PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizlerden yardım istiyorum...

batuhan000
04 Ocak 2013, 21:07
Selamun aleykum herkese hayırlı akşamlar...

öncelikle konuyu yanlış yere açtıysan özürdiliyorum bunun sebebi yeni üye olmamdan dolayıdır :)

Ben sizlerden bi konu hakkında yardım istiyorum. eminim tecrübeli ve bilgili çok kişi vardır ...

Yaşım 20 ve 10 yaşımdan beri Racing motorlara ilgim var (Honda CBR1000RR FireBLade) fakat şuana kadar hiç motor kullanmadım bilmediğimden dolayı... araba ehliyetim 1 senedir var en kısa zamanda (bu sene içinde) motosiklet ehliyeti alıcam ... ilk başta alacagım motor ybr125 fakat ybrden sonra motorları nasıl yükseltmeliyim ve ne kadar süreyle yükseltmeliyim... 125 likten direk 1000liğe geçebilirmiyim bunun hakkında sizden bilgi istiyorum... yardım ederseniz mutlu olurum

Teşekkürler İyi forumlar...

erays
04 Ocak 2013, 21:12
Sakın..
yapman gereken cbr 250, kesmedi mi 600.
ama asla 601 değil

batuhan000
04 Ocak 2013, 21:15
özür dilerim ama 1000lik motor bu dünyadaki en büyük hayalimdir hiç bişey vazgeçiremez. zaten 600 ve 1000 arası bi fark göremiyorum binenlerde göremiyo... oyüzden motosikleti ne kadar sürede yükseltmem gerekiyo ve nasıl bi şekilde yükseltmem gerekiyo onu öğrenirsem süper olacak. çünkü 2 teker üstündesin bi kurtuşuşum olamaz. bilinçsiz davranmak istemiyorrum

Re!S*33
04 Ocak 2013, 21:35
Sakın..
yapman gereken cbr 250, kesmedi mi 600.
ama asla 601 değil

aynen :D imkanın varsa en asagı 250 cc. mesela cbr 250 olablir.

ybr de alablirsin saglam güzel motor. 125 cc olunca bi süre sonra kesmıo :)

eren özer
04 Ocak 2013, 21:40
Yvr ile başlıyacağına Az bi güvenin varsa Yada tecrüben 250 Lik bir motorlar başla Çünkü 125 likden 600 biraz sarsa bilir heleki sen 1000Lik diyorsun
Misal veriyorum 10,15000 Km 250cc Ondan sonra bi 10,15bin daha 600 Lükle Sonrada 1000liğe geçebilirsin Bence en doğrusu bu
600 Lükle 1000 Lik arasında da 70,75 hp güç farkı var Elbetteki arasında büyük fark var

batuhan000
04 Ocak 2013, 21:46
özür dilerim ama 1000lik motor bu dünyadaki en büyük hayalimdir hiç bişey vazgeçiremez. zaten 600 ve 1000 arası bi fark göremiyorum binenlerde göremiyo... oyüzden motosikleti ne kadar sürede yükseltmem gerekiyo ve nasıl bi şekilde yükseltmem gerekiyo onu öğrenirsem süper olacak. çünkü 2 teker üstündesin bi kurtuşuşum olamaz. bilinçsiz davranmak istemiyorrum

cevap bu şekilde devam 125lik alacagıma motor almam

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:40 ----------

Yvr ile başlıyacağına Az bi güvenin varsa Yada tecrüben 250 Lik bir motorlar başla Çünkü 125 likden 600 biraz sarsa bilir heleki sen 1000Lik diyorsun
Misal veriyorum 10,15000 Km 250cc Ondan sonra bi 10,15bin daha 600 Lükle Sonrada 1000liğe geçebilirsin Bence en doğrusu bu
600 Lükle 1000 Lik arasında da 70,75 hp güç farkı var Elbetteki arasında büyük fark var

tecrübe 0... aslında acemi oldugum için ybr istiyorum. çünkü motoru kullandıgım zaman yanlış şeyler yapıcam ve elbette düşecem vites attırırken yanlış bişey yapıcam o yüzden 250cc lik bi motor alıpta harcamak istemiyorum. 125 den sonra 600 de olabilir. bi sorun çıkmazsa her türlü güvenim var kendime

TATLIHIZ
04 Ocak 2013, 22:23
Adama alma diyorsunuz adam alıcam diyor niye yorum yapıyorsunuz..

özcan1980
04 Ocak 2013, 22:34

Haklısın. Fazla tanımayalım sonra arkasından çok üzülürüz dii mi :pr:

TATLIHIZ
04 Ocak 2013, 22:37

Öyle deyil tabikide..

Fakat kim yazarsa 125 az 600 al 1000 e arasında cok bişi yok almak istiyorum diye sözleri var.. hos biraz arastırsa bulucak esasında.. googleye 1000 lik motor almak diye yazsa zirilyon tane konu var..

skyytr
04 Ocak 2013, 23:24
125 likten direk 1000liğe geçebilirmiyim bunun hakkında sizden bilgi istiyorum ????

