PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OTOBÜS lere DİKKAT

alikan
03 Ocak 2013, 19:21
selamlar abilerim ablalarım
anlatıcagım olayı aramızda yapan yoktur ama yinede sizler yapmayan bu hatayı mümkünse ticari araçlardan 5-10metre uzak durun bugün her zaman oldugu gibi otobüs tıklım tıklım ben kapı önünde gidiyorum birisi inecekti kapı acıldı adımını attı abi çekmeese motorun üstüne düşecekti motor otobüsün SAĞ tarafından öle bir geçtiki sonra birkaç durak ileride otobüs şöförü ile aralarında bi rekabet oluştu inadına sıkıştıran otobüs şöförü ışıklarda otobüse aldıgı yumruk darbesi ile kendine geldi artık adamın canına tak etti orta kapının oraya bi yyere ymrugu bastı ya bu münübüs ve taksilerdede oluyo aynalara hiç bakmadan şerit deyiştire biliyorlar onlarda ekmeyini kovalıyor yani birde bu SAĞ taraftan araç geçmek sucmu böle bir kural varmı yada bunun cevası varmı otobüs sağ şeritte kaldırımla arasında 1metre bile yok motor oradan nasıl geçti hiç anlamdım

iptaluyelik02
03 Ocak 2013, 20:10
dostum bir daha konu açarken lütfen imla kurallarına dikkat et,belli ki cepten yazıyorsun noktalama işaretlerini kullansan meramını 3-4 cümle ile anlatabilir.
İstanbul'da ticari araçların neredeyse tamamının şoforleri ne motorları ne de diğer araçları umursamazlar,
Çünkü bunların direksiyonlarındaki heriflenn önemli bir kısmı direksiyon sallar ama şoför değildir,mesleksiz adamdır,hiç bir işe yaramadığı icin ehliyet alıp direksiyona çıkarlar ve şirket arabası kullandıklarında "benim bir ceketim var,aybaşına kadar çalışırsam maaşımı alırım,kaza yaparsam koca şirket bu kaskosu var ödesin ,ben ceketimi alır giderim amk."modunda çalışırlar ve en sol seritte 170 le giden bir panelvan,kamyonet vs gördügünde icindeki adam tam bu tarifteki adamdır:)Zaten çoğunun aldığı para ile yaptığı işe baktığınızda bu paraya bu iş ancak bu kadar öküz biri tarafından yapılır dersiniz.
Bu şoforlerin iclerinde gerçekten adam gibi adamlar da vardır onları tenzih ediyorum ama dikkat çekici bir kitle yukarıdaki profili oluşturur.
gelelim senin olaya,
otobüs yolcu indirecek şekilde kaldırıma yanaşıyorsa orada motorun işi ne?
Otobüsle kaldırım arasında 1 metre kaldıysa oradan gecemezsin,araçlar sollanır,sağlanmaz.
bir insanın kuryelik yaparak ekmeğini çıkarması ayıp değildir,çok zor iştir,alkışlanası iştir ama" ekmek parası çıkarıyor" diye kuralları hiçe sayması gerekmez.
Trafik kuralları mürekkeple değil,kanla yazılıyor.
ikimizden biri kural ihlal eder de o anda karşılaşırsak büyük ihtimal kaza yapmış oluruz.

lycantrophic
03 Ocak 2013, 20:19
Yok zaten bu arkadaş benim anladığım kadarıyla otobüste gidiyormuş, otobüs yanaşınca sağ taraftan motosiklet geçmiş. Ben mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarının sağından geçmiyorum, trafik aşırı sıkışıksa da ancak yürüme hızında geçiyorum. Arkadaşın uyarısı da sanırım otobüsle ya da dolmuşla seyahat ederken indiğiniz sırada motosiklet şu bu geliyor mu diye kontrol etmeniz. Doğru bir öneri, paldır küldür yaya geçitlerinden geçen, otobüs duraklarında tam yolcu indirme sırasında sağ tarafta geçen motosikletler dolu. Yazım kurallarına dikkat edilse şu yazılanlar biraz anlaşılabilir olurdu. Sağdan normalde o şekilde geçmek suç, adam yaralamaya (ya da öldürmeye) teşebbüstür en basitinden. Ama birilerine bişeyler olmadan polisler de gıkını çıkarmaz. Ben önümde öyle giden bir motosiklet fark etsem, ilerde bir yerde yakalasam uyarırım.

