PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkisininde Kaskları Takılıydı Ama !

Sayfa : [1] 2

Tsubasa
29 Aralık 2012, 14:06
ikisinin De Kaskı Takılıydı
İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda motosikletiyle kaza yapan 20 yaşındaki Atilla Coşkun Kulaçatan hayatını kaybetti, arkasında oturan üvey kardeşi 22 yaşındaki Büke Kırkaplan ağır yaralandı. Kaza sırasında iki kardeşin de kasklarının takılı olduğu öğrenildi.
http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/motosiklet-devrildi-bir-olu/11198/1186698

allah rahmet eylesin ...
şuradaki resimdeki püf noktayı görebiliyormusunuz
düz duran kask ls2 cartoon anladıgım kadarıyla.. yan yatık olan 10 liralık bir kasktır..
ne kadar güvenli oldugu tartışılır ...
ls2 elimden düşürüp catlayan bir kasktır kendisi..
zerre kadar güvenmiyorum e tavsiye etmiyorum..
bir kask faciası sabah sabah üzüldüm..

Mengu16
29 Aralık 2012, 14:23
Kaskı kafasına taktıysa ama kilidini bağlamadıysa ölebilirler kaskları Shoei olsa bile. Bence LS2 gayet güzel GDR, Freem falan yanında çöp.

onuRRtas
29 Aralık 2012, 14:48
Ls2 cartoon modeli önceki kaskımdı.

Bir arkadaşıma sinirlendim, kaskı olağanca gücümle ( 1.80 boyunda 19 yaşında biriyim küçümsenicek bir güç değildir yani) Asfalta çarptım.Kaska hiçbirşey olmadı, sadece biraz boyası sökülmüştü. Bence sizin elinizden düşürüp çatlattığınız kask bir kaza geçirmiş.

Şuanda Cartoon'un biraz modifiyeli hali olan FF351 modelini kullanıyorum, gayet te memnunum.

Ahanda Sharp testi.

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/ls2-mono

Ls2 fiyatına göre iyi bir kasktır ve bence 250 CC ve altı için gayet uygundur.

Bu arada ölen kardeşimizden allahtan rahmet diliyorum, umarım kardeşine de birşey olmaz...

Thracian
29 Aralık 2012, 14:50
Haberde ve resimlerde kaza ile ilgili ayrıntı yok.Hangi kaskı kimin taktığına dair kesin bir bilgi yok.Kız kurtulmuş belkide LS2 yi takan oydu.Buna ek olarak kask sadece kafanızı korur,düşme pozisyonuna bağlı olarak isterseniz dünyanın en iyi kaskını takın boynunuzu da kırabilirsiniz vücudunuzun geri kalanına farklı cisimler girmesi sonucu kan kaybından hayatınızı da kaybedebilirsiniz.Bir sürü olasılık var.Ben bu haberde kötü niyet seziyorum."İkisinin De Kaskı Takılıydı" ama bakın ona rağmen öldüler motosiklet kaka pis binmeyin işte böyle kask taksanızda ölürsünüz gibisinden gizli bir mesajı var.Büyük ihtimalle de motosiklet düşmanı klasik yurdumu insanı zihniyeti ile yapılmış haber,nerde bir ölüm dram görseler ballandıra ballandıra millete sunmaya bayılıyorlar.

Tsubasa
29 Aralık 2012, 15:00
hayatınıza önem veriyorsanız beyniniz değerliyse..
öncelikle arai
shoei
agv
nolan
lazer gibi kaliteli kasklar kullanın..
ben hayatımı araiye borcluyum...
bir kere lazım olur kask insana
keşke dememek için bu iyiliği kendiniz ve aileniz için yapın
parayı yerine koyarsınız, hayatınızı kaybettiniz mi film acı biter

İHTİYAR
29 Aralık 2012, 17:08
Yeterince motosiklete dair içeriği olan bu konunun yeri yanlıştır arkadaşlar.

Baltassar
29 Aralık 2012, 17:28

Bir arkadaşıma sinirlendim, kaskı olağanca gücümle ( 1.80 boyunda 19 yaşında biriyim küçümsenicek bir güç değildir yani) Asfalta çarptım.Kaska hiçbirşey olmadı, sadece biraz boyası sökülmüştü. Bence sizin elinizden düşürüp çatlattığınız kask bir kaza geçirmiş.

Şuanda Cartoon'un biraz modifiyeli hali olan FF351 modelini kullanıyorum, gayet te memnunum.

Ahanda Sharp testi.

Bu arada ölen kardeşimizden allahtan rahmet diliyorum, umarım kardeşine de birşey olmaz...

Büyüttüğüm cümleniz bence yanlıştır. kask motosikletin motor gücünü değil , başınızı korur.
selamlar

Blackboy
29 Aralık 2012, 18:21
Allah rahmet eylesin marka kaskların hepsi iyidir çin malı olanlar kötü tabi arai.shoei en iyisi ama diğerleride can kurtarır farketmez ....

inzell
29 Aralık 2012, 18:59
Yere düşen kask kırılabilir normaldir.

Korumadığı anlamına gelmez.

hisvarlar
29 Aralık 2012, 19:08
Bu kaza ile kask kalitesini bağdaştırmanız bence yanlış olmuş. İç kanamadan ölmedikleri ne malum ? Ayrıca kask sadece korucu bir önlemdir, Shoei takınca ölmeyeceksiniz diye birşey yok. Ben bağımsız testlere güveniyorum, sharp testlerine göre ls2 bence kaliteli bir kasktır. Sadece kask takmakta sürücüyü korumaz. Kazanın oluş biçimine göre full ekipman ile 40 km hız ile kaza yapıp ölebilirsiniz.

thepope
29 Aralık 2012, 19:13

Ahanda Sharp testi.