Arkadasim bu senin sorunun asil can alici kismi .
125 cc motordan 1000 cc motora gecilirmi diye sormussun cevap hence Hayir gecilmez. Kullanamazmisin ? ? ? Kullanirsin ama ne yazikki cok buyuk risk almis olursun .
Sen cc ye gore degilde alicagin egitimlere trafik tecrubene ve en onemlisi km de degil yil bazinda deneyimine gore motor sec .
Gencsin kanin kayniyor o seneler bende cok iyi hatirliyorum 125 cc lik bir motorla basla motosiklet yasantina yada 250 bakalim kullandikca belki kendin sehir icinde bana 600 cc lik bir motor yeter diyeceksin :) Fazla benzin sarfiyatina gerek yok diyeceksin :) Zaman ne getirir belli olmaz .

1 hayabusa
04 Ocak 2013, 23:44
ge-çe-mez-sin. 125likte prof olup 600e geçersin ben bile bazen zx-10 kullandığımda kontrol gidiyor r6 sahibi olarak.. seni düşünmek istemiyorum.

özcan1980
05 Ocak 2013, 00:02
Bak bu eleman o gün piyango oynasa büyük ikramiye çıkardı, o kadar şanslı yani...
http://www.youtube.com/watch?v=Z2NHK5Pwdxs

Halil Karamanoğlu
05 Ocak 2013, 00:05

daha önceden bilmediğin birşey nasıl oluyorda en büyük hayalin oluyor ki? en büyük hayalin mosiklete binmek olsun zaman mekan denk gelirse 1000'lik de alırsın 2000'lik de. 1 senedir araba kullanıyorum diyorsun sanki çok birşeymiş gibi. koskoca bir hayatı 1 haftaya sığdıracaksınız elinizde imkan olsa :) ah bu gençler..

Blackeagletr
05 Ocak 2013, 00:27
Selamun aleykum herkese hayırlı akşamlar...

öncelikle konuyu yanlış yere açtıysan özürdiliyorum bunun sebebi yeni üye olmamdan dolayıdır :)

Ben sizlerden bi konu hakkında yardım istiyorum. eminim tecrübeli ve bilgili çok kişi vardır ...

Yaşım 20 ve 10 yaşımdan beri Racing motorlara ilgim var (Honda CBR1000RR FireBLade) fakat şuana kadar hiç motor kullanmadım bilmediğimden dolayı... araba ehliyetim 1 senedir var en kısa zamanda (bu sene içinde) motosiklet ehliyeti alıcam ... ilk başta alacagım motor ybr125 fakat ybrden sonra motorları nasıl yükseltmeliyim ve ne kadar süreyle yükseltmeliyim... 125 likten direk 1000liğe geçebilirmiyim bunun hakkında sizden bilgi istiyorum... yardım ederseniz mutlu olurum

Teşekkürler İyi forumlar...

Tamam bilinçli davranmak istiyorsun, gayet güzel buraya kadar sorun yok. Yani Ybr 125 ile başlayacaksın çok yerinde bir karar. Bu arada daha Ybr 125 le bile tecrüben olmadığı halde 600 ve 1000 cc arasındaki farkı göremediğini neye dayanarak söylüyorsun ?

cevap bu şekilde devam 125lik alacagıma motor almam

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:40 ----------

tecrübe 0... aslında acemi oldugum için ybr istiyorum. çünkü motoru kullandıgım zaman yanlış şeyler yapıcam ve elbette düşecem vites attırırken yanlış bişey yapıcam o yüzden 250cc lik bi motor alıpta harcamak istemiyorum. 125 den sonra 600 de olabilir. bi sorun çıkmazsa her türlü güvenim var kendime

Haydaa. Noluyor şimdi ters köşeye yatırdın kendi kendini. Bu arada herkes kendine güvenir düşük cc ye binerken, sorun da bu ya, gereğinden çok güvenip cesaret bulunduğundan oluyor bu kayıplar çoğunlukla. Vites atmayı öğrenen biraz parası varsa motor sürmeyi öğrendim diyip geçiyor yüksek cc ye. Halbuki motosiklet sürüşün bir tekniği var. Güvenli sürüş, çeşitli şartlarda ve her türlü durumla karşılaşılan tecrübeler. Ybr 125 çoğu hatanı affeder ama 600cc çoğu hatanı affetmez, 1000cc ise gözünün yaşına bakmaz tecrübesiz birisinin. Sonrasını herkes bilir zaten.

125 cc veya 250 cc ile 15-20 bin km tecrübe edin.. Bu sırada Hondanın güvenli sürüş eğitimlerine katıl. Motosikletle karşılaşabileceğin tüm zor durumları ve şartları yaşa. Sonra alırsın 600cc ni. Onda da yaparsın 15-20 bin km, eğitim işini ilerletirsin. İşte ondan sonra alırsın 1000cc ni. Kimse doğuştan motorcu olarak ve tecrübeli olarak doğmuyor. Kendi canına değer veriyorsan ve aileni üzmek istemiyorsan. Dediğim gibi fazla güven zarar getirir. O dediğim km ler onla sınırlı kalmayabilir, yetersiz gelirse daha fazla yol yapmalısın yeterli hissedene kadar.

