PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk motorumu alıyorum fakat kandırılmak istemiyorum (ybr 125)

cemolos
18 Mart 2013, 22:00
İyi akşamlar,
Uzun süredir motor almak için para biriktiriyordum. Artık zamanı geldiğini düşündüğüm için yaklaşık iki haftadır araştırma yapıyorum. Otomatik vites dışında bütün fikirlere açık olduğumdan çok geniş bir araştırma yaptım. Bir ara lifan'ın yeni piyasaya çıkıcak modelini almayı düşündüm fakat satma konusunda sıkıntı yaşıycağım, ilk motorum olucağından sorun yaşıycağım için vazgeçtim. Ayrıca kimle konuşsam çin motoru alma diyor. Sonunda sahibinden.comda bu ---

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-2004-ybr-hastalari-kacirmasin-118261084/detay

---- ilanı gördüm. Evime yakın olduğundan konuşmaya gittim. Fakat gittiğimde adam aylardır garajda yattığından aküsünün bitmiş olduğunu söyledi motoru çalıştıramadık. Bu sorun değil yarın bir motosikletçiye götürüp motora baktırıcağız fakat benim asıl aklımı kurcalayan iki soru var;

- motorun üzerindeki civataları adam pas yaptığı için değiştirdiğini söyledi. Siyah yeni civatalar takmış. Sonra kolay çıkartılabildiği için taktığını söyledi. Ben bu motorun zamanında bir sıkıntı yaşadığını düşünüyorum haklı olabilir miyim?

-KM ve devir saatinin olduğu yer'in değiştirilmiş olduğunu söyledi, KM saati üzerinde 54.000 km yazıyor. Açıklaması, ''cafeye gittim ben içerde otururken çaldılar''. Ne kadar inanabilirim?

Açıkçası kandırılması kolay görünen iki kulağında küpesi olan bir insanım, 20 yaşında bir öğrenciyim. Motorun teknik bilgisinden en ufak anlamam, daha önce pek sürmüşlüğüm de yok hatta vitesli hiç kullanmadım. Fiyat olarak 2200 tl'de anlaştık. Motorun 3. sahibi olduğunu söyledi ve kendisinin yaklaşık 2000 km kullandığını söyledi. Bursa sanayiye gittim orda konuştuk. Yarın sabah motosikletçiye göstericez ön sinyal lambası tamir edilicek aküsü değiştirilicek. Sizce motoruyla oynanmış olabilir mi? KM'si nasıl anlaşılır? İyi bir fiyatta anlaşmış mıyız? Yoksa arayıp vazgeçmeli miyim? Bu parayı öğrenci halimle biriktirdim sizce ne yapmalıyım?

ugrgnr
18 Mart 2013, 22:08
pas yapmıs civatalar sorun degıl. degıstırılebılır. Titreyen bi motosiklet degil ybr.. bu yuzden civatalar sıkıntı yaratmaz.

Km ve devir saati olayı ilginç. dogru da olabılır fakat bellı olmaz. yarın ustaya goturdugunuzde hersey acıga cıkar hıc merak etmeyın. 2200lira cok ıyı olmasa da bence iyi bi fiyat. Km'sini öğrenebilirsin. biliyordum nasıl ogrenıldıgını fakat unuttum kusuruma bakma. usta eger 'usta'ysa km saatinin en dogru rakamlarını sana gosterıcektır. Motoruyla oynanma konusu da dedıgım gıbı yarın hersey bellı olur. usta iyiyse aklınızda ufacık bı soru kalmaz hepsını cevaplandırır. tabi tekrar dedıgım gıbı usta ıyı bı ustaysa

cemolos
18 Mart 2013, 22:14
tamam bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim umarım bu konuda sıkıntı yaşamam, daha farklı yorumları da dinlemek istiyorum biraz daha yardım edebilicek olursa kulağım açık dinliyorum :)

ysn_erl
18 Mart 2013, 22:39
9 yaşında motosikleti ben olsam almazdım.

babaduru
18 Mart 2013, 22:41
Adam çok mülayim birine benzemiyorsa ben uzak dururdum.