Kardeş o sharpın sitesindeki kaskın satış fiyatı 105 Dolar yani 200 tl ye yakın hemde yurtdışı fiyatı bu türkiyede sence bunun 100 lira 120 lira olma şansı varmı yok o yüzden o sitedeki kask bu bizim satılan ls2 lerden değil çok araştırdım sonuç bu ister kabullen ister kabullenme ayrıca ls2 ler 1350 g yazıyo bizimkilerde bu 1650

hello_moto
29 Aralık 2012, 19:16
öncelikle arai
shoei
agv
nolan

Aslında marka değil de güvenlik testi daha doğru sonuç verir. BMW, Shoei, Arai, Schubert gibi firmaların da güvenlik testlerini geçemeyen kaskları var.

Ramazan Can
29 Aralık 2012, 19:39
Allah rahmet eylesin

buberk
29 Aralık 2012, 20:16
Gözümü başlıktan alamadım bu ne abi;
MOTOSİKLET DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ

ozgurakman
29 Aralık 2012, 20:22
2 yıl bir fill ls2 ff350 kullandım. 3 tane -ufak- kaza geçirdim, 3 kere astar/boya/vernik olacak şekilde solvent boya ile boyadım. ancak kasktaki harabiyetin farkına vardığımda tez elden gidip shark s900 aldım... hiç paran yoksa ls2 ff350 iyidir ancak 100 lira daha verip daha iyisini almak lazım. game over olduğunda RETRY seçeneği yok ne yazık ki...

cihangir151
29 Aralık 2012, 20:37
bu marka sharp testinde şu kadar yıldız almış iyidir ya da şu kadar yıldız almış ama basit bi şekilde ikiye bölündü bu nasıl bir test demek doğru olmaz. nihayetinde sharp testi markaya değil o markanın test ettiği modeline bu derecelendirmeyi veriyor. o yüzden testleri kontrol ederken test edilen kaskın hangi model koduna sahip olduğuna iyi bakın. ls2 nin bu testi geçmiş iyi kaskları da vardır geçememiş kaskları da. bunu ayırt etmekte fayda var. kask başına uygun mu, düzgün takıldı mı, kemeri bağlı mıydı, başını nasıl çarptı, neden öldü? bütün bunlar çok önemli faktörler. herşeyi kaska yıkmak doğru değil. iyi bir kaskı doğru şekilde takarsınız ama boynunuz kırılıp ölebilirsiniz. ve çok da zor değildir boynunuzun kırılması. otomobil koltuklarının başlıkları bu sebeple vardır. arkadan bir çarpma durumunda boynunuzun geriye savrulup kırılmaması için, çünkü bu çok basittir. Bir kemiğiniz kırılıp dokuyu parçalayıp dışarı çıkar ve kan kaybından ölebilirsiniz. bunları hafife almayın arkadaşlar adam otomobilin içinde emniyet kemeri bağlı olduğu halde hava yastıkları açıldığı halde ölebiliyor. nolur kasksız (kafanıza uygun ve doğru takılmış kendini ıspatlamış bir kask) yola çıkmayın ve hayatınızı da kaska bağlayıp bu kaskla bana bişiy olmaz demeyin. allah rahmet eylesin. tekeriniz düz bassın.

adem80
29 Aralık 2012, 21:41
tsubasa ls2 kullanıyorum. Atın ölümü arpadan olsun. Bi motor parası veremem kaska. Ls2 yi alana kadar ak la karayı seçtim. İnan kıymetinden şehir içi kullanmıyorum bile. Çinli kaskım var onu takıyorum. İşe, bakkala, çakkala giderken. Ls2 yi 10 km üstü yollarda takıyorum. Napam? Arkamızda duacımız olsun yeter. Akacak kan damarda durmazmış. Kafana çelik düdüklü tencere geçirsen nafile. ::gazla::

thepope
29 Aralık 2012, 21:49
tsubasa ls2 kullanıyorum. Atın ölümü arpadan olsun. Bi motor parası veremem kaska. Ls2 yi alana kadar ak la karayı seçtim. İnan kıymetinden şehir içi kullanmıyorum bile. Çinli kaskım var onu takıyorum. İşe, bakkala, çakkala giderken. Ls2 yi 10 km üstü yollarda takıyorum. Napam? Arkamızda duacımız olsun yeter. Akacak kan damarda durmazmış. Kafana çelik düdüklü tencere geçirsen nafile. ::gazla::
Kimse bir motor parası ver demiyor sana 150 liraya kasklar var 1000 liralık açık kasklardan sağlam sen git bi full face kask al ls2 veya sağlam bir marka tak kafana tedbirini alıcaksın kardeşim.Ama sen kendi kafana 150 liralık bir kaskı takmayacak kadar değersiz düşünüyosun lafım yok sana çok yanlış düşünüyosun yerinde olsam şuan çin kaskı kırardım zorlamana gerek yok 2 metre yukardan bırak 8 parçaya ayrılır zaten.
Hadi kask almayanları anlamayorum ama onları geçtim sen almışsın takmıyosun bu cimriliğinde ötesinde be kardeşim sonuçta kaskı sen seni korusun diye aldın ve ona zarar gelcek diye korkuyorsun ne diyeyim bilemedim.

allpower
29 Aralık 2012, 21:52
Bu aralar yollar çok kaygan, özellikle de sabahları ve akşamları. tedbiri elden bırakıp mantıksız hareket etmeyin, adam gibi sürün. kaskların kemerlerini sıkı tutun, kafandan fırlayıp gittikten sonra bin liralık kask olsa ne yazar olmasa ne yazar.

alp_tunay
29 Aralık 2012, 21:54
öncelikle arai
shoei
agv
nolan
Ne saçma yorumdur..
Taziyeni dile geç...
Kazada ölmeyi kaskın kalitesine bağlamak yanlış...:cat:
En az 3 tane nolan takıpta ölen tanıdığım var...
Shoei takıpta ölen arkadaşlarımızı katmıyorum....:farao:

Tsubasa
29 Aralık 2012, 22:09
Ne saçma yorumdur..
Taziyeni dile geç...
Kazada ölmeyi kaskın kalitesine bağlamak yanlış...:cat:
En az 3 tane nolan takıpta ölen tanıdığım var...
Shoei takıpta ölen arkadaşlarımızı katmıyorum....:farao:
MOTOSİKLET KAZALARININ ÖLÜM SEBEBİNİN YÜZDE 88 BEYİN KANAMASINDAN OLUR...
bu istatistik bir haberdi linkini bulursam onu da atıcam
yorum sana göre sacma, sen tedbirini al diyorum algılabiliyorsan...
nolan kullan yada 20 liralık kask kullan
secim senin..
buna da ne sacma yorum diyeceksin şimdi demi?
anlayamadın nüansı biliyorum

serdar1547
29 Aralık 2012, 22:17
ölmek için sadece kafadan mı darbe almak lazım....benimde arkadaşım motor kazasında öldü ama darbeyi karın bölgesinden almıştı kafasında çizik bile yoktu

htmetin
29 Aralık 2012, 22:25
ls2 gerçekten kötü bir kaskmı.. ne olur korkutmayın beni iyi bişey yazın.

adem80
29 Aralık 2012, 22:29
Kimse bir motor parası ver demiyor sana 150 liraya kasklar var 1000 liralık açık kasklardan sağlam sen git bi full face kask al ls2 veya sağlam bir marka tak kafana tedbirini alıcaksın kardeşim.Ama sen kendi kafana 150 liralık bir kaskı takmayacak kadar değersiz düşünüyosun lafım yok sana çok yanlış düşünüyosun yerinde olsam şuan çin kaskı kırardım zorlamana gerek yok 2 metre yukardan bırak 8 parçaya ayrılır zaten.
Hadi kask almayanları anlamayorum ama onları geçtim sen almışsın takmıyosun bu cimriliğinde ötesinde be kardeşim sonuçta kaskı sen seni korusun diye aldın ve ona zarar gelcek diye korkuyorsun ne diyeyim bilemedim.

:santa: 200 kusur liraya aldım ls2 yi. Şehir içi çok geziyorum. Çinli kaskı aynaya asıp gidiyorum. Geldiğimde 100 lerce kişi yanından geçtiği halde kask aynen yerinde duruyor. Ls2 yi assam 5 dakika durmaz orda. Mesele budur. Cimrilik değil. Ls2 yi şehir içi kullanmıyorum. Okadar diyeyim.

alp_tunay
29 Aralık 2012, 22:35
MOTOSİKLET KAZALARININ ÖLÜM SEBEBİNİN YÜZDE 88 BEYİN KANAMASINDAN OLUR...
bu istatistik bir haberdi linkini bulursam onu da atıcam
yorum sana göre sacma, sen tedbirini al diyorum algılabiliyorsan...
nolan kullan yada 20 liralık kask kullan
secim senin..
buna da ne sacma yorum diyeceksin şimdi demi?
anlayamadın nüansı biliyorum
Demekki aynı oksijen sende farklı yanma yapıyor....
Sorun değil...
Dünya kask seçerken sharp testini dikkate alıyor...
Nolan mış shoeiymiş markaya odaklanmıyor senin gibi...
Kafasının kıymetini biliyor....
Yeri geldi 10 liralık kaskta kulandım...
Şu anda ls2 kullanıyorum...
Kaliteli mi ?.. Elbette bazı kasklara göre değil...
Ama bütçelere göre kaliteli...
Hiç takmamaktansa LS2 evliyadır...

Bana istatistik taramasını yapma...
Senin kadar bizde okuyoruz, bizde biliyoruz çok bilmiş abi...
30 senelik motorculuk hayatımızda neleri gördük...
10 sene öncesinde kaskmı vardı türkiyede?...

Kaskın kafanda olsun en azından LS2 olsun....:cat:

Tsubasa
29 Aralık 2012, 22:36
arai kaskım şuan bi yerinde catlak gibi bişi var adem abi..
ama hala saglam 4 sene filan oldu hala kullanıyorum ..
ls2 de var artcı için almıştım ..
fakat gittim nitro aldım güvenemedim ls2ye..
o resimdeki kask ls2 cartoon modeli büyük ihtimalle fiyatı 79 tl kadıköy hasanpaşada...
kask bir kere lazım olur, içinize sinsin ve güveniyorsanız kaskınıza sorun yok...
forumda benim kadar düşen kaza yapan var mı bilmiyorum..
en son altunizade köprüye giderken zincir koptu tekere dolandı 2 metre yerden havaya sıcrattı beni ..
omzumun üstüne düştüm kafayı vurdum...
kask lazım oldu ve bişi olmadı şükür...
umarım anlatabiliyorum ne demek istediğimi adem abi

hisvarlar
29 Aralık 2012, 22:43
o resimdeki kask ls2 cartoon modeli büyük ihtimalle fiyatı 79 tl kadıköy hasanpaşada...
kask bir kere lazım olur, içinize sinsin ve güveniyorsanız kaskınıza sorun yok...
en son altunizade köprüye giderken zincir koptu tekere dolandı 2 metre yerden havaya sıcrattı beni ..

Kasktan bu kadar anlıyorsanız bir kere darbe gören yada dış kabuğunda fiziksel hasar olan bir kaskın koruma özelliğini kaybedeceğini bilmeniz gerekli. Çatlak gibi olan arai kaskınız şuan koruma özelliğini yitirmiş. Bunu söyleyenler arai,shoei,nolan gibi büyük kask üreticileridir. Her kaliteli kaskın kullanma klavuzunda da yazar. Örneğin ls2 ninkilerde yazıyor :)

Thracian
29 Aralık 2012, 22:47
ls2 gerçekten kötü bir kaskmı.. ne olur korkutmayın beni iyi bişey yazın.
Pek LS2 nin avukatlığı yapmak gibi olmasın ama LS2 yanılmıyorsam Avrupa Birliği genelinde kabul gören ve mecburi olan ECE22-05 sertifikasına sahip.Belirli çarpışma testlerin geçmiş kasklar üretiyor.Tabii paranız varsa daha fazla sertifikaya sahip kasklar alınabilir.Zaten kaskın parasından ve markasından daha önemli olan hangi sertifikalara sahip olduğu hangi güvenlik standartlarına uyduğudur.LS2,Venom ve benzeri ECE22-05 sahibi kasklar bence fiyatına göre iyi bir güvenlik sunan kasklardır.

Benli
29 Aralık 2012, 22:49
"Kaska bakarak kaza falı" bu olsa gerek ! . Dün gece saat 01 sularında , yağışlı bir anda , scooter bir motordaki iki kardeşin , yağışın etkisi ile direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu , kayarak düşmesi ve erkek olan kardeşin hayatını kaybetmesi ve diğer kız kardeşin yaralanması , olay bu ! Allah rahmet eylesin , ailesine sabır versin.
Benim dikkatimi çeken ve bana ters gelen , "bu kaza olmuş ve hava yağışlı , karanlık , ölen gencin cesedi yerde (yolda en sol şeritte) üzerine bir şey örtülmüş yağmur altında bekletiliyor !! , polislerde 3 şeritli ana yolda boyna dolaşıyorlar , muhtemelen savcı bekleniyor ! Kenarda uygun yer varken niçin ceset yeri işaretlenip !! , kenara alınıp uygun ve güvenli yerde bekletilmiyor , her geçen mutlaka yavaşlayıp bakıyor , Allah muhafaza başka kazalara zemin hazırlanıyor !.
Birde "kanamalı kazalarda !! , "durun !! ambulans çağıralım aman kımıldatmayın deniliyor , zaten kazanın sebebiyle trafik arapsaçı olmuş durumda , ambulansın oraya gelmesi mucize gibi bir şey !, yaralı aşırı kan kaybediyor ve bizler de ölmesini bekliyoruz ve yaralı ölüyor , burada beklemek doğrumu arkadaşlar ? bence değil !.

Tsubasa
29 Aralık 2012, 22:52
Kasktan bu kadar anlıyorsanız bir kere darbe gören yada dış kabuğunda fiziksel hasar olan bir kaskın koruma özelliğini kaybedeceğini bilmeniz gerekli. Çatlak gibi olan arai kaskınız şuan koruma özelliğini yitirmiş. Bunu söyleyenler arai,shoei,nolan gibi büyük kask üreticileridir. Her kaliteli kaskın kullanma klavuzunda da yazar. Örneğin ls2 ninkilerde yazıyor :)

kazadan sonra en az 5 kişiye gösterdim
mototaş arai distribtru dahil..
catlak değil küçük bi sıyrık önemli değil dediler.. içime sinmiyor..
arai öyle leblebi kask değil uıfak bişeyde catlamaz
agv k3 alıcam nasipse

GP500-1st
29 Aralık 2012, 23:00
Çok üzücü bir durum. motorun üzererinde iki kardes, biri ölüyor, diğerinin durumu agır.

Allah kurtuluna acil şifalar versin, Ölen 20 yaşındaki arkdaşa rahmet eylesin...

adem80
29 Aralık 2012, 23:02
anladım. Bende 2 tane ls2, 4 tane çinli kask, 1 motor var. Bide oğlana cocuk kaskı var. Kaskın çizikse önemli değil. Çatlaksa değiştir.

Tİme_shİft42
29 Aralık 2012, 23:09
arai dediğin kask 1000 tl den aşşağı yok fiyat var ortada sonuçta ver 200 liraya bi araide onu alalım

Arai parai yok parai :queen::queen:

Reşit
29 Aralık 2012, 23:11
Kask bir kere darbe aldığında geçmiş olsun. Bir daha kullanmamak gerekir. Ayrıca kaskların fiyatını bir noktadan sonra darbe dayanıklılığı değil konfor belirler. Konfordan kasıt rüzgar sesi, içteki pedlerin kafaya göre ergonomisi, intercom için alan, gözlük takanlar için kolay kullanım vs faktörlerdir. Dolayısıyla 4-5 yıldız alan kasklar güvenlidir. Fakat fiyatlarını dediğim gibi konforları belirler.:rendeer:

Selamlar..

Tsubasa
29 Aralık 2012, 23:25
Demekki aynı oksijen sende farklı yanma yapıyor....

bende değil sende yapıyor farklı etkiyi :D :queen:

arai dediğin kask 1000 tl den aşşağı yok fiyat var ortada sonuçta ver 200 liraya bi araide onu alalım

Arai parai yok parai :queen::queen:

dayım 600rr ını satarken bana vermişti... iyiki de araklamışım ondan...
umrumda değil para filan teknoloji bu kadar ilerlemişken
hala birileri 10 sene öncesinden bahsediyor cok gülüyorum ya... :queen:

cd0345
29 Aralık 2012, 23:35
arkadaşlar şahsi yorumumdur kimse üstüne alınmasın size sadece tüm pro. motosikletçilere pist motorcularına ve motorsiklet eğitmenlerine sorsanız onaylayacağı bir cevap vermek isterim

kask markası önemli değil modeli önemlidir çünkü model model malzeme farklılaşır ama şöyle birşey var kask kullanım ömrü vardır