En basitinden hakimiyet yetersizliği ve dönüş hızı ayarlayamamaktan yapılan birkaç basit hatayı içeren video.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UWgOqomY_z0
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

skyytr
05 Ocak 2013, 00:35
Ne guzel bir sarki ve clip olmus ! Ellerinize saglik .

cousinecruis
05 Ocak 2013, 00:55
Kardeşim öncelikle kendini geliştirmek istediğin için seni tebrik ederim. Tabiki de 1000 lik motor kullanabilirsin. Fakat önce ufak bir motorla cbr 125 gibi bir motorla tecrübe edinmeni tavsiye ederim. Bununla birlikte lütfen gelirinin bir kısmını motosiklet eğitimi veren kurslara ayır. Hondanın BMW nin ve OMMridersın kursları mevcut. Zamanla sıfırdan profesyonelliğe doğru ulaşırsın.

Hevesini kaybetme, içinde ki ses doğru söyler her zaman. Sana burada al veya alma diyen arkadaşlar kendi tecrübelerine göre konuşurlar. Senin gibi yeni başlayanların hayali direk 1000lik motorla başlamak olduğundan bazı arkadaşlarımız seni eleştirebilirler.

Ben AS125T ile başladım motor hayatıma. İnternetten ve REŞAT ARBAŞ namı diğer Donald Duck abimizin ve Alfawings nickli abimizin derslerini hayalimde çalıştım motor kullanmadan önce. Sonra bindim AS125T ye canına okudum :) swerving, contra tekniğinde ve diğer vücut ve motor kullanma tekniklerini geliştirdim. Sonra Honda ve Yamahadan kurs aldım. İşte hayalim sayesinde sahip olduğum motorlar :)

Youtubedan Uğur Ertekin hocamızın videolarınıcizlemeni tavsiye ederim. Hem hayal kurmak hemde kendini geliştirmek açısından örnek videolar.

İyi çlışmalar dilerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:43 ----------

http://www.hurriyet.com.tr/otoyasam/10584994_p.asp zamanında Ayşe Şule Bilgiçe yazdığım yazı ;)

TATLIHIZ
05 Ocak 2013, 01:05
1000 Cc motor ne kadar acaba ? benim ailem sahsen ne para verirdi nede almama izin verirdi :)

banro
05 Ocak 2013, 17:34

Sağlam gitmek istiyorsan
1-ikinci el orta karar 125 lik bir motor
2-Kendini yeterli görürsen(bence en az 15000km sonra) 250 lik bir ikinci el orta karar motor.
3-Kendini yeterli görürsen(bence en az 20000km sonra) 600 lük bir orta karar motor.
4-Kendini yeterli görürsen(bence en az 25-30000km sonra) ne istersen al.
Bu iş hırs yapmaya, inat etmeye gelmez. Şimdiden hayırlı olsun

batuhan000
07 Ocak 2013, 01:23
Sağlam gitmek istiyorsan
1-ikinci el orta karar 125 lik bir motor
2-Kendini yeterli görürsen(bence en az 15000km sonra) 250 lik bir ikinci el orta karar motor.
3-Kendini yeterli görürsen(bence en az 20000km sonra) 600 lük bir orta karar motor.
4-Kendini yeterli görürsen(bence en az 25-30000km sonra) ne istersen al.
Bu iş hırs yapmaya, inat etmeye gelmez. Şimdiden hayırlı olsun

Cevabın için çok teşekkür ediyorum çok saol... yazdıklarınızı dikkate alacagımdan emin olabilirsiniz

1000 Cc motor ne kadar acaba ? benim ailem sahsen ne para verirdi nede almama izin verirdi :)

ailem de istemiyo ama mecburum maalesef. :( motosiklet fiyatları marka ve modellerine göre değişiyo. moto satan sitelere bak istersen biraz fiyatları öğrenirsin. siteleri direk yazardım ama reklam olup ban atarlarsa :/

Kardeşim öncelikle kendini geliştirmek istediğin için seni tebrik ederim. Tabiki de 1000 lik motor kullanabilirsin. Fakat önce ufak bir motorla cbr 125 gibi bir motorla tecrübe edinmeni tavsiye ederim. Bununla birlikte lütfen gelirinin bir kısmını motosiklet eğitimi veren kurslara ayır. Hondanın BMW nin ve OMMridersın kursları mevcut. Zamanla sıfırdan profesyonelliğe doğru ulaşırsın.

Hevesini kaybetme, içinde ki ses doğru söyler her zaman. Sana burada al veya alma diyen arkadaşlar kendi tecrübelerine göre konuşurlar. Senin gibi yeni başlayanların hayali direk 1000lik motorla başlamak olduğundan bazı arkadaşlarımız seni eleştirebilirler.

