PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir baklası kilitlendi

blamir
19 Temmuz 2013, 01:49
Bu gün klx250 nin zincirinin çok kirli olduğunu gördüm ve bir temizleyeyim dedim. Elimde temizlik malzemesi olarak mazot vardı ve bir beze dökerek bol mazotla zinciri sildim ve tertemiz hale getirdim. Sonrasında yağladığımda ve motoru sürdüğümda tık tık diye bir ses geldiğini duydum. Zincirdeki bir bakla öylesine kilitlenmişki ne yaptıysam çözemedim arkadaş. WD40 sıktım olmadı. Zinciri söktüm pense ile yukarı aşağı hareket ettirdim wd40 ladım yine banamısın demedi.

Sinirlenmiştim, depodan 1lt benzin çektim ve zinciri benzinin içine yatırdım. 1 saat sonra zincir yeni doğmuş gibi çıktı :D ama o bakla hala demir gibiydi :D En son o baklayı oradan söktürüp zinciri kısaltıcam yada araya yeni bir bakla attırıcam.

Sizin bir öneriniz var mı? Zincir 22.000 km de orjinal oring li zinciri.

Levsy
19 Temmuz 2013, 01:58
O-Ring'li zinciri 1 saat benzin içinde bekletmen zaten yeni zincir alman için başlı başına bir sebep.
Neyse ki yeni bir zincire değil de, 22.000 km kullanımdan sonra miyadını doldurmak üzere olan zincire yapmışsın bunu.

flame
19 Temmuz 2013, 01:59
22000 km'dir aynı zincirse kusura bakmayın ama ekmeğini yemiş artık :) Uzama filan yok mu hiç ?

gv650i
19 Temmuz 2013, 02:01
degiştir artık kopabilir riske girme

EnesBeyter
19 Temmuz 2013, 02:05
Yolda kopmadığına şükret bence

blamir
19 Temmuz 2013, 02:28
O-Ring'li zinciri 1 saat benzin içinde bekletmen zaten yeni zincir alman için başlı başına bir sebep.
Neyse ki yeni bir zincire değil de, 22.000 km kullanımdan sonra miyadını doldurmak üzere olan zincire yapmışsın bunu.

Zaten bunu riske alarak attım benzinin içine. Hiç bu kadar parlak ve temiz olmamıştı zincir :) Bu sezonuda çıkarır diye düşünüyordum fakat yeni bir zincir yolu gözüktü gibi.

Yolda kopmadığına şükret bence

Zincir aslında o kadar kötü durumda değildi. Uzamada olmadı hani kopması çok muhtamel gelmiyordu bana. Oringsiz bir zincir seti alıp kullanmayı düşünüyorum.

Tsubasa
19 Temmuz 2013, 02:30
benim gibi taklaya gelmemişsin işte dua et.
kışın zincir koptu tekere dolandı. beni üstünden attı motor.
omzumun üstüne düştüm. 5 aydır omzum hala sızlıyor.
daha anlatayım mı?
gidip düzgün bir zincir almalısın.
bence yeni bi oringli al..

wolrath
19 Temmuz 2013, 02:35
benim gibi taklaya gelmemişsin işte dua et.
kışın zincir koptu tekere dolandı. beni üstünden attı motor.
omzumun üstüne düştüm. 5 aydır omzum hala sızlıyor.
daha anlatayım mı?
gidip düzgün bir zincir almalısın.
bence yeni bi oringli al..

of gecmıs olsun kardesım ya.
benım RR'ında uzama vardı bolgesel olarak degıstrıdm ben de.senın basına gelen 200+suratlerde basıma gelseydı...senın kadar sanslı olmazdım heralde.

Tsubasa
19 Temmuz 2013, 02:43
of gecmıs olsun kardesım ya.
benım RR'ında uzama vardı bolgesel olarak degıstrıdm ben de.senın basına gelen 200+suratlerde basıma gelseydı...senın kadar sanslı olmazdım heralde.

cbf 150 yle kuryelik yaptıgım zaman oldu bu kış.
altunizade köprü girişinde oldu olay. 50 60 la gidiyordum sanırım..
zincir koptu beni zıplattı. ben arkadan araba caprtı sandım düştükten sonra da motoru taksinin biri altına aldı, sürükledi.
eger motorun altında kalsaydım büyük ihtimal araba bana carpacaktı.. mont yırtıldı, kask gitti. omzum zedenelendi boynum morardı. hastanelik oldu kısacası..
o yüzden motorun 3-5 lirasına bakmayın baktınız sorun cıkardı değiştirin gitsin.

ozgurakman
19 Temmuz 2013, 03:07
x2 ringli bi zincir alırsan ve düzenli bakarsan sorun ortadan kalkar.

KaPTaNHaSaN
19 Temmuz 2013, 12:30
22000 km'dir aynı zincirse kusura bakmayın ama ekmeğini yemiş artık :) Uzama filan yok mu hiç ?
hemde klx 250 :)

blamir
19 Temmuz 2013, 13:10
hemde klx 250 :)

Evet hocam ne çamurlar ne yağmurlar, zorluklar gördü ama zincire iyi bakıyordum hala iş görebilir durumdaydı :) o tek bakla uyuzluk yapmasaydı.

blamir
19 Temmuz 2013, 22:29
Bu gün bir tanıdık halletti sağolsun :) Baklayı sökmüş temizlemiş geri takmış. Güzelce temizlemiş zinciride. Almaya gittiğim de elinde garip sarı bir yağ ile yağladı . Toz toprak toplatmaz bu dedi aldım taktım motora. Tekrar efsane oldu :D

ferdinandd
12 Haziran 2014, 15:50
Bu gün bir tanıdık halletti sağolsun :) Baklayı sökmüş temizlemiş geri takmış. Güzelce temizlemiş zinciride. Almaya gittiğim de elinde garip sarı bir yağ ile yağladı . Toz toprak toplatmaz bu dedi aldım taktım motora. Tekrar efsane oldu :D

Nası yani hacıT, mevzu sakat değil mi :silent:

Yani bi nevi bakla aldırma operasyonu mu yapmış oldu, şimdi tek perçinli kilit bakla yerine çift perçinli bakla mı var zincirinde.

O günden beri bi durum oluştu mu, nerdeyse bi yıl olmuş :)

Bendede tek baklada buna benzer bi durum var, o kısım alta geldiğinde zincir kasılıyor, diğer kısımlar sorunsuz ayarlı.

Zincirimde hiç gerdirme ayarlama işlemi bile yapılmamış durumda, yepyeni gıcır gıcır D.I.D.

Şu yağmur dönemi düzenli yağlamama rağmen yinede bişeyler oldu demek ki, o bakla bi şekilde kilitlendi :/

blamir
12 Haziran 2014, 18:05
Sikinti yok hocam. Motoru sattim ama alan adam hala ayni zinciri kullaniyor. 25.000km uzeri ayni zincir. Masallah diyim klx 250 gibisi yok :)