alikan
03 Ocak 2013, 20:22
Savaş abi babam kurye idi gündüz kuryelik gece ticari taksi ile uğraşıyodu ölümünün ardından 12 yıl geçti ve hala bana o bakıyor onun parası ile okuyorum tabki ekmek kazanmaları ayıp deyil sana katılıyorum olayı şu şekil açıkla'yım durak ana yola 1 şeritboşta bizim şöför duraga yanaşmak istemedi(otobüs çok doluydu ) az birşey yanaştı yolda trafik oldugundan tahminen motor sürücüsü 2 araç arasından geçmek istemedi bende anlıyamadım oraya nasıl girdi.

bu arada tavsiyelerini okudum beni düşündüyün belli teşekür ederim allah razı olsun tabiki daha dikkatli olurum.

crayz_metin
03 Ocak 2013, 21:09
selamlar abilerim ablalarım
anlatıcagım olayı aramızda yapan yoktur ama yinede sizler yapmayan bu hatayı mümkünse ticari araçlardan 5-10metre uzak durun bugün her zaman oldugu gibi otobüs tıklım tıklım ben kapı önünde gidiyorum birisi inecekti kapı acıldı adımını attı abi çekmeese motorun üstüne düşecekti motor otobüsün SAĞ tarafından öle bir geçtiki sonra birkaç durak ileride otobüs şöförü ile aralarında bi rekabet oluştu inadına sıkıştıran otobüs şöförü ışıklarda otobüse aldıgı yumruk darbesi ile kendine geldi artık adamın canına tak etti orta kapının oraya bi yyere ymrugu bastı ya bu münübüs ve taksilerdede oluyo aynalara hiç bakmadan şerit deyiştire biliyorlar onlarda ekmeyini kovalıyor yani birde bu SAĞ taraftan araç geçmek sucmu böle bir kural varmı yada bunun cevası varmı otobüs sağ şeritte kaldırımla arasında 1metre bile yok motor oradan nasıl geçti hiç anlamdım

Cebimde taş taşıyıcam artık. Sıkıştıranların arkasından fırlatıcam camını patlatıcam...

iptaluyelik02
03 Ocak 2013, 23:02
Savaş abi babam kurye idi gündüz kuryelik gece ticari taksi ile uğraşıyodu ölümünün ardından 12 yıl geçti ve hala bana o bakıyor onun parası ile okuyorum tabki ekmek kazanmaları ayıp deyil sana katılıyorum olayı şu şekil açıkla'yım durak ana yola 1 şeritboşta bizim şöför duraga yanaşmak istemedi(otobüs çok doluydu ) az birşey yanaştı yolda trafik oldugundan tahminen motor sürücüsü 2 araç arasından geçmek istemedi bende anlıyamadım oraya nasıl girdi.

bu arada tavsiyelerini okudum beni düşündüyün belli teşekür ederim allah razı olsun tabiki daha dikkatli olurum.

rahmetli babanın mekanı cennet olsun,
lütfen dikkatli ol,can'ın yedeği yok!

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:58 ----------

Cebimde taş taşıyıcam artık. Sıkıştıranların arkasından fırlatıcam camını patlatıcam...

ben trafikte iken her hata yapanı öldürebilseydim 10.000 kişi ölürdu belki ,hiç bir sey değişmez,zihniyet hep aynı kalırdı.
bugün olanlar yarın olmaya devam ederdi,
eşek dövmekle adam olsa,adam olan eşeklerden sıra gelip de bize nüfus kağıdı vermezlerdi:)
ne zaman ki karşımızdakine ve kendimize saygı göstereceğiz o zaman düzelecek bu işler.
unutmayalım:Öfkemizi kontrol edemezsek motoru hiç kontrol edemeyiz.

haojin2005
03 Ocak 2013, 23:13

Allah rahmet eylesin

crayz_metin
03 Ocak 2013, 23:22
[/COLOR]

ben trafikte iken her hata yapanı öldürebilseydim 10.000 kişi ölürdu belki ,hiç bir sey değişmez,zihniyet hep aynı kalırdı.
bugün olanlar yarın olmaya devam ederdi,
eşek dövmekle adam olsa,adam olan eşeklerden sıra gelip de bize nüfus kağıdı vermezlerdi:)
ne zaman ki karşımızdakine ve kendimize saygı göstereceğiz o zaman düzelecek bu işler.
unutmayalım:Öfkemizi kontrol edemezsek motoru hiç kontrol edemeyiz.

