PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 150 hs aşırı yakıt tüketimi

babaduru
25 Ağustos 2013, 17:21
Selamlar.

1 ay kadar önce mondıal 150 hs marka bi scooter aldım yağını,hava filresini ve bujisini değiştirdim ama scooter cok yakıyor bir depo(6 litre) ile 115 km yol gittim yani 100 km de 5.5 litre yaktı.Çok az yakmasını zaten beklemiyodum ama 4 litre civarı yakmasını bekliyodum.Ne yaparsam yakıt tüketimi düşürebilirim hava ayarı yap dendi ama hava ayar vidasını bulamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.

tr_select
25 Ağustos 2013, 17:33
Bir süre sonra kronikleşir, hava ayarı-subap arayı ne yapsanda yemez-eskisi gibi olmaz... Komple bakımdan geçirip karbüratörü değiştir. Tekerleğin arasına 100Tl sıkışmış :)

search16
25 Ağustos 2013, 18:12
Bu ne yaw. Benim doblo yakıyor 5.5 lt. Karbürtörden ziyade kavrama ve kayışlara baktır ilk önce. Kaçırma varsa yüksek devir çalışarak çok yakmasına neden olur.

babaduru
25 Ağustos 2013, 19:48
Karbüratörü komple değiştirmek yerine tamir takımı buldum memeler contalar oringler hepsi mevcut alıp değiştirmeyi düşünüyorum,Subap ayarına gelince acıkcası okulda anlatılanları unuttum nası yapıyoduk çok iyi hatırlamıyorum ondan önce karbüratörle uğraşıp daha sonra subap ayarını öğrenip yapmayı düşünüyorum.

Yakış konusunda gerçekten fazla 2500 cc motorlu ısuzu Kbd pick up var bundan az yakıyo.

Uğur
25 Ağustos 2013, 20:02
150 zc kullandığım zamanlarda 3.5-4.0 ortalama yakıyordum. Sonra 125 cc'ye uygun karbüratör taktırdım sorun bitti.
45 Tl'ye kökten çözdüm sorunu.
Tavsiye ederim.

tr_select
25 Ağustos 2013, 20:14
Yukarıda arkadaş'ta dediğimin aynısını söylemiş.
Bir sorunun var ve bu konu hakkında yardım istiyorsun konu açıp.

Bir bildiğimiz varki sana öneride bulunuyoruz. Ama sen kaile almayıp tamir takım cart curt diyorsun. Anlamıyorum yurdum insanlarını arkadaş....
1 ay benzine vericeğin para ile zaten karbüratör parası amorti edilmiş olucak. Akıl var, mantık var...

babaduru
25 Ağustos 2013, 20:30
125 cc uyumlu karbüratör takınca güçde bi kayıp oldumu çekiş son hız gibi?

Tamam öneride bulundun teşekkür ederim ama ya 8 tl lik bir setle yakıtı düşürürsem karbürtöre vereceğim 70 tl ile 2 kez depomu fullerim.

srhtsglm
25 Ağustos 2013, 20:43
scooter kullanımında en temel hata kalkışta gazı sonuna kadar açar yurdum insanı halbuki kavradığı yerde gazı sabitleyip ufak ufak gaz vermektir esas olan.kullanım alışkanlığını gözden geçir iyi bir ustayada karbüratör hava gaz ayarını yaptır.

zaferkarizma
25 Ağustos 2013, 21:49

Tamam öneride bulundun teşekkür ederim ama ya 8 tl lik bir setle yakıtı düşürürsem karbürtöre vereceğim 70 tl ile 2 kez depomu fullerim.

e bukadar biliyodunda nie konu açtın :pr:

babaduru
25 Ağustos 2013, 22:10
Ustalardan fikir almak için konu açtım.ne büyüttünüz arkadaş ortada bişey yok sadece o setle karbürtörün sıfırlandığını söylediler banada mantıklı geldi uygulamak istiyorum olan en fazla 8 liraya olur olmadı yine karbüratör alıcaz kaçışımız yok.

dyavol-77
25 Ağustos 2013, 22:16
Selamlar.

1 ay kadar önce mondıal 150 hs marka bi scooter aldım yağını,hava filresini ve bujisini değiştirdim ama scooter cok yakıyor bir depo(6 litre) ile 115 km yol gittim yani 100 km de 5.5 litre yaktı.Çok az yakmasını zaten beklemiyodum ama 4 litre civarı yakmasını bekliyodum.Ne yaparsam yakıt tüketimi düşürebilirim hava ayarı yap dendi ama hava ayar vidasını bulamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu ne arkadaş- 2008 yılında 2006 yamaha xt660r vardı-ş.içinde 5-5.5 uzun yolda 4lt yakıyordu(110 km sabit hızda). 400'lük maxi scooter'lar anca bu kadar yakar:santa:

babaduru
25 Ağustos 2013, 22:30
Bu cinlilerin köküne kibrit suyu hepsinin çok yaktığını söyleniyor ama ne yapalım fıkaralık böyle motorlar almak zorunda bırakıyor. :)