Ben AS125T ile başladım motor hayatıma. İnternetten ve REŞAT ARBAŞ namı diğer Donald Duck abimizin ve Alfawings nickli abimizin derslerini hayalimde çalıştım motor kullanmadan önce. Sonra bindim AS125T ye canına okudum :) swerving, contra tekniğinde ve diğer vücut ve motor kullanma tekniklerini geliştirdim. Sonra Honda ve Yamahadan kurs aldım. İşte hayalim sayesinde sahip olduğum motorlar :)

Youtubedan Uğur Ertekin hocamızın videolarınıcizlemeni tavsiye ederim. Hem hayal kurmak hemde kendini geliştirmek açısından örnek videolar.

İyi çlışmalar dilerim.
yazdıklarınızı okurken birazda güldüm :) kusura bakmayın...

1000lik motorla maalesef başlamıyorum başlamaya kalksamda başlama ve bitiş çok kısa sürer galiba :) o yüzden dediğiniz gibi ilk başta tecrübe edincem... motosiklet eğitimi de araştırmalarım içindeydi honda çok dikatimi çekti ... hevesim ise asla kaybolmaz içimdeki sesi herzaman dinledim insallahda yanıltmaz beni... hayalim direk 1000lik ama 1000e gelene kadar 125 250 ve 600 üde görcem galiba :) ... beni eleştirmeleride önemli değil elbet doğru yola giderim...

Tamam bilinçli davranmak istiyorsun, gayet güzel buraya kadar sorun yok. Yani Ybr 125 ile başlayacaksın çok yerinde bir karar. Bu arada daha Ybr 125 le bile tecrüben olmadığı halde 600 ve 1000 cc arasındaki farkı göremediğini neye dayanarak söylüyorsun ?

Haydaa. Noluyor şimdi ters köşeye yatırdın kendi kendini. Bu arada herkes kendine güvenir düşük cc ye binerken, sorun da bu ya, gereğinden çok güvenip cesaret bulunduğundan oluyor bu kayıplar çoğunlukla. Vites atmayı öğrenen biraz parası varsa motor sürmeyi öğrendim diyip geçiyor yüksek cc ye. Halbuki motosiklet sürüşün bir tekniği var. Güvenli sürüş, çeşitli şartlarda ve her türlü durumla karşılaşılan tecrübeler. Ybr 125 çoğu hatanı affeder ama 600cc çoğu hatanı affetmez, 1000cc ise gözünün yaşına bakmaz tecrübesiz birisinin. Sonrasını herkes bilir zaten.

125 cc veya 250 cc ile 15-20 bin km tecrübe edin.. Bu sırada Hondanın güvenli sürüş eğitimlerine katıl. Motosikletle karşılaşabileceğin tüm zor durumları ve şartları yaşa. Sonra alırsın 600cc ni. Onda da yaparsın 15-20 bin km, eğitim işini ilerletirsin. İşte ondan sonra alırsın 1000cc ni. Kimse doğuştan motorcu olarak ve tecrübeli olarak doğmuyor. Kendi canına değer veriyorsan ve aileni üzmek istemiyorsan. Dediğim gibi fazla güven zarar getirir. O dediğim km ler onla sınırlı kalmayabilir, yetersiz gelirse daha fazla yol yapmalısın yeterli hissedene kadar.

En basitinden hakimiyet yetersizliği ve dönüş hızı ayarlayamamaktan yapılan birkaç basit hatayı içeren video.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UWgOqomY_z0
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tecrübeler bi anda olmaz maalesef elbet zaman gerektirir... 600-1000 arasındaki farkı neye dayanarak söylediğimi söylersem... motosikleti olan ve motosikletli arkadaşı çok olan bi abim var onun arkadaşlarının ve onun söylediği sözlere dayanarak söyledim. + netten konulara baktıgımda gördüm bunu vve buna göre videolar seyrettim 600lük 290 görüyorsa 1000 lik 300 görüyor ve aralarındaki saniye farkı 10sn...

ters köşe ise... orada bi arkadaş yazmış 250 neyine yetmiyor diye... ben ybr yi sadece tecrübe elde etmek için kullanacam ömür boyu ybr kullanmak için değil o yüzden 125lik alacagıma motor almam gibi bi söz kullandım...

ve maalesef 2 teker dediğiniz gibi hata affetmiyor sizi çok iyi anladım... çok iyi yardımcı oldunuz teşekkür ediyorum...

daha önceden bilmediğin birşey nasıl oluyorda en büyük hayalin oluyor ki? en büyük hayalin mosiklete binmek olsun zaman mekan denk gelirse 1000'lik de alırsın 2000'lik de. 1 senedir araba kullanıyorum diyorsun sanki çok birşeymiş gibi. koskoca bir hayatı 1 haftaya sığdıracaksınız elinizde imkan olsa :) ah bu gençler..

tabi ilk başta sadece görüntü hoşuma gitti ve sonrası geldi... bence herkesin bi hayali var. sizinde var ama farkında olmayabiliyo insan... ben farkındayım bu hayalimin.. inşallahta gerçekleşir... daha önce binmedin konusuna gelirsek maalesef sürme fırsatım olmadı ama profesyonel birinin arkasında 1000RR la gezmek nasip oldu yani sıradaki 1000lik de almak 2000 likte ... evet 1 senedir araba kullanıyorum ve bu bana göre çok birşey çünkü trafik tecrübem nede olsa baya arttı... + koskoca hayatı 1 haftaya sıgdırmam hayatı zamanında yaşamak en iyisi bence... ve genç oldugum içinde sorun oldugunu düşünmüyorum.. Teşekkür ettim cevabınız için ...