Composite Fiber malzemeli yani ls2 nin en düşük kasklarında bile kullandığı malzemeden üretilen kaskların en iyi bakımla 2 yıl ömrü vardır

bakım derken kask güneşte kalmayacak düşmeyecek aynı gün fabrikadan çıkmış 2 kask kullanıma göre koruma özelliği değişir bir kaskın bel hizasından 5 sefer düştükten sonra yeni kask bakılmalı 10 kere düştüyse çöpe atılmalı bu durum güneşte kalmadaki olayına göre azalabilir de çünkü kask güneşte kaldıkça gevrer fiber composite malzeme olanların ömrü carbonlara filan göre daha az tabi fiyat performans olarak değişiyor bu olaylar 1000 liralık shoie nin malzemesi daha iyi olacak

siz güneşte bırakmasanızda kaskı aldığınız yerde o kask belki 2 yıldır stokta bekliyor ve belki güneş gören bi yerde o yüzden bildiğiniz güvendiğiniz yerden alın arkadaşlar ve paraya kıyıp lütfen kaskınızı dediğim şekilde dikkatli kullanıp değiştirin

multiComposite carbonComposite malzeme kasklarda bu süre max. 3-4 yıla çıkıyor ama aynı bakım özellikleri geçerli

aslında kaza sonucu yaralanmayı yada vefatı kaska bağlamak yanlış
neden mi?

motosiklet kazalarında en önemli şey düşme kısmıdır tabi tam koruma filan olmalı orası tamam sonrasıda biraz eğitim dikkat ve şans

aklımda olan bi kaç birşey

motosiklet trafikte kesinlikle şerit ortasında değil önündeki aracın sol arka veya sağ arkasında önündeki aracın önündeki aracı görebilecek pozisyonda seyir etmelidir ki önümüzdeki araç panik fren yaptığında bizim kontra yapacak noktamız olmalı

ve düşme bu kısım biraz hayal gücü

şöyle düşünelim gidiyoruz özümüze aniden beklenmedik bir olay gelişti ve çarpacağımız yada yatacağımız kesin motoru nereye nasıl yatıracağız öncelikle trafiği okuyup (anlık) ne tarafımız müsaitse motoru oraya doğru arka freni kitlemek ve direksiyonu yatmak istediğimiz yöne kıvırıp motor yatma pozisyonuna geçince bırakacağız ki motor takla atar kayar gider bizden bağımsız gitsin ve üstümüze gelmesin

ama çoğunlukla iki fren birden sıkılıyor ve motorlarımızın ön freni daha güçlü olduğu için önce önü kitliyor ve maşa dibe kadar batıyor ve manevra kabiliyetimizi azaltıyor bu hareketle birlikte motor öne yığılacağı için kollarımız dik pozisyona gelecek (normale göre) ve manevrada yapamayacağımız için çarptığımız an motorun üzerinden uçacağız öne doğru ve motor allah korusun sürüklenip üstümüzede gelebilir ayrıca uçtuğumuzda nereye gireceğimiz de var

olay sayfalarca yazı gerektirir ama umarım kısada olsa açıklayabilmişimdir umarım bilgiler kendi araştırmalarım ve aldığım eğitimler yönünde

tüm motor kazalarında benim canım yanıyor lütfen motor seçimimizi boy kilo ve tecrübemize göre yapalım ve eğitim alacak paramız yoktur belki ama internette fazlasıyla video var lütfen biraz vakit ayırıp izleyelim

ve şunuda paylaşayım benim tanıdığım 50 km hızla nolan ve scorpion kaskla kaza yapıp ölen yada yoğun bakıma giren motorcular var

ama 150 km hızla full koruma (diğer 2side full koruma) kaza yapıpta 2 hafta yatıp çıkan (3kırık) arkadaşımda var kask ls2 açılır kapanırlardan

Uğur
29 Aralık 2012, 23:40
Allah rahmet eylesin,geride kalanlara sabırlar versin,çok acı bir tablo.

alp_tunay
29 Aralık 2012, 23:44
hala birileri 10 sene öncesinden bahsediyor cok gülüyorum ya... :queen:
10 sene sonra da sana gülecekler... :wiinkk:
Elin kaskıyla hava atmak kolay tabi...
Kendi cebinden al ondan sonra konuş... :wiinkk:

Hay allam yaa... Şurda liseli ergen muhabbeti yapıyorum ya... :pr:

Arkadaşa bir kez daha rahmet dileyim... Evimin çok yakınında olmuş kaza...
Üzüldüm...

Tsubasa
29 Aralık 2012, 23:52
10 sene sonra da sana gülecekler... :wiinkk:
Elin kaskıyla hava atmak kolay tabi...
Kendi cebinden al ondan sonra konuş... :wiinkk:

Hay allam yaa... Şurda liseli ergen muhabbeti yapıyorum ya... :pr:

Arkadaşa bir kez daha rahmet dileyim... Evimin çok yakınında olmuş kaza...
Üzüldüm...

elin kaskı ?
bahsettiğimiz kaskın fiyatı bin küsür lira ?
bedavaya verilecek kask mı ? baba evladına bedavaya vermez o kaskı ...
para vermedim diye bir şey cıktı mı ?
ha şu var ben daha da fazlasını da veririm o ayrı..
ben bu forumda herkes prof. sende öylesin...
benim elimde var bi tane kullanmadıgım ls2 sana veririm onu kullan..

alp_tunay
30 Aralık 2012, 00:03
dayım 600rr ını satarken bana vermişti... iyiki de araklamışım ondan...
:

Sen demişsin... Senin yalancınım....:wiinkk:
Tamam ...Senin kaskın en iyisi....
Aman sana bişey olmasın... Kaza bela gelmesin başına...
Prof gibi iddiam yok ama,
Eğer ordan öyle görünüyorsa ne mutlu... :rendeer:

onuRRtas
30 Aralık 2012, 00:20
Büyüttüğüm cümleniz bence yanlıştır. kask motosikletin motor gücünü değil , başınızı korur.
selamlar

Aynen öyle, fakat 600RR da GDR kullanan tipler var.

