PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 8 Aydır Yatan Motorum.

inci1903
26 Mayıs 2013, 13:45
Selam Aleyküm;
Motorum Windys 150 2012 model 2550km'de,daha öncede eylül başından ekim sonuna kadar yattı,aküyü sökmüştüm,depo küflenir dediler ama aceleye geldiği için içinde 1lt. benzin kalmıştı,üstünü örtüp eve sokmuştum gittim aküyü bağladım 2.marşda çalıştı sorunsuz 1hafta gezdim ettim sorun çıkarmadı.
Malesef iznim bitince istanbula dönceğim için yine aküsünü söktüm,depoda yine 1lt kadar benzin kaldı :cherry:,eve sokup üstünü örttüm ve tam 8(Sekiz)Aydır yağmur,çamur,kar görmez şekilde memlekette evin içinde duruyo.

1 hafta sonra motoruma kavuşucam çalıştırmadan önce acil olarak değişmesi gerekenler nedir?,
Çalıştırdıktan sonra değişmesi gereken yada ayar verilmesi gerekenler nedir?,
Ne gibi sorunlar yaşarım?

ÖZETÇİLERE:) : 8 Aydır yatan motorum ne gibi sorunlar çıkarır yapmam gerekenler nelerdir..

Değerli yorumlarıyla yardımcı olucak abi ve kardeşlerime Teşekkür Ediyorum. :rendeer:

Khutuck
26 Mayıs 2013, 14:07
Lastik havasını kontrol et, zinciri yağla, bir de yıka.

Bas marşa, motor çalışmaz.

Neden?

Aküyü takmadın.

Aküyü tak.

Çok titizsen yağını da değiştirebilirsin.

i.tufekci
26 Mayıs 2013, 14:14
Bana kalırsa aküyü değiştir.

fbcino
26 Mayıs 2013, 14:16
Bujiyi ve hava filtresini değiştirmen faydalı olacaktır...

Mengu16
26 Mayıs 2013, 14:20
Kapalı garajda veya evin içinde tutuyosan bişey olmaz. Motoru yıka, yağını değiştir akü boşalmışsa ayak marşından çalıştır gez.

TATLIHIZ
26 Mayıs 2013, 15:35
Kapalı garajda veya evin içinde tutuyosan bişey olmaz. Motoru yıka, yağını değiştir akü boşalmışsa ayak marşından çalıştır gez.

CB ciler napcak pampa ?

madlive
26 Mayıs 2013, 15:43
CB ciler napcak pampa ?

Bi ayak marşı bile yok. :D

TATLIHIZ
26 Mayıs 2013, 15:47
Bi ayak marşı bile yok. :D

İşte ya aküleri biterse Cinlilerden takviye :)

ugrgnr
26 Mayıs 2013, 15:48
karbüratör sorun çıkarabilir. benzin oksitlenme yaparsa memeler kapanır bu nedenle de motor calısmaz. nıye calısmıyo etmıyo dıye korkma, gotur bı ustaya karburatorunu temızler ayarını yapar ılk gunku gıbı calısır. yapabılırsen kendın temızle

inci1903
26 Mayıs 2013, 15:59
İşte ya aküleri biterse Cinlilerden takviye :)

amacın ne arkadaşım?başlık belli içerik belli,sonra bu konular niye amacından sapar forumu bırakıyorum zart zurt muhabbetleri olur.Yeri burasımı?,git adama başka platformda laf sokmaya çalış.

---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 14:54 ----------

Lastik havasını kontrol et, zinciri yağla, bir de yıka.

Bas marşa, motor çalışmaz.

Neden?

Aküyü takmadın.

Aküyü tak.

Çok titizsen yağını da değiştirebilirsin.

sağolasın kardeş ,aküyü takmadan olmaz tabi :cherry:

Bana kalırsa aküyü değiştir.

neden?şarj edilme imkanı yok mu ?

Bujiyi ve hava filtresini değiştirmen faydalı olacaktır...

sağolasın,değiştirmeyi düşünüyodum bende.

eyvallah,inşallah dediğin gibi çok sorun çıkarmaz

i.tufekci
26 Mayıs 2013, 16:42
Şarj edilme imkanı tabi ki var kardeşim. Zaten hemen değiştir demiyorum biraz bin ölç tart motoru sorun yoksa bin gitsin. Ama baktın arada sorun çıkarıyor değiştir uğraşma. Benimde bi motosikletim yatmıştı uzun süre akü hayretmemişti sonra. Tabi seninki de böyle olacak diye bişey yok ki inşallah olmaz boşa masraf :)

Mengu16
26 Mayıs 2013, 20:43
CB ciler napcak pampa ?
Kader kısmet :cherry:

tahsins
26 Mayıs 2013, 21:01
cb cilerde vurdurur ozaman.
(güzel dilimiz türkçe nereye gidiyor arkadaş :silent:)

teknikhoca
26 Mayıs 2013, 21:17
İyi akşamlar. Öncelikle kazasız belasız ve keyifli bir sürüş dilerim size.

