PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korna Montajı Hakkında Soru

cihanne
16 Temmuz 2013, 18:56
Arkadaşlar MErhabalar,

Motorum Dragstar 650. Üzerinde standart bip bip korna var. İki adet bas-tiz(410Hz/510Hz) korna aldım. Tofaş Şahin-Doğan arabalarındakine benziyor sesi.
Bu kornaları monte etmek istiyorum motoruma, ancak istediğim zaman standart korna, istediğim zaman bu yeni kornalar çalsın istiyorum.

Bunun için röle ve kornalardan hangisini kullanmak istediğimi belirleyen 2 yönlü,3bacaklı düğme kullanacağım.

Röleye aküden kablo getirdim. Araya 10A sigorta koydum. Sigortadan çıkan + ucu rölede 30 numaraya bağladım.
Yeni aldığım iki adet salyangoz tip kornayı birbirine paralel bağladım. Kabloların uçları açık duruyor şu anda.
Motorda orjinal kornaya direk + geliyor, kornanın diğer bacağındaki şase önce düğmeye gidiyor. Ben korna düğmesine basınca devreyi tamamlıyor.

Şimdi ben bu bağlantıyı nasıl yapmalıyım.

Rölenin akü beslemesini ve şase bağlantısı hazır. Röleden yeni kornalara + besleme gitmeli, Ancak rölenin tetiklemesini - uçla yapabilir miyim bunu anlayamadım.

Eğer yazdıklarımdan birşey anlamadıysanız, lütfen istediğim zaman motorun orjinal bi bip kornasını, istediğim zaman da bu salyangoz tip kornaları nasıl kullanacağımı, ve de bu salyangoz tip kornalara röle bağlantısını nasıl yapacağımı anlatır mısınız ?

Saygılarımla..

canerol
17 Temmuz 2013, 19:29
dediğini anladım fakat o kadar teknik bilgim yok
şunu merak ettim neden 2 ayrı korna çeşidi kullanmak istiyorsun...
bende stebel truck horn aldım bu ferrari kornalarına benziyor ama sesi bildiğin kamyon :) ben orjinalini söküp bunu kullancağım

gv650i
17 Temmuz 2013, 20:15
kolay korna anahtarın dan gelen ucu sicin orta aygına baglıyacan 1 ci ayaga bib kornaya 2 ci ayagıda salyongoz kornaların rölesine giden - ucu kabloya bagladıgında siviç tercihine göre yaparsın olur.röleye + uc devamlı gitmeli yani akuden getirdiğin kablodon bir uc da rölenin bobinin bir ucuna baglıyacaksın. kolay gelsin

rm125
18 Temmuz 2013, 09:22
kolay korna anahtarın dan gelen ucu sicin orta aygına baglıyacan 1 ci ayaga bib kornaya 2 ci ayagıda salyongoz kornaların rölesine giden - ucu kabloya bagladıgında siviç tercihine göre yaparsın olur.röleye + uc devamlı gitmeli yani akuden getirdiğin kablodon bir uc da rölenin bobinin bir ucuna baglıyacaksın. kolay gelsin

https://www.facebook.com/photo.php?v=430816936967254&set=vb.100001168540783&type=3&theater bu da bnm korna the godfather aynı sistem :cat: