PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Countersteering ve Fizik

Sinan Er
17 Temmuz 2013, 13:18
Bu videoda tam olarak anlatılmak istenen nedir ?

http://www.youtube.com/watch?v=PgUOOwnZcDU

COQ
17 Temmuz 2013, 13:35
Bilindik seylerin baskaca bir yorumu aslinda.
Kontra ve Resat hocamin kivirmaca olarak çevirdigi tekniklere farkli bir yorum olmus.
Fena da olmamis.

ormankebabi
17 Temmuz 2013, 13:48
Bu kıvırmacayı güvenli bir şekilde yapmanın hız üst limiti var mıdır? Düşük hızlarda çok güzel çalışıyo da, 80-90 ile giderken gidonu aniden itince ben geri gidiyorum :mrgreen:

Samet Ağır
17 Temmuz 2013, 14:50
yıllar önce cambridge de motosikletler üzerine ders verirkene:pl: bunu dile getirmiştim..
tekerleklere güvenmeyin.yuvarlaktırlar ve eğime ayak uydururlar..
tekerleklere istediğiniz yönü verebilmek için bazı teknikler bilmelisiniz...yoksa sizi satar kafalarına göre hareket ederler..bu yaşamınızdaki tüm tekerlekler için geçerlidir...demiştim...

demekki ciddiye alan olmuş..sevindim...:joker:

tigermbz
17 Temmuz 2013, 14:55
Bu kıvırmacayı güvenli bir şekilde yapmanın hız üst limiti var mıdır? Düşük hızlarda çok güzel çalışıyo da, 80-90 ile giderken gidonu aniden itince ben geri gidiyorum :mrgreen:

tekerin yere tutunduğu ölçüde işe yarayabilir, bu da bir süt limitin kesinlikle olduğu anlamına geliyor
tabi motora, lastiğe, zemine göre değişecektir.

mckayrak
17 Temmuz 2013, 21:09
http://onurakpinar.blogspot.com/2013/05/gyroscope-jiroskop.html

Thracian
17 Temmuz 2013, 21:30
Kontra tekniğini fiziksel momentum kuvvetlerini ayrıntılarına girerek anlatmaş.En başta dönüşlerde oluşan merkez kaç kuvvetinin motosikleti savurmamasını için merkezkaç kuvvetine ters yönde kuvvet oluşturarak motosikleti dengede tutmak için tekerleklerde oluşan dönüş momentumunu ve motosikletin ileri momentumunu kullanmayı yani dönüş açısına ve hızına bağlı olarak motosikleti yatırma derecesinin nasıl değiştiğini anlatmış.(İnanın ben de kendi kurduğum cümleden bir şey anlamadım. :) ).Sonrasında önümüze bir engel çıktığında o engelden sıyrılmak için diyelim ki soldan sıyrılacaksak motosikletin dengesini bozmamak için önce sağa kontra yaparak motosikleti sola yatırmayı anlatmış.Özetle bildiğimiz kontra tekniğini engellerden sıyrılmak için nasıl kullanılacağını anlatmış.

ogzcngdk
17 Temmuz 2013, 21:43
kıvırmaca tekniği çok işimi görüyor sahsen fren kullanma gibi bir adetim yoktur direk kaçmaya yer ararım ama 90 km üzeri hızlarda yapmaya çalıştımmı tam istediğim gibi olmuyor ine oluyor ama tam olarak kaçamıyorum

Shrieker
17 Temmuz 2013, 22:14
Kontranın fiziksel mantığını açıklayan daha basit bir anlatıma daha önce hiç denk gelmemiştim. Gayet güzel özetlenmiş.