PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk çalışmada beyaz duman

yucelgsm
02 Ocak 2013, 18:55
konu daha açılmış aqma ben başka bir bilgi almak için açtım sorum şu

yaklaşık 4-5 gün önce motorun yağını değiştirdim ondan sonra ilk çalıştırmada 1-2 dk fazla duman atmaya başladı daha öncede yağ değişiminde böyle birşey olmamıştı gittim tekrardan 10-40 yağ koyduğunu söyledi ama başında değildim görmedim tekrar değiştimi o da meçhul motordan ola bilir dedi işte cbf150 de yağ yakma gibi sorun var ya ona bağlamaya çalıştı ama bu olmayan duman yağ değiştikten sonra denk gelmiş olamaz diye düşünüyorum nedendir acaba bir fikri olan varmıdır

thepope
02 Ocak 2013, 19:14
soğuk havada jikle ilk çalışmada hava girişini engeller motor zengin karışımla çalışır bu sırada 1-2 dakika olur bu alay motor ısınana kadar ısındıktan sonra jikle hava girişini açar ve karışım normal hale gelir bu nedenle ilk çalışmada beyaz duman atması normal soğukken ama yağ ile nasıl bi alakası var anlayamadım benim bildiğim bu

designserhat
02 Ocak 2013, 19:23
soğuk havada jikle ilk çalışmada hava girişini engeller motor zengin karışımla çalışır bu sırada 1-2 dakika olur bu alay motor ısınana kadar ısındıktan sonra jikle hava girişini açar ve karışım normal hale gelir bu nedenle ilk çalışmada beyaz duman atması normal soğukken ama yağ ile nasıl bi alakası var anlayamadım benim bildiğim bu

Benim bildiğimde bu soğuk havalarda ilk çalıştığı zaman beyaz duman atıyor egzos dan benim motorumda 4 aylık 3700 km de benimde kafama takılmıştı bir ara

thepope
02 Ocak 2013, 19:32
benim motorumda da böyle hatta jikle otomaik olmadığı için elle açıyorum ve elle açtığım için beyaz duman bariz bir şekilde çıkıyor kapatınca da duman falan kalmıyor zaten motoru dinleyin rölantide otomatik jikleyse 1-2 dakika sonra tık diye bir ses gelir ve hava girişi açılır yani jikle kapanmış oluyor otomatik olduğu için bu sesi duyduktan sonra bakın duman normale dönüyorsa sorun yok demektir

bassturbin
02 Ocak 2013, 19:35
Motor yağ yakıyorsa şayet, normal ısındıktan sonrada veya kullandıktan sonra motor sıcakken az miktarya mavimsi beyaz duman atar, bu yoksa yukarıdaki arkadaşların dediği doğrudur.

Sıcak motora kontrol amaçlı durduğu yerde tam gaz ver iki saniye kadar bir miktar siyahımsı duman görünebilir ama mavimsi beyaz duman gibi duman çıkarsa anormal motor yağ yakıyordur veya haftada bir yağ seviyesini kontrol edebilirsin hep aynı düzlemde olması kaydıyla.

yucelgsm
02 Ocak 2013, 19:56
motoru karda bile kullandığımda böyle birşey yapmıyordu yağı değiştirtdim ve devamlı sabah ve akşam işe gdişi ve dönüş saatinde çalıştırdığımda fazla bi beyaz duman çıkmaya başladı o da kafamı kurcaladı sonra motoru yemeyelim diye ama tabi ben gene her zaman yağ seviyesini mecbur kontrol edicem gene

thepope
02 Ocak 2013, 21:04
farklı yağ kullanıldığından olabilir ama o dumanın çıkması normal yağ yakarsa mavi duman atıyormuş beyaz dumanda zengin karışımdan gelir

selloo
02 Ocak 2013, 21:18
Benimde başıma geldi ama değişik şekilde... Sabahın soğunda 30 km yol gittim ve sonunda vardığımda motoru oldugu yerde sola yatırdım. Ve tahlihsiz bi şekilde yaralandım. Arkadaşım motoru almaya geldi ve ilk çalıştırdığında motordan beyaz dumanlar geldi dedi ve sonrasında kesti dedi. Benimde bu şekilde gelid başıma... Ve sonunda motorun başına gittim beyaz duman atmadı... Bir daha...

yucelgsm
02 Ocak 2013, 21:19
gittim tekrardan değişttirdim yağı değiştim dedi gerçi ne kadar doğru söyledi bilmiyorum ama inşallah değişmiştir yardımlarınız için sağolun genede önceden yapmayıp şimdi yapması tuhaf bir durum artık devamlı kontrollü gidicez yakıtı fln artıcakmı ona bakıcam ama siyah yada mavi değil beyaz ona eminim

cool113
03 Ocak 2013, 02:20
soğuk havalarda ilk çalıştırışta duman atması normal. sürekli olarak motor ısındığındada bunu yapıyorsa problem var demektir.