Bak bu eleman o gün piyango oynasa büyük ikramiye çıkardı, o kadar şanslı yani...
http://www.youtube.com/watch?v=Z2NHK5Pwdxs

:)) yalnız benzetmen mükemmel. bencede doğru :)

ge-çe-mez-sin. 125likte prof olup 600e geçersin ben bile bazen zx-10 kullandığımda kontrol gidiyor r6 sahibi olarak.. seni düşünmek istemiyorum.

tehlikeye girme diyosun :)

125 likten direk 1000liğe geçebilirmiyim bunun hakkında sizden bilgi istiyorum ????

Arkadasim bu senin sorunun asil can alici kismi .
125 cc motordan 1000 cc motora gecilirmi diye sormussun cevap hence Hayir gecilmez. Kullanamazmisin ? ? ? Kullanirsin ama ne yazikki cok buyuk risk almis olursun .
Sen cc ye gore degilde alicagin egitimlere trafik tecrubene ve en onemlisi km de degil yil bazinda deneyimine gore motor sec .
Gencsin kanin kayniyor o seneler bende cok iyi hatirliyorum 125 cc lik bir motorla basla motosiklet yasantina yada 250 bakalim kullandikca belki kendin sehir icinde bana 600 cc lik bir motor yeter diyeceksin :) Fazla benzin sarfiyatina gerek yok diyeceksin :) Zaman ne getirir belli olmaz .

cevabın için teşekkürler... bende zaten büyük riskler almamak için buraya bunu sormuştum teşekkür ediyorum herşey vaktince :)

Öyle deyil tabikide..

Fakat kim yazarsa 125 az 600 al 1000 e arasında cok bişi yok almak istiyorum diye sözleri var.. hos biraz arastırsa bulucak esasında.. googleye 1000 lik motor almak diye yazsa zirilyon tane konu var..

iyi bi link varsa banada at.

Allah Büyüktür ecelimiz motosiklet üzerinde ise buna karşı Kimse gelemez bunu herkes biliyor...

ben burda kimseye kötü bişeyde söylemedim terslemedimde. sadece bilgi almak için açtıgım bi konu...

TATLIHIZ
07 Ocak 2013, 01:25
http://www.google.com.tr/search?q=1000+lik+motorla+baslamak&oq=1000+lik+motorla+baslamak&sugexp=chrome,mod=17&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Buyur Zirilyontane..

batuhan000
07 Ocak 2013, 01:30
attıgınız linklerin içeriğine bakmamışsınız evet... sordugum soruların hiç birinin cevabı yok konu açmamdan rahatsız olduysanız sayfanın modları vardır onlara söylebilirsiniz

serdar1547
07 Ocak 2013, 01:50
16 yaşımdan beri motor üstündeyim hala 1000 liklere binesim yok yaş 16;100 cc ile motora başladım şimdi yaş 27 daha 200 lüğe geçeli 9 ay ancak oldu...bence sende acele etme....motor değil mi hepsi eğlenceli zaten...
ama benim 10 yılda 100 cc yükseldiğime bakma sen,senede 100 cc artırsanda olur.1000 lik için acele etme...bu motor işi tecrübe işi,araba sürmeylede alakası yok neden dersen yine kendimden örnek vereyim o zaman...
ben araba sürerken aceba şu ara yoldan biri çıkar mı diye hiç hızımı felan kesmiyorum ama motor üstündeyken bırak aradan biri çıkar mı demeyi bilmediğim yolda çukur var mı diye bile yavaş gidiyorum...

batuhan000
07 Ocak 2013, 01:58
16 yaşımdan beri motor üstündeyim hala 1000 liklere binesim yok yaş 16;100 cc ile motora başladım şimdi yaş 27 daha 200 lüğe geçeli 9 ay ancak oldu...bence sende acele etme....motor değil mi hepsi eğlenceli zaten...
ama benim 10 yılda 100 cc yükseldiğime bakma sen,senede 100 cc artırsanda olur.1000 lik için acele etme...bu motor işi tecrübe işi,araba sürmeylede alakası yok neden dersen yine kendimden örnek vereyim o zaman...
ben araba sürerken aceba şu ara yoldan biri çıkar mı diye hiç hızımı felan kesmiyorum ama motor üstündeyken bırak aradan biri çıkar mı demeyi bilmediğim yolda çukur var mı diye bile yavaş gidiyorum...

araba sürmekle alakası olarak bahsettiğim tek şey azda olsa trafik tecrübesi başka değil...

herşeyin hayırlısı her insanın isteği farklı olabiliyor :(

amaninmb
07 Ocak 2013, 02:56
Küçük bi scooter ile başla. gelecek seneye ybr ye geçersin...