Proud
18 Mart 2013, 23:11
Bu ne güvendirki 9 yıllık motoru hem alacaksın hemde 2.500 lira para sayacaksın. Buda kul yapımıdır yani ya. 2 gün sonra elinde kalır söyleyim. Çinlileri kötülüyolarda, Şikayetvar.com'a gir bakalım çinli markalarmı daha çok şikayet almış japon markalarmı...

cemolos
18 Mart 2013, 23:14
Adam çok mülayim birine benzemiyorsa ben uzak dururdum.

adam gayet sanayide çalışan mülayim olmayan birisi açıkçası. yarın gittiğimde belli olur her şey.

EmrE_09
18 Mart 2013, 23:36
hiç güvenilir gelmedi bana. o paraya başka ybr lerde var. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-plakali-ruhsatli-temiz-ybr125-118674066/detay pazarlık yapılabilir

M.balibey
18 Mart 2013, 23:37
kardeşim kültürparkın altında start motor var bpni biraz ilerisinde kendileri yamaha servisi bir götür detaylı bir incelesinler yok gitmem sanayide gösterelim derse adam sanayide kocaman motor var kawasaki servisi ama onlarda anlar zaten kmsi düşürüldüyse hiç ustaya gitmeden peglerden koltuktan ve elciklerden anlaşılır almaya giderkende mutlaka iki kişi gidin ki adam laf kalabalıklığından sizi yanıltmasın

just4techno
18 Mart 2013, 23:48
2.500 tlye 2004 model pahalı bence

imza
19 Mart 2013, 00:07
alma bence sakın. aman haa. pek anlamıyorsan eğer burda biraz araştır ybr satan biri denk gelir mutlaka, ben de satacağım ama 3 ay sonra beklersen o paraya 2010 benim motoru satarım sana. 50.000 km de garanti. daha ne olsun

cemolos
19 Mart 2013, 00:08
2.500 tlye 2004 model pahalı bence

2.200tl'ye anlaştık

serdar1547
19 Mart 2013, 00:13
bu nasıl bir mantıkdır ben anlamadım aynı fiyata sıfır çinli alabilirsin ama sen gidip ne olduğu belli olmayan bir motor alıyorsun hemde 9 yaşında....al bir mondial drift tadını çıkar...

bardaktan
19 Mart 2013, 00:15
İlla o motoru almana gerek yok. içinde biraz şüphe dahi varsa motordan uzak dur. Azıcık şüphe yarın onarılmaz yaralar açar.

cemolos
19 Mart 2013, 00:18
evet arkadaşlar haklısınız sanırım konuşucam şimdi almaktan vazgeçtim diye yani zaten yaklaşık 3.300 lira param var ben ucuz diye onu alıcaktım ama belli olmaz hiç ne çıkıcağına dediğim gibi km'si bilinmiyor motorun üzerindeki civatalar değişmiş. koltukta yırtıklar var. o paraya neler alırım

imza
19 Mart 2013, 00:36
kafayı yememek elde değil. adama çinli al diyenleri gördükçe.. te allam.

Garip
19 Mart 2013, 00:41
abicim bak benden sana tavsiye.. öğrencisin, para kolay kazanılmaz.. sen bu parayı tut..yaza kadar (2-3 ay daha ) sık dişini.. ehliyetin yoksa önce onu hallet..varsa bi 1000 tl daha biriktir.daha temiz birşey al. honda cbf 150 ybr 125 yada başka birşey.. ama daha genç ve temizini al. bunu alırsan basına bela alırsın.. huyunu suyunu bilmiyorsun senelerdir yatmış motor..

dftuzlu
19 Mart 2013, 00:54
ben senin yerinde alsam çok çok temiz çok çok orijinal değilse 2004 model motosiklete 2200tl para vermezdım.
Benım ilk motosikletimde 2004 model aynı o şekilde mavi bir ybr idi.Açık soylemek gerekirse ben motosıkletimi 1800tl ye aldım ki benim motorum bundan çok çok daha iyi durumdaydı:
-41.000kmdeydi.
-üzerinde değişen parçası yoktu.
-yedek anahtarı yanında verildi.
-motor bi kez yan yattıgından dolayı kafa grenajı çatlaktı.
-ben motoru gormeye gıttıgımde garajda duruyordu.(rengi koyu maviydi fakat solmaçizik vb. yoktu)
-motor tek marşta çalıştı.
-lastikleri tubeless'e çevrilmiş yeni lastik takılmıştı.

bence sen bu motoru almaktan vazgeç üzerine biraz daha koy daha yuksek model daha temiz ''ha deyince elden cıkarabılecegın, sıkıntısız satabılecegın'' bir motosiklet bak. :) sımdıden hayırlısı olsun :)

