PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 Daire Tek Kişilik Garaj

yiqit
27 Ağustos 2013, 10:35
Herkese günaydın malum yakın bir zamanda yeni motorumu alıcam ama nereye koyucağımı hala bilmiyorum. Kapının önüne koyayım desem çalınır veya çok kurcalarlar 20 yıldır aynı mahalledeyim buranın ciğerini bilirim :cherry: Neyse düşünürken aklıma apartmanın altındaki garaj geldi çok gizemli yer abi küçüklüğümden beri bakarım oraya hiç kapısını açılırken görmedim hep kapalı nedense. Bundan 10-11 sene önce müteahhit kullanıyordu. Acaba burasının tapusu varmıdır. Ee tapusu varsa yıllarca apartman giderlerinin hiç birisinden söz etmedik bu adama (yönetici biziz). Apartmanda bulunan garaj apartmanın ortak malımıdır. Bunun hakkında bir yasa var mı acaba ?

namk
27 Ağustos 2013, 11:04
Sen motoru koy herkes başlar apartmanda,orası ortak yok ben bırakıcam olmaz kıl tüy millet birisine yaramasın da nasıl taş koyarda engellerim harisliğinde işin var kolay gelsin.Benim başıma geldi önce izin verirler sonra bir başkası ben istemiyorum der,kaldırırsınpapaz olursun.

erro
27 Ağustos 2013, 11:25
orası ortak maldır...yönetici sen olduğunu göre anahtar vs sende olmalı...apartman itiraz etse alternatif sunamayacaktır kullanım konusunda, herkes eşyasını koysa yine dar gelir...bu zaman kadar da zaten ihtiyaç hissedilmemiş..sen ufaktan koymaya başla oraya..

dockerengin
27 Ağustos 2013, 12:11
Orası ortak yerdir ama sen kimseye bişey sormadan motoru koymaya başla.

yiqit
27 Ağustos 2013, 12:26
Hocam açıkçaksı bundan 10-11 sene önce müteahhitin mercedesi vardı o kullanıyordu anahtar sadece onda var. Eğer müteahhit ile anlaşırsam apartmandan kimsenin birşey diyeceğini sanmıyorum eşya falan koymak için sığınağımız var apartmanda başka vasıtası olanda yok. Ama müteahhit ile nasıl anlaşıcam acaba elinde garajın tapusu var mıdır yok mudur bilmiyorum.

izmir3535
27 Ağustos 2013, 13:50
inşsat ruhsatında orası garaj olarak geçiyorsa hem motosiklet hemde araç koyma hakkı tüm mülk sahiplerinin vardır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Hocam açıkçaksı bundan 10-11 sene önce müteahhitin mercedesi vardı o kullanıyordu anahtar sadece onda var. Eğer müteahhit ile anlaşırsam apartmandan kimsenin birşey diyeceğini sanmıyorum eşya falan koymak için sığınağımız var apartmanda başka vasıtası olanda yok. Ama müteahhit ile nasıl anlaşıcam acaba elinde garajın tapusu var mıdır yok mudur bilmiyorum.

mütaitle ne anlaşması yapıcaksın. orası ortak kullanım alanı. yönetici o kapının anahtarından yaptırıp her mülk sahibine vermek zorunda. herkez kullanabilir.

hakanerdogan
27 Ağustos 2013, 14:03
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ilk maddesi der ki, sığınak ortak alandır :)

Eğer o bölüme de bir ayarlama, düzenleme yani boya badana vs... çekeceksen eğer ve de ayrıca o bölgenin geleceğini tayin edecekseniz durumu toplantı ile görüşüp, tutanağını tutup, 4/5 çoğunluk rızası alman yeterli. İlk toplantı için yeter sayısı sağlanamazsa ertelenir, devamında yeter sayısı aranmaz.

yiqit
27 Ağustos 2013, 14:08
Sığınak değil hocam sığınak bodrumda. Anladığım kadarıyla inşaat projesinde garaj geçiyorsa garaj ortak mülktür diyorsunuz değil mi ?

izmir3535
27 Ağustos 2013, 14:15
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ilk maddesi der ki, sığınak ortak alandır :)

Eğer o bölüme de bir ayarlama, düzenleme yani boya badana vs... çekeceksen eğer ve de ayrıca o bölgenin geleceğini tayin edecekseniz durumu toplantı ile görüşüp, tutanağını tutup, 4/5 çoğunluk rızası alman yeterli. İlk toplantı için yeter sayısı sağlanamazsa ertelenir, devamında yeter sayısı aranmaz. sığınağa araç koyamassınız

hakanerdogan
27 Ağustos 2013, 15:00
sığınağa araç koyamassınız

Yanlış ifade ettim haklısınız, sığınak acil vaziyette girmek için boş tutulmalı mantıken değil araç hiç bişey konmaz hacimli. Anlatmak istediğim kanunda aşağıda boş her ne yer varsa ortak alan :) Kaderini apartman konsensusu tayin edecek merakla bekliyoruz :)

retgorus
27 Ağustos 2013, 15:26
Garaj ortak da olabilir bir daireye ait de olabilir. Yönetici iseniz yönetim planı defteri olması lazım. Orada yazar... Yok ise tapuya sorabilirsiniz...
Eğer müteahittin kendisi de apartmanda oturuyor ise garajı kendi tapusunda göstermiş olabilir... En iyisi tapuya gidip sormak..

