PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet Saçmalığına bakarmısınız

KTMK
17 Mayıs 2013, 21:52
Arkadaşlar bu zamana kadar bu konu ile ilgili başlık açan görmedim henüz . Bende bir motor tutkunuyum hayalimde ilk motorum olmasını dilediğim KTM DUKE 125 var .. Ehliyetimi 1 hafta önce aldım . Ama ehliyet kursunun bana yaptığı açıklamada sadece teorik dersleri ( yazılı , görsel ) verdiklerini söylediler . Bi an şaşırdım " ee ben motor kullanmayı bilmiyorum . bu adamlara ne diye haybeye para verdim ? " dedim kendi kendime . Direksiyon dersinin sözde tehlikeli olduğu için verilmedigini söylediler A2 ehliyet için .. Resmen kerizlendik ... E peki madem tehlikeli bu kadar motor direksiyon kursu bu riski nasıl göze alıyor çok saçma degil mi ?

TATLIHIZ
17 Mayıs 2013, 21:54
Sürücü kursunuzu iyi secmemişşiniz ,Gecmiş olsun.

sailor33
17 Mayıs 2013, 21:55
Sürücü kurslarının çoğu kağıt üzerinde eğitim veriyor maalesef tam bir direksiyon eğitimi veren firma ne yazıkki çok az. Kanunlarla bunun önüne geçilmesi gerekiyor

swath
17 Mayıs 2013, 22:05
Deveye sormuşlar... boynun niye eğri diye...

seigen
17 Mayıs 2013, 22:14
Sürücü kursları için en kolay para a2 ehliyeti :P, bunu bizzat gittiğim kurstakilerden duydum.

Ben de aynı hataya düştüm ama Honda'nın eğitimlerine katıldığım için sorun olmadı. Keşke en ucuz yeri seçseydim dedim sadece. Zaten eğitim verseler de bir halta yaramıyor, yanlış gösteriyorlar işin kötüsü.

tezer
17 Mayıs 2013, 22:14
Ben ehliyet alacağım zaman kursun bize dediği şey "Kendi motorunuzla sınava gelin Daha iyi olur"du.

McBay
17 Mayıs 2013, 22:15
Benim kayıt olduğum yerde de bana motoru öğren gel dediler.

Neyseki Allah'tan tanıdık vardı da onunla hallettim.

Ama gerçekten sıkıntı büyük.

Umarım düzelir.

rs_guven
17 Mayıs 2013, 22:16
Ben ve çevremdekilerin hiçbiri a2 alırken, motosiklet için eğitim almadı.
Ya tesadüf oldu ya da geneli a2 için eğitim vermiyor.

merkanar
17 Mayıs 2013, 22:21
Ehliyetimi gis akademiden aldım. Gercek motorcular ve cok iyiler.

C@LiMeRO
18 Mayıs 2013, 10:07
Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu ilgili yönetmelik kapsamında ve aşağıdaki madde çerçevesinde;

İKİNCİ KISIM

Kursların Sınıflandırılması, Süreleri, Açılması ve Kapatılması

BİRİNCİ BÖLÜM

Kursların Sınıflandırılması ve Süreleri

Kursların Sınıflandırılması

Madde 5 - Kurslar, karayollarında seyreden araçların cins ve gruplarına göre aşağıda belirtilen sınıflara ayrılır.

"A1 sınıfı kursu", motorlu bisiklet kullanacaklar için,

"A2 sınıfı kursu", motosiklet kullanacaklar için,

"B sınıfı kursu", otomobil, minübüs ve kamyonet kullanacaklar için,

"C sınıfı kursu", kamyon kullanacaklar için,

"D sınıfı kursu", Çekici kullanacaklar için,

"E sınıfı kursu", otobüs kullanacaklar için,

"F sınıfı kursu", lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için,

"G sınıfı kursu", iş makinesi türünden motorlu araç kullanacaklar için,

"H sınıfı kursu", hasta ve sakatların kullanabilecekleri şekilde özel tertibatlı olarak imal, tadil ve techiz edilmiş motosiklet veya otomobil kullanacaklar için,

açılır.