Mengu16
03 Ocak 2013, 02:24
4 zamanlı motorlar jikle çekikken beyaz duman atabiliyor.

madcenter
03 Ocak 2013, 06:17
Diğer Yorumları okumadım havalar soğuk olduğu için egzosun içi nem yapıyor o nemin buharlaşması sorun yok elini egzosun çıkışında biraz beklet avucunda ki nem gidince sanki yağ sürmüş hissi olursa anlaki yağ yakıyor

yucelgsm
03 Ocak 2013, 13:49
evet elimde yağ hissi veriyor ve başkası görünce dumanı ne oluyor motormu yanıyor diyor o kadar fazla bi duman geliyor galiba bi sorun var onlar yağ değişince yanlış bişeyler yaptı o zaman yada denk geldi anlamadım gitti ama 30 sn sonra herşey normale dönüyor bi yağ kendini toplayana kadsar 1-2 hafta yağ kontrolü yaparak deniyim bakalım ne olacak

ama elimde sanki benzin daha fazla koktu gibi

madcenter
03 Ocak 2013, 20:03
cbf150 bildigim kadarı ile yağ yakan bir makinası var görmedim ama 30 sn cok uzun bir süre de değil belki size öyle geliyordur

yucelgsm
03 Ocak 2013, 20:14
duman az değil yalnız her yeri duman kaplıyor ve gören ne oluyor motormu yanıyor diyor o kadar fazla olması genede herşeyin normal olmadığını gösteriyor

Mikuni
03 Ocak 2013, 20:25
buharı alınmamış kötü benzinden de olabiliyor.

yucelgsm
03 Ocak 2013, 20:53
içinde benzin full dü yağ değişimine kadar 100 km geçmiştir duman atmadı yağ değişene kadar benzinden olsaydı daha öncede yapardı sanırım tekrardan yağ değişmeden içim rahat etmicek birde servisine götürüp değiştirticem yarın artık

madcenter
03 Ocak 2013, 21:45
Yağını değiştir bir ara dikkat etmiştim biz kapalı ambalaj birinci sınıf litrelik yag ne kadar 20 tl misal senden bu parayı alıyorlar kendileri açık yağ koyuyor çok kar bıraksın diye litresi onlara sallıyorum 4 liraya geliyor ben görerek mecbur garanti dışı olmasın diye motorum eyvallah çektim eve geldiğimde bildigim iyi buldugum yağ ile değiştiriyordum koyduğu yağı castrol power 1 neydi o çok iyi yağ zaten bir litre anca alır ondan koy belki yanlış yağ koymuştur aşırı incedir falan

yucelgsm
03 Ocak 2013, 21:59
evet bir tanıdık araba tamircisine gösterdim bu olayı motordan yapmaz yağı yanlış koymuştur dedi yarın halledecek inşallah bakalım ya korktuğum şey sırf onların para hırsı yüzünden motoru yememek onlar para kazanmak için piston subap da derler motor da derler

cool113
04 Ocak 2013, 01:31
benim eski motosikletimde bende çok çekmiştim tamircilerden. çok fazla uyanık vardır piyasada. hele acemi olduğunu anlarlarsa soyup soğana çevirirler. en sonunda kendim tamir etmiştim motorumu işi bilen bir abim sayesinde. şu andada kendim yapıyorum çoğu tamirini. yağ değiştirmek zor birşey değildir motor sıcakken stop edilik vaziyette alttan yağ tapasını sök yağı bir kaba boşalt iyice boşaldıktan sonra alttaki tapayı yeniden yerine tak üstten yeni yağı uygun seviyeye kadar doldur. motoru çalıştır 5 dakika rolantide çalışsın sonra normal kullanmaya devam et.

madcenter
04 Ocak 2013, 06:53
benim eski motosikletimde bende çok çekmiştim tamircilerden. çok fazla uyanık vardır piyasada. hele acemi olduğunu anlarlarsa soyup soğana çevirirler. en sonunda kendim tamir etmiştim motorumu işi bilen bir abim sayesinde. şu andada kendim yapıyorum çoğu tamirini. yağ değiştirmek zor birşey değildir motor sıcakken stop edilik vaziyette alttan yağ tapasını sök yağı bir kaba boşalt iyice boşaldıktan sonra alttaki tapayı yeniden yerine tak üstten yeni yağı uygun seviyeye kadar doldur. motoru çalıştır 5 dakika rolantide çalışsın sonra normal kullanmaya devam et.

Ustaların içine ettiklerini toplamaktan imanım gevredi o yağ tapasını sıkmamışlardı akıta akıta eve gelmiştim
Genelde kaç litre yağ aldığı internette yazıyordur ben yağı sogukken değiştiriyorum çünkü iyice dibe çöküyor filtre falan o şekilde yapılınca neredeyse boş oluyor

yucelgsm
04 Ocak 2013, 18:34
biraz zorlarsam bende değiştire bilirim herhalde ama hangi marka kaça kaç yağ kullanmam lazımki aynı sorunu yaşamıyım cbf 150 için