PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletinizi nasıl yıkıyorsunuz?

Phoenixs
21 Mayıs 2013, 01:09
İyi akşamlar öncelikle Motorlarınızı nasıl yıkıyorsunuz köpük uyguladıktan sonra süngerle siliyor musunuz ? yoksa hiç sünger değdirmiyor musunuz? motorun soğumasını beklemeye gerek var mı dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ayrıntılı bilgisi olan yada uyguladığı şekli yazan olursa çok sevinirim

NOT:Çambalı damlamış motora nasıl çıkarabilirim?

cd0345
21 Mayıs 2013, 01:16
motor iyice soğumadan yıkama hocam silindiri çatlatırsın

saygılar

visamlord
21 Mayıs 2013, 01:28
Nasıl yıkanır bilmiyorum ama nasıl yıkanmaz biliyorum. Kompresörlü yıkamacılarda yıkatırsan motor üzerindeki etiketleri sökebiliyor :pr:

rain planet
21 Mayıs 2013, 01:37
valla bizim burda benim daimi yıkattığım bir oto yıkama var... eskiden motorcu olduğu için sahibi bu konularda epey bir bilinçli..

motoru ilk götürdüğümde soğumaya çektiriyor... ondan sonra köpük atıyor biraz bekliyor.. sonra tazikli suyu vuruyor...iyice duruluyoır.. ondan sonra hava hortumuyla aralarda kalan suları kurutuyor en sonra biraz bezle kurulayıp cila pasta yapıyor.. şıkmı şık motor en son:)...hepsi hepsi 10 tl

daha önce bir forumda... bir motorcunun oto yıkamada köpük maddesinin azizliğine uğradığını okumuştum..

adam gidiyor motoru yıkatmaya, ilkin köpük ,ve ardından durulama sonrasında bir bakıyor motorun metal aksamında benekler var... köpükteki kimyevi madde motorda iz yapmış...
sonra uğraş dur..bazı oto yıkamacılar adi ucuz madde kullanıyor... ben ilk gittiğimde köpük maddesini sormuştum nedir ne değildir. diye... oda kaliteli bir ürün olduğunu sölemişti bana..ama hakkaten dedği gibiydi motorda hiç bir şey yoktu yıkkatıktan sonr motor acayip* parlıyordu...motorunuz eğer grenajlı ise bence çok bişey olmaz... sonuçta bu motorları yapan mühendisler bu işleride düşünerek yapıyorlar... içiniz rahat olsun tazikli sudan korkmayın..>:)..

ama motoru yıkatırken kullanılan ürünün kalitesini ve markasını sorgulayın...son olarak sürekli aynı yıkamacıya götürmenizin faydası büyük.... hem motorunuzu tanır hemde sizi..:) kazasız belasız günler hepinize

s.e.c
21 Mayıs 2013, 01:39
Boyanın uzun süre sıfır gibi, bez çiziği dahi olmadan kalmasını istiyorsan.
1) Kesinlikle motoru silerek temizleme. Tamam her zaman motor yıkayamıyoruz zahmetli iş, fakat gerekirse 1-2 gün pis gez ama silme. Çünkü silerek temizlediğimizde tozun bezle beraber boyanın üzerinde gezinmesi sonucu gözümüzle göremeyeceğimiz kadar ince ( kılcal ) çizikler oluşuyor. Her seferinde aynı şey olacağı için 5-6 ay sonra bu çizikler birikerek boyanın sıfır boyaya göre daha mat olmasına neden oluyor. Çoğu insan bunu güneşte soldu sanar fakat buna esas neden tozlu motoru silmemizdir.
2) Basınçlı su ile stickerları çıkarmıyacak kadar uzaktan yıka, fırça asla kullanma çünkü zamanla 1. maddede belirttiğim durumla karşılaşılacakıtr
3) Kurularken bezi bastırmadan silmeye özen göster.
Bu tarz şeylere dikkat ederseniz 2-3 yıl sonra dahi aynı bayideki motor kadar parlak kalabiliyor. Aşağıdaki motor bugün sattığım 2 yıllık motorum. Asla cila falan yok

http://imageshack.us/a/img339/7594/90830110200678010245219.jpg

http://imageshack.us/a/img339/7594/90830110200678010245219.jpg

umurcan
21 Mayıs 2013, 01:41
Nasıl yıkanır bilmiyorum ama nasıl yıkanmaz biliyorum. Kompresörlü yıkamacılarda yıkatırsan motor üzerindeki etiketleri sökebiliyor :pr:

