PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyler xenon far konusu hakkında bilgisi olan biri yardımcı olabilirmi ?

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 18:26
Az önce xenon farımı alıp taktırmaya gittim . Motorum mondial 125zn
1. Motosikletçi Elektrik tesisatını yakar komple dedi incecik bi kablo tesisatı var o motorda dedi istersen takarım ama hem farından hem tesisatından olursun komple yanar dedi elektrik tesisatına 250 tl felan dedi montaj içinde 30 tl dedi. Ama önceden taktık ve 4 sefer yandı dedi sendede olabilir dedi o yüzden yüksek fiyat verdim dedi ama tak dersen takarım dedi. Bende bi düşüniyim dedim atladım motoruma..

2. Motosikletçi takılır dedi ve hiç bişey olmaz sadece cam plastiği eritir falan filan dedi yarın gel takarım dedi 25tl montaj parası istedi

3. Motosikletçiye gittim farı denedik akü de adam dedi bu çok ısınıyo hatta far tam yanmaya başladığında duman bile çıktı. Dedi bu senin farını deler komple ne var ne yok eritir aküyü bitirir dedi bunu iade edip başka bi aksesuar felan al dedi taktırmadım bende size sormak istedim.

Bu durumda xenon farı taktırmadım üstelik 25 30 tl montaja vericem 2 gün sonra benim far delincek far 55 tl civarı elektrik tesisatı hakkında bilgim yok ama siz taktınızmı hiç delinen eriyen oldumu ?

Mengu16
17 Mayıs 2013, 18:30
Motosiklet xenonu aldıysan xenonun güç kaynağı aküye direk bağlanıyo tesisatı yakması söz konusu değil, sadece farları yaktırmak için tesisatın kablolarına bağlantı yapılıyo bir nevi farı yak sinyali vermek için xenonun güç kaynağına. Araba xenonu aldıysan küçük motosikletlerin tesisatına ağır gelir doğrudur tesisatı yakabilir.

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 18:33
peki taktık diyelim ön plastik camı ve nikelaj yerlerin delinmesi aynanın yanması vs gibi durumlar nedir akünün bitmesi ?

Mengu16
17 Mayıs 2013, 18:36
125 zn'nin far tasına xenon fazla gelebilir camı erimez ama aynası kararabilir ama cbf, ybr ve benzeri çinli motorlara xenon far takan çok kişi var ve sorunsuz kullanıyolar. 35 watt'lık xenon aldıysan akü bitmez tabi motor çalışırken açacaksın sadece farları, bide motosiklet xenonu olacak, araba xenonunu tesisata bağlarsan tesisat yanar.

Ezer
17 Mayıs 2013, 18:39
Arkadaşım standart zn lerde s2 duy var. Gücü yetersiz 35W ama ışık şiddeti yani lümen değeri düşük. Far tası veya duyun erimesi için 35W tan daha büyük güçte bir ampül kullanman lazım. xenonlarda 35W normal çalışmada erimez yani ama şöyle birşey var ilk farı açtığında xenon ampül normal çalışırken çektiği gücün 2 katını çeker. Bu geçici durum elektrik tesisatına anahtarlarına zarar verir ileride illa yakarsın. o yüzden
1. dc( yani doğru akımda çalışan) bir röle al.
2. xenonun güç kablosunu röle ile direk akü kutuplarına bağla
3. far açma kapama tuşunu yani anahtarınıda röleye bağla böylece tesisatın zarar görmez. Gerekli devre şemasını internette aratırsan bulursun.

Tavsiyem xenon kit yerine hid yani projektörlü olan kitlerden almandır. Hem daha verimli aydınlatma yapıp ışığı yola odaklarsın başkalarıda rahatsız olmaz. Beyaz veya mavi xenon yerine bulabilirsen sarı olanından al renksel olarak daha verimlidir. örnek hid linkide vereyim.
http://dx.com/p/universal-2-5-motorcycle-35w-2800lm-yellow-white-hid-xenon-projector-lens-headlight-kit-silver-198447

hem mercekle birlikte angel eye yani melek gözüde var. Görünüm olarakta çok hoş durur.

Vakit bulsam bende kendi 150znx ime alıp farı açıp montajlıcam bi ara.

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 18:46
motosiklet için olanında yalnız uzun kısa farkını anlayamadım ben iki kablo var ikinide + ya değdirince ampul oynuyo tık tık ama uzama görülmüyo aynı yanma 12v 35 w olanından bu aslında okadarda ısınmıyo armut ampulde bu kadar ısınıyodu

Ezer
17 Mayıs 2013, 18:47
VESPAYA HID MONTAJI

http://www.youtube.com/watch?v=Z3bs4moSOuM

LED MODİFİKASYONLARI İLE HID AYDINLATMA VİDYOSU

http://www.youtube.com/watch?v=sAGnunMW3bU

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 18:55
Arkadaşlar bi sonuca varalım şimdi plastik camı veya farın aynasını nikelaj yerleri kararırmı veya bişey olurmu taktırıyımmı taktırmıyımmı ? yarın taktırcam eğer olur derseniz olmaz derseniz taktırmıycam

Ezer
17 Mayıs 2013, 19:05
Elindeki xenon ampül 35W lık ise taktır ama dediğim gibi aküden ayrı tesisat çeksinler röleli. 55W lık xenonsa hiç taktırma erir zaten.
bide xenon ampül s2 armut tipten biraz daha uzun ampüldür. dikkat et ucu far camına çok yaklaşıyorsa eritebilir yinede.
Sen denemek için ampülü tak aküden besle bi 10 dk bişi olmazsa gerekli bağlantıları yaparsın veya yaptırırsın.

