PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBR 250 Deneyimim

brooklynnn
15 Temmuz 2013, 23:46
Merhabalar arkadaslar
Bugün bitirmiş olduğum 400 kmlik cbr 250 deneyimimi sizlere anlatmak için yazıyorum
Öncelikle bugüne kadar kullanmış olduğum motorlara bakacak olursak cbr 125, sym wolf 250, yzfr 125 ve duke 200'dür.
Motoru daha cok duke ile karşılaştıracağımı bilmenizi isterim.

Motoru Kocaeli'den teslim alıp Gelibolu'ya getirirken gözlemlediğim cbr 250'de vibrasyon hissedilir derecede var. Özellikle elciklerdeki vibrasyon el uyuşturacak derecede. Cbr 125 motorumda da gozlemlediğim bu vibrasyon duke 200'de yok. Yolda elimi farklı pozisyonlara sokarak uyuşukluk olmasını engellemeye çalıştım.

Diğer konu ise serilik, ivmelenmeyle ilgili. Cbr'da çok aman aman bir ivmelenme hissedemedim. Duke 200'de bu ivmelenme cok daha iyi diye düşünüyorum.

Amortisorlere bakacak olursak duke 200'de odunda oturuyormuşum bunu farkettim. Uzun yolda cbr ile sanki enduro üzerindeymişçesine rahattım. Amortisor cok hosuma gitti. Ayrıca oturak rahatlığı bakımından cbr daha iyi.

Cbr'da 130a kadar güzel hızlanırken bu hızdan sonra teker teker cıkmaya baslıyor. Balıkesır oldukca ruzgarlıydı bu yuzden 130 'u zaman zaman yatmadan gecemedığimi soylemeden edemeyeceğim.

Motorun uzerıne yattığım vakit max 164-165 gordum. Daha da gitmedi. Yolda karşılaştığım cbr 250'li arkadasım 97 oktanla doldurmus motoru. Aynı yerde zamanda beni her seferinde geçti gitti.

Motorla 120 ile giderken cok rahat seyrediyor. 7Bin devir ceviriyor. Duke'de ise bu 120'de 9bin civarı. Bu durum cbr'ın hanesine artı olarak gidiyor.

Ayrıca malzeme kalitesi olarak cbr oldukça iyi fakat bir duke değil bunu da belirtmek isterim.

Uzun yol için motor alacak olan arkadaş varsa bu iki motor arasında kaldıysa eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu.
İkisi arasıdna kalıp duke tercih ettim. Uzun yolda ruzgar beni mal ederken cbr'da bu durum cok rahat.
Okuduğunuz için teşekkürler. Yazdıklarım tamamen kişisel gorusum olup kişiden kişiye değişebilir.

tr_select
15 Temmuz 2013, 23:54
Wolf 250 ile karşılaştıracak olursak ne dersiniz ?
Bugün bir arkadaş CBR250R ile takıldım bugün. Sen wolf'ü öpte başına koy dedi... Ayrıntıları alamadım, ulaşamadım kendisine... Motoru yaktı sanırım :mrgreen:

brooklynnn
16 Temmuz 2013, 00:00
wolf cbr karsılastıması yaparsam eğer ben olsam wolf derdim.
nedeni, wolf malzeme kalitesi olarak bir tık ustte

fakat titresim malesef onda da var fakat cbr kadar el uyusturacağını sanmıyorum
wolf uzun kmler kullanamadım malesef fakat cbr wolf ivmelenmesi aynı gibi diyebilirim
ayrıca wolfun oturak kısmı cok daha rahat bence
tabi naked oldugu ıcın ruzgar yemeyı de goze alacaksınız bunu da unutmayın

wolfte 6800devirde 120 yapıyor 9500de kesiiciye giriyor
daha az devir cevirip yuksek hız yapıyor

---------- Post added at 23:00 ---------- Previous post was at 22:58 ----------

bu arada wolf cok daha agır 170 kilo civarı
wolf > cbr > duke agırlık olarak

metci
16 Temmuz 2013, 03:08
İncelemeniz için teşekkürler...
Ben şu 97 oktan meselesine takıldım, farkeder mi gerçekten bu kadar? Oktan meselesinin bizim araçlar için sadece kandırmaca olduğunu düşünüyordum...

Tsubasa
16 Temmuz 2013, 03:11
3 motosiklette farklı tarzda motosikletler,
neden bu kadar karar ve tarz değiştirdiniz

cece89
16 Temmuz 2013, 03:16
Duke ve cbr arasinda kalan kisilerden biriydim. Cbr 250R almak konusunda eminim artik guzel yorumlarin icin tesekkurler

beko12345
16 Temmuz 2013, 03:20
Cbr250 r kullancısı olarak çok memnunum açıkçası :)

F54
16 Temmuz 2013, 03:25
sende de amma cesaret varmış 165km/h yapmışsın çok sakıncalı çokk:farao:

visamlord
16 Temmuz 2013, 10:59
Titreşim benim motorumda o seviyelerde değil, belkide o motorla ilgili bir problemdir yada kişiye göre değişiyordur :) Bende arkadaşlarımın ninjası ve duke200 ile test yaptım birkaç kere. duke ön panel aydınlatmalı tuşlar falan müthiş kalitede ama dediğiniz gibi bir okadar da rahatsız. Ninja tork olarak bunların gerisinde ama top speed ve çift silindir uzun yolda avantaj ( sürüş dinamiği ve oturuşu uzun yolda ne yapar bilemiyorum) sonuçta hepsinin + ve - yönleri var. Siz ne istediğinize karar verin motorunuz belli olacaktır

cx571
16 Temmuz 2013, 11:11
CBR125R den sonra CBR 250R deneyimime gelecek olursak. Eskişehirden Karabüke 450 km yol getirdim motoru. Maşallah cok rahat geldik. ne gıcım ağrıdı ne basım. tork olayı cok hosuma gidiyo benim güçlü alet:)

mali_181
16 Temmuz 2013, 11:25
cbr 250 de 4500 km yi devirdim nerdeyse hepsi uzun yolda guzel alet bu bi gercek ama - leride yok degil fakat vibrasyon oyle el uyusturacak kadar rahatsiz etmiyor beni ben wolf ude merak ediyorum kullanimi daha yumusaktir buyuk ihtimal

Syanur
16 Temmuz 2013, 11:54
wolf cbr karsılastıması yaparsam eğer ben olsam wolf derdim.
nedeni, wolf malzeme kalitesi olarak bir tık ustte

fakat titresim malesef onda da var fakat cbr kadar el uyusturacağını sanmıyorum
wolf uzun kmler kullanamadım malesef fakat cbr wolf ivmelenmesi aynı gibi diyebilirim
ayrıca wolfun oturak kısmı cok daha rahat bence
tabi naked oldugu ıcın ruzgar yemeyı de goze alacaksınız bunu da unutmayın

wolfte 6800devirde 120 yapıyor 9500de kesiiciye giriyor
daha az devir cevirip yuksek hız yapıyor

---------- Post added at 23:00 ---------- Previous post was at 22:58 ----------

bu arada wolf cok daha agır 170 kilo civarı
wolf > cbr > duke agırlık olarak

Wolf'e ilk bindiğimde bunu ben de söylemiştim ve bazıları gülmüştü sanırım :) Kaldı ki ben malzeme kalitesine göre bu sınıfta motor tercihi yapacak bir kişiliğe sahip değilim(olsaydım şuanki motorumu kullanmıyor olurdum zaten :) )

SYM ve CBR ın motor gücü, karakteri, hızlanması gerçekten birbirine benziyor. 130 dan sonra eminim CBR aerodinamik avantajını daha fazla kullanmaya başlıyordur ki Wolf'ün 165 gibi bir son sürate ulaşması düz yolda neredeyse imkansız.

Duke'nin gaz tepkisi muhteşem ve sanırım daha fazla devir çevirebiliyor(bu da eğlence demek). Hızlanmadaki atikliği ise sanırım(emin değilim) ama dişli oranlarından geliyor. Bu yüzden hızlanması iyi ama +110 gibi hızlarda yüksek devire dayanıyor.

Ağırlık olarak ise dudak uçuklatıcak farklar var arada ;

Duke200 Kuru ağırlık : 129,5 kg (tank=11lt) ......... http://www.ktm.com/naked-bike/200-duke-eu/highlights.html#.UeT53o3JRa8

CBR250 Dolu ağırlık : 162 kg (tank=12lt)............. http://powersports.honda.com/2013/cbr250r/specifications.aspx

Wolf250 Kuru ağırlık : 173 kg :sunny: (tank=14lt) ....... http://www.sym.com.tw/eng/showroom/index.php?mode=brand&tid=2&bid=68&PHPSESSID=3dd962653f19448384a0278dc44cdf70#spe

Titreşim olarak ise hiç biri bana titreşimli gelmedi. Sanırım kişiye ve oturuş pozisyonuna göre değişiyor.

brooklynnn
16 Temmuz 2013, 19:43
3 motosiklette farklı tarzda motosikletler,
neden bu kadar karar ve tarz değiştirdiniz

naked benim tarzım oncelıkle bunu anladım
atıklıgı ve kıvraklıgı benı benden alıyor dık oturus pozısyonu ıse cbrdan sonra ılac gıbı geliyor
wolfte de cbr gibi biraz one dogru oturuyorsunuz

bu arada wolfu kullanınca agırlıgı essek olusu gıbı geliyor :)
duke sımdılık degıstırmeyı dusunmedıgım oyuncagım
turuncu manetler ve koruma takozlarıyla hayalıme her dakika daha da yaklsıyor

---------- Post added at 18:43 ---------- Previous post was at 18:40 ----------

bu arada lapsekiye yaklasırken 140 civarı giderken kafama guvercın carptı
Allah'tan bırsey olmadı fakat guvercın olmustur heralde

cece89
17 Temmuz 2013, 02:22
Arkadaslar cbr250 ile 500km den fazla tek yon yol yapan var mi ben istanbuldan izmire gidis yapmak istiyorum bu gercekten utopik birsey mi ? Yoksa eglenceli olabilecek birsey mi artci yada artci olmadan dinlene dinlene bir yol yapma plani benimki
Dusunceleriniz neler ?

mc-hot
17 Temmuz 2013, 03:04
Ben 100 lük cup motorla tek başıma 300 km üstü yola gidiorum :)
Altımda cbr 250 olsa 1000 km de olsa farketmez yol dayanmaz bana :)

brooklynnn
17 Temmuz 2013, 18:58
arkadasım 1000 km yol yaptı 1 gunde

jook
17 Temmuz 2013, 20:21
34 plaka,125 cc motorsiklet,2012 model,yaş 24, trafik sigortasına 295tl'yi kuzu kuzu verdim (sigortanın son günüydü)