PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites değiştiren kolun bağlandığı mil sıkıştı

ozanghost
20 Temmuz 2013, 09:42
Merhaba arkadaşlar,

Dün ufak bir denge kaybı sonucu motoru sola yatırdım. Düşük hızda olması sebebiyle fazla bir sıkıntı yok gibi gözüküyordu fakat vites kolu yerinde yoktu. Yere çarpmanın etkisiyle vites kolu kırıldı. Esas sorun vitesi boşa almaya çalıştım kolun kalan kısımlarıyla fakat motora giren vites değiştirme mili vites artırma yönünde sıkışmış (herhalde eğildi darbeyi alınca) ve bir türlü dönmek bilmiyor. Şu an 2. viteste takılı durumda ve bu şekilde eve dönebildim neyseki. Bu durumda neler yapılabilir?

Teşekkürler.

Sinan Er
20 Temmuz 2013, 09:56
Kalan parçayı söküp yenisini takarsan düzelecektir. Genellikle o mil içerde sıkışmaz. Kullandığın vites kolu kaldıraç mantığıyla çalıştığı için mile uygulanan kuvvet oldukça fazla. Kol değiştiğinde düzelecektir. Eğer KTM de de o mil sıkışıp dişli kırıyorsa sorun çıkarıyorsa çinli motorlara kimse laf söylemesin.

ozanghost
20 Temmuz 2013, 10:12
Döndürmek için gereken momentin yetersiz kaldığı benim de aklıma geldi ama umarım dediğin gibidir.

ozanghost
20 Temmuz 2013, 16:21
Şöyle bir fotoğraf ile daha açıklayıcı olur diye umuyorum.

http://img14.imageshack.us/img14/8884/iz8e.jpg

Sinan Er
21 Temmuz 2013, 03:44
Anladığım kadarıyla motorun sürüklenmiş. Peg kırıldıktan sonra vites levyesi darbe almış. Ve vites mili eğilmiş. Cana geleceğine mala gelsin. Yenisi ile değişir.

ozanghost
21 Temmuz 2013, 14:48
Evet hızım yaklaşık 25kph civarındaydı.. 1-1.5 metre sürüklendi sanırım.

Parçayı buldum aslında ama yataklar ne durumda şu anda onu bilmiyorum.

http://www.ebay.com.au/itm/KTM-DUKE-125-90134005033-SHIFT-SHAFT-CPL-/181155391714?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item2a2db3e8e2#shId

varan22
21 Temmuz 2013, 17:35
Yenisini de alsan her türlü kapağı açacaksın. Yenisini sipariş vermeden önce bence kapağı açtırıp vites milini çıkartarak hem yatakları kontrol et hemde mili bir tornacıda düzeltilirmi diye bir araştırma yap. Sonuçta bir arka mil gibi yük istemiyen bir parça düzeltildikten sonra bir proplem çıkartacağını sanmam. Eğer bulursan vites mili keçesinide yenisi ile değiştir.