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 19:10
far camını söküp bi 10dakika yakınına koyup bırakıyımmı plastik camına yakın bi mesafede 12v 35w motosiklet xenonu röleli nasıl oluyor ben pek bilmiyorum motorcuya söylerım gene röle taksin diye1 tanemi röle takılıyor ?

Ezer
17 Mayıs 2013, 19:21
https://www.google.com.tr/search?q=xenon+montaj%C4%B1+r%C3%B6leli&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&channel=fflb&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=XEmWUZOkKZHVsgaE6ICwBQ&biw=1280&bih=893&sei=-kmWUZyNFIbpswallID4Aw#imgrc=RlOeM_0s6fPNvM%3A%3BOG kyaJ52HW-IGM%3Bhttp%253A%252F%252Fs2.postimage.org%252F44ha t58a4%252Fxenon.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.dacia kulubu.com%252Fshowthread.php%253Ftid%253D2718%3B6 40%3B355

resim upload etmekle uğraşmıyım diye uzun bi link attım orda basitçe anlatıyor. sis farı yazdığına bakma bütün xenon kitlerde kullanılabilir.
röle 3 kuruş bişi zaten. sende alabilirsin. dc 12-24v röle falan ne bulursan artık. montaj içinde 25tl-30tl den fazlasını verme zaten seti almışsın hepsi işçilik başka parça kullanmıyor.

rölenin mantığı şu elindeki ufak güçlü bir anahtarla büyük güçlü bir şeyi devreye alıp çıkartabilen bir cihaz olarak düşün.

astorojna
17 Mayıs 2013, 19:24
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-motosiklet-orjinal-motorsiklet-xenonu-zenon-motorsiklet-115745159/detay
böyle bişeye bakabilirsin. aynı modele benzer bendede var sorun yok.

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 19:36
Anladım şuan plastik içine koydum değdirmemiş şekilde su borusu plastiği vardı onun tepesinden koydum koku geliyo ama kararma felan olmadı şuan bi 10 dakka sonra bakalım nolcak olmadı motosikletin camını alıp altına koyup yakın bi mesafeden deniycem eğer bişey olmassa dediğin gibi röleyi söylicem motorcuya artık halletsin takılcaksa neresine söylerim ama uzun kısa yok galiba tek gibi bi kabloyu değdiyirom yatık biçimde biraz ampulun ucu iki kabloyuda değdirinde tık düzeliyo düz oluyo ama ışıkta değişen bişey yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

Arkadaşlar 10 dakika plastiğe değmemiş bi şekilde tuttum kabarmış ve iğrenç bi koku çıktı xenon farına giden kablo erimiş hatta ve beyin ısınmış yarın gidip iade etmeyi planlıyorum veya başka bi xenonlamı değiştirsem bilmiyorum siz ne dersiniz başka ne takılabilir ?

polo34
17 Mayıs 2013, 20:01
biraz önce ebay dan aşağıdaki zımbırtıyı aldım, başlığı gördüm ve dayanamadım:) 93 tl kargo dahil tuttu ...

AngelEye Super HID BI-XENON MOTORCYCLE Projector LEN KIT 12V 35W 6000K 2.5"
http://www.ebay.com/itm/AngelEye-Super-HID-BI-XENON-MOTORCYCLE-Projector-LEN-KIT-12V-35W-6000K-2-5-/170834422807?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item27c6866c17&vxp=mtr

Kaangngr
17 Mayıs 2013, 20:37
Valla kardeş hayırlı olsunda şu xenonu aldığıma alacağıma pişman oldum yarın gidip başka markayla değiştirtçem değiştirebilirsem olmassa başka bi aksesuar alırım yada 2 tane ufak sis lambası gibi alıp taktırcam bıktım

tezer
17 Mayıs 2013, 21:28
Sis farı alırken güçlerine dikkat et.Şöyle söyleyeyim 2006 yılında Mondial kt 125 aldım Bir süre sonra araba akssuvarcısından aldığım küçücük iki tane sis farını taktırdım Çok güzel aydınlatır diye düşünüyordum.Aldıktan iki gün sonra gece dolaşmaya çıktım sisşeri de yaktım Motorla gezmeye başladıktan yarım saat sonra motor stop etti.Farı kapatıp marşa bastım Bir baktım AKÜ ölmüş.Sisler yanarken motorun şarj dinamosu aküyü şarj etmeye yetmemiş.Motoru ayak marşıyla çalıştırdım sisleride açmadan eve döndüm.Sis farlarının güçlerinin toplamı büyük olmasın derim.Mümkünse bulabilirsen led olan sis farlarından bak Onların güçleri düşüktür.

canerol
17 Mayıs 2013, 22:14
kardeşim 35 w ise hiç bi şekilde tası camı eritmez çünkü kendi ampulüde 35 w tesisatı yakma gibide bi konu olamaz çünkü direk aküden elektrik alacaksın.ama akün yeni ve sağlamsa akünede bişe olmaz.

Kaangngr
18 Mayıs 2013, 00:04
arkadaşlar bugün evde 40 amper anfi güç kaynağıma taktım çalıştırdım ve 10 dk sora plastiğe yakın durdu acayip ısındı plastiği kabarttı değdimi değmedimi bilmiyorum ama ışığa giden kabloların tırtıklı hortum gibi yeri var orasıda erimişti 10 dk çalıştırmayla bunlar oldu ne yapıyım gidip farı değiştiriyimmi yoksa taktırıyımmı