Aynı kaderi paylaşıyoruz :pale: Neyse birşeyler halledeceğiz elbet

inertiya
21 Mayıs 2013, 01:46
benimde tavsiyem anahtar deliğine dikkat etmen. özellikle yıkamacılar basınçlı suyu yakından tuttuğu için deliğin içi su doluyo ve kurumasıda zor olduğu için ileride arıza yapabiliyor.

cool113
21 Mayıs 2013, 01:50
oto şampuanı, süngerle yıkıyorum. duruladıktan sonra biraz suyun süzülmesini bekliyorum. sonrada micro fiber bezle (cam silinen tipler değil tülü olanlardan) kuruluyorum. microfiber bez hem çizmiyor hemde daha emici. en az 6 ayda bir boya koruma uyguluyorum renginin solmaması için.

F54
21 Mayıs 2013, 01:52
her daim kendim süngerle yıkarım ve cila çekerdim fakat bi zaman sonra kılcal çizikler oldu ve petrol ofislerinde benzin aldıktan sonra yıkatmaya başladım :cat: çizilmesin diye
bu da kendim yıkarken çektiğim foto petrol ofislerinde böyle temiz olmuyor:)

http://j1305.hizliresim.com/19/p/n9921.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

MeTaL
21 Mayıs 2013, 09:23
Ben motosikletimi benzincide yıkatırım ama komprasörle su tutturmam. Köpük sıktırırım (1 tL atıyorlar makinaya köpük için), koltuk altında veya topcase' de herdaim araba yıkamada kullanılan büyük süngerlerden bulundururum ve onunla o köpüğü bir güzel yayarım. Sonrada musluktan akan suyla kendim yıkarım.

Çambalı yazmışsın. Çambalı, zift ve yağır benzeri çıkması zor olan lekeler için WD40 kullanıyorum. Aynı zamanda jantlarıda arada sırada (tekerlere ve fren diskine denk gelmesin) WD40 ile parlatırım. Farkı WD40 benzeri çözeltirlerde mevcut fakat WD40 onlardan farklı olarak toz v.b yapışmasını engelliyor ve gerçek anlamda tam bir korozyon düşmanı.

Birçok lekeyi çıkartmak adına WD40 tavsiye ederim ...

handsome3272
21 Mayıs 2013, 17:24
Ben motorumu camsil ile siliyorum on numara parlıyor 3 sene oluyor hiç usanmam yazın 2 günde bir silerim motorumun siyah olması

daha çok tozları belli ediyor 1 gün bile silmeyince ama silince süper oluyor bakmaya doyum olmuyor :d

tigermbz
21 Mayıs 2013, 17:39
yağmur yağsın diye bekliyorum

numangokce
21 Mayıs 2013, 18:03
Boş camsil şişesinin içine bulaşık deterjanı, bulaşık parlatıcı ve su karıştırıyorum, bol bol sıkıp pamuklu bezle siliyorum. Bahsettiğin vb lekeler ve yağ kalıntıları içinse asprinn diye bi ürün var a101de. 3lira civarı. Onu kullanıyorum. 2 haftada bir kere de likit cila uyguluyorum. Hem göz dolduruyo hemde çizikleri. Ha unutmadan; seleyi de torpido sütüyle siliyorum.

sailor33
21 Mayıs 2013, 18:06
Benzin istasyonun da köpükle yıkıyorum fırça kullanmadan. Güzelce duruladıktan sonra sonax sıvı cila kullanıyorum hem plastik hem metal aksamlarda kullanılabilen. Sonuç mikemmel:cherry:
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-fotograflari/116100-bu-da-benim-motorum.html

acayüp
21 Mayıs 2013, 18:09
Arkadaş herkes motoruna ne kadar hassasmış.
Hiç kendi için çekap yaptıran sağlık taraması için giden varmı merak ettim.
Okadar takılmayın yaw dünya malı.

motorcu48
21 Mayıs 2013, 18:17
basınçlı suyu krenaja yakın tutma
motorun plastik aksamlarına bir kere bile tozlu kalsa yarın yıkarım deme çünkü tozu kaptımı bidaha eski haline gelmez
en önemlisi mikrofiber bezsiz kurulama aksi halde çizikler olur

numangokce
21 Mayıs 2013, 20:29
Arkadaş herkes motoruna ne kadar hassasmış.
Hiç kendi için çekap yaptıran sağlık taraması için giden varmı merak ettim.
Okadar takılmayın yaw dünya malı.