Ne kadar saygı gösterirsek gösterelim bazı insanlar düzelmez abi. Hiç boşuna birbirimizi kandırmıyalım.

iptaluyelik02
03 Ocak 2013, 23:24
Ne kadar saygı gösterirsek gösterelim bazı insanlar düzelmez abi. Hiç boşuna birbirimizi kandırmıyalım.
Ah be Metin,
Şu yeryüzünde Yiğit köşkü yok ama mezarı çok.
hangi birini düzelteceksin?

OGUZHANKY
03 Ocak 2013, 23:28
otobüs, minibüs, taksi, servis aracı, şirket arabası, kamyon, panelvan vs. gibi ticari amaçla kullanılan her türlü araçtan uzak durmak lazım. Hepsi demiyorum tabi ama şoförlerinin %90 ı kural, saygı, insan hayatı kavramlarına tepki olarak dolaşıyorlar. Bütün gün yolda oldukları için yolları kendi ofisleri olarak görüyorlar. Iki yıl önce bir tv haberinde görmüştüm, ceza yiyen bir dolmuşçu polise "kimin yolunda kime ceza kesiyorsun?" diye tepki göstermişti. Malesef çoğunun zihniyeti bu. Ve malesef aynı hataları bazı motorsikletlilerde yapıyorlar. Onlar her ne kadar "motorcu" olamasalarda insanlar bütün motorculara karşı tepki besliyorlar. Ve dolayısıyla trafikte sıkıştırma olayına fazlaca maruz kalıyoruz.

hello_moto
04 Ocak 2013, 00:49
Bu başlık "otobüse dikkat" den çok "trafiğe dikkat" olmuş.
İstanbul da maalesef otobüs/minibüs şöforleri (eski) Fiat uno kullanıyor gibi araba kullanıyorlar. Belediye otobüsleri dahil hiç birisinin durağa yanaşmak gibi bir alışkanlığı asla yok. Yolcu indirdiği/bindirdiği zaman o şeridi kapatıyor. Umru değil. Geçiş üstünlüğü kavramından haber bile yok. Kullandığı araç büyükse geçiş üstünlüğü onda sanıyor.

Durağa uzak bir yerde, toplu taşım aracı durduğunda, durakla arasında neredeyse 1 şerit - çoğunlukla yarım şerit boşluk kalıyor. Bir motorsiklet kullanıcısı için çok cezbedici bir durum. Tüm trafik tıkalı ve önünde yarım şeritlik bir açıklık var. O araya girmek çok tehlikeli. Otobüs den inenler, binenler, otobüsün kendisi. Kucağında çocuk olan var, yaşlısı var. Orası aslında otobüs yolcularının yolu. Yani oraya giren otobüse değil yolculara saygısızlık yapıyor. Tabii tüm saygısızlıkların (şerit ihlali, işaretsiz şerit değiştirme, alakasız korna çalma, yolların hakimi benim sürüş tarzı vs. ) yanında, bu da kanıksanıyor.

Bence, sizden büyük/küçük tüm araçlara ve yayalara çooook dikkat etmek ve trafik kurallarına uymak lazım. Kendini uyanık zannedenler, aslında en hödük olanlar. Motosiklet kullanıcısı da kazadan kaçınmak zorundadır.

İşin özeti bu gibi.

skyytr
04 Ocak 2013, 23:03
Gecenlerde Crowne Plaza otelinin musteri servisi o kadar duzgun bir surucuyduki isiklarda yanina yaklasip tesekkur etmek istedim . Zaten kullanan yuzunden belli oluyor Trafik Canavari mi yoksa Iyi bir surucumu oldugu :)
Bizim ulkemizde suruculerden cok en onemli sorun insanlarin EGO su :) Ben buyuk arac kullaniyorum kucukler korksun benden zihniyeti . Gerekli psikolojik degerlendirmeler yapmadan agir vasita egliyeti var diye herkes sofor olursa bu vb ornekler daha cok basimiza gelir.