Benim şahsi fikrimce CBF 150'ye binen bir adam ARAİ SHOEİ alamaz, alabileceği fiyat/performans oranında en iyisi zannımca LS2'dir. Ben öyle yaptım. İstemezmiydim ARAİ SHOEİ kullanmak. Ama küçük CC ye binen ÇOĞU kişinin bütçesi kısıtlıdır. Fiyat performans oranına bakarak LS2'nin bu CC'lerde kullanılmasının mantıklı olduğunu belirttim. Direk kalıp olarak bakmayın cümleye, biraz yorumlayarak bakarsanız kötü bir amaç beslemediğimi ve haklı olduğumu göreceksiniz. :rendeer:

Kardeş o sharpın sitesindeki kaskın satış fiyatı 105 Dolar yani 200 tl ye yakın hemde yurtdışı fiyatı bu türkiyede sence bunun 100 lira 120 lira olma şansı varmı yok o yüzden o sitedeki kask bu bizim satılan ls2 lerden değil çok araştırdım sonuç bu ister kabullen ister kabullenme ayrıca ls2 ler 1350 g yazıyo bizimkilerde bu 1650

Sadece Gram yanlış, Onun da bir yanlışlık eseri yazıldığını düşünüyorum şayet LS2 FF350 olan LS2cartoon modelinin ağırlığı bu. Detaylar üretici tarafından verilmiştir yazıyor orda ingilizce olarak. üretici yanlış bir bilgi üretmiş olabilir.

Ve Pahalılık konusunda şöyle diyeyim size, Herşey türkiyede pahalı olacak diye bir kaide yok. Mesela ingiltere de meyve sebze fiyatlarından haberdar mısınız? :)))) :rendeer:

Özelliklere bakın, Çizilmez vizör, Çıkartılabilir yanak pedleri, Çok yerden havalandırma. Bunlar bizim kaskımızın özellikleri. isterseniz mail atayım SHARP'a FF351 modeli olduğunu konfirme edeyim. Bu kaskı küçümsemeyin birçok yönden 200 lira olması gereken bir kask modeli FF351.

Tsubasa
30 Aralık 2012, 00:32
Aynen öyle, fakat 600RR da GDR kullanan tipler var.

Benim şahsi fikrimce CBF 150'ye binen bir adam ARAİ SHOEİ alamaz, alabileceği fiyat/performans oranında en iyisi zannımca LS2'dir. Ben öyle yaptım. İstemezmiydim ARAİ SHOEİ kullanmak. Ama küçük CC ye binen ÇOĞU kişinin bütçesi kısıtlıdır. Fiyat performans oranına bakarak LS2'nin bu CC'lerde kullanılmasının mantıklı olduğunu belirttim. Direk kalıp olarak bakmayın cümleye, biraz yorumlayarak bakarsanız kötü bir amaç beslemediğimi ve haklı olduğumu göreceksiniz. :rendeer:4
cbf 150 kaç para ?
hadi diyelim ikinci el 3 e aldın ..
sharp testlerinde iyi not almış bir kask düşünelim
agv k3 serisi mesela
400 450 tl civarında fiyatı
verilmez mi ? verilir bence ..
kaza yapılan kask gördüğüm kadarıyla ls2 cartoon modeli gecen sene 80 liraya kadıköy hasanpaşa da satıyorlardı..
maliyeti nedir ki bunun 80 liraya satılabiliyor..
şuanda ls2 nin kask fiyatları da yine ona yakın..
ls2 kötü kasktır demiyorum.. elbet iyi modelleri vardır..
ama o modele o fiyata benim kanım ısınmıyor içime sinmiyor
motosiklete 3 5 bin veren bi insan en azından üstüne başına en az 600 700 tl ayırması gerektiğini düşünüyorum..
...
arkadaşın dediği gibi aynı olay
600rr var bi abimizin görüyorum kullandıgı kask 50 lirayı geçmez fiyatı markasını bile bilmiyorum

onuRRtas
30 Aralık 2012, 00:39
4
cbf 150 kaç para ?
hadi diyelim ikinci el 3 e aldın ..
sharp testlerinde iyi not almış bir kask düşünelim
agv k3 serisi mesela
400 450 tl civarında fiyatı
verilmez mi ? verilir bence ..
kaza yapılan kask gördüğüm kadarıyla ls2 cartoon modeli gecen sene 80 liraya kadıköy hasanpaşa da satıyorlardı..
maliyeti nedir ki bunun 80 liraya satılabiliyor..
şuanda ls2 nin kask fiyatları da yine ona yakın..
ls2 kötü kasktır demiyorum.. elbet iyi modelleri vardır..
ama o modele o fiyata benim kanım ısınmıyor içime sinmiyor
motosiklete 3 5 bin veren bi insan en azından üstüne başına en az 600 700 tl ayırması gerektiğini düşünüyorum..
...
arkadaşın dediği gibi aynı olay
600rr var bi abimizin görüyorum kullandıgı kask 50 lirayı geçmez fiyatı markasını bile bilmiyorum

İyi diyorsunuz da SHARP testinde LS2 4 yıldız almış bulunuyor.

Ve malesef işler dediğiniz gibi olamıyor. Benim gibi öğrenciyseniz, bütçeniz kısıtlı ise öyle değil işler.

CBF'i dediğiniz gibi 3000 e aldım.
Yol parası 20 TL gitti. Geri dönüşte 30 lira benzin yaktım.
Satış 200 tuttu plaka dahil.
Sigorta 90 TL aldı.
Yolda yeme içme sigara falan 30 da oraya gitti.
Zincir ve lastik bitikti, oraya da 200 bayıldık.