Motorunuzu uzunca bir sure (8 ay) kadar kullanmadan bırakmışsınız. Bu durumda birkaç işlemi gerçekleştirmenizi uzun vadeli motor sağlığı açısından tavsiye ederim.

1-Motorunuzun yağı muhtemelen özelliğini yitirmiştir. Motor yağlarının raf ömrü genelde 6 aydır. Bu sürecin sonunda yağ içerisindeki katkılar ve su ayrışarak yağın özelliğini kaybetmesine neden olur. Çay şekeri gibi karıştırılınca da eski haline gelmediği için mutlak surette yağın değiştirilmesi tavsiye edilir.

2- 8 ay süresince motorunuzun segmanı ve supapları yağsız bir şekilde bir konumda beklemiştir. Mesela motorunuzun emme supapı, kam milinin o zamana denk gelmesine mütevellit, açık kalmış, ve sekiz ay boyunca da o şekilde beklemiş olabilir. Bu durumda motorunuz şu an oldukça kurudur ve piston segmanları, motorun yağı tamamen süzüldüğünden, silindir yüzeyine yapışmış olabilir. Bu durumda tavsiye edilen, bir miktar (çok değil 250cc gibi) hidrolik fren yağını, bujiyi sökerek içeriye boşaltın. en az bir gün bekleyin ve sonrasında karter tapasını sökerek bu yağı boşaltın. Bujiyi takmadan birkaç kez ayak marşı ile silindirin yağlanmasını sağlayın. Böylece segmanlarınıza ve yağ pompanıza gelecek zararları en aza indirgersiniz.

Mengu16
26 Mayıs 2013, 21:21
2- 8 ay süresince motorunuzun segmanı ve supapları yağsız bir şekilde bir konumda beklemiştir. Mesela motorunuzun emme supapı, kam milinin o zamana denk gelmesine mütevellit, açık kalmış, ve sekiz ay boyunca da o şekilde beklemiş olabilir. Bu durumda motorunuz şu an oldukça kurudur ve piston segmanları, motorun yağı tamamen süzüldüğünden, silindir yüzeyine yapışmış olabilir. Bu durumda tavsiye edilen, bir miktar (çok değil 250cc gibi) hidrolik fren yağını, bujiyi sökerek içeriye boşaltın. en az bir gün bekleyin ve sonrasında karter tapasını sökerek bu yağı boşaltın. Bujiyi takmadan birkaç kez ayak marşı ile silindirin yağlanmasını sağlayın. Böylece segmanlarınıza ve yağ pompanıza gelecek zararları en aza indirgersiniz.
2. maddeyi sakın yapmayın fren hidroliği yağ diye bilinir ama aşırı derecede aşındırıcı bir sıvıdır yağ ile alakası yoktur.

inci1903
26 Mayıs 2013, 21:54
hoca sağol çok güzel yazmışsın da adam uygulama diyor içerinin kurumuş olması muhtemel napmak gerekir

Mengu16
26 Mayıs 2013, 22:03
hoca sağol çok güzel yazmışsın da adam uygulama diyor içerinin kurumuş olması muhtemel napmak gerekir
Niye kurusun yağ kapalı bir kapta kolay kolay buharlaşmaz, sen zaten yağı boşaltıp yeni yağ koyacaksın yağ 50ml uçsun ne olacak. Motora yağdan başka bişey konulmaz mazotla fren hidroliğiyle motor temizlemek olmaz. Motoru söksen parçaları teker teker temizlersin durularsın kurutursun öyle olur ama motorun tortusu aksın diye mazot doldurursan, o mazotu motorun içinden çıkaramazsın az da olsa kalır yeni koyduğun yağı bozar.