Uğur
26 Ağustos 2013, 15:49

Çok sıkıştırırsan benzin yetişmiyor,sonra benzin tahliye hortumunu patlatıyor. Tek sıkıntısı bu oldu. Yolda bırakacak bir sıkıntı bu ama çözümü de bi vidaya bakıyor.

babaduru
06 Eylül 2013, 00:15
Hava ayarını kısarak yakıtı 1.2 lt düşürdüm scooter şu anda 4.3 litre yani 21 krş yakıyor hava ayarını tam sıkıp 1,5 tur açtım motorda çekiş gidiş vb. bi değişim olmadı. Yakıt aslında hala fazla ama daha ne kadar düşürebilirim bilmiyorum ama bu kadar yakarsa ocağım sönecek ben satmayı düşünüyorum alacaklara tavsiyem almayın çok yakıyor ve sürekli düşeçekmişim gibi bir his var.

Hava ayar civatası manifold tarafında.
http://img489.yukle.tc/thumbs/6751ABCD0001_-_Kopya.JPG (http://img489.yukle.tc/image.php?id=6751ABCD0001_-_Kopya.JPG)

oyunageldim
06 Eylül 2013, 00:35
Hava ayarını sıkınca yakıt nasıl düşüyor :silent: daha çok artması lazım,
O ayarı sen sıkmadan sonra 2.5-3 tur gevşeterek dene,gidişatta bir sorun olacağını zannetmem,sadece çalıştırmada biraz zorlanır,baktın zorlanmıyor,bir tur daha,bir tur daha gevşet,rolentasınıda diğer vidadan ayarla

Birde böyle dene.

HEROCAN35
06 Eylül 2013, 00:55
bi ihtimal daha var otomatik jikle devreden çıkmıyor olabilir devamlı açık kalıyorsa hem yakıtı çok yakar hemde sebepsiz yere haddinden fazla ısınır silindir sabah motoru çalıştırınca bi bak bakalım bi kaç dakka çalıştıktan sonra rolanti düşücekmi düşmüyorsa jikleden yapıyodur bi tane jikle alırsın 15 lira gibi bişey zaten 3 tane vidası var degiştirir denersin

babaduru
07 Eylül 2013, 00:51
Hava ayar vidası neyi kısıyo neyi artırıyo anlamış değilim sadece söylenenleri yaptım ve yakıt düştü.Hava ayar vidası karbüratörün hava girişinde olsa tamam havayı kısıyo az hava az yakıt mantığı ama bu vida manifolda yakın neyi ayarladım çok bilmesemde yakıt düştü.

Otamatik jiklede sıkıntı yok ısınınca kapanıyor ama soğukken 3000 devirlerde çalıştırıyor motoru normalmi bilmem.

F54
07 Eylül 2013, 00:59
beyler bakın çin mallarını kötülemeyin fazla benzin yakıp devlete vergi kazandırıyor bundan sonra bende çinli ye dönüyom arkadaş devlete benim de bi katkım olsun:)

tr_select
07 Eylül 2013, 01:26
Çok yakıyor diyenler halt yemiş Paraya kıyıp 50 liraya MALKIM tawian malı karbüratör al. Taktırma ücretide 20 lira ver... Bak bakiyim nasıl değişiyor motorun herşeyi bir anda.

yolagelir
07 Eylül 2013, 02:17
Çok yakıyor diyenler halt yemiş Paraya kıyıp 50 liraya MALKIM tawian malı karbüratör al. Taktırma ücretide 20 lira ver... Bak bakiyim nasıl değişiyor motorun herşeyi bir anda.

Mikuni karbüratör olmasın onun markası

babaduru
16 Eylül 2013, 22:01
Yakıt bir miktar daha düştü normale dönmeye başladı galiba.Motor ısınmadan fazla gaz açmıyorum,ilk kalkışlarda az gaz verip sonra gaz acıyorum,motor yarım gaz 65-70km yapıyo tam gaz 80km yapıyo hız istediğimde yarım gaz gidiyorum 70km ile son gaz neredeyse hiç yapmıyorum.
kmde 19 krş=3.8 lt/100km bundan daha az yakmasını beklemiyordum zaten istediğim ayara geldi ama motoru satmakta hala kararlıyım.

tr_select
16 Eylül 2013, 22:09
Yakıt bir miktar daha düştü normale dönmeye başladı galiba.Motor ısınmadan fazla gaz açmıyorum,ilk kalkışlarda az gaz verip sonra gaz acıyorum,motor yarım gaz 65-70km yapıyo tam gaz 80km yapıyo hız istediğimde yarım gaz gidiyorum 70km ile son gaz neredeyse hiç yapmıyorum.
kmde 19 krş=3.8 lt/100km bundan daha az yakmasını beklemiyordum zaten istediğim ayara geldi ama motoru satmakta hala kararlıyım.

Normal veriler, bahsettiğim karbüratörden sonra şu şekilde oldu.

6Litre/ 250 km şehir içi sakin kullanım
&Litre/ 220km agresif kullanım...

Gt250R 3.8 yakıyor. Veya Cbr250r... :)

babaduru
16 Eylül 2013, 23:27
Bu kadarına şükür satıp kurtulucam vitesli motosiklet almak lazım.