PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egsoz diz örtüsünü yakıyor.Fikri olan?(Yardım)

Murat 48/30
28 Aralık 2012, 18:11
Arkadaşlar merhaba,

Yarın 160 Km lik bir parkur gideceğim.Tek bir promlemim kaldı değerli fikirlerinizi merak ediyorum.

Aşağıdaki ilk resimde almış olduğum piyasada bu ara çok sık göreceğiniz suni deri diz örtüsü var.Ben bu örtüye çırt çırt takarak kullanıyorum fakat uzun yola giderken motosiklete sabitleme arzusundayım.

2. resimdeki, 1 numaralı çizgi; Örtünün seyir halinde duruş pozisyonu.Malum sol tarafı 2 nolu eksoz yüzeyine temas ediyor.Bir kere denedim az daha örtüyü deliyorduk.Sıcaklığa dayanamıyor malesef eriyor.

Benim isteğim hem sabit dursun, hemde egsoztan uzak dursun.Bahsetmekte fayda var ben freni tam ayağımın ortası ile değil, sağ ayağımın sol tarafı ile kullanıyorum.

Aklıma bir fikir geldi bu arada.Siyah küçük çır çırım var bu cant bağladığımız.Ufak delikle sol tarafı fren pedalınamı bağlasam acaba?

Konuya vakit ayıran arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.:cat:

http://b1212.hizliresim.com/14/w/hcu0x.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://b1212.hizliresim.com/14/w/hcu1g.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

mehmettayfur
28 Aralık 2012, 18:24
Fren pedalına bağlamak tehlikeli olur.Ayağını yere basman gerekir,takılıp motorla birlikte düşebilirsin.Elindeki cırcir ile örtünün boyunu kısaltıp egzostan kurtarsan ?

cihangir151
28 Aralık 2012, 18:45
egzos yalıtım sargıları var onlardan kullanabilirsiniz o kısım için. hani şu chooper motorlarda filan olan egzos sargıları gibi.

Mengu16
28 Aralık 2012, 18:51
Bence egzoza değil de diz örtüsünün egzozdan yanacak yerlerine alüminyum baca bantlarından yapıştırın nasıl olsa yol tarafından görülmeyecek çirkin durması söz konusu değil. Egzoza bişey yapıştırmayın boyasını bozarsınız oralar çok ısınıyor bantla iyice kor ateş olur.

Murat 48/30
28 Aralık 2012, 18:59
Fren pedalına bağlamak tehlikeli olur.Ayağını yere basman gerekir,takılıp motorla birlikte düşebilirsin.Elindeki cırcir ile örtünün boyunu kısaltıp egzostan kurtarsan ?

Tehlike konusunda haklısın dostum.

Ben çırt çırtla takınca botumun bağcıklarının başladığı alt kısma kadar yani sadece burnu dışarıda kalacak şekilde kapatıyor.Ama bu sefer yukarıda işler karışıyor.Günlük bu durum problem değilde depo üstü çanta var, örtü yukarı dikilince çantada üstten basınca yenara eğimli yamulup bacaklarımın rüzgar almasına sebep oluyor.

Kısaltma derken nasıl mesela tam anlayamadım.Kesmek gibi mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

egzos yalıtım sargıları var onlardan kullanabilirsiniz o kısım için. hani şu chooper motorlarda filan olan egzos sargıları gibi.

Bu yalıtım sargısını tekzene birde Buradaki tesisatçılara sordum ama yüksek ısı izolasyonuna giriyormuş nereden temi edilir ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:53 ----------

Bence egzoza değil de diz örtüsünün egzozdan yanacak yerlerine alüminyum baca bantlarından yapıştırın nasıl olsa yol tarafından görülmeyecek çirkin durması söz konusu değil. Egzoza bişey yapıştırmayın boyasını bozarsınız oralar çok ısınıyor bantla iyice kor ateş olur.

Fikir çok pratik ucuz ve egsozda kalıcı değil gibi:thumleft:.Tam olarak nasıl birşeydir bu nereden bulabilirim?Görüntü çok mühim değil.Bant genişliği nasıldır ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bahce-yapi-market-yapi-malzemeleri-aluminyum-folyo-bandi-yanmaz-bant-baca-bandi-61922698/detay/

Bunun gibi mi?

Mengu16
28 Aralık 2012, 19:04
Aynen ondan, bant genişliği çok önemli değil nasıl olsa ufacık yer için koca bant rulosunu alacaksınız ne kadar gerekiyorsa yanyana yapıştırırsınız yarım santim üstüste gelecek şekilde yanyana bantlar. Birkaç kat da yapıştırabilirsiniz bant. Hırdavatçılarda daha ucuz olabilir 16 lira fazla ama.

cihangir151
28 Aralık 2012, 19:04
muhtemelen oto tuninglerde olabilir. nette de egzos sargısı diye aratırsanız bulabilirsiniz. alüminyum bant olayını düşünmeyin bile derim . bant yanmayacaktır ama ısı iletimini de kesmeyecektir. yani örtü banta rağmen erir.

Mengu16
28 Aralık 2012, 19:10
muhtemelen oto tuninglerde olabilir. nette de egzos sargısı diye aratırsanız bulabilirsiniz. alüminyum bant olayını düşünmeyin bile derim . bant yanmayacaktır ama ısı iletimini de kesmeyecektir. yani örtü banta rağmen erir.
O motorun egzozu 250-300 lira. Diz örtüsü 30 lira. Egzoza ısı iletimini kesen bişey yapıştırınca oranın boyası yanacak egzoz çürüyecek bundan kaçış yok.

cihangir151
28 Aralık 2012, 19:14
o kadar narinse ve öyle bi ihtimal varsa aynı sargıyı örtüye uygulayabilir.

mehmettayfur
28 Aralık 2012, 19:39
[QUOTE=Murat 48/30;2895307]Tehlike konusunda haklısın dostum.

Kısaltma derken nasıl mesela tam anlayamadım.Kesmek gibi mi?

Elindeki cırcır erkek ve dişi 2 parça sanırım.Bu 2 parçayı kullanarak sadece örtünün egzosa değen yerini uzaklaştırmayı kastettim.Yani o değen kısmı kıvırıp,cırcırlarla
sabitlemek.O örtüden kullanmadığım için tam bilemiyorum,olur mu ?