sakinseytan
26 Mayıs 2013, 22:19
genelde yatan motor benzin yüzünden çalışmaz akü saglamsa, karbüratör diyaframlıysa zamanla sıkışıp yukarı çıkmıyo bugün yaptıgım gibi elimle igneyi kastım anca attı baya sıkışmıştı ama kapalı yerde bekletmen güzel bence çalışır şu durumda söz konusu baya yatmış bir motoru çalıştırmak yürütmek sıkıntı diyolar bugün ustayla tartışmasını yaptım bendeki scuter 2 sene yatmış bana sök konple motoru tekrar topla diyo üşeniyorum mazot döküp biraz çalıştrim diyorum mengüde dökülmez diyo mazotun %90ı yağ degilmi zaten biraz dumanlı gider motor bi kac yag degişiminde atar hepsini bi zamanla mondi zata mazot dökmüştüm sonra mazotu cıkarıp yag koydum bir yokuş çıkıyodu görme ama aynadan arkasını göremiyodum full duman :D 2-3 kez yagı degiştim ama duman gitmemişti:D ömür boyu kalmadı tabi mazot 2 haftaya uctu gitti ben denedim sorun olmadı yani tabi scuterda devriyaj balataları yaglı çalışmıyo o açıdan mazot biryere zarar veremez ama vitesli yaglı devriyajda balataları cizer çortlatır oda sorun yani.motoru arada çalıştırmak lazım umarım yatarken motorun sentede yatmıştır sübap yayları 8 ay kasıntı acık kaldıysa nolur acaba:)
benim minibüs 1 sene hiç çalışmadan yattı dedim nolur be çalışır illaki dizeldi ana 5 akü bitirdi çalışmıyo oraya git onu ara şuna sor yok çalışmıyo sanayiye gittim usta getirdim dedi sübaplar basmıyo açık kalıp konpresyon yapmıyo ee dedim napcam dedi yokuş aşşa vurdurcan araba 2ton dedim yandım ben benim arabayla celik halatı kopara kopara dayadım yokuşa minibüsü bi salladım tekte çalıştı:D
motor için bu anlattıklarım sıkıntı degil mansat mantıgı kavramak ama dedigim gibi seninki çalışır bence sorunsuz :=)

Mengu16
26 Mayıs 2013, 22:25
genelde yatan motor benzin yüzünden çalışmaz akü saglamsa, karbüratör diyaframlıysa zamanla sıkışıp yukarı çıkmıyo bugün yaptıgım gibi elimle igneyi kastım anca attı baya sıkışmıştı ama kapalı yerde bekletmen güzel bence çalışır şu durumda söz konusu baya yatmış bir motoru çalıştırmak yürütmek sıkıntı diyolar bugün ustayla tartışmasını yaptım bendeki scuter 2 sene yatmış bana sök konple motoru tekrar topla diyo üşeniyorum mazot döküp biraz çalıştrim diyorum mengüde dökülmez diyo mazotun %90ı yağ degilmi zaten biraz dumanlı gider motor bi kac yag degişiminde atar hepsini bi zamanla mondi zata mazot dökmüştüm sonra mazotu cıkarıp yag koydum bir yokuş çıkıyodu görme ama aynadan arkasını göremiyodum full duman :D 2-3 kez yagı degiştim ama duman gitmemişti:D ömür boyu kalmadı tabi mazot 2 haftaya uctu gitti ben denedim sorun olmadı yani tabi scuterda devriyaj balataları yaglı çalışmıyo o açıdan mazot biryere zarar veremez ama vitesli yaglı devriyajda balataları cizer çortlatır oda sorun yani.motoru arada çalıştırmak lazım umarım yatarken motorun sentede yatmıştır sübap yayları 8 ay kasıntı acık kaldıysa nolur acaba:)
benim minibüs 1 sene hiç çalışmadan yattı dedim nolur be çalışır illaki dizeldi ana 5 akü bitirdi çalışmıyo oraya git onu ara şuna sor yok çalışmıyo sanayiye gittim usta getirdim dedi sübaplar basmıyo açık kalıp konpresyon yapmıyo ee dedim napcam dedi yokuş aşşa vurdurcan araba 2ton dedim yandım ben benim arabayla celik halatı kopara kopara dayadım yokuşa minibüsü bi salladım tekte çalıştı:D
motor için bu anlattıklarım sıkıntı degil mansat mantıgı kavramak ama dedigim gibi seninki çalışır bence sorunsuz :=)
Mazot motorunun bi yerini bozmaz ama yağı bozuyor. Mazot karışmış yağ motoru tam korumaz. Mazotla motoru yıkadıktan sonra 200km arayla 2 kere yağ değiştiririm diyosan biraz daha kabul edilebilir bir işlem.

Wazaa.35
27 Mayıs 2013, 05:20
Mazot yagı inceltir kim nereden cıkardı böyle şeyleri durup dururken hepsi kafa karıştıracak şeyler yağın içinde zaten bi kısım kurumlaşmayı önleyen deterjanlar var, sadece motorun içinde durgun bir vaziyette duran yagın tortuları dibe iner size tavsiyem gerekli parçaları değiştirdikten sonra motosikleti 1dk çalıştırıp yagını değiştirmenizdir sakın ha hidrolik falan denemeyin ufakta olsa segmanlardan sızıp yagın içine karışır çok incedir ve çok tehlikelidir biraz daha fazla kaçarsada supap keçelerini unutun artık işe yaramazlar. Yatan bir motora yapmanız gereken şey önce depoyu çalkalayıp tahliye edin içinden akan bulanık paslı benzini görürsünüz, yeni benzin koyup yeni benzin filtresi takıp ayak marşıyla denersiniz (ki akü zaten bitmiştir) büyük ihtimal çalışır.çalışmassada buji değiştirin ve yine çalışmıyorsa kabiratörü temizletin. en son yagını değiştirirsiniz.