Kursların Süreleri

Madde 6 - (Değişik:26.10.1992/21387 RG) Kursların süresi;

a) "A1" ve "A2" sınıfı kurslar: Trafik ve çevre bilgisi dersi 20, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 5, direksiyon eğitimi dersi 10 saat,

b) "B" sınıfı kurs: Trafik ve çevre bilgisi dersi 35, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 16, direksiyon eğitimi dersi 20 saat,

c)"C","D" ve "E" sınıfı kurslar; Trafik ve çevre bilgisi dersi 35, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 20, direksiyon eğitimi dersi 45 saat,

d) "F" sınıfı kurs: Trafik ve çevre bilgisi dersi 20, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 10, direksiyon eğitimi dersi 10 saat,

e) "G" sınıfı kurs: Trafik ve çevre bilgisi dersi 20, ilkyardım dersi 12 saat,

f) "H" sınıfı kurs: Trafik ve çevre bilgisi dersi 35, ilkyardım dersi 12, direksiyon eğitimi dersi 16 saat,

olarak tesbit edilir.

Yukarıda belirtilen direksiyon eğitimi derslerinin yarısı direksiyon eğitim alanında, yarısı da akan trafik içinde yapılır.

Direksiyon eğitimi sonunda kendini yeterli görmeyen kursiyerlerin talep etmesi ve ilan edilen kurs ücreti üzerinden ödeme yapması halinde, belirtilen direksiyon eğitimi ders saat sayısının en çok % 30'u kadar akan trafik içinde fazla direksiyon eğitimi verilir.

g) Direksiyon eğitimi derslerinin tamamı;

A1 sınıfı kursta; motorlu bisiklet,

A2 sınıfı kursta; motosiklet,

B sınıfı kursta; otomobil, minibüs veya kamyonet,

C sınıfı kursta; kamyon,

D sınıfı kursta; çekici,

E sınıfı kursta; otobüs,

F sınıfı kursta; lastik tekerlekli traktör,

H sınıfı kursta; hasta ve sakat için özel tertibatlı olarak imal, tadil ve techiz edilmiş motosiklet veya otomobil,

ile yapılacaktır.

gerekli şikayette bulunabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Slmlar,

acayüp
18 Mayıs 2013, 11:35
Motosıklet kullanmayı bılmeyenı kayıt etmeyenler var .
Mıllı egıtım bakanlıgı ve , halk egıtım merkez mudurlugu ıle gorustum konunun kendılerı ıle dogrudan baglantılı olmadıgını soyledıler .
Herhalde kenya mıllı egıtımıne baglı bızım kurslar

just4techno
18 Mayıs 2013, 11:49
Ne yazıkki ehliyet almak çok basit.Bende kursa yazıldığımda "debriyajlı motosiklet süreceğiz değilmi?" dediğimde "evet,debriyajlı dediler." bende sevinçle kaydoldum.Deneme sürüşüne gittiğimde adı sanı belli olmayan omi marka çin malı cub motosiklet buldum karşımda... Alışmamız için 20 dk sürdürdüler.Zaten motosiklet 1. viteste yığılıyodu 2 de kalkıyoduk.Sınavdada 8 çizip geldik bitti.Pazartesi ehliyetimi alıyorum ama 1 gram motosiklet sürmeyi bilmiyorum sonuç olarak.Şimdi motosiklet verseler 1 saatte alışırım ama hiç süremedim işte :thumright

imza
18 Mayıs 2013, 11:57
burası türkiye arkadaşım. burda böyle. dünya gücüyüz ya !!

bagımlı
18 Mayıs 2013, 12:20
Ben ybr ıle gırdım 100 metrelık yolda 2 tur attım daha calısıcaktık ama kızın bırı kaza yaptı motoru haşat etti öyle girdik sınava.

OGUZHANKY
18 Mayıs 2013, 12:53
ben motor kullanmayı sınav yerinde sınavdan yarım saat önce öğreneni gördüm.

alicebbar
18 Mayıs 2013, 13:20
Benim olaya benzemiş, ama yapabilecek birşey kalmamış keşke en başta sorsaydın.

KASPINARLI
18 Mayıs 2013, 13:30
Bırakın direksiyon eğitimini biz sınava gittiğimiz zaman bile ortada motor yoktu,yoldan geçen bir arkadaşın motorunu alıp ta sınava girmiştik,güzel ülkem naparsın işte :D

varan22
18 Mayıs 2013, 13:31
Motosiklet ehliyeti, var olan ehliyete A2 yazılması için verilen 1000 Tl dir.