batuhan000
07 Ocak 2013, 03:15

ybr vitesli oldugu için ybr ile başlamayı öneriyolar... :/ uzman tv yi baya izledimde :)

amaninmb
07 Ocak 2013, 03:18
ybr vitesli oldugu için ybr ile başlamayı öneriyolar... :/ uzman tv yi baya izledimde :)

Scooterda düşme kalkma , virajlara girişin , yolun durumu , hangi viraja kaçla girersin.
Ters bi durum olduğunda nasıl hareket etmen gerek... Onları scooterla daha çabuk yaparsın. ve ilk önce onların tepkimelerine bakarsın...
Viteslide önündeki öküz aniden durur , hatalı sollamaya çıkar vs. sonra yok debriyaj nerede yok fren vites derken girersin biyere.
Scooter öyle değil gaz - fren...
yola bak durmak istediğinde freni asıl , yürüyecekken gaza dokun yeter.

Barkın Abiyi Dinle :)

http://www.youtube.com/watch?v=Hvunr0meJt0

banro
07 Ocak 2013, 16:12

Hocam ,scooter ile vitesli 125'lik arasında dünya fark var.Vitesli 125 lik ile başladım,hiç sıkıntı olmadı.Scooter 1 kez kullandım,ondada az kaldı devirecektim:mrgreen: (Ehliyet sınavında).

batuhan000
07 Ocak 2013, 17:18
bilmiyorum ama benim gördğüm herkes scooter sürmeden ybr sürebiliyo ve güzelde sürüyolar

amaninmb
08 Ocak 2013, 01:33
Hocam ,scooter ile vitesli 125'lik arasında dünya fark var.Vitesli 125 lik ile başladım,hiç sıkıntı olmadı.Scooter 1 kez kullandım,ondada az kaldı devirecektim:mrgreen: (Ehliyet sınavında).

:) Konya'da ve Karaman'da isteyen kendi motoruyla geliyordu :)
Ben Konya'dan B yi , Karaman'da A2 yi almıştım ve 2006 R6 ile gitmiştim :) Millet ne bakmıştı. Bi arkadaşımındı o zamanlar daha yeniyiz ya aman ehliyet alıp hava yapcaz :)
R6 ile geldim yarım otomatik cuplar varya onla sınava girmiştim.

Neyse demek istediğim buralarda isteyen kendi scooteriyle vs sınava girebiliyordu. Oralarda yokmu öyle birşey.
Ve hiçmi sınava gitmeden önce 3-5 saat kullanmadınız sınava gireceğiniz motoru?
Yoksa bizim ehliyet kurslarının tipik sözleri gibi ilk 1-2 saat sürersin sonra "Sen bi daha gelme gerek yok iyi kullanıyon" mu dedilerdi :)
Yoksa araçlarda 20 saat size direksiyon eğitimi vermek zorundalardı...

kakare
08 Ocak 2013, 02:03
arkadaşım benim ilk motorum cbr250r ilk motor alanlara herzaman tavsiye ederim çok hata kapatan bi motor kolay toplarsın, ama ehliyet kursunu geçip motor almaya kalkma ekstra eğitim bul al, onun haricinde 125liklerle başlamak sıkıcı ve uzun olabilir 250 ideal aslında, hayırlısı olsun.

chozen
08 Ocak 2013, 02:22
Tavsiyem sen bir scooter al en iyisi şimdi scooter ı sürmesi gayet zordur düşersin kalkarsın onda bi güzel pişersin 6 aydan az olmamak şartıyla sonra 250 sonra 600 en son 1000 derim Direk olarak 1000 liğe binersen Ne olur bilmiyorum ben öyle yapmadım çünkü ama yapanlara noldu dersen hiç yazmasam daha iyi

Bizlerden Yardım istemişsin herkes elinden geleni yapmaya çalışmış senin için Saolsunlar Gerisi sana kalmış Dostum

eftall
08 Ocak 2013, 02:36
dostum bundan 2 sene önceye kadar senle aynı durumdaydım emin ol...ama biraz araştırıp bilen adamlara fikirlerini sorunca hiçbirşey dışardan göründüğü gibi olmuyor...yaklaşık 6 ay kafa yordum bu konuya bir sürü motorcu abimize sordum kendim nası motor istiyorum onu sordum kendime...korumalara kafa yordum..bence mükemmel bi başlangıç yaptım..( 2011 cbr 125) :) ve etrafımdaki herkesten bişeler kapmaya çalışıorum..bence git hangi ilde ikamet ediyorsan motorcu abilerimiz yardımcı olur..git onlarla yüzyüze konuş fikirlerini sor kendi fikirilerini de onlara söyle..tecrübeli adamlar emin ol insana yol gösteriyor... herkese kazasız belasız ve soğuk olmayan sürüşler :cherry:

flashdance
08 Ocak 2013, 08:47
Ben geçen sene parçalamak için Çin malı bir 100 CC cup (yarı-otomatik) satın alıp sürdüm. Gayette eğlenceliydi :) 3-4 ay kullandıktan sonra 3-4 ay kadar ara vererek 3 hafta önce CBR-250 satın aldım. He aslında 100 yada 150 cc almanada gerek yok durumun varsa direk 250 cc ile başlayabilirsin. En fazla 1 hafta sürer öğrenmesi (tam randımanlı sürebilmen için). Bu yüzden bence direk 250 cc ile başlamanı tavsiye ederim..

