PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Bakım Sonrası Motordaki Tuhaflık..

crayz_metin
06 Ocak 2013, 19:40
Bugün gidip 500 bakımını yaptırdım bağcılardaki ikiler mondial'de. Yağı ve bujisi değişti civata ve somunlar kontrol edildi. Fiyatı 28 Lira tuttu. Fakat bakımdan sonraki motordaki tuhaflıklar dikkatimi çekti. Yolda sabit hızda giderken mesela 50 km hızda sabit giderken sanki motorda hafiften bir tekleme oluyor gibi birşey hissettim. Hani birden rüzgar çıkar sizi geriye doğru ittirmeye çalışır sonra rüzgar diner normal seyir edersiniz ya işte onun gibi. Motorla sabit hızda giderken böyle sanki rüzgar çıkmış gibi motoru geriye doğru ittirmeye çalışıyormuş gibi olup tekrar geri bırakıyor. Böyle birşey oluyor. Sebebi nedir bunun neden kaynaklanıyor?

yakamoz7795
07 Ocak 2013, 11:15
Aynı Sorun önceden bendede vardı Büyük İhtimalle sorun bujide iyi ateşleme yapamıyor buji yeni takıldı diyorsunuz fakat sorun buji kafasındada olabilir iyi ateşleme yapamıyor eğer o değilse sorun karbüratördür. benzin yetiştirememe gibi bir problem yaşıyor olabilirsiniz.sabit hızda giderken ileri geri kerkinme ve gaz verdikçe gidiyorsa sorun bu ikisindedir.

zenon
07 Ocak 2013, 11:30
500 KM deki motorun bujisimi değişirmiş :S ilkkez duydum

designserhat
07 Ocak 2013, 11:43
Bujiden kaynaklanıyor gibime geliyor taktıkları buji dandik olabilir ayrıca bir buji en az 5000 km gider benim bildiğim 500 km de değiştirmesi senden para koparması demek

Syanur
07 Ocak 2013, 11:55
Bujinin dandikliğinden ziyade modelini kontrol et önce.

Çıkardıkları bujiyi sana geri verdiler mi?? Verdiler ise takılan bujiyi de sök bak, aynı kodlu buji mi takmışlar diye.

Buna da katılmamak mümkün değil...:cat: Bizim de 2000 km de değiştirdiler, sesimizi çıkarmadık, hadi neyse dedik. Sonra da "her 4000 de" değiştircez deyince tamam dedim:farao:. Birçok marka-modelde kullanım kitapçığında 12.000 de bujinizi değiştirin der. Hadi bilemedin 8.000 felan olsun...

crayz_metin
07 Ocak 2013, 20:04
Aynı Sorun önceden bendede vardı Büyük İhtimalle sorun bujide iyi ateşleme yapamıyor buji yeni takıldı diyorsunuz fakat sorun buji kafasındada olabilir iyi ateşleme yapamıyor eğer o değilse sorun karbüratördür. benzin yetiştirememe gibi bir problem yaşıyor olabilirsiniz.sabit hızda giderken ileri geri kerkinme ve gaz verdikçe gidiyorsa sorun bu ikisindedir.

Aynan bu şekilde gaz verince gidiyor fakat sabitken ufaktan bir tekleme hissi yaratıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:24 ----------

Değişti işte.. Milletimiz 8 TL ile zengin olmayı planlıyor heralde..

Bujiden kaynaklanıyor gibime geliyor taktıkları buji dandik olabilir ayrıca bir buji en az 5000 km gider benim bildiğim 500 km de değiştirmesi senden para koparması demek

Bosh marka buji taktılar ama tam içeriğini bilmiyorum başka bir servise götürücem motoru

Bujinin dandikliğinden ziyade modelini kontrol et önce.

Çıkardıkları bujiyi sana geri verdiler mi?? Verdiler ise takılan bujiyi de sök bak, aynı kodlu buji mi takmışlar diye.

Buna da katılmamak mümkün değil...:cat: Bizim de 2000 km de değiştirdiler, sesimizi çıkarmadık, hadi neyse dedik. Sonra da "her 4000 de" değiştircez deyince tamam dedim:farao:. Birçok marka-modelde kullanım kitapçığında 12.000 de bujinizi değiştirin der. Hadi bilemedin 8.000 felan olsun...

Taktıkları bujiyi bana geri vermediler fakat ben çıkarılan bujinin fotoğrafını çekmiştim toro marka bir bujiydi taktıkları farklı marka motorumda bu sabah birtakım aksilikler yaşandı. Sorunu bu linkteki konu altında anlatıyorum: http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/111342-sabah-sabah-motorla-basima-gelenler.html#post2902249

Mengu16
07 Ocak 2013, 20:07
Bosch buji takıp 8 lira mı yazdılar o bujinin perakende satış fiyatı bile 3 lira zaten, koliyle alsan 2 liraya gelir al sana mis gibi 6 lira kâr. 15 lira da açık yağdan geçirdi 5 liralık yağa 20 lira fiyat çekerek. 21 lira net kâr.
Eski bujini de vermeleri lazımdı, ben mesela yanımda yedek buji, buji anahtarı taşırım hep.

yakamoz7795
08 Ocak 2013, 11:01
Kardeşim senin motora yanlış buji takmışlar o yüzden yapıyor bunu motosiklet tam devrine cıkacak iken gitmesi gerekirken tam tersine ileri geri kerkinmeye sebeb oluyor buda motosikletin iyi ateşleme yapamamasına neden oluyor. bujiyi değiştirdiğin zaman sorun düzelicektir.