Etti mi size 3600 küsür.

Malesef motor sadece almakla bitmiyor. O kadar basit değil.

Hele öğrenciyseniz baba parası yemiyorsanız kuruş kuruş biriktiriyorsanız benim gibi, hiç basit değil.

Bakış açınızı değiştirin.

Lucas
30 Aralık 2012, 00:41
Gereksiz polemikler yaratmakta üstümüze yok, her kaza ölümle sonuçlanabilir. Kafanıza taktığınız kask dünyanın en iyi kaskı da olsa hızınız, çarptığınız araç, çarpma şekliniz v.b. yüzlerce etken ölümünüze neden olabilir.
Shoei kaskına 900 lira para veren kardeşim dediğim, en yakın dostumu tam 2 yıl önce kaybettim ben. Kız arkadaşında da Shoei vardı. Şimdi ikisi de yok.

Çoğunuz bilmezsiniz nasıl bir duygu olduğunu kardeş acısının, bu durumda ne kaskı suçlayabilir, ne hızı bahane edebilir, ne de suçlayacak birşey bulabilirsiniz. Sadece zamanı geri alabilmek, bir gece önce beraber oturduğunuz yemek masasından tekrar hayatınıza devam edebilmek istersiniz.

O yüzdendir ki Allah ailesine sabırlar versin, mekanı cennet olsun demek ve susmak en güzelidir.

Tsubasa
30 Aralık 2012, 00:53
İyi diyorsunuz da SHARP testinde LS2 4 yıldız almış bulunuyor.

Ve malesef işler dediğiniz gibi olamıyor. Benim gibi öğrenciyseniz, bütçeniz kısıtlı ise öyle değil işler.

CBF'i dediğiniz gibi 3000 e aldım.
Yol parası 20 TL gitti. Geri dönüşte 30 lira benzin yaktım.
Satış 200 tuttu plaka dahil.
Sigorta 90 TL aldı.
Yolda yeme içme sigara falan 30 da oraya gitti.
Zincir ve lastik bitikti, oraya da 200 bayıldık.

Etti mi size 3600 küsür.

Malesef motor sadece almakla bitmiyor. O kadar basit değil.

Hele öğrenciyseniz baba parası yemiyorsanız kuruş kuruş biriktiriyorsanız benim gibi, hiç basit değil.

Bakış açınızı değiştirin.

şöyle başlayalım ls2 nin kaliteli kaskları var dogrudur...
ls2 ucuz kaskları var değil mi var?
80 liraya satılıyordu hala daha vardır
şimdi ürün yurt dışından geliyor mu geliyor?
ispanyol malı diyorlar ls2 için
diyelim ki maliyeti 50 tl ki daha azdır...
gümrük geldi en az 10 diyelim
60 tl oldu 20 tl de kar desek 80 tl satıyor
bu cok basit bir hesaplama kesinlikle bu kadar pahalı değildir.. maliyeti en cok 25 tl olması lazım ki para kazanabilsin firma
25 tl maliyet içerisinde pad var cam var boyası var kaskın malizemelerinin hepsi var
ne kadar güvenli bu sence?
bak bakış acısı şuan para ve maliyet olarak diyorum
başıma da geldi düşürdüm bi yerden catladı duruyor şimdi ls2 nin kaskı
belki benimkisi öyleydi...
ama içime sinmiyor benim...

yazıyı okuduktan sonra üyelik tarihine baktım ilk önce
benim gibi ögrenciysen diyorsun ...
beni tanımıyorsun
marmara üniversitesinde ögrenciyim ve moto kurye olarak çalışıyorum...
kendi masraflarımı cıkarabilmek için,
kazandıgım parayla da iyi şeyler almaya calışıyorum yanlış anlama
burada bana yardım eden abilerde oldu herkes biliyor bunu..
ama çalışıp alamadıgım anda buradakiler yetişti...
seni anlıyorum.. almıyorum deme .. almak istiyorum alamıyorum de...
yani niyet olsun birşeyleri almak için elbet sebep cıkıyor merak etme...
miyadın dolduysa hangi kask olursa olsun oraya kadar herşey..

onuRRtas
30 Aralık 2012, 01:07
şöyle başlayalım ls2 nin kaliteli kaskları var dogrudur...
ls2 ucuz kaskları var değil mi var?
80 liraya satılıyordu hala daha vardır
şimdi ürün yurt dışından geliyor mu geliyor?
ispanyol malı diyorlar ls2 için
diyelim ki maliyeti 50 tl ki daha azdır...
gümrük geldi en az 10 diyelim
60 tl oldu 20 tl de kar desek 80 tl satıyor
bu cok basit bir hesaplama kesinlikle bu kadar pahalı değildir.. maliyeti en cok 25 tl olması lazım ki para kazanabilsin firma
25 tl maliyet içerisinde pad var cam var boyası var kaskın malizemelerinin hepsi var
ne kadar güvenli bu sence?
bak bakış acısı şuan para ve maliyet olarak diyorum
başıma da geldi düşürdüm bi yerden catladı duruyor şimdi ls2 nin kaskı
belki benimkisi öyleydi...
ama içime sinmiyor benim...

yazıyı okuduktan sonra üyelik tarihine baktım ilk önce
benim gibi ögrenciysen diyorsun ...
beni tanımıyorsun
marmara üniversitesinde ögrenciyim ve moto kurye olarak çalışıyorum...
kendi masraflarımı cıkarabilmek için,
kazandıgım parayla da iyi şeyler almaya calışıyorum yanlış anlama
burada bana yardım eden abilerde oldu herkes biliyor bunu..
ama çalışıp alamadıgım anda buradakiler yetişti...
seni anlıyorum.. almıyorum deme .. almak istiyorum alamıyorum de...
yani niyet olsun birşeyleri almak için elbet sebep cıkıyor merak etme...
miyadın dolduysa hangi kask olursa olsun oraya kadar herşey..