Sığınak değil hocam sığınak bodrumda. Anladığım kadarıyla inşaat projesinde garaj geçiyorsa garaj ortak mülktür diyorsunuz değil mi ?

cool113
27 Ağustos 2013, 15:36
sığınağın bir kısmını garaj yapmış. çoğu uyanık müteahhit kendine depo yapar bu tip. aslında ortak mal olması gerekli. en iyi bilgiyi projeye bakarak anlayabilirsin. belediyenin fen işlerine sorabilirsin.

izmir3535
27 Ağustos 2013, 15:55
Garaj ortak da olabilir bir daireye ait de olabilir. Yönetici iseniz yönetim planı defteri olması lazım. Orada yazar... Yok ise tapuya sorabilirsiniz...
Eğer müteahittin kendisi de apartmanda oturuyor ise garajı kendi tapusunda göstermiş olabilir... En iyisi tapuya gidip sormak..

bende bilge kahan lık yamayayım ama. garajı veya sığınağı kendi tapusunda gösterme gibi kimsenin bir lüks ü olamaz diye düşünüyorum.ancak kömürlükük olarak binanın altında tahsis edilmiş her daireye bir adet düşün kömürlükler tapuda gösterilir.diye düşünüyorum.mantık bunu gösteriyor

Fabre
27 Ağustos 2013, 15:58
Yorumların hepsi bir ihtimal tabi, ama birde şöyle birşey var; Bizim sitede bisikleti olan çoluk çocuk çok. Koyacak yerde yok dışarıda, e haliyle binanın içi bisikletci gibi.

Toplantıda şöyle bir öneride bulundum ben, site bahçesinin 10 metre karelik alanına tel çekildi, bir kapı yapıldı kilitli, demirlerle üstüde kapandı. 10 bisiklet, 3-5 de motor sığabiliyor. Hem üstü kapalı, hemde hırsızlara karşı kilit vs var. Eğer imkanınız varsa toplantıda sunun, kimse altındaki fikrin kendi motorunuz olduğunu fark edemiyecektir. Ben önce bisikletler için dedim, millet kabul etti sonradan motorlarıda koymaya başladım :mrgreen:

aloavera
27 Ağustos 2013, 16:26
bence hiç ddaşma git mütahitin yanına durumu anlat rica et. kavga etmenin anlamı yok.

retgorus
27 Ağustos 2013, 17:13
bende bilge kahan lık yamayayım ama. garajı veya sığınağı kendi tapusunda gösterme gibi kimsenin bir lüks ü olamaz diye düşünüyorum.ancak kömürlükük olarak binanın altında tahsis edilmiş her daireye bir adet düşün kömürlükler tapuda gösterilir.diye düşünüyorum.mantık bunu gösteriyor

Sığınağı gösteremez fakat garajı gösterebilir.. Binanın iskanını çıkartırken mimari projesine göre kat irtifakında garajı belirli bir daireye ait olduğunu belirtebilir, bunda bir sakınca yok.. Eğer garaj hiç bir daireye tapulanmamışsa ortak alan olarak geçer..

izmir3535
27 Ağustos 2013, 17:38
Sığınağı gösteremez fakat garajı gösterebilir.. Binanın iskanını çıkartırken mimari projesine göre kat irtifakında garajı belirli bir daireye ait olduğunu belirtebilir, bunda bir sakınca yok.. Eğer garaj hiç bir daireye tapulanmamışsa ortak alan olarak geçer.. apartman garajı ortak alandır. kimseye tapulanamaz diye biliyorum. müthait arkadaşıma sordum az önce. öyle bir şey hiç görmedik bu güne kadar dedi. şöyle düşünelim ozaman ben daire satın alıcam ama garj bana aiit olucak.ne yapar ne eder o daireyi garajı ile satın alırım. gerekirse 20bin tl fazla verririm. ozaman mütaitler zaten para göz kim daha fazla para verrirse garıjı otapuya kaydettirir. böyle bi mantık olamaz.

Sinan Er
27 Ağustos 2013, 17:44
O alanı dükkan olarak yapıp garaja çevirmiş olabilir. En iyisi adamla konuşmak olmadı belediyeden projesine bakmak.

yiqit
27 Ağustos 2013, 17:56
Şuanda dükkandayım akşam eve geçince apartman evraklarını iyice inceliyim. Birde garajın dışarıdan fotoğrafını çekiyim. Dükkanda bozma falan değil besbelli garaj eğimli giriş kapısı falan var. Yani diyorsunuz ki garaj tapusunu apartman bir dairenin üstüne mi yapabilir. Yoksa kendisi bizim apartmanımızda oturmuyor kendi üstünede yapabilir mi ?

izmir3535
27 Ağustos 2013, 18:00
Şuanda dükkandayım akşam eve geçince apartman evraklarını iyice inceliyim. Birde garajın dışarıdan fotoğrafını çekiyim. Dükkanda bozma falan değil besbelli garaj eğimli giriş kapısı falan var. Yani diyorsunuz ki garaj tapusunu apartman bir dairenin üstüne mi yapabilir. Yoksa kendisi bizim apartmanımızda oturmuyor kendi üstünede yapabilir mi ?

okadar apartman gördüm garaj lı ama hepsinde bir sürü araba vardı. ilk daireyi satın alan enayi mi ki garajıyla satın almadı....garajıyla satın almayı mantığım almıyor. böyle bir şeyi hayatımda hiç görmedim. görseydim yüzlerce örneği olurdu.mantık çerçevesinde bak olaya

lion05
27 Ağustos 2013, 23:50
benım apartmanda eskı bodrum var zamanında odunlukmus her daıreye aıt odunluk var duvarı sokaga bakıyor bır gun bır ustayla bana aıt duvarı yıktım sactan kapı yaptırdım zemınıde cımentoyla doldurdum harıka kapalı garajım oldu:))