KTMK
18 Mayıs 2013, 13:37
Direksiyon sinavinda surucu kursunun verdigi motoru incelerken bisey farkettim kask yoktu hocaya dedimki " kasksiz mi sinava aliyorsunuz " bana verdigi cevap " amaaaan s. Etsene yegen kim olmus kask takmiyor diye "

Thomas
18 Mayıs 2013, 14:02
Şok oldum desem yalan olur.

Motor ehliyetim yok ama otomobil var.

Bize toplasan yarım saat kadar direksiyon eğitimi verdiler.

Sınav ayrı bi komediydi zaten.10 m gidip dönüp yine aynı yere bıraktım.1 dk bile sürmedi.

İşin garip tarafı bunu yapamayanlar da vardı.Maalesef bu uygulamalı eğitim kısmını hiç yapmadığımız için ülkede taşıt kültürü gelişmiyor.

Ehliyet alan direk trafiğe:queen:

AsyMeTRiQue
18 Mayıs 2013, 14:03
Ben bir kaç kursa sordum araştırdım. Bir çoğu riskli olduğu için direksiyon vermediklerini söyledi. Biri direksiyon dersinde ağır kazalar oldu hastanelik kazalar oldu bu yüzden artık vermiyoruz dedi. Ancak tümü sınav günü sınava gireceğiniz motorla (kursun motoru) bi yarım saat kadar sürüş yapabilirsiniz dedi. Geçersiniz merak etmeyin falan die de telkinde bulundu. Arada 1-2 direksiyon dersi veren kurs buldum ve baktım ki fiyatları bile vermeyenlerden daha uygun! Bunlardan birine kayıt oldum. Olmadan önce sordum nasıl bir motorla eğitim/sınav olacağız dedim. Eğitimlerde 2 adet motorumuz var biri vitesli diğeri scooter, hangisiyle isterseniz onunla eğitim alabilirsiniz. Ancak sınava scooter ile gireceksiniz! dediler. Ayrıca orada farkettim kursun sahibi de motosiklet kullanıcısı.

Evet biraz detaya indim. Herşeyin teori ile bitmediğini bildiğim için bu araştırdığım bütün kurslara şu soruyu sordum. Bende B sınıfı ehliyet var zaten sadece motor dersi alacağım ve motor dersinden sınava gireceğim. (Uygulama olarak direksiyon hariç tabi) Ancak aklıma bir soru takıldı dedim. Motor dersi B sınıfına göre farklılıkları olduğu için bu dersi tekrar aldığımı düşünüyorum. Motor dersi veren öğreticileriniz motor kullanıyorlarmı merak ettim dedim! Hepsinden aldığım cevap "Bilmiyorum ki buraya hep kendi otomobilleriyle veya toplu taşıma ile geliyorlar. Şimdi kullanırken görmedim ama kullanmıyorlar da diyemem, ancak ders zaten teorik olduğu için bütün bilgileri öğretiyorlar" gibi cevaplar aldım :)

GorkeM
18 Mayıs 2013, 14:18
Sürücü kursları defalarca dile getirmemize rağmen hala yeterince denetlenmiyor.
Bu yüzden kaydolmadan önce sürücü kursunuzu iyi seçeceksiniz. Hele ki büyük şehirlerde yaşıyorsanız.

Örneğin yanıbaşımdaki şu kurs eğitimleri hakkıyla veren bir kurstur.
Sayfalarında gördüğünüz araçların hepsiyle sınav öncesi eğitim alabilirsiniz.
http://www.villalevent.com/egitim_araclari.tsp

Gelişim de kadıköyde, alanında çok başarılı bir sürücü kursudur.
http://www.gelisimsurucu.com/

harun27
18 Mayıs 2013, 14:44
Sen yanmıssın geçmiş olsun baskaları yanmasın artık arkadaslar. Kursa yazılırken benim yaptıgım gibi adamları zorlayın. Motorunuzu düşürebilirim zarar verebilirim bunu kabul ediyo musunuz diyin vede tam manasıyla öğrenene kadar gelir dersimi alırım motorunuzu sürerim diyin ve öyle anlaşın.