babam hep der ki 'sen malına bakarsan o da sana bakar.' Yolda kalmak rezilliğin dik alası. Allah kimsenin başına vermesin. Sadece dışı değil mekanik kısmıyla da yakından ilgiliyim hem arabamın hem motörümün. Eminim ki burda birçok kişi de böyledir. Bi de keyif veriyo bana. :-)

MeTaL
21 Mayıs 2013, 20:52
babam hep der ki 'sen malına bakarsan o da sana bakar.' Yolda kalmak rezilliğin dik alası. Allah kimsenin başına vermesin. Sadece dışı değil mekanik kısmıyla da yakından ilgiliyim hem arabamın hem motörümün. Eminim ki burda birçok kişi de böyledir. Bi de keyif veriyo bana. :-)

"Aslan yattığı yerden belli olur." bu da başka bir Atasözü : ) ...

Mengu16
22 Mayıs 2013, 03:14
Motosikleti tazyikli suyla ıslatıp fırça ile sabunluyorum, sonra yine tazyikli suyla duruluyorum gıcır gıcır oluyor. Bazen kafama eserse bir bezle kurularım, depoyu yan kapakları seleyi, ön far kafasını çamurluğu arka stop'u falan. Onun dışında motoru evde garajda yıkadığım için mutlaka dışarı çıkartıp 10-15 dakka gezerim motor iyice kurusun pas yapmasın diye.

yürekçe
22 Mayıs 2013, 05:08
ben bir tekmeyle yıkabiliyorum dicem..

:)

dedim bile...

Khutuck
22 Mayıs 2013, 11:33
Yağmur yağsın diye bekliyorum genelde. Bir de her yaz başı Castrol motor şampuanıyla iyice köpürtütüm, süngerle araları dereleri mıncırırım, üzerine hortumla normal basınçsız şebeke suyunu basarım. Çok çamura girerse belki normal suyla yıkarım.

Bozüyüksporl
06 Eylül 2014, 15:57
Motorum parlasın istiyorum, nasıl yıkamam gerekir ? Bir çok kişi nasıl yıkadığını yazmış ama kimisi sünger fırça olmaz çizer demiş kimisi basınçlı olmaz demiş.Evimin hemen altındaki benzinlikte 1Tl ile çalışan köpük ve yıkama makinesi var, uzaktan tutarak onunla yıkasam zararı olur mu ?

MD.Murat
06 Eylül 2014, 16:27
Motorum parlasın istiyorum, nasıl yıkamam gerekir ? Bir çok kişi nasıl yıkadığını yazmış ama kimisi sünger fırça olmaz çizer demiş kimisi basınçlı olmaz demiş.Evimin hemen altındaki benzinlikte 1Tl ile çalışan köpük ve yıkama makinesi var, uzaktan tutarak onunla yıkasam zararı olur mu ?

Uzaktan tutarak yikarsan sorun olmaz.maksat boyaya zarar vermesin.
Ama kopugun icinde kostik denen kimyasal varsa boyaya zarar verebilir diye duymustum.

Ben de demin oksadim kara simsegimi.severek oksayarak yikiyorum hep :)

Bozüyüksporl
06 Eylül 2014, 16:57
Uzaktan tutarak yikarsan sorun olmaz.maksat boyaya zarar vermesin.
Ama kopugun icinde kostik denen kimyasal varsa boyaya zarar verebilir diye duymustum.

Ben de demin oksadim kara simsegimi.severek oksayarak yikiyorum hep :)

Tam olarak nasıl temizliyosunuz siz bezle mi ? :)

SUKRU-35
06 Eylül 2014, 18:23
Ben fırça ve tazyikli su ile asla yıkamam.Mikro fiber bezim var 2 adet.Silikonlu temizleme şampuanım var var önce onunla siliyorum yüzeyi hortumla su tutup,kuruduktan sonra farklı bir marka silikon koruyuculu parlatıcı var onunla bir kat siliyorum motor 1 ay toz leke vs tutmuyor.çamurlu su bile gelse kayıp gidiyor üstünden.
http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/09/06/20140906_080228.jpg

sebzelicorba
06 Eylül 2014, 18:27
Ben de bugün cila aldım. Birazdan yıkayacağım. Önce su ile çamurları söküp, sonrasında köpük, en son da cila çekeceğim Fakat plastik aksamlara cila sürmeyin diye bir yazı okudum. Karenaja cila sürmeyecek miyiz yani?