Mikuni
19 Mart 2013, 01:11
evet arkadaşlar haklısınız sanırım konuşucam şimdi almaktan vazgeçtim diye yani zaten yaklaşık 3.300 lira param var ben ucuz diye onu alıcaktım ama belli olmaz hiç ne çıkıcağına dediğim gibi km'si bilinmiyor motorun üzerindeki civatalar değişmiş. koltukta yırtıklar var. o paraya neler alırım
2004 modellerde katalitik konvertör yok, yakıtı yeni modellere göre daha fazla; 12 beygir olmasından dolayı. bir motorun kaç km olduğu aslında egzost borusunun ne durumda olduğuna bakılırsa anlaşılabilir.
Diyorsun ki şu kadar param var ve bunu zar zor biriktirdim. fakat bu tarz motorların belirli bakım aralıklarında yapılması gereken mecburi masrafları vardır ve sana ağır gelebilir. bu nedenle 3000 lira vererek 0 km yamaha crypton alabilirsin : www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-startmotor-dan-2012-model-yamaha-crypton-67500840/detay
Yok eğer ben illa naked istiyorum diyorsan, 2007 model civarı güzel bir motor bulabilirsin, aynı paraya. 2800 liraya kadar çok temiz motorlar var. neden eski kasa ve eski sistem 2004 alasın ki? hemde 2200 fiyatı.

rapsy_09
19 Mart 2013, 01:17
Herkes farklı şeyler söylemiş.Ben pek km siyle modeliyle ilgilenmiyorum.Motora baktır herhangi bir arızası yoksa alınabilir.Sonuçta 2004 model motor pek birşey de beklememek lazım.YBR pek zarar ettiren bir motor değil.100-200 daha ucuza verirsin gene satılır.Çin malı diyen arkadaşlarda var.2.eli pek yok ama kendilerini kanıtlamış belli başlı motorlar var.Uzun süre kullanacaksan onlardan da tercih edebilirsin.

erays
19 Mart 2013, 01:17
bulaşmamalısın. hele ki yeni bir biniciysen, hakkında hiçbir şeye sahip değilsin motorda çıkabilecek sorunlara karşı yapacak bir bilgin yok, daha temiz bir şey al

ozgurakman
19 Mart 2013, 01:20
ybr aylarca da yatsa ayak marşıyla 2 kerede çalışır.

ERROR88
19 Mart 2013, 01:21
1500 verenın alınde kalır o

just4techno
19 Mart 2013, 01:38
Bak aylardır ybrlere bakıyorum bana göre bu kadar senelik motosikletler 1000 tl anca eder ama piyasadan dolayı o motosikletin gerçek ederi 1500-1700 falan 1.800 e daha iyilerini bile bulabilirsin o kadar ciddi söylüyorum.

cemolos
19 Mart 2013, 01:41
onun yerine bundan önce düşündüğüm şöyle bir motor vardı buna ne dersiniz peki?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-2100-km-de-hatasiz-tamamen-orjinal-118422643/detay#

rev'it
19 Mart 2013, 01:54
2004ten beri o motora sadece yaz aylarinda binen bi insan bile 9 yilda en az 30000 km yapar.hem fiyatida pahali.adamin tavirlari da supheli gorunuyor.ayrica motora aldiktan sonra bisey olursa aglarsin.parcalari pahali altindan kalkamazsin.bence bir degil birkac ustaya goster. yada baska supheli sahibi olmayan bir motor bul

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:51 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-2100-km-de-hatasiz-tamamen-orjinal-118422643/detay#

moped almani tavsiye etmem bence commuter al.mopedden cabuk sIkIlirsIn.ve commuter kadar performansli olmaz.ybr bakmaya devam et yine o fiyatlara iyi birsey bulursun

Mikuni
19 Mart 2013, 02:27

iyide bu motorun yenisi 3490 lira. www.honda.com.tr/SeriesPrices.aspx?series=wave-110i
Bu motoru alırsan pişman olmazsın derim başka bişey yazmaya gerek yok.

ilandaki motora 3000 lira teklif et, noter masrafı 97 lira, 100 lira da sigorta olsa sana maliyeti 3200 olur ki sıfır alsan en az 3850 liraya gelir. çünkü plaka ruhsat çıkarmak en az 300 lira.