Önceki LS2'm 100 TL idi. 80 i falan görmedim yalan olmasın. Bunu 125 TL'ye feyizoğlundan aldım. Fiyat normal geliyor açıkçası sizin hesaba bakınca.

Bu hesabı sonra'dan açmış bulunuyorum. Eski bir hesabımda vardı ortalama 1-2 sene de onu kullandım yeni değilim.. :)) ( ukalalık yapıyorum gibi anlaşılmasın sadece belirtmek istedim)

Ben kaza yapmadım kaskın beni kurtarması gerekicek kadar.

Ama önceki LS2 Cartoonumu sinirlenme sonucu BÜTÜN! gücümle yere çarptım. Sonuç ? Biraz boya soyulması.

Ben çok bir yardım almadım çevremden. Ehliyetimi dahi kendim aldım. Bütün motorlarımı çalıştım kendim aldım.

Kötü anlaşılmasın ama aldığım UCUZ! LS2 kask 125 tl kargoyla 135 tl oluyor bu birçok insan için bile çok bi mebla. :)

İHTİYAR
30 Aralık 2012, 03:00
Sevgili forumdaşlarım,
İzmirde gerçekleşen ve gencecik bir insanın ölümüne diğerinin ağır yaralanmasına sebep olan bu haberi forumda duyurmak istemiştim, ön incelememde bu haberi yanlış bir bölümde yani konu dışında buldum. Sonrasında konunun yeri değişti.

Başlık altında kaza ve taziye dilekleri yerine KAZA HAKKINDA NEREDEYSE SIFIR BİLGİYLE YAPILAN YORUMLAR MAHALLE TEYZELERİNİN DEDİKODUSUNA DÖNMÜŞ.
Kasklar ve incelemeleri hakkında onlarca konu mevcut, bu kazanın kask varlığı, yokluğu veya kalitesinden kaynaklandığına dair en ufak bir ipucunuz yok.
Taziye ve geçmiş olsun dilekleri yerine konu için anlamsız sayılabilecek tartışmaların en azından şu an için boş olduğunu düşünüyorum.
İyi geceler, yeni yılda sağlıklı kazasız sürüşler diliyorum hepinize.

Shiria
30 Aralık 2012, 03:08
Sevgili forumdaşlarım,
İzmirde gerçekleşen ve gencecik bir insanın ölümüne diğerinin ağır yaralanmasına sebep olan bu haberi forumda duyurmak istemiştim, ön incelememde bu haberi yanlış bir bölümde yani konu dışında buldum. Sonrasında konunun yeri değişti.

Başlık altında kaza ve taziye dilekleri yerine KAZA HAKKINDA NEREDEYSE SIFIR BİLGİYLE YAPILAN YORUMLAR MAHALLE TEYZELERİNİN DEDİKODUSUNA DÖNMÜŞ.
Kasklar ve incelemeleri hakkında onlarca konu mevcut, bu kazanın kask varlığı, yokluğu veya kalitesinden kaynaklandığına dair en ufak bir ipucunuz yok.
Taziye ve geçmiş olsun dilekleri yerine konu için anlamsız sayılabilecek tartışmaların en azından şu an için boş olduğunu düşünüyorum.
İyi geceler, yeni yılda sağlıklı kazasız sürüşler diliyorum hepinize.

ağzınıza sağlık..bir gencin hayatı gitti..kask marka ve kalite konuşsak ne fayda şuan?ruhuna bir fatiha okuyup yollamak varken...

hisvarlar
30 Aralık 2012, 03:14
@Tsubasa
Bu hırsın nedeni ne çözemedim ? Siz alın 400 500 hatta 1000 liralık kasklar kullanın, tercihinize kalmış kimse sizi yargılamaz. Ama siz bağımsız test kuruluşlarınca test edilip belli bir kalitede olduğu kanıtlanan uygun fiyatlı kaskları alıp kullanan insanları neden yargılıyorsunuz ? Çok basit bir mantıkla Sharp gibi bir kurum varken insanlar neden sizin sözünüze itibar etsinler ? Motor tecrübeniz,pist deneyiminiz, yaşınız, kullandığınız motorlar, geçirdiğiniz kazalar vs. gibi mükemmel referanslarınızda yok anladığım kadarı ile. Yani kısacası kasmayın bu kadar. Ben AGV Longway2 ve Ls2 FF370 kask arasında kalmıştım AGV 50 tl daha pahalıydı, LS2 aldım. Tercih nedenim LS2 de ayrıca güneş vizörü olmasıydı yoksa agv yada ls2 markalarına karşı bir önyargım yada sempatim yok. Size göre kaliteli ve dayanıklı olan kaskları önerip insanların yaralanmalarını engellemek istiyorsunuz ancak bence tadında bırakın , 2 tane gencecik insan ölmüş burda dönen muhabbete bak.

acayüp
30 Aralık 2012, 03:27
tofaşa renoya binen şuursuzları anlamıyorum. Bentley varken neden bu aptal arabalara binilir. ???

Cub , commiter kullanan hödükleri de anlamıyorum k1300 ler pan europanlar 1200 gs ler varken neden ???

Hatta onu bunu bırak Adam akıllı bir araba parasını bir motora verip binmek kadar aptalca ne olabilirki ?

vs vs vs

Uzar gider.

Ölene Allahtan rahmet , kalana acil şifalar.

100 tl lik ls2 sayesinde şuan hayatta olan arkadaşım gelsede yaptığı kazayı anlatıp kaskın resimlerini eklese.

Ls2 öyle yada böyle kasktır ama para ile hayatta kalabilineceğini düşünmek neyin nesi ? Sanki dersin sadece fakirler ölüyor ...