Karalı
06 Eylül 2014, 18:35
1damacana su 1adet sünger şampuan yikiyorum mikro fiber bez ile kurulama wd40 motul cilalama mazot ile zincir temizliği ve yağlama bu kadar; )

Bozüyüksporl
06 Eylül 2014, 19:11
Ben fırça ve tazyikli su ile asla yıkamam.Mikro fiber bezim var 2 adet.Silikonlu temizleme şampuanım var var önce onunla siliyorum yüzeyi hortumla su tutup,kuruduktan sonra farklı bir marka silikon koruyuculu parlatıcı var onunla bir kat siliyorum motor 1 ay toz leke vs tutmuyor.çamurlu su bile gelse kayıp gidiyor üstünden.
http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/09/06/20140906_080228.jpg

Kullandığınız ürünleri nerde bulabilirim ve ücreti ne kadar ? Bende mikrofiberler iyi diye duymuştum detaylı ürün ismi ve fiyat yazarsanız sevinirim. Bide tazyikliyle yıkayacak olursam su tutma dediğiniz yer var mı ?

brooklynnn
06 Eylül 2014, 19:13
45 litre su turtle wax oto şampuanı ile yıkıyorum sonuç mükemmel

Bozüyüksporl
06 Eylül 2014, 19:17
1damacana su 1adet sünger şampuan yikiyorum mikro fiber bez ile kurulama wd40 motul cilalama mazot ile zincir temizliği ve yağlama bu kadar; )

Motorum mr vulture, zincir temizliği gerekli mi benimde yapmam gerekir mi ? Çok soru soruyorum ama en iyi şekilde bakmak istiyorum motoruma :D

AttilaXtreme
06 Eylül 2014, 19:24
Yağışsız havalarda grenaj için günlük bu fırçayı kullanıyorum. Temizlik malzemesi satanlarda pazarcıların kullandığı basit bir şey. Fırçanın kendisi de toz tutmuyor. Yağışsız ve kuru havalarda günlük bu bezi kullanırsan grenajı sık sık yıkamaya bile gerek kalmıyor.

http://i.hizliresim.com/y2b680.jpg (http://hizliresim.com/y2b680)

Yağıştan kirlendiği zamanlar ise motor soğuduktan sonra temiz su dolu vileda kovasının içine bolca bulaşık deterjanı döküp büyük süngerle motorun her tarafının kir kabasını alıyorum. Daha sonra eski atletlerimden yaptığım temizlik bezleri ile grenaj kuruluyor ve genellikle hohlayarak parlatıyorum.

Grenaj dışında kalan yerlere ise bez sürmüyorum. Vileda kovasını döküp duruluyorum. Tekrar temiz su dolduruyorum ve başka bir sünger ile tekrar elden geçiriyorum. İkinci süngerim küçük. Bu nedenle her yere giriyor ve hiç kirli bir yer kalmadan tüm pisliği akıtıyor. Bu da yetmezse eski bezlerimle gözüme takılan yerleri temizliyorum.

Bozüyüksporl
06 Eylül 2014, 19:35
Atilla hocam dediğiniz o tüylü fırça işi mantıklı.Ama ben motosikletimi nasıl yıkayacağımı hala karar veremedim, önce yıkayalım ki sonra sizin fırçayla işi idare edelim :D
Bu arada jj ve iddia kuponları bi ara benimde vazgeçilmezlerimdi, neyse ki yolun başında bıraktık :D

Karalı
06 Eylül 2014, 20:21
Motorum mr vulture, zincir temizliği gerekli mi benimde yapmam gerekir mi ? Çok soru soruyorum ama en iyi şekilde bakmak istiyorum motoruma :D

Valla senin motorun markasını ilk defa görüyorum zinciri varsa temizle kurula yağla temizlik imandan gelir;)

koleksiyon
15 Temmuz 2015, 11:09
motorlara check up (http://www.tekdenhastaneleri.com/kayseri-hastanesi/) yapılıyor mu ?

GezeGeze
15 Temmuz 2015, 11:28
Yağmurda bırakıyorum. Pırıl pırıl oluyor.

Zincir germe, zincir yağ bakımı vs. için de arada bir servise uğruyorum... Çırağa bir 5 lira işi gördürüyor.. Koltuğunun altına zinciri alıp ittire kaktıra servise gitme ihtimali yerine bazen işi bilene bırakmak gerekiyor :)

Zevkle motorunu dağıtıp kendi toplayabilenlere ayrıca saygılar ...