amaninmb
08 Ocak 2013, 11:47
Ben geçen sene parçalamak için Çin malı bir 100 CC cup (yarı-otomatik) satın alıp sürdüm. Gayette eğlenceliydi :) 3-4 ay kullandıktan sonra 3-4 ay kadar ara vererek 3 hafta önce CBR-250 satın aldım. He aslında 100 yada 150 cc almanada gerek yok durumun varsa direk 250 cc ile başlayabilirsin. En fazla 1 hafta sürer öğrenmesi (tam randımanlı sürebilmen için). Bu yüzden bence direk 250 cc ile başlamanı tavsiye ederim..

herkesin parçalamak için alacağı motor kadar parası ve az zamanda çok tecrübe yaşayacağı yollar yoktur.
Tutupda CBR250 alacağına ilk başta dediğim gibi TVS olur , Honda Olur , Yamaha olur Scooter ile başlasa
O ili geze geze çukurunu tümseğini yokuşunu virajlarını yollarının bozukluğunu , biraz biraz şehir dışına çıkarak uzun yolu tecrübe eder... Allah korusun bi kazada scooterda (en fazla 80-90 ile giden) grenajlar vs kırılıp 1000 lira gibi bir masrafı olur. Ama CBR 250 vs ile kaza yapsa ki bu adam 80-90 ile yetinmez kensine ve maddi zararı daha yüksek olur.

Önceki yazılarımda söylemiştim. Bende ilklerimi 50CClik bi çin motorlarında scooterlarında öğrendim. düştüm kalktım önüme sinyalsiz öküz çıktı çarptım yaptığım masraf bi kutu japon yapıştırıcı almak ve plastiklerin hepsini yapıştırmak oldu...

batuhan000
08 Ocak 2013, 21:49
herkesin parçalamak için alacağı motor kadar parası ve az zamanda çok tecrübe yaşayacağı yollar yoktur.
Tutupda CBR250 alacağına ilk başta dediğim gibi TVS olur , Honda Olur , Yamaha olur Scooter ile başlasa
O ili geze geze çukurunu tümseğini yokuşunu virajlarını yollarının bozukluğunu , biraz biraz şehir dışına çıkarak uzun yolu tecrübe eder... Allah korusun bi kazada scooterda (en fazla 80-90 ile giden) grenajlar vs kırılıp 1000 lira gibi bir masrafı olur. Ama CBR 250 vs ile kaza yapsa ki bu adam 80-90 ile yetinmez kensine ve maddi zararı daha yüksek olur.

Önceki yazılarımda söylemiştim. Bende ilklerimi 50CClik bi çin motorlarında scooterlarında öğrendim. düştüm kalktım önüme sinyalsiz öküz çıktı çarptım yaptığım masraf bi kutu japon yapıştırıcı almak ve plastiklerin hepsini yapıştırmak oldu...

demek istediklerimi tercüme ettişsiniz resmen teşekkür ettim... herşey zamanında... bizde öğreniriz inşallah

dediğim gibi 250 likde alabilir fakat tecrübem yok. ilk başlarda diyecem debriaj nerde vitesi hangi ayakla attırıyoruk aşagıyamı basıyoduk yukarımı çekiyoduk derken motoru biraz istemesemde hor kullanmam gerekcek :P o yüzden güzel bişeye kıymak istemiyorum :) yoksa motorun heryeri parçalarız :) bana göre tabikide...

dostum bundan 2 sene önceye kadar senle aynı durumdaydım emin ol...ama biraz araştırıp bilen adamlara fikirlerini sorunca hiçbirşey dışardan göründüğü gibi olmuyor...yaklaşık 6 ay kafa yordum bu konuya bir sürü motorcu abimize sordum kendim nası motor istiyorum onu sordum kendime...korumalara kafa yordum..bence mükemmel bi başlangıç yaptım..( 2011 cbr 125) :) ve etrafımdaki herkesten bişeler kapmaya çalışıorum..bence git hangi ilde ikamet ediyorsan motorcu abilerimiz yardımcı olur..git onlarla yüzyüze konuş fikirlerini sor kendi fikirilerini de onlara söyle..tecrübeli adamlar emin ol insana yol gösteriyor... herkese kazasız belasız ve soğuk olmayan sürüşler :cherry:

peki saolasın.. dediğin gibi herkese kazasız belasız sürüşler :)

Tavsiyem sen bir scooter al en iyisi şimdi scooter ı sürmesi gayet zordur düşersin kalkarsın onda bi güzel pişersin 6 aydan az olmamak şartıyla sonra 250 sonra 600 en son 1000 derim Direk olarak 1000 liğe binersen Ne olur bilmiyorum ben öyle yapmadım çünkü ama yapanlara noldu dersen hiç yazmasam daha iyi