Akhisarli
19 Mart 2013, 02:51
Ben kesinlikle alma derim .

brds
19 Mart 2013, 03:48
mesajları okumadım...sadece bu siteye uzun zamandır üye olanlardan satan olursa al derim...bir kaç üyenin de referans olabileceği motoruna 4-4lük bakan uygun fşyata satan pek çok üye oluyor/bulunabiliyor...bence sabret daha mantıklı seçim olur...çok uzakta da olsa belki getirirler bile...tanımadığın bilmediğin insandan milyon kat fazla hayır görürsün bence....sağlıcakla kal...

salcano_7946
19 Mart 2013, 03:52
mesajları okumadım...sadece bu siteye uzun zamandır üye olanlardan satan olursa al derim...bir kaç üyenin de referans olabileceği motoruna 4-4lük bakan uygun fşyata satan pek çok üye oluyor/bulunabiliyor...bence sabret daha mantıklı seçim olur...çok uzakta da olsa belki getirirler bile...tanımadığın bilmediğin insandan milyon kat fazla hayır görürsün bence....sağlıcakla kal...hakan arkadas tamda benden bahsetmıssın sankı....ılan no 117723595...hemde bursadan....

GorkeM
19 Mart 2013, 06:53
25.000'deymiş fakat km göstergesini söküp çalabilmişler kafedeyken sonradan 2. el takmış o da 54.000de gösteriyor veya 0 takmış bir de üzerine 54.000 yapmış ama garaj motoruymuş vs...

Sahibindende 2500-3000 arası filtreyle ybr 125 aratırsan yığınla 2007-2008 model var.
Zorlarsan 2009 bile düşürürsün.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-cok-acil-satilik-118416901/detay

Biraz daha ekleyip 0 cb125 bakabilirsin.
Veyahutta iyice araştırıp temiz bulduğun taktirde (ki zor) bir gömlek üstün olan eski kasa cbr125 alabilirsin. Fakat parçası pahalıdır.

O fiyatlara çok temiz bir tvs rtr de bulabilirsin.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-tvs-tvs-bayisinden-apache-150-rtr-salgin-motor-farkiyla-110516969/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-tvs-2011-temiz-96243569/detay
Bursadasın sanırım:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-tvs-temiz-apache-150-105855365/detay

Öncelikle bu seçenekleri gözden geçirip sonra çin mallarına yönelmeni tavsiye ederim.
Şimdiden hayırlı olsun.

serdar1547
19 Mart 2013, 12:30
kafayı yememek elde değil. adama çinli al diyenleri gördükçe.. te allam.
elin sikini görmeyen kendininkini piyade tüfeği sanırmış

NoVaRiX
19 Mart 2013, 13:18
hakan arkadas tamda benden bahsetmıssın sankı....ılan no 117723595...hemde bursadan....

Benimde aklıma direk bu makine geldi.
Kesinlikle pişman olmazsın.
YBR125 motorlu gayet iyi bir makinedir. Bu fiyata 2004 YBR125 almaktan 1000 kat daha akıllıca bir hareket olur!!

TIGERSHARK
19 Mart 2013, 13:50
ben 2006 ybr 2000 almıştım motoruda çok iyiydi kullanan kurye arkadaşlar bile motosikletimin motorunun iyi olduğunu söylemişlerdi bu yoldan kendine pay çıkar bu olayda geçen yazdı

cemolos
19 Mart 2013, 14:56
hakan arkadas tamda benden bahsetmıssın sankı....ılan no 117723595...hemde bursadan....

peki arkadaşlar bu motoru önericek başkaları da var mı sitede :D özelliklerini öğrenebilir miyim? nerede üretilmiştir motor, yedek parçalarını kolay bulabilir miyim, aynı model km ybr'den ne farkı vardır vs. satmaya karar verirsem kolay satabilir miyim

dftuzlu
19 Mart 2013, 19:51
motosikletin motorunun parçaları ybr ıle birebir uyumludur. ybr parçası bol bulunduguna gore bunuda kolaylıkla bulabılırsın. motor suanda üretilen ybr'ler gibi çinde üretilmektedir. yamahanın anlasmalı oldugu jianshe tarafından üretilmektedir.
koltugu ybrden bıraz daha rahattır. ::gleam::
benzin deposu ybrden daha buyuktur 17lt :sunny:
satmaya karar verdıgınde -eğer temiz kullanırsan- forumdan bir alıcı muhakkak cıkacaktır. :flower: