PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pieggio Fly 100 Yağ Eksiltme Sorunu

maxuma
10 Temmuz 2013, 14:29
S.A arkadaşlar
1hafta once yukarıda yazan motoru aldım.
2008 model ve 27000 km de. motoru aldıktan sonra 80km sonra evime geldim bir gün sonra bakımlarını yapayım dedim.gittim tavsiye üzerine MOTUL 5100 10w50 ester bazlı yağ aldım.fiyatı diğerlerine göre 3kat fazla 30tl verdim.motorun yağı değişmek için alt tıpa yı açtım simsiyah berbat derecede yağ çıktı ve çıka çıka 200gr kadar çıktı.sonra kendi kendime 80 km yolu bu yağ ile iyi gelmişim işte italyan harikası dedim =). yağı bir güzel boşalttım hatta 1-2 saniyeliğime motoru çalıştırıp kapattım ve yeni yağı koydum.araştırmalarım sonucunda kendi sitesimde 600ml yağ alıyormuş.neyse 600ml koydum yağ çubuğuna baktım orta seviyeden birazcık altt idi.yeterli dedim ve 1gün sonra tekrar kontrol ettiğimde yağ çubugunda yağ kalmadığını gördüm 100ml kadar ekledim yağ çubugunda yine orta seviyelerde idi.fakat diğer günler kontrol ettiğimde yine yağ kalmadığını gördüm.

motor gri-siyah duman atmamakta son gazla gidilse bile.heryerini en ince ayrıntısına kadar kontrol ettim gram sızıntı yok.gidişatında herhangi bir sorun yok hatta geçen gidiş geliş durmaksızın antalya sıcağında 110km yol gittim banamısın demedi.

en son hava filtresi ne durumda bakayım dedim hava filtresi YOK =) hava filtresi kutusu tozdan hafif yağla birlikte çamurumsu hale dönmüş.hava filtresini çıkartıpta yenisini takmayan kişiye yazıklar olsun.zaten aldığım kişiyle benim motorla takas etmiştik rada sırada arar durumu anlatıyorum adama walla kardeşim ben alırken ustasına gösterdim bikaç yerine baktı güzel dedi dedi.BANA SORARSANIZ USTANIN BAKMA OLAYI FASA FİSO ADAM SİYAH DUMAN ÇIKARMADIKTAN SONRA NERDEN ANLAYACAK YAĞ EKSİLTTİĞİNİ.

hava filtresi buralarda yok merkezde var 60tl.bir sitede 30tl ye buldum.son çare arkadaştan hava filtresi süngeri varmış ondan taktım ve uydurdum bugun ve 150ml daha yağ ekledim.

birde arka teker difransiyel yağı aşırı fazla çıktı.tıpayı açar açmaz 50ml kadar yere döküldü sanırım üst fazla yağ atan hortumundan yağı vermişler.fazla yağı enjektör ile aldım.400ml kadar fazla yağ çıktı.

durum bundan ibaret beyler sizce sorun nedir.italyan dedik aldık ama gene diğer motorların gibi kelek olanı denk geldi.

motoru tavsiye edermisiniz diye soran arkadaşlar motor kesinlikle hem sürüş hemde sağlamlık bakımından mükemmel ötesi bunda hem fikirim.

Birde yağı boşlattıktan sonra yağ göstergesi var yanıyomu diye baktım yanmadı :sunny: :mrgreen: sanırım büyük ihtimalle yağ gösterge ışıgı yanmasın diye lambasını sökmüşler birazdan bakacağım lamba yerindemi diye

satoyama
10 Temmuz 2013, 15:00
geçmiş olsun.

100cc scooter ler içinde en rahatı ve sağlamı diyebilirim. bir tavsiyem üzerine arkadaşıma aldırmıştım çok memnundu. elektrikli scooter gibi titreşimsizdir.

size tespitimi yazayım.

motorunuz yaban ellerde, motordan anlamayan, marş alır almaz sıcak soğuk demeden gazlayan, binlerce kilometre yağı değiştirilmeden kullanılmış bir fly100. motoruna bakım yapılmadığı için uzun km ler kullanılan yağ (büyük ihtimal yanlış yağ belkide rodaj yağı ile uzun km ler sürüldü) özelliğini yitirmiş, yitirince yağ eksilmeye ve motoru korumamaya başlar. o şekilde belirli km kullanılan motor artık iflah olmaz istediğin kadar yağ değiştir! ayrıca analog göstergeli motor 27000km olduğuda tartışılır düşürmesi çok kolay.

ayrıca şanzuman yağını neden kurcaladın? yağı boşalltıktan sonra yerinde 75w-90 dişli yağı koydun mu?

ve ayrıca 10w-50 yağ almak nereden aklına geldi. o motorun yağı 5w-40 dır. bulamazsanız 10w-40 kullanın

ferco servise gidip motoru test muayene ettireceksin. 100cc 4 zamanlı motorlar içinde yağ basınç uyarı ışığını piaggio grubu hariç başka scooterde göremezsin. büyük ihtimalle o müşür bozulmuş yada ampulü iptal edilmiş olabilir. bu konuda kimsenin günahını alamam.

hangi şehirdesin kardeşim?

maxuma
10 Temmuz 2013, 16:17
motor gerçekten mükemmel.sürüşü çok basit çok rahat titreşim yok denecek kadar az ve sessiz.hatta koltuk kaltı selede bozuk para anahtar ıvır zıvır var zırıltının z si çok.tek eksiği amortisörleri bana sert geldi.

motul yağı arkadaş tavsiye etti kendisi almış tvs 80cc scooter moturu var kullandı memnun kaldı.difransiyel yağı değiştirmedim yağ seviye çubuğunu çıkarır çıkarmaz fazla olan yağ yere döküldü.yağını dediğim gibi değiştirmedim fazla olan yağı enjektörle çektim.75w90 dediğiniz yağ sanırım kalın yağ ama çıkan ince yağ idi.difransiyel yağına çok fazla önemi olacağını sanmıyorum.

ön direksiyon kısmını söktüm yağ lambası sağlam ve panel kısmındaki orj etiketi duruyor sökülmemiş.kmsi km teli geriye doğru döndürülerek geriye alınacağınıda sanmıyorum.km si büyük ihtimalle sağlam.

ferco servisine motoru baktırmayı düşünmüyorum şu an ki sorunu bana 1500tl den aşağıya çıkacağını kesinlikle sanmıyorum.parçaları inanılmaz şekilde pahallı birde hondanın parçalarına pahallı derler ama piaggio 2katı fazla.karbüratörü sadece 520tl . servise vereceğim parayla gider sıfır çin malı motor alırım en azından dandik mandik ama parçası çok bol ve çok ucuz

sanadrea
14 Temmuz 2013, 23:20
Yağ yakan motor sıyah degıl beyaz renkte duman atar , motoru ayaklıga kaldırın dıkkatlı bır sekılde gaz verın verebıldıgınız kadar eger barız bı sekılde yag yakıyorsa beyaz dumanı gorursunuz.

Ozan Bey
14 Temmuz 2013, 23:32
motor gerçekten mükemmel.sürüşü çok basit çok rahat titreşim yok denecek kadar az ve sessiz.hatta koltuk kaltı selede bozuk para anahtar ıvır zıvır var zırıltının z si çok.tek eksiği amortisörleri bana sert geldi.

motul yağı arkadaş tavsiye etti kendisi almış tvs 80cc scooter moturu var kullandı memnun kaldı.difransiyel yağı değiştirmedim yağ seviye çubuğunu çıkarır çıkarmaz fazla olan yağ yere döküldü.yağını dediğim gibi değiştirmedim fazla olan yağı enjektörle çektim.75w90 dediğiniz yağ sanırım kalın yağ ama çıkan ince yağ idi.difransiyel yağına çok fazla önemi olacağını sanmıyorum.

ön direksiyon kısmını söktüm yağ lambası sağlam ve panel kısmındaki orj etiketi duruyor sökülmemiş.kmsi km teli geriye doğru döndürülerek geriye alınacağınıda sanmıyorum.km si büyük ihtimalle sağlam.

ferco servisine motoru baktırmayı düşünmüyorum şu an ki sorunu bana 1500tl den aşağıya çıkacağını kesinlikle sanmıyorum.parçaları inanılmaz şekilde pahallı birde hondanın parçalarına pahallı derler ama piaggio 2katı fazla.karbüratörü sadece 520tl . servise vereceğim parayla gider sıfır çin malı motor alırım en azından dandik mandik ama parçası çok bol ve çok ucuz

Ferco Motor yüzünden Piaggio Carnaby'mi sattım. Bilmeyene anlatamazsın Ferco'nun yedek parça konusunda nasıl Harami olduğunu!!! Kardeş motoay.sahibinden.com adresine bir bak. Fly genelde mekanik bir alet, aman aman elektroniği yok, o yüzden parçasını bul iyi bir servis bul Ferco'yla da muhattap olma. AEO

cool113
14 Temmuz 2013, 23:32
motosikletine hava filtresi takmayan birisi orjinal kilometresiylede oynamıştır. segman değişimiyle kurtarabilirsin belki.

maxuma
16 Temmuz 2013, 05:05
maalesef gaz verseniz bile ne siyah nede gri beyaz duman atmıyor.bulunduğum yerde bi motorsikletçiye gösterdim adam son gaz basmamı istedi egzost kokusuna baktı yakıyor ama çok aşırı değil dedi.anlamadığım 1-2 günde nerdeyse 100ml yağ eksiltiyor en fazla 20km gidiyorum.

125cc olsa idi çok ucuza segman piston değişebileceğini ama 97cc olduğu yüzden yedek parça isteyebileceğini söyledi.son olarak hava filtresi olmadığını söyleyince gömlekte çizikler olabileceğini söyledi.

maxuma
12 Ocak 2014, 07:48
cevap epey bi geç olacak ama konuyu açtıktan yaklaşık bir ay sonra kendim tamirine başladım.motoru dağıttım piston segmanı eskimiş.pisyon alt kısımlarında çizikler mevcuttu.en önemlisi gömlek ortaları aşınmıştı.gömleği sanayide honlattım.üst kapakta kaçak kontrolu yaptırdım.piston segman yan sanayi aldım hondanın bir modelininki ile çapları aynıymış fakat üst kısmında fazlalık varmış onuda gömleği honlattığım yerde üst kısım fazlalığını aldırttım.topladım sonuç canavar =)

40lira piston segman a verdim 30lira honlatmaya.
bi hortum vardı adını unuttuğum egzoz çıkışından boruya bağlı.eskimiş motoru sökerken parçalandı.onu sipariş geçtim .
motoru topladıktan sonra subap ayarı yaptım.motorumun servis manuelini bulamadım ama 50cc lik modeli ve 125cc lik modelinin servis manuelini buldum her ikisindede 0.10 a 0.10 yazıyordu.sübab ayarlarını buna göre yaptım.

şu an 30000 de.motorumdan gayet memnunum.
çekişi 125-150cc kadar olmasada iyi.yaklaşık toplamda 200kg yükle dimdik rampa çıktım banamısın demedi.

yağ olarak ilk castrol power1 scooter 10w40 koydum 1000km sonra değişim yaptım.ilk yağdan kalan ile 10w40 golf marka yağı karıştırarak ekledim.
şu an gram yağ yakmıyor.

yine yağ değiştirecem 5w40 tam sentetik yağ koymayı düşünüyorum.