PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : üst üste 2 kere sigorta attı

DrFeelGood
07 Ağustos 2013, 03:00
merhaba, motoran sprint 125. sinyali değiştirirken bi kere sigortayı attırmıştım umursamadım bi süre ayak marşıyla kullandım. Bugün servise gittim baktı sigorta atmış bugün ögrendim onuda tabi, nerse değiştirdi 2 kere kullandım gündüz birşey olmadı ama akşam gelirken farkettimki sigorta atmış ışıklar titreyerek dans ediyor. Acaba sorun benim sinyali bağlamamdaki bir problemmi yoksa daha derin birşey mi :( Servise götürmeye feci halde korkuyorum, bu aralar çok sıkışığım. Sizden kendim yap kendin ye önerilerinizi bekliyorum..

Mengu16
07 Ağustos 2013, 03:07
Demekki tesisatta bi yerde kısadevre var.

sakinseytan
07 Ağustos 2013, 03:11
sigortanın amperi düşüktür cam sigortamı bilmiyorum ama eger öyleyse ince bi tel sar üstüne 2 ucunu birleştiricek şekilde yada amperi yüksek bi sigorta al ben sigortaları iptal ederim genelde hiç gerek duymam en ufak kusurta atar akım yüklenmesi vs de yolda bırakır.
http://www.google.com.tr/imgres?um=1&hl=tr&biw=1280&bih=895&tbm=isch&tbnid=F4tIbBDEogTsJM:&imgrefurl=http://320volt.com/yanik-patlak-entegreler-devre-kartlari/&docid=NZhH1tCjEf2yEM&imgurl=http://320volt.com/wp-content/uploads/2010/09/sigorta-resimleri-fuse-images.jpg&w=295&h=221&ei=UYIBUq_AKIaG4gTqooHgBw&zoom=1&ved=1t:3588,r:45,s:0,i:218&iact=rc&page=2&tbnh=176&tbnw=236&start=22&ndsp=26&tx=100&ty=113#imgdii=_

tr_select
07 Ağustos 2013, 03:13
En son müdahale ettiğiniz her hangi bir yerde kaçak var anlaşılan. Tahminen o ampul yuvasından kaynaklanıyordur. Yuvayı değiştirin tahminen 2-3 lira bir şey. Öyle deneyin.... Aynısı başıma geldi zamanında. :)

DrFeelGood
07 Ağustos 2013, 04:13
@2 muhtemelen
@3 pratik ama çin malı için fazla riskli
@4 bende öyle tahmin ediyordum umarım o kadar basittir.

motor farları çalıştırana kadar sağlam gidiyordur ne zaman akşam oldu sinyalledim eve gelirken farlar titremeye başladı, büyük korkum elektrik dağıtım devresinde yada sinsize saklanmış hain kablolarda bir sorun olması, inş ampul yuvasıdır sadece..

Samet Ağır
07 Ağustos 2013, 04:15
sigortanın yenilenmesi çözümdür ama işin çözümü o sigortanın neden attığını derhal bulmaktır..direk bağla atmaz ama motoru yakarsın sonra...
ilk işin sadece ışıklar açıkkenmi sigorta attığını bulmak sonrada ampullerle ilgili her yeri kontrol etmek olsun...

tr_select
07 Ağustos 2013, 04:16
Arkadaşın yorumunu şimdi gördüm. Sakın ama sakın sigortayı iptal etmeyin. Sigortayı takan mühendis ne için takmıştır :) Yolda bıraksın diyemi ? Yapmayın....
Bir kaçak anında sigorta atar. Atarki tesisata zarar vermesin. En basiti şunu soriyim? Sigortayı iptal ettin ve şu olay oldu farzet ne yaparsın ?
Bak bu olay arkadaşımın başına geldi...

Sıfır aldığı SS bir motorun sigortasını iptal ediyor. Sinyalin ampul yuvasına su kaçıyor ve kısa devre yüzünden digital pert. Garanti anlayıp karşılamıyor haliyle... Digital gösterge alırken arkadaşın durumunu özetliyorum; :sunny: :santa:

Motorunuza 10-15-20 amper uygun olucaktır. Cam sigorta en sağlıklısıdır. Mümkünse, yer varsa içerisine yedek sigorta koyabileceğiniz sigorta tutucu kutular oluyor. Tavsiye edilir, sigorta hayat kurtarır. . . :)

Not: Sarsılmalardan dolayı cam sigorta sağlıksız diyen adamın aklını karışlarım :mrgreen: Kayalardan'da atladım, tümseklerdende... Hiç bir sorun ile karşılaşmadım.