Bizlerden Yardım istemişsin herkes elinden geleni yapmaya çalışmış senin için Saolsunlar Gerisi sana kalmış Dostum

direk 1000e geçersem bidaha buraya yazamam :) gidersem bidaha duramam :D

tabi herkese teşekkür ediyorum bana yardım ettiği için . sende saolasın :)

arkadaşım benim ilk motorum cbr250r ilk motor alanlara herzaman tavsiye ederim çok hata kapatan bi motor kolay toplarsın, ama ehliyet kursunu geçip motor almaya kalkma ekstra eğitim bul al, onun haricinde 125liklerle başlamak sıkıcı ve uzun olabilir 250 ideal aslında, hayırlısı olsun.

aslında 250lik alırsam parçalarım :) düşe kalka öğreneceğim için güzel bi motor bitirmek istemiyorum 125 le başlar devam ederiz :)

:) Konya'da ve Karaman'da isteyen kendi motoruyla geliyordu :)
Ben Konya'dan B yi , Karaman'da A2 yi almıştım ve 2006 R6 ile gitmiştim :) Millet ne bakmıştı. Bi arkadaşımındı o zamanlar daha yeniyiz ya aman ehliyet alıp hava yapcaz :)
R6 ile geldim yarım otomatik cuplar varya onla sınava girmiştim.

Neyse demek istediğim buralarda isteyen kendi scooteriyle vs sınava girebiliyordu. Oralarda yokmu öyle birşey.
Ve hiçmi sınava gitmeden önce 3-5 saat kullanmadınız sınava gireceğiniz motoru?
Yoksa bizim ehliyet kurslarının tipik sözleri gibi ilk 1-2 saat sürersin sonra "Sen bi daha gelme gerek yok iyi kullanıyon" mu dedilerdi :)
Yoksa araçlarda 20 saat size direksiyon eğitimi vermek zorundalardı...

araştırmalar içindeyim saol :)

rapcib
09 Ocak 2013, 13:48

Bende böyle düşünüyorum ilk vitesli motor olarak cbr250 scotterler sıkıyor bir süre sonra . aslında bütün hepsi öyle hep bir fazlası hep bir fazlası öyle değil mi abilerim bunlar sizin sözleriniz :)
- Aslına bakarsan arkadaş eş dost onların motorlarını al artık scotter mı olur vitesli küçük bir şey mi olur sür biraz kendini geliştir ama kendine zarar vermeden , o kadar motosiklet sürdüm yaşım 18 olucak . hevesimde öyle böyle değil aynı sen bazı topiklerde yazmıştım durumu bilen bilir.. her neyse 250 'lik kullanımı rahat racing görünümlü bir motor benim istediğim bildiğimiz yere bakan yürek yakan CBR'lar... Kafaya koydum alıcam ama o kadar parayı ona vericeğime gider bi 600'lük çekerim diyorum kendime , cesaret mi Allah'ına kadar ölümden korktuğumuz yok ama geride bırakcaklarımız giriyor o an devreye ve durup düşünüyorum şöyle bir , tek bir şey soruyorum o an kendime --Değer mi Burak ? -- İşte o zaman o ucu bucağı gözükmeyen cesaret yerini sessiz ve endişeli bir korkuya bırakıyor her şeyini.. CC'sine göre motor ayırt ediliyor mu ülkemizde ? evet.. Peki neden tecrübeye dayanarak motosiklet verilmiyor milletin altına .. Parayı basan iki şekil bir ara gazı uğruna hayatlarından oluyor . bütün motorlar tehlike aslında düşüceksin kalkıcaksın ama senin bence yapman gereken iyi bir eğitim masraf çıkarmıcak bir motor (düşüp kalkıcaksınız beraber) ve geriye kalan senin sürüşünle beraberinde gelicek olan tecrübe. Aslında öyle can verenlere üzülmüyor değiilim ama ya arkada bıraktıkları ... İşte onları düşündükten sonra bütün iyki tekerlere hevesim kaçıyor ama her gün biraz daha seviyorum kerataları.. :)

Örn : 1000RR'a bastın gidiyorsun tecrübe kendi ağzınla söyledin sıfır sürer misin peki ? sürersin neden sürmeyesin ki.. Yapmak istediğin şey sanırım hava cıva (yanlış anlama bende öyle olsun isterim kötü tabir olarak kullanmıyorum) Çektin bir cafeye o eşssiz silindirlerin kulak çınlatan sesi bütün gözler üstünde hafif bir gaz verişinle yerdesin düşünsene .. rezillik diz boyu ne kadar da acıklı . Ben olsam o motoru kaldırır koşarak uzaklaşırım akşamada herkes gittikten sonra alırım . :) :)

- Diyorsun ki racinglere tutkum var konuyu takip ettim açıldığından beri kimisi alaylı konuşmuş kimisi doğrudan olanları söylemiş bak burda da hepsi yazıyor, burda yazılanlar illa ki sana bir fikir beyan eder , kimseyi yanlış anlama burada beraber güler beraber ağlarız aslında , herkes birbirinin iyiliğini istiyor söylediklerimde yanlış bir şey varsa da ne olursun kusuruma bakma :bestmt:

--:bestmt: Bağımlılık Yapar Aman Dikkat ::tutkuy:: --