Uğur
18 Mayıs 2013, 15:01
A2 sınavına gittiğimde kendi motorumla gitmiştim. Sonra sürücü kursunun hurda motorunu deneme sürüşü için aldım. Motor bozuldu. Bi de sınav alanında onu tamirle uğraşmıştım.
Sistem kesinlikle denetlenmiyor. Hepimiz yasal zorunluluktan kurtulmak için parayı basıp cok rahat ehliyet alabiliyoruz.
Sistem böyle olmamalı. Gerekirse fazla ücret ödenmeli ama trafiğe çıkan her sürücü gerekli sürüş melekelerini kazanarak ehliyeti almalı.
Sonra dövünüyoruz kazalara...

Tİme_shİft42
18 Mayıs 2013, 15:14
Bizim surucu kursunun yalandan bi motoru vardi Mondial 125 aug

Vites gostergesi calismaz
Vites bosa gecmez
Her tarafindan ses gelir
Kontak yeri bozuk

evilded
18 Mayıs 2013, 15:37
yamaha eğitim merkezine gittim ben nisanda 180tl, bir günde ögreniyorsun.

PEHLİVAN94
18 Mayıs 2013, 16:31
Sen onu takma ehliyetini korumalarini ve motorunu al. Sonra egitim al. Honda , yamaha , GİS , BMW bunlardan biri en iyi olur senin icin

KrioterS
18 Mayıs 2013, 17:16
motosiklet ehliyetini almak isteyen vatandaş ya motosikleti vardır yada kullanmayı biliyodurda ehliyet almak istiyodur diye düşünüyo sürücü kurslarımız. cümle baya bi devrik oldu ama anladınız umarım demek istediğimi :cherry:

KTMK
18 Mayıs 2013, 18:06
evilded arkadaşım bir günde anca kavrarsın öğrenmen mümkün degil tecrübe edinmen gerekir

srknbdm
18 Mayıs 2013, 18:09
zaten verdikleri eğitimde bir moka yaramıyo dostum onun için eğitim aldım diye üzülme alsanda bir almasanda. zaten en saçma olan durumda aldığın bu eğitim ile (yada alamadığın) 1800 cc motor sürmeye bile resmi olarak yetkin var..

macar_93
18 Mayıs 2013, 19:07
Bi daha Türkiyede motosiklet kaza oranları yüksek diyorlar. Sen çalışmadan sınava girip 100 alan birini duydun mu ? İşte bizde kopya çekerek o kağıdı doldurmaya çalışanlardanız ;)

BerKToprak
18 Mayıs 2013, 21:02
Bangır bangır Reklam yapan GELİŞİM SÜRÜCÜ KURSUNU konuyla ilgili fikirlerini almak isterdim. onlarda nasıl acaba ?

Sepetçioğlu
18 Mayıs 2013, 21:20
Kursların hiçbir şey vermedikleri doğru ama siz bu hiç için ne kadar ödediniz o önemli.
Bende gittim kursa teoriye bile gelmenize gerek yok dediler, her şey dahil 356 TL verdim geçen sene.
Direksiyon sınavında önce arkadaşın cupla 3 4 saat çalıştım, sınavı rahat geçtim.
Bence en uygun olan yerden alın ehliyeti, sonrada özel ders alın.
Ben bu ay SMK (Samsun motor kulübü) ile GİS akedemiden alacaktım eğitimi yaz sonuna ertelendi alamadım.

Khutuck
18 Mayıs 2013, 21:53
Bangır bangır Reklam yapan GELİŞİM SÜRÜCÜ KURSUNU konuyla ilgili fikirlerini almak isterdim. onlarda nasıl acaba ?

On numaradır. Eğitimleri güzel, çalışanlar da çok iyi insanlar.

ogzcngdk
19 Mayıs 2013, 01:20
direksiyon dersine girseydin bile scooter kullanacaktın çok yüksek ihtimal oda bas git mantığında oldugundan işine yaramayacaktı

eğer dengede sıkıntın varsa yada daha önce kullanmadıysan bu söylediklerim geçerli değil

kaizeN188
19 Mayıs 2013, 03:47
Ben aynı kurstan hiç sürmeden A2 aldım 1 tur attım arabayı görmek için şimdide B yi bekliyorum :D burası türkiye 0 sıkıntı :)