrulur :)
http://o1308.hizliresim.com/1d/w/s0ctk.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
lan biz türkler ne kadar zekiyiz :)

ferdinandd
28 Ağustos 2013, 18:17
Kask takmayanlara ceza var, emniyet kemeri takmayanlara niye yok.

Beni emniyet kemeri takıp takmamaları hiç alakadar etmiyor aslında :) ( şahsen markete gitsem takarım kemer, benim aracımda olmayana da karışmam )

Ama o telefon ile konuşanlar potansiyel katilden başka bişey değil.

Hepside sanki yetenekmiş gibi "beynimi 2 ye ayırabiliyorum, konsantrem dağılmıyor..." gibi cümleler kuruyor ya, delirtiyorlar adamı :/

"Zil zurna sarhoşta aynı şeyleri söylüyor dayı" dedim birine, çok bozuldu ama ne fayda, arasan meşkul çalar yine :/